Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 164

Θέμα: ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Να μην ξεφευγουμε ομως απο τις βασικες αρχες..
    Η ενεργεια ουτε χανεται, ουτε δημιουργειται, απλως αλλαζει μορφή.
    Οποιος καταφερει να το ανατρεψει και αποδειξει αυτο εχει ξεπερασει ολους τους νομπελιστες μαζι.
    Απο κει και περα, ανεξαρτητως τεχνολογιας υλικων, παντοτε θα υπαρχουν καποιες ελαχιστες τριβες...
    Οσο για αυτα περι γνωστου μηχανουργου....μιλαγε η τεκιλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Αυτό το έχετε δεί; Τί γνώμη ή σχόλια έχετε;
    Μου κίνησε την περιέργεια, αλλά δεν είμαι ειδικός για να έχω γνώμη.
    Και φυσικά η παραπομπή μου στο σχετικό λινκ δεν σημαίνει αποδοχή του σαν αληθινού, ούτε βέβαια αποσκοπεί σε ...διαφήμισή του!
    http://free-energy-generator.com/?gc...FUcTzAodpnqxKg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 11-07-09 στις 11:45

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Παντως LORADE αν το κλασσικο επιχειρημα του οτι οι εταιρειες δεν θελουν κτλ ισχυει το φιλαρακι του φιλου σου θα ειναι νεκρος σε λιγες μερες η τεσπα θα εχει προβληματα και μονο που το εχεις αναφερει εδω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Χρειαζεται να εισαι ειδικος? Γνωσεις φυσικης γυμνασιου αλλα και κοινης λογικης αρκουν..
    Βαζω ενα watt ισχυος και το κανω 2. Βαζω αλλη μια μηχανη στην εξοδο και τα κανω 4
    100 $ δεν κανουν τα υλικα?.. Βαζω 20 τετοια σε σειρα, και στην εξοδο θα παρω 1MWatt ξοδευοντας 2000$ μια φορα. Το 1ο watt λεω να το παρω απο ηλιακα.
    Τρεμε ΔΕΗ. Θα σε κλεισω.

    Ακομα ενα hoax. Εδω η απατη εχει προχωρησει. Μονο με 47 δολλαρια σας δινουμε τα σχεδια για να το φτιαξετε.
    Κια φυσικα το video ειναι στο youtube χωρις να επιτρεπονται σχολια για να μην ξεφτυλιστουν.
    Ομως ειναι και αλλου.. [ame="http://www.youtube.com/watch?v=efCelx7qe_M"]YouTube - FREE ENERGY Home Generator -Zero Point Energy - Off the Grid[/ame]
    Γενικοτερα καθε λιγα χρονια, καποιος προσπαθει να στησει τετοιες απατες.
    Το αρθρο στο slashdot τα λεει ολα
    http://science.slashdot.org/article..../01/23/2232210

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Χα Χα Χα !

    Επανέρχομαι και ίσως να γίνω και προκλητικός !

    Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα !

    Λέτε οι επιστήμονες (αλλά και οι εταιρείες που βρίσκονται πίσω τους) να έριχναν δις $ για τον επιταχυντή στο CERN, ή για την έρευνα στην ψυχρή σύντηξη και να μην έριχναν μερικά εκατομμύρια $ για να φτιάξουν μια τέτοια γεννήτρια ?

    Μη ξεχνάτε πως αν φτιάξετε μια απλή κατασκευή με αερο-ρουλεμάν η περιστροφή μιας αρκετά μεγάλης μάζας μπορεί να γίνεται για ώρες ακόμα και με μια μικρή ώθηση. Επίσης σε όλα τα βίντεο πουθενά δεν είδα να ανοίγει το πλάνο για να δούμε τη -σίγουρη- τροφοδοσία του συστήματος.

    Ελάτε τώρα ....

    Αφήστε τον Χαρδαβέλλα να ασχολείται με αυτά ....

    Ειδικά εμείς σαν ηλεκτρονικοί δεν μπορούμενα απαρνηθούμε την ενέργεια η οποία απλά αλλάζει μορφή ή "πηδάει" από ένα σημείο σε ένα άλλο. Η ίδια η ύπαρξή μας ΕΝΑΙ ενέργεια.

    Για να μην παρεξηγηθώ: Η έρευνα καλώς γίνεται για να βοηθήσει και να βελτιώσει τα συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας αλλά πρέπει να ξέρουμε ότι αεικίνητο (και πιο σωστά ει-επιταχυνόμενο δηλ. παραγωγή ενέργειας από το πουθενά) δεν υπάρχει ούτε είναι δυνατό να υπάρξει στον κόσμο μας.

    Πιθανόν σε ένα άλλο κόσμο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    [QUOTE=stom;315410]Χρειαζεται να εισαι ειδικος? Γνωσεις φυσικης γυμνασιου αλλα και κοινης λογικης αρκουν.......]
    Βασικές γνώσεις της φυσικής (αρχή διατήρησης της ενέργειας κλπ) και κοινή λογική όλοι εδώ διαθέτουμε.
    Εννοούσα ότι σαν μη ειδικός δεν είμαι αρμόδιος για να εκφέρω εδώ υπεύθυνη και εξειδικευμένη γνώμη, γιαυτό και το αφήνω σε άλλους, πιο ειδικούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Δηλαδη εσυ στην τηλεοραση οταν βλεπεις τον superman ζητας γνωμη για το αν μπορει να πεταξει η οχι στην πραγματικοτητα?

    Ενα βιντεο ειναι,που καποιοι εχουν ενα μοτερ να γυρναει και λενε οτι γυρναει μονο του...Σιγα το εφε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην ξεφευγουμε ομως απο τις βασικες αρχες..
    Η ενεργεια ουτε χανεται, ουτε δημιουργειται, απλως αλλαζει μορφή.
    Οποιος καταφερει να το ανατρεψει και αποδειξει αυτο εχει ξεπερασει ολους τους νομπελιστες μαζι.
    Απο κει και περα, ανεξαρτητως τεχνολογιας υλικων, παντοτε θα υπαρχουν καποιες ελαχιστες τριβες...
    Οσο για αυτα περι γνωστου μηχανουργου....μιλαγε η τεκιλα.
    Γιατι με προσβαλεις?????? ΟΥΖΟ ΕΙΠΑΜΕ (Και αν ειναι καλη η ποικιλια, κατεβαινει το ατιμο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από typografos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χα Χα Χα !

    Επανέρχομαι και ίσως να γίνω και προκλητικός !

    Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα !................................................. ..........................

    Για να μην παρεξηγηθώ: Η έρευνα καλώς γίνεται για να βοηθήσει και να βελτιώσει τα συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας αλλά πρέπει να ξέρουμε ότι αεικίνητο (και πιο σωστά ει-επιταχυνόμενο δηλ. παραγωγή ενέργειας από το πουθενά) δεν υπάρχει ούτε είναι δυνατό να υπάρξει στον κόσμο μας.

    Πιθανόν σε ένα άλλο κόσμο....
    Φανη , εχεις απολυτο δικιο. Ελα ομως που το σαρακι της ερευνας, μας λεει να τα ψαχνουμε ολα? Επαναλαμβανω, προτιμω να το ψαξουμε και ας λεμε μ@@@@ιες, παρα να ειμαστε αρνητικοι. Ημουν σε πολλα στον τομεα ειδικοτητας μου αρνητικος, στηριζομενος καθαρα σε νομους φυσικης κ.τ.λ, μεχρι που ειδα με τα ματια μου και κτυπαγα το κεφαλι μου στο ντουβαρι .
    Ποια ειναι η γνωμη μου? Περνουμε μια ιδεα απο youtube την ποιο απλη και λογικη. Αν θελεις μαζευομαστε ενα γκρουπακι. Φτιαχνουμε κατι, ας ειναι και βλακεια. Πετυχε!! Προχωραμε και οπου βγει. Δεν πετυχε!!! Τοσες πατατες εχουμε φτιαξει, μια παραπανω για την συλλογη μας.
    Αλλα προς θεου, οχι αρνητικοτητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Έχω δει και ακούσει εκατοντάδες μπαρούφες περί free energy. Μέχρι τώρα δεν είδα ούτε μία ιδέα που να με έπεισε - και πόσο προσπάθησαν! Θα μπορούσε να υπάρχει "κάτι", π.χ. η ενέργεια από το κενό. Όχι όμως σε επίπεδο Flash Gordon και μάλλον όχι στο εργαστήριο που θα έστηνε κάποιος στο πλυσταριό του.
    Θα συμφωνήσω όμως με τον Αντρέα για την αρνητικότητα. Οι δογματισμοί σε θέματα ανοιχτά για έρευνα δεν κάνουν καλό. Μπορεί η εξερεύνηση μίας ιδέας να οδηγήσει σε χρήσιμα μονοπάτια. Να δώσω ένα παράδειγμα:
    Διαβάζοντας παραπάνω για τους μαγνήτες, μου ήρθαν οι εξής σκέψεις: Θα μπορούσε να κατασκευαστεί μία "μαγνητική" μπαταρία? Πόση ενέργεια μπορεί να αποδώσει ένας μαγνήτης μέχρι να εξασθενήσει? Υπάρχει γρήγορος τρόπος για να τον ξαναδημιουργήσουμε και να αποθηκεύσουμε πάλι ενέργεια μέσα του? Υπάρχουν "ελαφριά" μαγνητικά υλικά? Και το πιο σημαντικό: Μπορεί κάποιος εγγυημένα και με το χέρι στη φωτιά να μου αποκλείσει ότι θα έχουμε στα επόμενα χρόνια μία χρήσιμη εκμετάλλευση αυτής της ιδέας?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By πραπασ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 23:00
  2. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By μ9 flux in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 13:09
  3. μαγνητες στο ψυγειο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 11:17
  4. ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΗΛ. ΚΙΘΑΡΑΣ
    By tracential in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 14:47
  5. Πηνιο και μαγνητες.
    By kostaz8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας