Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 164

Θέμα: ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αλλο πραγμα η ερευνα και οι ανοχτες ιδεες και αλλο ο τσαρλατανισμος και οι απατες.
    Οταν ο αλλος λεει δωστε 47 δολλαρια για τα σχεδια της μηχανης που παραγει ενεργεια, εκει σταματαει το ανοιχτο μυαλο και ερχεται η σφιχτη τσεπη.
    Παρομοιο θεμα ειχαμε με τη συσκευη που γλιτωνει λεφτα απο το λογαριασμο βαζοντας πυκνωτες, με τα μαγνητακια στην αντλια βενζινης που μειωνουν την καταναλωση και αυξανουν την υποδυναμη, και τα βραχιολια απο χαλκο που τα φορας στο χερι και μεγαλωνει το πουλι σου..... (καναρινι, παπαγαλακι κλπ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ.
    Το θέμα είναι, να λέει π.χ. ο φίλος ο Αντρέας "Είδα εδώ αυτό το κόλπο και θα ήθελα ενημέρωση από αυτούς που γνωρίζουν. Γίνεται? Δεν γίνεται? Γιατί δεν γίνεται?" και να παίρνει απάντηση που να του μεταφέρει πληροφορία και να τον καλύπτει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Λοιπον ειδα σημερα . Τα πλεονεκτηματα που εχει ειναι η απλοτητα του, μια διαταξη που "δειχνει" να εργαζεται και μηδαμινο κοστος κατασκευης. Εαν κατα την γνωμη σας αυτο "εργαζεται" και δεν ειναι καποιο tip, αξιζει τουλαχιστον προσωπικα να ασχοληθω μαζι του. Στο βιντεο βλεπω καθαρα "ερασιτεχνικη κατασκευη" και για αυτο ο κατασκευαστης του προσπαθει να το κανει να ξεκινησει.
    Εαν τωρα εχετε δει καποιο αλλο βιντεο, που φαινεται αληθοφανες και εχει την δυνατοτητα να κατασκευαστει χωρις πολυ κοπο, ειναι ευπροσδεκτη η ενημερωση. Ειπαμε καλοκαιρι, εκτος απο μπανια... προσφερετε και για of topic κατασκευες και οτι προκυψει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 10-08-10 στις 09:36

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Λοιπόν για να τελειώσει το παραμύθι εσύ ο ίδιος λες ότι ο κατασκευαστής αυτής της ?? προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.
    Όταν απλός πλησιάζει τους μαγνήτες στην αρχή ξανά δίνει ένα πόσο ενέργειας που είναι η μετακίνηση του σταθερού τμήματος (μαγνήτες) κοντά στο μοτέρ και αυτό είναι παροχή ενέργειας στο σύστημα
    Όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν γυρνά έτσι στα καλά καθούμενα το μοτέρ αφού δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια από το 0 μόνον να την μετατρέψεις δηλαδή την κινητική ενεργεία που μετακινώ τους μαγνήτες κοντά στο μοτέρ σε περιστροφική κινητική ενέργεια του μοτέρ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ.
    Το θέμα είναι, να λέει π.χ. ο φίλος ο Αντρέας "Είδα εδώ αυτό το κόλπο και θα ήθελα ενημέρωση από αυτούς που γνωρίζουν. Γίνεται? Δεν γίνεται? Γιατί δεν γίνεται?" και να παίρνει απάντηση που να του μεταφέρει πληροφορία και να τον καλύπτει.
    Ακριβώς!
    Και εγώ ακριβώς γιαυτό ζήτησα τα σχόλια των εδώ "ειδικών", τονίζοντας ότι η παραπομπή με λινκ δεν σημαίνει και αποδοχή! Και φυσικά ούτε ...διαφήμιση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να τελειώσει το παραμύθι εσύ ο ίδιος λες ότι ο κατασκευαστής αυτής της ?? προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.
    Όταν απλός πλησιάζει τους μαγνήτες στην αρχή ξανά δίνει ένα πόσο ενέργειας που είναι η μετακίνηση του σταθερού τμήματος (μαγνήτες) κοντά στο μοτέρ και αυτό είναι παροχή ενέργειας στο σύστημα
    Όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν γυρνά έτσι στα καλά καθούμενα το μοτέρ αφού δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια από το 0 μόνον να την μετατρέψεις δηλαδή την κινητική ενεργεία που μετακινώ τους μαγνήτες κοντά στο μοτέρ σε περιστροφική κινητική ενέργεια του μοτέρ
    Πριν καιρο ειχα ζητησει την γνωμη απο εδω μεσα για ενα κυκλωμα μεταβλητου ηλεκτρονικου πυκνωτη 0-5uF για συντονισμο LC και μερικοι "ειδικοι", καλη ωρα οπως εσυ, το θεωρησαν παραμυθι. Μηπως θελεις να σου δωσω αυτο το κυκλωματακι που λειτουργει τωρα με ελαχιστες αλλαγες, για να συντονιζεις LC απο 1ΗΖ -1ΜΗΖ? Λογω της δουλειας μου, εχω μαθει να παρατηρω. Ποτε μην λες ποτε, μεχρι αποδειξεως του εναντιον. Ουτε θελω να αποδειξω, ουτε θελω να αλλαξω γνωμες ορισμενων. Απλα ειπαμε χωρις αρνητικοτητα να δουμε αν ισχυει κατι τετοιο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
    Γραφεις...προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.....Επομενως αν χρειαζομουν μονο ενεργεια να ξεκινησω κατι, αλλα μετα διατηρουσε την ενεργεια μονο του , που ειναι το προβλημα?
    Ξεκαθαριζω, δεν ειμαι ουτε οπαδος αεικινητων, ουτε οπαδος...ταχυκινητων, αλλα ειμαι αρκετα μεγαλος για να μην το "παιζω" παντογνωστης.
    Να εισαι καλα για τις παρατηρησεις σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη εσυ στην τηλεοραση οταν βλεπεις τον superman ζητας γνωμη για το αν μπορει να πεταξει η οχι στην πραγματικοτητα?
    Απλά respect!

    Όλα τα βίντεο κρύβουν (ή δεν κρύβουν, απλά δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό) το λόγο που είναι ψέμμα η όλη κατάσταση. Εξάλλου τα βίντεο α) δεν δείχνουν τα πάντα, β) δεν δείχνουν από την αρχή μέχρι το τέλος, γ) κρατάνε μόνο λίγα λεπτά και δ) είναι απλά βίντεο.

    Όσο για τη θεωρία συνομωσίας, είναι το πιο ελεεινό επιχείρημα, αφού οι διατάξεις αυτές - που υποτίθεται "φτιάχνουν ενέργεια" όχι μόνο κρυφές δεν είναι, αλλά υπάρχουν και κοτζάμ βίντεο, περιγραφές, τεχνικά σχέδια κτλ και με ένα CNC ο καθένας μπορεί να φτιάξει παπάδες. Όσο για τα υλικά, να έλεγα κιόλας πως χρησιμοποιούνε κάποιο στοιχείο που δεν μπορείς να βρεις (ας πούμε κάποιο ειδικό κράμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι), άρα δεν μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις τη "γεννήτρια ενέργειας", ΟΚ να το καταλάβω πως θα μέναμε με την (καχ)υποψία. Αλλά πρόκειται γι απλούς μαγνήτες που μπορείς να βρεις με χίλιους δυο τρόπους. Για ποιές κρυφές διατάξεις και ποιά συνωμοσία μιλάμε τώρα? Μπαρμπούτσαλα επιχείρημα.

    Το θέμα έχει κουραστεί πάρα πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electrifier : 11-07-09 στις 23:10

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LORADE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα ειπαμε χωρις αρνητικοτητα να δουμε αν ισχυει κατι τετοιο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
    Γραφεις...προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.....Επομενως αν χρειαζομουν μονο ενεργεια να ξεκινησω κατι, αλλα μετα διατηρουσε την ενεργεια μονο του , που ειναι το προβλημα?
    Έλεος !!!

    Θα μιλήσω σαν ειδικός λοιπόν...

    Ναι, διατηρεί την (κινητική) ενέργειά του αυτό είναι σωστό. Και αν το βάλουμε σε ένα θάλαμο κενού και πάνω σε zero-friction ρουλεμάν τότε θα κινείται σχεδόν για πάντα. Ξέρεις που είναι το πρόβλημα ?

    Το πρόβλημα είναι ότι όταν προσπαθήσουμε να "Πάρουμε" αυτή την ενέργεια - γιατί αυτό θέλουμε τελικά - απλά θα σταματήσει....

    Για τη "βιτρίνα μας" μια τέτοια κατασκευή - και πολλές άλλες - είναι καλή...

    Ναι, επίσης είμαι αρνητικός στο θέμα αλλά μάλλον - πριν - παρεξηγήθηκα σε τί είμαι αρνητικός (και σε τί δεν είμαι).

    Γι' αυτό το λόγο απαντώ ξεκάθαρα στις αρχικές ερωτήσεις του Ανδρέα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LORADE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδα στο ιντερνετ, διαφορα μοτερ που "γυριζουν' απλα με χρηση μαγνητων, χωρις καμμια αλλη εξωτερικη επιδραση.
    Απάντηση: Δεν είναι όλα απάτη - το να βλέπεις κάτι να περιστρέφεται δεν είναι απάτη - Εκείνο που δεν είναι αλήθεια είναι "το χωρις καμμια αλλη εξωτερικη επιδραση". ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ - ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ - ΔΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ - σήμερα νομίζω έχει εκπομπή....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LORADE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγκεκριμενο τομεα, δηλωνω πληρη αγνοια, αλλα, δεν παυει να εχει ενδιαφερον τοσο για μενα, οσο και για πολλους αλλους η πιθανοτητα δημιουργια "αεικινητου" μοτερ που στηριζεται αποκλειστικα απο την ελξη- απωθηση μαγνητων
    Απάντηση: Δες και παραπάνω.... Δεν Γίνεται δεν υπάρχει. Δεν έχει κανένα ενδιαφέρον η "πιθανότητα ??" δημιουργίας αεικινητου μοτερ γιατί δεν γίνεται...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LORADE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομενως ανοιγω αυτο το θεμα, για να μας ενημερωσουν οσοι γνωριζουν, τι ακριβως συμβαινει και μεχρι που πιθανον να εφτανε η χρηση της συγκεκριμενης τεχνολογιας. Ειναι εφικτη?
    Απάντηση: Δες και παραπάνω.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ... Εγώ δεν θα άνοιγα ποτέ ένα τέτοιο θέμα και προτιμώ να με παρεξηγήσετε με την αρνητικότητά μου (συγχωρέστε με και σίγουρα δεν είμαι δογματικός - γιατί το δόγμα έχει να κάνει με την πίστη, και όταν μιλάμε για πίστη, το ξαναείπα, δεν έχει νόημα η συζήτηση...)

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ

    Τώρα αν εσείς πιστεύετε ότι μπορεί, ότι υπάρχει η πιθανότητα κ.λ.π. δεν σας παρεξηγώ και κανένα πρόβλημα. Αν και εγώ είχα άγνοια στο θέμα θα μπορούσα κι εγώ να πιστεύω.

    Αλλά ρωτήσατε να σας απαντήσει ειδικός.

    Αν με ρωτήσετε π.χ. γιατί το σύμπαν διαστέλεται (σύμφωνα πάντα με τις παρατηρήσεις μας που μπορεί να είναι και λανθασμένες) τότε η απάντησή μου θα ξεκινήσει με τη λέξη "Πιστεύω ότι ....... κ.λ.π.").

    Αν όμως με ρωτήσετε πού οφείλεται το breakdown σε μια επαφή pn δεν θα ξεκινήσω με τη λέξη πιστεύω.

    Συγχωρέστε με αν σας κούρασα. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αλλάξω την πίστη σας, απαντώ σαν ειδικός.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LORADE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν κατα την γνωμη σας αυτο "εργαζεται" και δεν ειναι καποιο tip, αξιζει τουλαχιστον προσωπικα να ασχοληθω μαζι του. Στο βιντεο βλεπω καθαρα "ερασιτεχνικη κατασκευη" και για αυτο ο κατασκευαστης του προσπαθει να το κανει να ξεκινησει.
    Φίλε μου αν προσέξεις καλά στο βίντεο, φαίνεται τι συμβαίνει. Η κατασκευή μετά απο μερικές στροφές επανέρχεται σε κατάσταση ισορροπίας. Αυτό φαίνεται πιο καθαρά στο τέταρτο κατά σειρά βίντεο (αυτό με τον ξύλινο τροχό) που η κατασκευή γυρίζει μόνο όταν επιδρά ο "κατασκευαστής" μετακινώντας συνεχώς τον εξωτερικό μαγνήτη. Το πιό συνηθισμένο κόλπο σε τέτοιου είδους επιδείξεις είναι ένας ηλεκτρομαγνήτης τοποθετημένος έξυπνα σε κάποια απόσταση από την υπόλοιπη κατασκευή ή καλά κρυμμένος μέσα σε αυτή.
    Ως εκ τούτου και για να μη χαλάμε άδικα φαιά ουσία προτείνω να ασχοληθούμε με την μελέτη και την κατασκευή μιας απλής ανεμογεννήτριας. Γιατί να ψάχνουμε την εκ του μηδενός ενέργεια όταν στη φύση υπάρχει τόση ενέργεια που μένει ανεκμετάλλευτη;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως εκ τούτου και για να μη χαλάμε άδικα φαιά ουσία προτείνω να ασχοληθούμε με την μελέτη και την κατασκευή μιας απλής ανεμογεννήτριας. Γιατί να ψάχνουμε την εκ του μηδενός ενέργεια όταν στη φύση υπάρχει τόση ενέργεια που μένει ανεκμετάλλευτη;;;
    Συμφωνώ απολυτα με τον Γιώργο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By πραπασ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 23:00
  2. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By μ9 flux in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 13:09
  3. μαγνητες στο ψυγειο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 11:17
  4. ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΗΛ. ΚΙΘΑΡΑΣ
    By tracential in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 14:47
  5. Πηνιο και μαγνητες.
    By kostaz8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας