Σελίδα 1 από 17 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 164

Θέμα: ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ

    Καλησπερα σε ολους σας. Ειδα στο ιντερνετ, διαφορα μοτερ που "γυριζουν' απλα με χρηση μαγνητων, χωρις καμμια αλλη εξωτερικη επιδραση. Στο συγκεκριμενο τομεα, δηλωνω πληρη αγνοια, αλλα, δεν παυει να εχει ενδιαφερον τοσο για μενα, οσο και για πολλους αλλους η πιθανοτητα δημιουργια "αεικινητου" μοτερ που στηριζεται αποκλειστικα απο την ελξη- απωθηση μαγνητων. Επομενως ανοιγω αυτο το θεμα, για να μας ενημερωσουν οσοι γνωριζουν, τι ακριβως συμβαινει και μεχρι που πιθανον να εφτανε η χρηση της συγκεκριμενης τεχνολογιας. Ειναι εφικτη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Ναι είναι δυνατόν ! Μα καλά δεν το ήξερες !!!

    Εγώ εδώ και χρόνια έχω λύσει το ενεργειακό μου πρόβλημα.

    Έχω να πληρώσω χρόνια ΔΕΗ.... και το αυτοκίνητό μου κινείται με ένα τέτοιο μηχανάκι !

    Σώθηκα σου λέω. !!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από typografos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι δυνατόν ! Μα καλά δεν το ήξερες !!!

    Εγώ εδώ και χρόνια έχω λύσει το ενεργειακό μου πρόβλημα.

    Έχω να πληρώσω χρόνια ΔΕΗ.... και το αυτοκίνητό μου κινείται με ένα τέτοιο μηχανάκι !

    Σώθηκα σου λέω. !!!
    Αγαπητε Φανη, μηπως διακρινω μια μικρη ειρωνια στα γραφουμενα σου?
    Ας μιλησουμε σοβαρα. Εθεσα το θεμα για να μαθουμε οσα γινεται περισσοτερα, χωρις αρνητικοτα. Απο την στιγμη που βλεπω σε καποιες βιτρινες, κατι εγκρεμες να δουλευουν συνεχεια, μονο με τους μαγνητες, σημαινει οτι σε μικρογραφια-παιχνιδι ειναι πραγματικοτητα. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ. Στο youtube θεωρω οτι τα μισα απο οτι βλεπουμε ειναι φουσκες. Απλα οσοι θελουν ας μας ενημερωσουν με σοβαροτητα για το τι συμβαινει, σε ποια αρχη δουλευουν αυτα τα ριμαδια, τα συν και πλην στα μαγνητικα μοτερ.
    Υ.Γ Αν θεωρεις οτι τα γραφουμενα μου σε προσβαλουν, ζητω συγνωμη δεν εχω τετοια προθεση.
    Να εισαι καλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Ανδρέα με παρεξήγησες....
    Πλάκα έκανα ....
    Μη νομίζεις ότι τέτοια θέματα δεν με έχουν απασχολήσει και εμένα !

    Αλλά έμαθα την αλήθεια και όλα OK.

    Αυτά που βλέπεις στις βιτρίνες έχουν μπαταρίες !

    Κόσμος χωρίς τριβή (τουλάχιστον ο δικός μας κόσμος) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Θα επανέλθω στο θέμα αλλά τώρα δεν έχω χρόνο ....

    Συγνώμη αλλά σε καμμία περίπτωση δεν ειρωνεύτηκα απλά ήθελα να κάνω λίγο πλάκα ....

    Συμβουλή μου:

    Μην πιστεύεις τίποτα από όλα αυτά τα περιεργα.... δεν ισχύουν στον κόσμο (μας).

    Αν ισχύουν σε άλλους κόσμους (πράγμα που δεν μπορούμε να το αποδείξουμε) δεν το γνωρίζω. Κι αν κάτι δεν μπορεί να ποδειχτεί πάει στα μεταφυσικά και εκεί ισχύει η λέξη «πιστεύω» αρα δεν χωράει συζήτηση καμία.

    Αν εγώ πιστεύω στον θεό εσύ δεν μπορείς να μου πεις να μην πιστεύω και πάει λέγοντας....

    Αν θέλεις και τη μεταφυσική εκδοχή μου ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ότι αυτά υπάρχουν ούτε σε άλλους κόσμους...

    Φιλικά Φάνης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Να εισαι καλα Φανη. Οχι δεν πιστευω σε μεταφυσικα φαινομενα. Απλα εχει ενδιαφερον, το ολο θεμα. Οπως εχει ενδιαφερον το φαινομενο της φυσικης ελξης-απωσης μεταξυ δυο μαγνητων σε καταλληλη θεση. Επομενως καθε δυνατη γνωμη ή πιθανη ερευνα στον συγκεκριμενο τομεα, ασχετως αποτελεσματος, ειναι ευπροσδεκτη. Το να μαθαινουμε δεν βλαπτει.
    Στο κατω-κατω να μπορουμε να φτιαξουμε ενα ποιο εξελιγμενο παιχνιδι εκρεμες απο αυτο που βλεπουμε στις βιτρινες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    το θέμα ανήκει στην κατηγορία free energy magnet motor και υπάρχουν πολλές αναφορές στο ιντερνέτ
    η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα ήταν εφικτό κάτω από προϋποθέσεις , μύωσης τριβής, και ενός σοφιστικέ μηχανικού συστήματος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GR_KYROS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xl_31 (28-05-11)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Δυστυχως Βαγγελη οι τριβες παντα θα υπαρχουν ,και οι μαγνητες μετα απο καποια χρονικο διαστημα χανουν την μαγνητικη τους ιδιοτητα .
    Δεν ξερω αν στο μελλον με ανακαλυψη νεων υλικων μπορει να γινει εφικτο ,παντος με τα σημερινα υλικα και δεδομενα ειναι ακατορθωτο ,πιστευω αν ηταν εφικτο ηδη θα το ειχαν φτιαξει οι επιστημονες το αεικινητο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    ]






    η ψαξτε για τον John Searl

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    τα μοτερ με τους μαγνητες κ τα σχετικα βιντεο εχουν απασχολησει κ μενα.

    προτου ομως αποφανθουμε "ελα ρε αδερφε σιγα μη γινεται" σκεφθειτε τι βρισκεται στον αντιποδα του ολου εγχειρηματος.επιφανειακα φαινεται να δουλευει.δραση αντιδραση κλπ απλη φυσικη..πχ αν ενα μαγνητικο μοτερ μπορουσε να κινει ενα δυναμο πχ,να παραγει ρευμα για οτιδηποτε,η απευθειας κινηση απτο ιδιο το μοτερ,κατα ποσο πιστευετε θα ηταν ευχαριστημενοι οι "ενεργειοπαραγωγοι"?απο αυτους που φτιαχνουν μπαταριες μεχρι αυτοι που βγαζουν πετρελαια.σιγουρα θα επρεπε τουλαχιστον να αρχισουν να φτιαχνουν μαγνητες με αμφοβολα κερδη..

    οποτε μεχρι τοτε,οι μαγνητες θα κρατανε λογαριασμους ρευματος κλπ πανω στο ψυγειο....

    η τεχνολογια βλεπετε που εχει φτασει με τα πισι,τις ασυρματες επικοινωνιες κλπ κ θελουν να μας πεισουν να καιμε ακομα πετρελαια...αν οχι μαγνητικο μοτερ,ενεργειακα πολυ αποδοτικοτερα υλικα απτα υπαρχοντα στανταρ υπαρχουν.οπως κ τροποι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Συμπτωματικα, χτες βραδυ, εθεσα το θεμα αυτο στην παλιοπαρεα μου στο καφενειο, μεταξυ 2-3 ουζου μετα ποικιλιας. Ενας απο αυτους μου ειπε, οτι γνωστος του μηχανουργος , εχει κατασκευασει μια τετοια μηχανη εδω και χρονια, η οποια εχει ενα μοναδικο μειονεκτημα... Ανεβαζει πολυ γρηγορα ανεξελεκτες στροφες με αποτελεσμα να καιγετε. Επισης μου ειπε, οτι λογο μυστικοπαθειας δεν ζητα βοηθεια για την επιλυση του προβληματος, αλλα προσπαθει μονος του. (Αυτο μας εχει φαει).
    Μονο που αναφερθηκε ο φιλος σε μηχανη που δεν μπορουμε να ελεγξουμε τις στροφες, με προδιαθετει κατα 50%, οτι ενας μηχανουργος ισως εχει κατασκευασει κατι τετοιο. Αν υπολογισουμε οτι οι παλαιοι μηχανουργοι ειναι οι περισσοτεροι εμπειρικοι, σημαινει οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο. Τα συμπερασματα σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 17 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By πραπασ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 23:00
  2. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By μ9 flux in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 13:09
  3. μαγνητες στο ψυγειο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 11:17
  4. ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΗΛ. ΚΙΘΑΡΑΣ
    By tracential in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 14:47
  5. Πηνιο και μαγνητες.
    By kostaz8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας