Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 164

Θέμα: ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ

    Καλησπερα σε ολους σας. Ειδα στο ιντερνετ, διαφορα μοτερ που "γυριζουν' απλα με χρηση μαγνητων, χωρις καμμια αλλη εξωτερικη επιδραση. Στο συγκεκριμενο τομεα, δηλωνω πληρη αγνοια, αλλα, δεν παυει να εχει ενδιαφερον τοσο για μενα, οσο και για πολλους αλλους η πιθανοτητα δημιουργια "αεικινητου" μοτερ που στηριζεται αποκλειστικα απο την ελξη- απωθηση μαγνητων. Επομενως ανοιγω αυτο το θεμα, για να μας ενημερωσουν οσοι γνωριζουν, τι ακριβως συμβαινει και μεχρι που πιθανον να εφτανε η χρηση της συγκεκριμενης τεχνολογιας. Ειναι εφικτη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Ναι είναι δυνατόν ! Μα καλά δεν το ήξερες !!!

    Εγώ εδώ και χρόνια έχω λύσει το ενεργειακό μου πρόβλημα.

    Έχω να πληρώσω χρόνια ΔΕΗ.... και το αυτοκίνητό μου κινείται με ένα τέτοιο μηχανάκι !

    Σώθηκα σου λέω. !!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από typografos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι δυνατόν ! Μα καλά δεν το ήξερες !!!

    Εγώ εδώ και χρόνια έχω λύσει το ενεργειακό μου πρόβλημα.

    Έχω να πληρώσω χρόνια ΔΕΗ.... και το αυτοκίνητό μου κινείται με ένα τέτοιο μηχανάκι !

    Σώθηκα σου λέω. !!!
    Αγαπητε Φανη, μηπως διακρινω μια μικρη ειρωνια στα γραφουμενα σου?
    Ας μιλησουμε σοβαρα. Εθεσα το θεμα για να μαθουμε οσα γινεται περισσοτερα, χωρις αρνητικοτα. Απο την στιγμη που βλεπω σε καποιες βιτρινες, κατι εγκρεμες να δουλευουν συνεχεια, μονο με τους μαγνητες, σημαινει οτι σε μικρογραφια-παιχνιδι ειναι πραγματικοτητα. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ. Στο youtube θεωρω οτι τα μισα απο οτι βλεπουμε ειναι φουσκες. Απλα οσοι θελουν ας μας ενημερωσουν με σοβαροτητα για το τι συμβαινει, σε ποια αρχη δουλευουν αυτα τα ριμαδια, τα συν και πλην στα μαγνητικα μοτερ.
    Υ.Γ Αν θεωρεις οτι τα γραφουμενα μου σε προσβαλουν, ζητω συγνωμη δεν εχω τετοια προθεση.
    Να εισαι καλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Ανδρέα με παρεξήγησες....
    Πλάκα έκανα ....
    Μη νομίζεις ότι τέτοια θέματα δεν με έχουν απασχολήσει και εμένα !

    Αλλά έμαθα την αλήθεια και όλα OK.

    Αυτά που βλέπεις στις βιτρίνες έχουν μπαταρίες !

    Κόσμος χωρίς τριβή (τουλάχιστον ο δικός μας κόσμος) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Θα επανέλθω στο θέμα αλλά τώρα δεν έχω χρόνο ....

    Συγνώμη αλλά σε καμμία περίπτωση δεν ειρωνεύτηκα απλά ήθελα να κάνω λίγο πλάκα ....

    Συμβουλή μου:

    Μην πιστεύεις τίποτα από όλα αυτά τα περιεργα.... δεν ισχύουν στον κόσμο (μας).

    Αν ισχύουν σε άλλους κόσμους (πράγμα που δεν μπορούμε να το αποδείξουμε) δεν το γνωρίζω. Κι αν κάτι δεν μπορεί να ποδειχτεί πάει στα μεταφυσικά και εκεί ισχύει η λέξη «πιστεύω» αρα δεν χωράει συζήτηση καμία.

    Αν εγώ πιστεύω στον θεό εσύ δεν μπορείς να μου πεις να μην πιστεύω και πάει λέγοντας....

    Αν θέλεις και τη μεταφυσική εκδοχή μου ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ότι αυτά υπάρχουν ούτε σε άλλους κόσμους...

    Φιλικά Φάνης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Να εισαι καλα Φανη. Οχι δεν πιστευω σε μεταφυσικα φαινομενα. Απλα εχει ενδιαφερον, το ολο θεμα. Οπως εχει ενδιαφερον το φαινομενο της φυσικης ελξης-απωσης μεταξυ δυο μαγνητων σε καταλληλη θεση. Επομενως καθε δυνατη γνωμη ή πιθανη ερευνα στον συγκεκριμενο τομεα, ασχετως αποτελεσματος, ειναι ευπροσδεκτη. Το να μαθαινουμε δεν βλαπτει.
    Στο κατω-κατω να μπορουμε να φτιαξουμε ενα ποιο εξελιγμενο παιχνιδι εκρεμες απο αυτο που βλεπουμε στις βιτρινες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    το θέμα ανήκει στην κατηγορία free energy magnet motor και υπάρχουν πολλές αναφορές στο ιντερνέτ
    η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα ήταν εφικτό κάτω από προϋποθέσεις , μύωσης τριβής, και ενός σοφιστικέ μηχανικού συστήματος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GR_KYROS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xl_31 (28-05-11)

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Νέο μέλος

    Γειά σας.

    Είμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο forum πολύ παλιός όμως σε θέματα που αφορούν στην τεχνολογική εφαρμογή των επιστημονικών αρχών της φύσης.

    1) Το ζεύγος μαγνητών είναι ένα σύστημα που περιέχει ενέργεια (κάτι σαν μια φυσική μπαταρία) και αυτό έχει να κάνει με το σπίν χαμηλής εντροπίας του κάθε μέλους.

    2) Φυσικότατα οι μηχανές αυτές είναι αληθινές και παρέχουν ενέργεια με έναν οικονομικό και όμορφο τρόπο!

    3) Σε καμία περίπτωση δεν υφίσταται η μη διατήρηση της ενέργειας στις συγκεκριμένες μαγνητικές μηχανές. Κάποιοι όμως θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί σε ότι αφορά τον ορισμό του συστήματος για το οποίο τίθεται θέμα διατήρησης της ενέργειας. Για παράδειγμα το σύστημα της μαγνητικής μηχανής θα χάσει την ικανότητα παραγωγής έργου όταν οι μαγνήτες αποκτήσουν σπιν υψηλής εντροπίας ή αλλιώς όταν οι προσανατολισμένες μικροπεριοχές αποκτήσουν τυχαίες διευθύνσεις και το ζεύγος απομαγνητιστεί (φυσικά μπορεί να μαγνητιστεί εκ νέου).

    Καλό καλοκαίρι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amat_elec Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο forum πολύ παλιός όμως σε θέματα που αφορούν στην τεχνολογική εφαρμογή των επιστημονικών αρχών της φύσης.!
    Γιώργο καλώς ήρθες στο forum και καλό καλοκαίρι. Φυσικά, οι μαγνήτες περιέχουν ενέργεια. Το ζήτημα είναι αν αυτή η ενέργεια μπορεί να αποδοθεί σε έργο με τον τρόπο που εισηγούνται οι διάφοροι "κατασκευαστές". Έχεις υπόψη σου κάποια πραγματική εφαρμογή αυτής της αρχής;

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Όταν έχω μία ποσότητα αερίου το οποίο μεταπηδά από μία κατάσταση (όγκος,πίεση,θερμοκρασία) σε μία άλλη μέσω μίας συγκεκριμένης θερμικής διεργασίας, τότε με τη βοήθεια της θερμοδυναμικής μπορώ να υπολογίσω την ενέργεια που ελευθερώνεται (ή δεσμεύεται).
    Προκειμένου να δούμε λοιπόν αν υπάρχει πρακτική χρήση της αποθηκευμένης ενέργειας σε ένα μαγνήτη:
    Υπάρχει τρόπος να υπολογιστεί ποσοτικά η συνολική ενέργεια που θα απελευθερωθεί κατά τη διάρκεια της απομαγνήτισης συγκεκριμένου μαγνήτη?
    Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι ξέρουν κάτι επί του θέματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έχω μία ποσότητα αερίου το οποίο μεταπηδά από μία κατάσταση (όγκος,πίεση,θερμοκρασία) σε μία άλλη μέσω μίας συγκεκριμένης θερμικής διεργασίας, τότε με τη βοήθεια της θερμοδυναμικής μπορώ να υπολογίσω την ενέργεια που ελευθερώνεται (ή δεσμεύεται).
    Προκειμένου να δούμε λοιπόν αν υπάρχει πρακτική χρήση της αποθηκευμένης ενέργειας σε ένα μαγνήτη:
    Υπάρχει τρόπος να υπολογιστεί ποσοτικά η συνολική ενέργεια που θα απελευθερωθεί κατά τη διάρκεια της απομαγνήτισης συγκεκριμένου μαγνήτη?
    Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι ξέρουν κάτι επί του θέματος.

    Θίγειςτο μεγαλύτερο ζήτημα της σύγχρονης μηχανικής. Το εάν υφίστανται ΑΠΕ ή όχι και κατά πόσο σε ένα κλειστό σύστημα όπως μία μονάδα παραγωγής/μετατροπής ενέργειας μπορεί μία πηγή να θεωρηθεί ΑΠΕ.
    [Αποδεδειγμένα πλέον ακόμα και ο αέρας εξαρτάται από τον ήλιο, οπότε στην αναγωγή της Γης σε κλειστό σύστημα έχουμε φάουλ.] Ακόμα και οι μαγνήτες θα απομαγνητιστούν κάποια στιγμή.

    Αυτό που μας απασχολεί (μικροσκοπικά) είναι ο λόγος απόδοσης μίας σχετικά μικρής κατασκευής (ακόμα και της τάξης πολλών MW μικρή είναι) ενώ θα έπρεπε να μας απασχολεί μακροσκοπικά το όλο σύστημα μετατροπής ενέργειας που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος και ο συντελεστής απόδοσής του.

    Να το θέσω μπακαλίστικα:

    Τί ενέργεια χρειαζόμαστε να παράξουμε μία διάταξη μετατροπής ενέργειας, τι ενέργεια δαπανούμε στην είσοδο και πόση από αυτή είναι εκμεταλλεύσιμη στην έξοδο.

    Το ιδανικό είναι η χρήση ηλιακής ενέργειας ως είσοδο στο σύστημα (το οποίο τελικά μόνο κλειστό δεν είναι :P ) αλλά και πάλι είναι αδύνατο να προβλέψει κανείς τις συνέπειες στις ενεργειακές ισορροπίες εάν φτάσουμε σε υπερβολές.
    Εντάξει υπάρχει και η ψυχρή τήξη :P

    Για να μιλήσω και λίγο εντός θέματος, γιατί ξέφυγα τελείως,
    Ναι, ένα σύστημα μαγνητών μπορεί να παράξει ενέργεια με ελάχιστη διέγερση όπως μπορεί ένας μαγνήτης να μείνει (φαινομενικά) για πάντα κολλημένος στο ψυγείο μας. Μετατροπή ενέργειας είναι και αυτό, το να ισορροπεί την βαρυτική έλξη.

    Γκόου φορ ιτ φίλε, και θα το σκαλίσω κι εγώ κάποια στιγμή (αρκεί να προμηθευτώ μία καλή ποσότητα μαγνητών νεοδυμίου).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By πραπασ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 23:00
  2. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By μ9 flux in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 13:09
  3. μαγνητες στο ψυγειο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 11:17
  4. ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΗΛ. ΚΙΘΑΡΑΣ
    By tracential in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 14:47
  5. Πηνιο και μαγνητες.
    By kostaz8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας