Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πληροφορίες για STK600

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή Πληροφορίες για STK600

    Γειά χαρά! Πλησιάζει ο καιρός να πάρω και εγώ προγραμματίστρια και σκέφτομαι για το STK600. Προσπαθώ όμως να συνοψίσω τα χαρακτηριστικά του για να το συγκρίνω με άλλα, βασικά με το STK500. Λοιπόν, γράφω ότι κατάλαβα και όπου κάνω λάθος διορθώστε με:
    1. Κατ'αρχήν αποτελείται από την πλακέτα
    την Routing card
    και τέλος το Socket card

    2. Λίγο πολύ υποστηρίζει όλους προγενέστερους AVR αλλά και καινούργιους, όλα με τα κατάλληλα Routing card & Socket card. Το ποιοι υποστηρίζονται και με τι κάρτες φαίνεται εδώ ή καλύτερα εδώ.
    3. Υποστηρίζει (επιτέλους!) σύνδεση USB.

    Περισσότερες πληροφορίες εδώ και εδώ.

    Ε! Που πάτε; 2 ερωτήσεις πρώτα!
    1. Έχετε δει πουθενά να το πουλάνε; Που; Τιμές;
    2. Τελικά τι περισσότερο προσφέρουν αυτά τα STK σε σχέση με έναν απλό προγραμματιστή; Δεν τα έχω ξεμπερδέψει αυτά τα πράγματα ακόμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Απ'ότι είδα πρέπει να έχει κάπου 200$. Επιπλέον είδα και το AVR ONE (http://www.atmel.com/dyn/products/to...p?tool_id=4279). Ποιος μπορεί να μου εξηγήσει τις διαφορές τους;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 10-08-10 στις 09:26

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ρε παιδια γιατι να παρετε κατι το οποιο δεν ξερετε καν αν θα σας χρειαστει ποτε ολοκληρο??? καλητερα δεν ειναι με εναν απλο προγγραμμερ και στο ραστερ? ποιο πολλα θα μαθετε... εγω ετσι ξεκινησα και μαλιστα προγραμματιστη εκανα δικο μου.. μεχρι να τον καταθερω να δουλεψει με αναγκασε να κατσω να διαβασω πολλα και εμαθα αρκετα πριν ακομα προγραμματισω τπτ...
    να δωσω 200ευρω για κατι που θα μου ειναι στο ραφι δεν λεει....
    εχω δουλεψει κανα 2μερες σε εναν easypic 5 και ενταξει δεν λεω καλα ηταν αλλα προτειμω το ραστερ... εχω φτιαξει με μερικες περιφεριακες πλακετιστες (σειριακη για το pc κλπ) και ειμαι κομπλε... οτι θελω το κουμπουνω και ετοιμος για δοκιμες..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια γιατι να παρετε κατι το οποιο δεν ξερετε καν αν θα σας χρειαστει ποτε ολοκληρο??? καλητερα δεν ειναι με εναν απλο προγγραμμερ και στο ραστερ? ποιο πολλα θα μαθετε... εγω ετσι ξεκινησα και μαλιστα προγραμματιστη εκανα δικο μου.. μεχρι να τον καταθερω να δουλεψει με αναγκασε να κατσω να διαβασω πολλα και εμαθα αρκετα πριν ακομα προγραμματισω τπτ...
    να δωσω 200ευρω για κατι που θα μου ειναι στο ραφι δεν λεει....
    εχω δουλεψει κανα 2μερες σε εναν easypic 5 και ενταξει δεν λεω καλα ηταν αλλα προτειμω το ραστερ... εχω φτιαξει με μερικες περιφεριακες πλακετιστες (σειριακη για το pc κλπ) και ειμαι κομπλε... οτι θελω το κουμπουνω και ετοιμος για δοκιμες..
    Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω εδώ! Γιατί εγώ είμαι πρωτάρης και αναρωτιέμαι πώς θα προγραμματίσω τον AVR. Διαβάζω για προγραμματιστές, για αναπτυξιακά κ.α. και τελικά δεν καταλαβαίνω τι μου χρειάζεται ... Τον σκοπό μου όμως τον ξέρω: ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΩ! Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα ήθελα να φτιάξω ένα δικό μου γιατί:
    1. Θα φάω πάρα πολύ χρόνο και κόπο για να τον καταφέρω να δουλέψει, τη στιγμή που έχω τρελό διάβασμα για τον μικροελεγκτή
    2. Θα ψάχνομαι που θα ψάχνομαι για τα λάθη στους κώδικές μου κλπ, μην χρειάζεται να ψάχνω και για το αν είναι σωστός ο προγραμματιστής!
    3. Συνήθως αυτές οι πατέντες ανταποκρίνονται σε συγκερκιμένους μC

    Από εκεί και πέρα... δεν ξέρω τι να πω και τι να διαλέξω! Όποιος θέλει να καταθέσει μία γνώμη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Ωραιο το STK600 και πολυ καλο αλλα για να το δουλεψεις θα πρεπει να μαθεις πολλα παρα πολλα, ξεκινα λοιπον με κατι αλλο ποιο απλο και μετα βλεπεις, και αφου δεν θελεις να φιαξεις κατι δικο σου αγορασε.Γνωμη ειναι να αρχισεις με PIC ποιο ευκολοι στον προγραμματισμο και θα βρεις και προγραμματιστη με πολυ λιγα ευρω ( 29 και μαλιστα και USB ).Οταν φτασεις να εχεις τις γνωσεις τοτε αγορασε το STK600 πραγματικα αξιζει.
    Οταν θα χρειαστεις κατι μια φορα θα το εχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο το STK600 και πολυ καλο αλλα για να το δουλεψεις θα πρεπει να μαθεις πολλα παρα πολλα, ξεκινα λοιπον με κατι αλλο ποιο απλο και μετα βλεπεις, και αφου δεν θελεις να φιαξεις κατι δικο σου αγορασε.Γνωμη ειναι να αρχισεις με PIC ποιο ευκολοι στον προγραμματισμο και θα βρεις και προγραμματιστη με πολυ λιγα ευρω ( 29 και μαλιστα και USB ).Οταν φτασεις να εχεις τις γνωσεις τοτε αγορασε το STK600 πραγματικα αξιζει.
    Οταν θα χρειαστεις κατι μια φορα θα το εχεις.
    Ενδιαφέρουσα η άποψή σου Θάνο, αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορώ να το κάνω, γιατί έχω ξεκινήσει πτυχιακή με τους AVR εδώ και κανένα χρόνο. Και έχω ήδη καθυστερήσει... Οπότε πρέπει να παίξω με AVR...
    Μια απορία που δεν μου έχει φύγει ακόμα είναι τι διαφορά έχουν τελικά τα STK με έναν απλό προγραμματιστή όπως το AVR One;
    Και κάτι ακόμα: Αυτό για το STK600, ότι δηλαδή θέλει πολλή δουλειά κλπ, εννοείς όσο και για κάθε αναπτυξιακό; Το έχεις δουλέψει; Αν ναι πες καμιά εντύπωση! Και από πού το πήρες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Ε οχι και ευκολοτεροι οι pic.....
    Οσο για την.. προγραμματιστρια αμα ειναι ψηλη ξανθια γαλανοματα, να την προτιμησεις...
    (ρωτα ομως αν ξερει και να μαγειρευει)
    Σοβαρα τωρα, εαν οντως θελεις κατι ετοιμο σε in-system-programmer, παρε κατι τετοιο
    http://www.ereshop.com/index.php?mai...roducts_id=186
    με 14$ στη πορτα σου με μεταφορικα (και εχει και αλλα καλουδια ο ταϋλανδος, και ειναι και δοκιμασμενος. Με 38$ περνεις με usb. To stk 600 ειναι απλως υπερβολη για καποιον που ξεκιναει και δεν θα το αξιοποιησεις ευκολα.
    Επισης, αν θες πραγματικα να βοηθηθεις, ξοδεψε λιγα λεφτα και παρε κατι με jtag...
    Η δυνατοτητα του in-system debugging πραγματικα θα σου λυσει τα χερια.
    (ειδικοτερα ψαξε για avr-dragon, σε low cost λυση) Μπορει να μην προγραμματιζει ΟΛΑ τα 8-bit μοντελα, αλλα ετσι και τον δουλεψεις μια φορα δεν θα θες να δεις μπροστα σου καμμια ξανθια γαλανοματα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Εντάξει παιδιά...ευχαριστώ πολύ αλλά με πείσατε ότι πρέπει πρώτα να διαβάσω τα κεφάλαια περί προγραματισμού των AVR, για το τι τύποι υπάρχουν κλπ κλπ και μετά να έρθω για κουβέντα!

    @stom: Αν σου εύκολο πέτα και το link για το usb που έλεγες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Ειναι στο ereshop..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε οχι και ευκολοτεροι οι pic.....
    Οσο για την.. προγραμματιστρια αμα ειναι ψηλη ξανθια γαλανοματα, να την προτιμησεις...
    (ρωτα ομως αν ξερει και να μαγειρευει)
    Σοβαρα τωρα, εαν οντως θελεις κατι ετοιμο σε in-system-programmer, παρε κατι τετοιο
    http://www.ereshop.com/index.php?mai...roducts_id=186
    με 14$ στη πορτα σου με μεταφορικα (και εχει και αλλα καλουδια ο ταϋλανδος, και ειναι και δοκιμασμενος. Με 38$ περνεις με usb. To stk 600 ειναι απλως υπερβολη για καποιον που ξεκιναει και δεν θα το αξιοποιησεις ευκολα.
    Επισης, αν θες πραγματικα να βοηθηθεις, ξοδεψε λιγα λεφτα και παρε κατι με jtag...
    Η δυνατοτητα του in-system debugging πραγματικα θα σου λυσει τα χερια.
    (ειδικοτερα ψαξε για avr-dragon, σε low cost λυση) Μπορει να μην προγραμματιζει ΟΛΑ τα 8-bit μοντελα, αλλα ετσι και τον δουλεψεις μια φορα δεν θα θες να δεις μπροστα σου καμμια ξανθια γαλανοματα....
    Ας μην ανοιξουμε τωρα κουβεντα για ξανθιες και ας ειμαστε ποιο σοβαροι αν θεωρεις τους PIC δυσκολους τοτε αγαπητε ξερω πολλα παραπανω απο εσενα γιατι τους θεωρω ευκολους.
    Οταν εχεις διαφορετικη γνωμη καλο θα ηταν να την γραψεις με διαφορετικο τροπο και οχι με αυτο το στυλακι.

    Παντα φιλικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πληροφορίες για λεντοταινίες
    By hara_bizzyd in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 18:41
  2. πληροφορίες για 3d
    By picdev in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 13:14
  3. πληροφορίες για LCD128*64
    By Tintin in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-09, 21:46
  4. Πληροφορίες για μετατροπείς AC/AC
    By nikos d in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-09, 10:18
  5. Πληροφορίες για διάτρητη
    By fkdpbpar in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-07, 14:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας