Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Ελεγχος τρανζίστορ.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Post

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω φιλε μου σου ειπα τον σωστο τροπο να μετρας ημιαγωγους, με το πολυμετρο δεν κανεις τιποτα αυτα τα καναμε οπως λες πριν κατι χρονια σημερα ειναι αλλιως τα πραγματα.
    Καμμία αντίρρηση φίλε μου, αλλά εγώ απλώς ήθελα για μια άντε 2-3 φορές να μετρήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδες που λενε οτι η απληστια δεν βγαινει σε καλό ? ,να λεγα να το τσιτωνες για να διπλασιασεις ισχυ παει και ερχεται αλλα να το καψεις για να δεις οπτικα και μονο για κανα λεπτο, το 45 στην γεφυρα ,αυτο και αν ειναι για την γεφυρα τών στεναγμών Ποιο ειναι ? κανα ΒLY 89 ? η MRF.
    Αισιοδοξια ,εμεις να ειμαστε καλα Σταθη και ολα γινονται .
    Το 2n6083, και όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι και δυσεύρετα, και αυτό όπως και πολύ περισσότερο το BLW60. Παρεπιπτόντως, Αθήνα που μπορώ να βρώ τρανζίστορ? Στο Φανό που πήρα τηλ. μου είπε να πάω πρωινές ώρες απο κεί για να τηλ. σε εταιριες να δέι τι υπάρχει.
    Αντίστοιχο έχει Μανιάτης στη Θεσ/κη , το SD1275 με 45 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis18
    Όνομα
    θανάσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PARKER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2n6083, και όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι και δυσεύρετα, και αυτό όπως και πολύ περισσότερο το BLW60. Παρεπιπτόντως, Αθήνα που μπορώ να βρώ τρανζίστορ? Στο Φανό που πήρα τηλ. μου είπε να πάω πρωινές ώρες απο κεί για να τηλ. σε εταιριες να δέι τι υπάρχει.
    Αντίστοιχο έχει Μανιάτης στη Θεσ/κη , το SD1275 με 45 ευρώ.
    Παρε και σε κανα Βενιερη αν το εχει 2103824365-2105752791,στον Κατουμα 2103250412,στο Ακτινιον 2103306501 .
    Μετα ψαξε και μεσω ιντερνετ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Μπορείς κιόλας να το μετρήσεις με το πολύμετρο σε μια συγκεκριμένη είσοδο που έχουν αρκετά. Βάζεις το τρανζίστορ εκεί και σου μετράει το hfe του τρανζίστορ και καταλαβαίνεις αν είναι χαλασμένο ή όχι. Δεν το έχουν όλα τα πολύμετρα αυτό όμως. Αν δεν το έχει η λύση του saki είναι σωστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis18
    Όνομα
    θανάσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    Σταθη κοιταξε και εδω μερικα αλλα μαγαζια ,ειναι απο τα λινκ που ειδα πριν του νεου περιοδικου

    http://electroniccircuits.gr/simeia_pwlisis.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω φιλε μου σου ειπα τον σωστο τροπο να μετρας ημιαγωγους, με το πολυμετρο δεν κανεις τιποτα αυτα τα καναμε οπως λες πριν κατι χρονια σημερα ειναι αλλιως τα πραγματα.
    συμφωνώ με τον Θάνο
    παρόλα αυτά σου δίνω αυτό που ζήτησες

    Testing a transistor with a multimeter

    Testing an NPN transistor Set a digital multimeter to diode test and an analogue multimeter to a low resistance range such as × 10, as described above for testing a diode. Test each pair of leads both ways (six tests in total):

    • The base-emitter (BE) junction should behave like a diode and conduct one way only.
    • The base-collector (BC) junction should behave like a diode and conduct one way only.
    • The collector-emitter (CE) should not conduct either way.

    The diagram shows how the junctions behave in an NPN transistor. The diodes are reversed in a PNP transistor but the same test procedure can be used.

    πηγη :
    http://www.kpsec.freeuk.com/multimtr.htm#diode

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνώ με τον Θάνο
    παρόλα αυτά σου δίνω αυτό που ζήτησες

    Testing a transistor with a multimeter

    Testing an NPN transistor Set a digital multimeter to diode test and an analogue multimeter to a low resistance range such as × 10, as described above for testing a diode. Test each pair of leads both ways (six tests in total):

    • The base-emitter (BE) junction should behave like a diode and conduct one way only.
    • The base-collector (BC) junction should behave like a diode and conduct one way only.
    • The collector-emitter (CE) should not conduct either way.
    The diagram shows how the junctions behave in an NPN transistor. The diodes are reversed in a PNP transistor but the same test procedure can be used.

    πηγη :
    http://www.kpsec.freeuk.com/multimtr.htm#diode
    Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση.
    Ψάχνοντας χθές για απαντήσεις στο ερώτημά μου, βρήκα το παρακάτω κείμενο
    "...Για ένα τρανζίστορ NPN κάνουμε την ίδια διαδικασία ως εξής. Συνδέουμε τον θετικό ακροδέκτη του ωμομέτρου με τον εκπομπό και τον αρνητικό με τον συλλέκτη. Για ένα καλό τρανζίστορ θα έχουμε υψηλή αντίσταση στο ωμόμετρο, ενώ αν αναστρέψουμε την πολικότητα του ωμομέτρου θα έχουμε ένδειξη χαμηλής αντίστασης. .."
    (Απο το http://www.electroniccircuits.gr/transistors.html , το site του νέου περιοδικού)
    Αυτο δεν αντιβαίνει στο ξένο κείμενο που έχω πρασινίσει ή κατι έχω καταλάβει λάθος??
    Εν πάσει περιπτώσει, εγώ έκανα τις μετρήσεις με το τρανζίστορ εκτός κυκλώματος και πήρα τις εξής τιμές:
    1. Με το + στον E και το - στο C άπειρο.
    2. Αντίστροφα 20 Ωμ.
    3. Με το + στον E και το - στο Β άπειρο.
    4. Αντίστροφα 20 Ωμ.
    5. Με το + στο Β και το - στο C άπειρο.
    6. Αντίστροφα άπειρο.

    Να υποθέσω ότι το τρανζιστοράκι μου διέβηκε τον Αχέροντα??
    Υ.Γ Το πολύμετρο που χρησιμοποιώ είναι αναλογικό κατασκευής 1980, σε καλή κατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PARKER : 16-07-09 στις 09:24 Αιτία: συμπληρωματικά στοιχεία

  8. #18
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Συγνώμη βέβαια που διακόπτω, και μπαίνω σε παλαιολυθικό θέμα, αλλά... Μήπως τα μπερδεύεις λίγο?

    Κανονικά, όποιο τρανζίστορ και να πάρεις, είτε αυτό είναι NPN είτε είναι PNP, στον C και στον E, πρέπει να σου βγάζει άπειρο όπως και να το βάλεις! Με τα δεδομένα που δίνεις φίλε Parker, μου μοιάζει να έχει σαλτάρει από διαρροή το τρανζίστορ ή να έφαγε τα ψωμιά του, που λέει ο λόγος.

    Η μέτρηση του τρανζίστορ ακολουθεί τη συγκεκριμένη λογική:

    β€’ Για NPN ή -+- τρανζίστορ:

    B+ C- = Ενδειξη τιμής αντίστασης στο πολύμετρο.
    B- C+ = Θεωρητικά άπειρη αντίσταση, ή πολύ υψηλή αντίσταση.

    Β+ Ε- = Ενδειξη Αντίστασης στο πολύμετρο.
    Β- Ε+ = Θεωρητικά άπειρη αντίσταση κ.ο.κ

    C+ E- = Θεωρητικά απειρη αντίσταση κ.ο.κ
    C- E+ = Θεωρητικά άπειρη αντίσταση κ.ο.κ

    β€’ Για PNP ή +-+ τρανζίστορ:

    B- C+ = Ενδειξη αντίστασης στο πολύμετρο
    B+ C- = Θεωρητικά άπειρη αντίσταση κ.ο.κ

    Β- Ε+ = Ενδειξη αντίστασης στο πολύμετρο
    Β+ Ε- = Θεωρητικά άπειρη αντίσταση κ.ο.κ

    C- E+ = Θεωρητικά άπειρη αντίσταση κ.ο.κ
    C+ E- = Θεωρητικά άπειρη αντίσταση κ.ο.κ

    Για να γινει εύκολη η μέτρηση των τρανζίστορ, είναι ανάγκη να παίρνουμε υπόψη τη συνδεσμολογία της διόδου! Η δίοδος άγει μόνον κατά μια φορά! Εξηγούμαι! Για να άγει η δίοδος, πρέπει η επαφή P ή η κάθοδος της διόδου, να συνδεθεί με το "+" μιας πηγής, και η επαφή Ν ή η άνοδος της διόδου να συνδεθεί με το "-" της πηγής! Εχοντας τη λογική αυτή, μπορούμε εύκολα να μετρήσουμε τα τρανζίστορ με ένα πολύμετρο! Αρχικά κάνε μια μικρή εξάσκηση σε αυτό που σου συστήνω με τη δίοδο, και μετά από λίγο θα μετράς τρανζίστορ οποιουδήποτε τύπου με κλειστά τα μάτια, που λέει ο λόγος!

    Και κάτι άλλο... Αν το αναλογικό σου πολύμετρο έχει την ένδειξη της διόδου, (κάτι βέβαια που δεν γνωρίζω, γιατί είχα μόνο ένα αναλογικό πολύμετρο) αλλά αν... έχει, τότε θα ήταν καλό να χρησιμοποιείς τη συγκεκριμένη ένδειξη, καθώς είναι πιο αξιόπιστη! Αλλιώς χρησιμοποιείς το γνωστό μπακάλικο τρόπο!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρανζίστορ
    By micalis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 19:15
  2. Ψάχνω τρανζίστορ
    By giannispe in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 14:51
  3. Τρανζίστορ
    By modaristis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-10, 20:13
  4. Πομπός FM με τρανζίστορ
    By itta-vitta in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-10, 01:38
  5. επιλογή τρανζίστορ
    By jakektm in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-06, 17:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας