Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Πικαπ VS CD

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή Πικαπ VS CD

    Ποια η συγκριση μεταξυ βινυλιου και cd;
    Ακουω ωρες τον ιδιο δισκο σε cd και βιλυλιο προσπαθωντας να καταλαβω διαφορα. Θαρρω πως το βινυλιο παιζει πιο γλυκα αλλα το cd μου δινει την εντυπωση οτι παιζει πιο δυνατα. Εννοειται οτι παιζει στον ιδιο ενισχυτη με τα ιδια ηχεια και στην ιδια ενταση.
    Επισης οι τεχνικες διαφορες μεταξυ βινυλιου και cd που επικεντρωνωνται; (μερα με τη νυχτα λογικα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    η διαφορα τους ειναι αρκετα μεγαλη στο θεμα ποιοτητας του ηχου αλλα τις περισσοτερες φορες το ανθρωπινο αυτι δεν μπορει να την καταλαβει.Στο CD ο ηχος γινεται ψηφιακος και ετσι αλιωνεται αρκετα σε σχεση με το βινυλιο οπου ο ηχος ειναι αναλογικος δηλαδη ακους ακριβως αυτο που παιχτικε στο στουντιο με πολυ μικρες απωλειες στον ηχο.Σε θεμα djing δεν εχω ασχοληθει προσωπικα με βυνιλιο αν και εκει ξεχωριζει ο καλος dj. Εχω ακουσει ομως διαφορα οπως οταν σε ενα club το ηχειο βρισκεται πολυ κοντα στο πικαπ τοτε απο κραδασμους μπορει η βελονα να χοροπηδησει στα αυλακια του δισκου η οταν σε εξωτερικο χωρο φυσαει πολυ. Ενα ακομα ειναι η θερμοκρασια οταν ειναι σε ζεστη και ηλιο πολυ υπαρχει περιπτωση να αρχισουν να λυγιζουν τα βυνιλια.. Αν κανω πουθενα λαθος ας με διωρθωσει κανεις που το κατεχει πιο πολυ το θεμα




    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj_mike : 17-07-09 στις 13:56
    ...........................^ILL-ektronika^


  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Άν όπως λες ακούς και τα δύο τότε δεν χρειάζεται ερώτημα.Ακόμα θυμάμαι που άκουγα το another brick in the wall και το sultans of swing απο ένα μέτριο συστημα με βινυλιο.Έτσι δεν τα έχω ακούσει ακόμα από ψηφιακο δισκο, CD εις την καθομιλουμένην.Ο όγκος της μουσικής,οι μεσαίες συχνότητες δεν συγκρίνονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παρ'ολη την διαφορα ομως το cd μου δινει την εντυπωση οτι παιζει πιο δυνατα. Τα ρωταω ολα αυτα γιατι θελω να ακουσω και 2 γνωμες γιατι ωρες ωρες νομιζω οτι ολα ειναι ιδεα μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    για το οτι παιζει πιο δυνατα δεν το γνωριζω αλλα οπως το βλεπω τωρα στην δευτερη εικονα που εχω επισυναψει στο πρωτο μηνυμα, παρατηρησε οτι η κυμματομορφη του βυνιλιου δεν φτανει μεχρι το μεγιστο πλατος της οπως γινεται με το cd οποτε λογικα δικιο εχεις που το ακους πιο δυνατα στο cd.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρ'ολη την διαφορα ομως το cd μου δινει την εντυπωση οτι παιζει πιο δυνατα. Τα ρωταω ολα αυτα γιατι θελω να ακουσω και 2 γνωμες γιατι ωρες ωρες νομιζω οτι ολα ειναι ιδεα μου
    Δεν είναι θέμα έντασης αλλά δυναμικής περιοχής. Πραγματικά το CD μπορεί να αποδώσει με την ίδια ευκολία και τα χαμηλά και τα δυνατά περάσματα μέσα σε ένα κομμάτι. Στους δίσκους βινυλίου αυτό δεν μπορούσε να γίνει τεχνικά (θέμα χάραξης των αυλακιών) και γι' αυτό χρησιμοποιούσαν συμπίεση, όπως φαίνεται και στις κυματομορφές. Οι δίσκοι maxi single που παίζανε σε 45 στροφές είχαν εμφανώς καλύτερη απόδοση από αυτούς των 33 στροφών για τον ίδιο λόγο, μεγαλύτερη δηλαδή ταχύτητα και πιο μεγάλα αυλάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή Vinyl vs CD

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια η συγκριση μεταξυ βινυλιου και cd;
    Ακουω ωρες τον ιδιο δισκο σε cd και βιλυλιο προσπαθωντας να καταλαβω διαφορα. Θαρρω πως το βινυλιο παιζει πιο γλυκα αλλα το cd μου δινει την εντυπωση οτι παιζει πιο δυνατα. Εννοειται οτι παιζει στον ιδιο ενισχυτη με τα ιδια ηχεια και στην ιδια ενταση.
    Επισης οι τεχνικες διαφορες μεταξυ βινυλιου και cd που επικεντρωνωνται; (μερα με τη νυχτα λογικα)
    Η άποψή μου είναι ότι το CD συνολικά παίζει καλύτερα.

    Τεχνολογικά δεν έχουν καμία σχέση.

    Στην περίπτωση vinyl έχουμε ένα καθαρά αναλογικό σύστημα που το σήμα λαμβάνεται από ένα μηχανικό σύστημα - μαγν. βελόνα και βραχίονας -.
    Η απόκριση του μηχανικού αυτού συστήματος εμφάνιζε μη γραμμική απόκριση (εμφάνιζε επίσης μεγαλύτερη απόσβεση στις υψηλές) γι' αυτό και ο προενισχυτής πικ-απ έχει τέτοια απόκριση ώστε να αντισταθμίσει αυτή τη μή γραμμική απόκριση του μηχανικού συστήματος. Βλέπε καμπύλη RIAA.

    Θεωρώ επίσης ότι ο λόγος σήματος προς θόρυβο είναι καλύτερος στο CD.

    To CD τεχνολογικά βασίζεται στη μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό - εγραφή στον ψηφιακό δίσκο - ανάγνωση του ψηφιακού σήματος με οπτικά μέσα (laser) - μετατροπή ψηφιακού σε αναλογικό - αναπαραγωγή. Σε όλη τη διαδικασία δεν μπαίνει πουθενά θόρυβος και δεν χάνεται πληροφορία. (κάποιοι βέβαια υποστηρίζουν ότι χάνεται λόγω της δειγματοληψίας - που για τον οπτικό δίσκο είναι 44,1 ΚΗZ).

    Επίσης άποψή μου είναι ότι η σύγκριση πολλές φορές είναι υποκειμενική, γιατί απλούστατα η ανθρώπινη ακοή είναι υποκειμενικό αίσθημα.

    Δηλ. με βάση τις μετρήσεις η συνολική απόκριση ενός συστήματος με cd είναι σαφώς καλύτερη, αλλά κάποιος και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να προτιμήσει τον ήχο από vinyl γιατί απλούστατα του αρέσει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Λοιπον...
    Σκεφτομουν να ανοιξω ενα τετοιο θεμα μια απο αυτες τις μερες, αλλα με προλαβε ο φιλος.

    Να σας πω τις αποψεις μου, που ειναι τελειως εμπειρικες και προσωπικες.
    Με το βινυλιο εχω ασχοληθει, και ειμαι κατοχος απο καμια 500αρια απο αυτα τα μαυρα 12ιντσα πλαστικα

    Πιστευω οτι το βινυλιο εχει καλυτερο ηχο απο το cd, ετσι απλα, χωρις να μπορω να το δικαιολογησω.Ετσι μου φαινεται εμενα.Πιστευω οτι ο δισκος χαθηκε για ορισμενους λογους: 1.Μεγεθος 2.Ευπαθεια 3.Συντηρηση

    Το cd ειναι μικρο, δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη, αν παθει κατι το ξαναγραφεις, ειναι ψηφιακο που σημαινει οτι εχουν βγει φτηνα μηχανηματα που κανουν παπαδες, φορητα κλπ και διαφορα τετοια...Αλλα προσωπικα πιστευω οτι οπου μπαινει το 0 και 1 χαλαει η ποιοτητα.

    Τι γινεται τωρα με τους δισκους και τους dj.Καθε jockey που σεβεται τον εαυτο του, παιζει με δισκους.Εκει ειναι ακομα κρυμμενη η μαγκια του καλου jockey...Το να βγεις σε ενα μαγαζι με ενα λαπτοπ και ενα midi πληκτρο απο διπλα δε σε κανει μεγαλο dj η παραγωγο, απλα εμαθες να πατας 5 κουμπακια σωστα.Και αμα εχεις και κανενα ρουφιανοπρογραμμα, ετοιμαζεις 8ωρο πακετο απο το σπιτι και μετα πας στο μαγαζι και το πεζεις ιστοριας, ενω ολα τα κανει το προγραμμα, βρησκει μποτες, βαζει εφφε και ολα τα σχετικα...Εγινες dj απο το πουθενα, ανοιγεις και ενα ιντερνετ, βρησκεις και τραγουδια και μπαμ, εισαι μεγιστος στα μαγαζακια της περιοχης σου και εχεις και ενα τσουρμο πιτσιρικες

    Τωρα για τα maxi single.Αυτα εχουν ενα τραγουδι ανα πλευρα, με αποτελεσμα να εχουν ολη την περιοχη για να απλωσουν τα αυλακια οπως επρεπε και ετσι βγαιναν καλυτερης ποιοτητας, απο μηχανικης αποψης, συνηθως ειναι 12ιντσα αλλα 45 στροφων.Και ναι πεζουν πιο δυνατα, αλλα δεν ξερω το γιατι.Παντα φανταζομουν οτι απλα ειναι πιο δυνατα γραμμενα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Αρα λοιπον δεν ειναι ιδεα μου.
    Βεβαια προσωπικα η ολη φαση παρε τον δισκο βαλε τον στο πικαπ παρε τη βελονα ακουμπησε τη μαλακα και με ακριβεια ειδικα αν δεν παιξεις τον δισκο απο την αρχη με ξετρελαινει και ισως με επηρεαζει υποκειμενικα.
    Οπως επισης και το "χρατς" που ακουγεται οταν εχει σκονη ο δισκος.Ολα τα λεφτα για μενα.

    Οταν λες συντηρηση του δισκου εννοεις το σαπουνισμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Ωραιο θεμα ανοιξατε!!!
    Απλα νομιζω οτι ειναι απο τα θεματα που παντα στο τελος μπαινει το συναισθημα.
    Δεν θα μπω στον κοπο να συγκρινω CD με Πικαπ γιατι πολυ απλα πλεον δεν ασχολουμαι τοσο πολυ με τον ηχο.
    Μπορω να πω πως επαψα να ακουω μουσικη.
    Απλα προβληματιζομαι με αυτην την κοντρα που γινεται αναμεσα σε ψηφιακα και αναλογικα συστηματα ηχου και ειδικα στον τομεα μου που ειναι το ραδιοφωνο και δεν μπορω να καταλαβω τελικα ποιο ειναι καλυτερο.
    Χαιρομαι με την εξελιξη τις τεχνολογιας και τις δυνατοτητες που σου δινει για παραδειγμα ενας συγχρονος ψηφιακος επεξεργαστης ηχου πχ orban OPTIMOD 8500 η omnia6 (τερατα τεχνολογιας) αλλα παντα μαγευομαι με τον ηχο που εβγαζε και βγαζει ο παλιος (για πολλους μουσιακος) orban OPTIMOD 8000 η και ο μεταγενεστερος OPTIMOD-FM 8100A.
    Και τελικα αναρωτιεμαι αφου οι αισθησεις μας ειναι αναλογικες μηπως μπερδευομαστε λιγο και χανουμε την σειρα οταν <<μετραμε>> πολλα 0 και 1
    στην σειρα?
    Μηπως η πολυωρη ακροαση ψηφιακου ηχου εν τελει καπου (με) κουραζει? (ισως και να κουραζομαι πλεον λογο ηλικιας)
    Ενω παλιοτερα με τα βυνιλια λιωναμε τις βελονες σε χρονο ρεκορ.
    (επρεπε να τις αγοραζαμε χονδρικη)
    Καθε αποψη σεβαστη και ζητω συγνωμη που ξεφυγα λιγο απο το κεντρικο θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πικαπ CEC Disco 4000 MK II
    By draco1 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 21:24
  2. Πικαπ Garrard RC 210 1960
    By scorpiogr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-13, 22:37
  3. ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ ΠΙΚΑΠ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ
    By p.gabr in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 00:30
  4. Προενισχυτης Πικαπ-Μικροφωνου
    By Xarry in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-10, 22:05
  5. PHILIPS ΠΙΚΑΠ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ....60ς
    By yet! in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-10, 01:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας