Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Air condition LG Art Cool πριζα!!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λία
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Air condition LG Art Cool πριζα!!

    Καλημέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω που συνήθως μπαίνει η πρίζα του κλιματιστικου?? Επειδη φτιαχνω απο την αρχη το διαμερισμα, και πρωτη φορα βαζω air condition, ρώτησα τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε οτι όλες οι πριζες μπαινουν διπλα στο κλιματιστο.

    Εχω αγορασει LG Art Cool αυτα που ειναι σαν πινακες, ομως τωρα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως φαινεται παραξενα με την πριζα διπλα.

    Φυσικα την πριζα την εχει ηδη σκαψει και οταν βαφτει το σπιτι θα τις φτιαξει.

    Που συνήθως μπαινει η πριζα του air condition??? Υπηρχε τρόπος να μην φαινεται καθολου??? Εκανα κάποια βλακεία??

    Ευχαριστώ

    Λία

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη h@ris
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα, όσα σπίτια έχω δει με καινούρια εγκατάσταση, μπαίνει δίπλα στο κλιματιστικό και το καλώδιο κόβεται τόσο κόντο ίσα που να φτάνει στην πρίζα. Τώρα αφού λες ότι τίθεται και θέμα ομορφιάς, ας προτείνουν κάτι και οι ηλεκτρολόγοι του φόρουμ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    η μπριζα μπενη φιλεμου διπλα στο αιρ κοντισιον αν δεν θελης να φενετε μπορης να βαλης το κουτη διακλαδωσεως διπλα ακριβως και να το ενωσης απευθιας μεσα με το μιονεκτιμα σε περιπτοση που το καλωδιο παθη κατη πρεπη να ξεστοκαρης το κουτη για να βγαλης το καλωδιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    ναι, καλύτερα να φαίνεται λίγο η πρίζα, παρά σε περίπτωση που πάθει κάτι το κλιματιστικό, να σκάβεις και να βάφεις τοίχους

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Αφου δεν εχεις περασει ακομα εγκατασταση μπορεις καλλιστα να περασεις και εσωτερικο στο κουτι το καλωδιο.
    Απλα θα αφησεις λιγο εξτρα καλωδιο, αν τυχον παθει κατι το a/c (μαλλον χλωμο αλλα τεσπα) τοτε κοβεις το καλωδιο απο την μερια του a/c αντι να σκαβεις τοιχους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tammylia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω που συνήθως μπαίνει η πρίζα του κλιματιστικου?? Επειδη φτιαχνω απο την αρχη το διαμερισμα, και πρωτη φορα βαζω air condition, ρώτησα τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε οτι όλες οι πριζες μπαινουν διπλα στο κλιματιστο.

    Εχω αγορασει LG Art Cool αυτα που ειναι σαν πινακες, ομως τωρα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως φαινεται παραξενα με την πριζα διπλα.

    Φυσικα την πριζα την εχει ηδη σκαψει και οταν βαφτει το σπιτι θα τις φτιαξει.

    Που συνήθως μπαινει η πριζα του air condition??? Υπηρχε τρόπος να μην φαινεται καθολου??? Εκανα κάποια βλακεία??

    Ευχαριστώ

    Λία
    Να του πεις να βγαλει το καλωδιο στην κατω αριστερα γωνια της εσωτερικης μοναδας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Χωρις να γνωριζω τις διαστασεις της μοναδας κλπ κλπ, υπαρχει περιπτωση να μπει η μπριζα ακριβως πισω απο την μοναδα οποτε και η μπριζα να υπαρχει και να μην φαινεται.Ειναι θεμα χωρου βεβαια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Αμα περάσει σπιράλ απο το κοντινότερο κουτί διακλάδωσης και το βγάλει στην επιφάνεια του τοίχου στο σημείο που πρέπει για να καλυφθεί απο το κλιματιστικό θα είναι μια χαρά και δεν θα φαίνεται τίποτα. Πρέπει όμως να μεριμνήσεις και για τις σωληνες σύνδεσης με την εξωτερική μονάδα όταν θα στο συνδέσει ο ψυκτικός να μήν φαίνονται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λία
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ομως για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει να σκαψει ξανα στον τοιχο και να γινουν καινουριες τρυπες, ετσι δεν ειναι?
    Εχουμε στοκαρει ηδη ολες τις τρυπες που ειχε κανει ο ηλεκτρολογος και τελος του μηνος θα ερθει καποιος να βαψει το σπιτι.
    Εσεις που εχετε την πριζα του κλιματιστικου σας? Μηπως υπερβαλλω? Απλα σκεφτηκα αν θα φαινεται περιεργα η πριζα διπλα στο συγκεκριμάενο κλιματιστικο (LG Art Cool), το οποιο ειναι σαν πινακας. Λετε να φαινεται
    ασχημο??
    Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας

    Λία

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tammylia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει να σκαψει ξανα στον τοιχο και να γινουν καινουριες τρυπες, ετσι δεν ειναι?
    Εχουμε στοκαρει ηδη ολες τις τρυπες που ειχε κανει ο ηλεκτρολογος και τελος του μηνος θα ερθει καποιος να βαψει το σπιτι.
    Εσεις που εχετε την πριζα του κλιματιστικου σας? Μηπως υπερβαλλω? Απλα σκεφτηκα αν θα φαινεται περιεργα η πριζα διπλα στο συγκεκριμάενο κλιματιστικο (LG Art Cool), το οποιο ειναι σαν πινακας. Λετε να φαινεται
    ασχημο??
    Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας

    Λία

    μπορει να κανει ενα ξετρυπιμα απο το μπουατ που αφησε για να περασει τη μπριζα του τοιχου (αν ο τοιχος ειναι εξωτερικος και οχι μεσοτοιχια) και να βγαλει το καλωδιο παροχης εξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέτρηση μοτέρ air condition
    By argizel in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 22:08
  2. air sensor για κλιματιστικό LG ART COOL
    By geo_ef in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 18:39
  3. Αποσύνδεση air-condition
    By gRooV in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-13, 16:55
  4. πλακέτα air condition
    By andreas157 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-13, 15:39
  5. Έλεγχος air-condition
    By mikeluckyluke in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-05, 22:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας