Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Αστείες και περίεργες ηλεκτρονικές εμπειρίες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή Αστείες και περίεργες ηλεκτρονικές εμπειρίες

    Άνοιξα αυτό το θέμα για να μοιραστούμε μεταξύ μας τις διάφορες παράξενες, περίεργες και αστείες εμπειρίες που είχε σίγουρα ο καθένας μας κατά την ενασχόλησή του με τα ηλεκτρονικά, τους υπολογιστές και οτιδήποτε σχετικό τέλος πάντων.
    Άντε, να το ξεκινήσω εγώ:

    Houston, we have a led-off
    Μία φορά με ένα φίλο μου είχαμε σχεδιάσει μία συνηθισμένη πλακέτα, χωρίς τίποτε το περίεργο. Την αποχαλκώνουμε, παίρνουμε τα υλικά, τα κολλάμε και τη βάζουμε στο τροφοδοτικό να τη δοκιμάσουμε.
    Η πλακέτα συν τοις άλλοις είχε ένα πράσινο led 5mm σε ένα σημείο του κυκλώματος.
    Εκεί λοιπόν που είμασταν σκυμμένοι από πάνω της και την μελετούσαμε, ξαφνικά... ΜΠΑΜ ακούγεται και το led εκτοξεύεται, περνάει ανάμεσα από τα κεφάλια μας και χτυπάει στο ταβάνι, ενώ τα πόδια του κολλημένα κάπνιζαν στην πλακέτα!
    Αυτό δεν το είχαμε ξανακούσει ποτέ και σίγουρα δεν το περιμέναμε..
    Τί είχε συμβεί?
    Αφού το ψάξαμε λίγο, το βρήκαμε:
    Στη βιασύνη μας να ετοιμάσουμε την πλακέτα, είχαμε κολλήσει στη θέση της αντίστασης του led ένα πηνίο που είχε ίδια συσκευασία και παρόμοια χρώματα με την αντίσταση. Φυσικά, στη θέση του πηνίου είχαμε βάλει την αντίσταση, γιατί ήταν το μόνο εξάρτημα που είχε περισσέψει και γιατί είμασταν δύο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Ωραίο το θέμα

    Πριν από αρκετά χρόνια επειδή δεν είχε ένα τηλεχειριστήριο μπαταριές και είχα πρόχειρα ένα τροφοδοτικό το σύνδεσα, αλλά έκανα λάθος και έβαλα ανάποδα την τροφοδοσία οπότε και μου έσκασε ο ηλεκτρολυτικός πυκνωτής τελικά το πέταξα.

    Ποιο πρόσφατα σε μια κατασκευή pwm είχα κάποιο πρόβλημα μάλλον με κάποια γείωση στο κύκλωμα και το κύκλωμα δούλευε μόνο όταν ακουμπούσα οποιαδήποτε γραμμή – σύρμα από την πλακέτα. Διαφορετικά τίποτα. Την λύση στο πρόβλημα μου την έδωσα στο να ακουμπώ μόνιμος τα σύρματα.... loooool .... (πλάκα έκανα για το τελευταίο)
    Αυτά από έμενα αν και δεν έχω και πολύ μεγάλη πείρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dbsjro
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    384

    Προεπιλογή

    Τωρα θυμηθηκα το εξης ωραιο

    Ενας φοιτητης αυτοματισμου(δν το λεω για κακο απλα ο ανθρωπος δν ηξερε)
    ηθελε να διορθωσει το πιστολακι μαλλιων της μανας του. Το οποιο δν ειχε τπτ απλα κοπηκε ενα καλωδιο. Αυτος ομως το κολλησε με καλαι, οποτε μολις το δουλεψε 5 λεπτα εχοντας το ακομη ανοιχτο ελιωσε το καλαι, η ελαστικοτητα του καλωδιου το τραβηξε απο τη θεση που ηταν κολλημενο, εκεινο "περπατησε" πανω στη πλακετα που ειχε κ οτι ακουμπουσε εσκαγε (πυκνωτες κτλ)
    Εν ολίγοις εκαψε το πιστολακι, τρυπησε τα σεντονια του κρεβατιου του κ το παπλωμα μαζι
    Αυτος δν επαθε τπτ παρα μονο η τρομαρα που πηρε

    0 Not allowed! Not allowed!
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    καλα που δεν εδωσε καμια φωτια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    16 χρονών στο λύκειο, είχα ένα κολλητηρι πιστολι 60βατ, και είχα πατημένη την σκανδάλη συνέχεια,ωσπου δεν άντεξαν οι μονώσεις του και έσκασε μέσα στο χέρι μου, κάνωντας βραχυκύκλωμα και ρίχνοντας ασφάλειες. φυσικα απο τον τρόμο έιχα μείνει κανα 2 λεπτά με το κολλητήρι στο χέρι μέχρι να σηκώσω την ασφάλεια. μετά είδα οτι είχε λιώσει.

    ιστορία 2:
    ήθελα να μετρήσω την τάση δικτύου, αλλα το είχα ξεχάσει στην θεση αμπερόμετρο το πολύμετρο και ως γνωστον έγινα βραχυκυκλωμα, και επεσε η χελωνα της δεη. ελιωσαν στην ακρη οι ακροδεκτες του πολυμετρου απο το βραχυχύκλωμα. ακόμα έχω το ίδιο πολυμετρο. απλα είχε κάψει τη ασφαλειά του.

    υ.γ και οι 2 παραπανω ιστορίες έλαβαν χώρα, βραδυνή ωρα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dbsjro
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    384

    Προεπιλογή

    Α! παιδες τωρα προσεξα οχι παπλωμα αλλα στρωμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Το 1978 με καλεί ο συγχωρεμένος πλέον Τάσος στο σπίτι του να μου δειξει με στόμφο και ανάστημα τον καινούργιο πομπό του στα μεσαία που δούλευε μόνο με απλή ανόρθωση δικτύου και πολλαπλασιασμό μια EL34 & 4 x 807.
    Αφού μου δείχνει την κατασκευή επάνω στο ταψί που "έκλεψε" απο την μάνα του με πρόσχυμα οτι τρύπισε και θαύμαζε τον εαυτό του για το κόστος του εν λόγω μηχανήματος ήρθε η ώρα της δοκιμής...
    Πάμε στο σαλόνι μου λέει που έχουμε χώρο και φέρνει και την κάθοδο μαζί του απο το δίπλα παράθυρο.
    Το βάζει στην πρίζα συνδέει τον Dublex και ανοίγει διακόπτη νημάτων ζεσταίνει και πάει να ανοίξει EL34 ακούγετε σφύριγμα τρελό και γεμίζει μετά απο έκρηξη το σαλόνι πούπουλα "το χαρτί των πυκνωτών", 6 μήνες έκανε να φύγει η μπόχα!!!
    Η μάνα του έντρομη πετάχτηκε και φώναζε πάνε τα καημένα τα παιδιά,το σκότωσες ρε τάση το παλληκάρι!!!
    Φυσικά έκανε το αυτονόητο τραγικό λάθος έστειλε την φάση στην γείωση!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Γημνασιο ,εποχες που τα ηλεκτρονικα μου εφταναν μεχρι το σημειο του "να ανοιξω αυτο να δω τι εχει μεσα",ειμαι στο μαγαζι της μανας μου(επιδιορθωσεις ενδυματων) και καθωμε στο γραφειο προσπαθοντας να ανοιξω μια φωτογραφικη μηχανη μιας χρησης(δεν ειχε φιλμ μεσα) πελατης εχει ειδη μπει να βαλει ενα παντελονι στο δοκιμαστιριο, το ανοιγω και καταλαθος ακουμπω με το κατσαβιδι κατι(δεν θυμαμε τι) με αποτελεσμα να βγαλι σπιθα καπνο και να ακουστει ενα μικρο μπαμ... η μανα τσιριζει και ο πελατης πεταγετε εξω απο το δοκιμαστιριο με τα παντελονια κατω

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Η 504 Telefunken μπλέδιαζε τραβούσε 340 ανοδικά μιλιαμπέρ και έβγαζε καλό σήμα ώσπου ο αδερφός μου ειχε την φαεινή ιδέα να δει πόσο ζεσταίνεται έβαλε λίγο σάλιο στο χέρι,μην καεί απότομα,και την ακούμπησε.Αυτό όμως έκανε την λυχνία να βγάζει σπίθες και τελικά να παραδώσει πνεύμα γιατί ράγισε το γυαλί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος Πετριδης : 21-07-09 στις 01:09

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Σε τρανζίστορ τροφοδοτικού "πέταλο" κέλυφος όπως 2Ν3055 ακουμπάω με το δάχτυλο να δώ αν ζεσταίνεται..... έμεινα με το ημικύκλιο του τρανζιστορ στο χέρι. Απο τότε σαλιώνω :P

    Άλλη περίπτωση.... Δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με ηλεκτρονικά αλλά έχει πολύ γέλιο....

    Πρίν απο 3-4 χρόνια δοκιμάζαμε με έναν φίλο μου το VNC (πρόγραμμα για απομακρυσμενη διαχείριση υπολογιστή - Βλέπεις την οθόνη σαν να είσαι μπροστά στον υπολογιστή).

    Αρχικά συνδέεται αυτός σε μένα, βλέπω εγώ το ποντίκι να κινείται όλα ωραία και καλά το πρόγραμμα δουλεύει άψογα. Κάνουμε το αντίθετο. Συνδέομαι εγώ σε αυτόν. όλα ωραία και καλά. Πάω του ανοίγω ένα τραγούδι με το winamp. Του το ανοίγω μια τέρμα τον ξεκούφανα. Έχει και ηχοσύστημα με κονσόλα μεγάλο ενισχυτή κτλ.... μετά παίζω λίγο με το μπάλανς. το κλείνω. τελως πάντων να μην μακρυγορώ, την άλλη μέρα πάει ο φίλος μου να ακούσει μουσική... και άκουγε απο το ένα κανάλι, πω πω τι πάθαμε χτες που το άνοιξε ο gs το καψε το ηχείο.... με αυτά και με αυτά με troubleshooting κανα δύο ωρών σε όλη την διαδρομή του ήχου με σύνδεσε αποσύνδεσε καλωδια κατέληξε σε καμμένη κάρτα ήχου. Και αφού το είχε πάρει απόφαση ότι θα αγοράσει τελικά εκείνη την καλή κάρτα που ήθελε καιρό, και ενώ άκουγε -μονοφωνικά- το winamp να παίζει, παρατηρεί κάτι παράξενο - το μπάλανς!!!! Με πήρε τηλέφωνο και πατηθήκαμε στα γέλια στερεοφωνικά πλέον!

    Το πρόβλημα θα το είχε λύσει κατευεθείαν αν άνοιγε ένα τραγούδι με άλλο πρόγραμμα, αλλά το μυαλό πάει στο δύσκολο και στο ακριβό....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Kαι Αγρότης και Ηλεκτρονικός
    By p.gabr in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 352
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-16, 23:32
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 18:54
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 19:42
  4. MpLabX γνώμες Εμπειρίες ?
    By picdev in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 16:49
  5. ηλεκτρονικός και ηλεκτρολόγος
    By vagkalpan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-10, 21:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας