Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αντικατάσταση στυλό σε σταθμό κόλησης ANTEX SD 690

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Αντικατάσταση στυλό σε σταθμό κόλησης ANTEX SD 690

    Καλημέρα, είμαι νέο μέλος, γράφτηκα για να ρωτήσω σχετικά με τα κολλητήρια και τους σταθμούς κόλλησης.

    Είμαι σε κάποιο πανεπιστημιακό εργαστήριο και έχω αναλάβει να συντηρήσω και να αναβαθμίσω όπου χρειάζεται τα εργαλεία και τον εξοπλισμό.

    Υπάρχουν δυο σταθμοί κόλλησης ANTEX 690 με μολύβι SD50 στα 50W/24V. αλλά το ένα μολύβι τα έχει φτύσει, έχει σπάσει κτλ... Βλέπω στο site της ANTEX ότι υπάρχει το συγκεκριμένο, θα ήθελα όμως να αποφύγω να πάρω το ίδιο μιας και είναι και ακριβό και λόγω προβλημάτων τιμολόγησης με το πανεπιστήμιο. Οπότε κοιτάω να βρω ένα αντίστοιχο...

    Έχουν όλα τα μολύβια το ίδιο τυποποιημένο βύσμα [αυτό το 5πινο - πως το λένε αλήθεια αυτό το βύσμα;] ?

    Πρέπει να επιλέξω ένα μολύβι με τα ίδια ακριβώς στοιχεία του SD50 [24V/50W] ή δε πειράζει απαραίτητα??

    Έχετε να μου προτείνετε κάτι που να διατίθεται στην ελληνική αγορά;;

    Ευχαριστώ πολύ... τη διαδικασία θα την τρέξω από μετά τις 20 Αυγούστου, οπότε και θα κινηθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων, χαίρομαι που σας βρήκα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν μπράβο που σκέφτεσαι το καλύτερο για το εργαστήριο!
    προσωπική γνώμη...
    επειδή τα ANTEX γενικά και καλά είναι και έχουν ένα σεβαστό όνομα, αλλά και επειδή διαχειρίζεσαι χρήματα άλλου (του δημοσίου) και επειδή πολοί βάζουν χέρι στον εξοπλισμό αύτό, και αν κάνεις κάτι καλό (αγοράσεις κάτι εξήσου καλό και λίγα ευρώ φθηνότερο) δεν θα στο αναγνωρίσει κανένας ενώ αν δεν δουλέψει καλά κάτι αντίστοιχο που θα πάρεις το λιγότερο θα σε βρίζουν... πάρε αυτό που πρέπει να αντικατασταθεί και άσε τις πατέντες για άλλες περιπτώσεις.
    Απλά θα πω μια θεωρητική περίπτωση.. πέρνεις το super duper κινέζικο το οποίο μπορεί να είναι πραγματικά καλό και στο μισό κόστος, αλλά το ξεχνά ένας στο εργαστήριο αναμένο ένα τριήμερο και τυχαίνει και έχει ένα ελατωματάκι (όχι επειδή είναι κινέζικο αλλά επειδή έτυχε) και παίρνει φωτιά θα σε κυνηγήσου όλοι και θα σε θεωρήσουν υπεύθυνο για το οτι έκανες του κεφαλιού σου!
    Προσωπικά θα ζητούσα ή το ανταλακτικό που απαιτείται ή καινούριο σταθμό. Όχι πατέντες σε τέτοια πράγματα.
    Όλα αυτά δεδομένου οτι η διαφορά είναι λίγες δεκάδες ευρώ.
    Το θέμα της τιμολόγησης δεν πρέπει να σε αφορά. Αν πχ συνεργάζεστε με κάποιο τοπικό κατάστημα (που σημαίνει οτι έχει ένα καλό πελάτη) πρέπει να βρεί τρόπο να σας το προμηθεύσει. Αν παλι είναι μέσα από διαγωνισμό θα πρέπει οι διαγωνιζόμενοι να βρουν τρόπο να σας το εξασφαλήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, έχεις δικιο γενικά...

    να σημειώσω οτι τα κολλητήρια δεν χρησιμοποιούνται και πάρα πολύ στο εργαστήριο πλέον, και παρόλο που το εργαστήριο είναι ερευνητικό κι όχι εκπαιδευτικό και έχει κάνει προ πολλού στροφή στον προγραμματισμό [soft/hard] , έχει ένα καλοστημένο εργαστήριο ηλεκτρονικών στο οποίο έχουν πρόσβαση διάφοροι ερευνητές από κοντινά γραφεία και εργαστήρια...

    παρόλα αυτά θα ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη για τα 'τεχνικά' που ρώτησα... και για μελλοντική αναφορά. Με ποιά κριτήρια θα διάλεγε κάποιος ένα στυλό για το σταθμό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Μήπως σου αρκεί να αλλάξει μόνο η μύτη του κολλητηριού? Ή μονο η αντίστασή του? Όταν λές έχει σπάσει? Πως μπορεί να σπάσει ένα κολλητήρι αν δεν το βαράς με σφυρί?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    xαχα, το ένα έχει σπάσει κανονικά! δεν ξέρω πως... το άλλο θέλει απλά μύτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Ποιο εργαστήριο αν επιτρέπεται? Επειδή είμαι και εγώ φοιτητής στην Πάτρα!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Βάση (Stand) Κόλησης
    By SV1JRT in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-13, 00:42
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 21:48
  3. Μastech MS 8211 Πολύμετρο τύπου στυλό
    By weather1967 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-11, 14:22
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 10:23
  5. Μυτη για ANTEX
    By BaCkSpAcE in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 14:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας