Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: συναγερμοι και καμερες με η χωρις αδεια?

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη WIZARD
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Και για να συνεχισω την ερωτηση, αν καποιος ειναι πτυχιουχος
    Τεχνολογος Μηχανικος την τμηματων Ηλεκτρονικης ή Αυτοματισμου
    ή Ηλεκτρολογιας , χρειαζεται να εχεις αδεια,που αναφερεται παραπανω ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Το θέμα των προσωπικών δεδομένων είναι αρκετά πολύπλοκο και έτσι δεν πρέπει να υπεραπλουστεύεται. Παράδειγμα: ο δικηγόρος της φερόμενης συμμορίας εκτελεστών που εντοπίστηκε λόγω των ηχογραφήσεων υπέβαλλε μήνυση επειδή ακριβώς μεγάλο μέρος της δικογραφίας είναι βασισμένο στης ηχογραφήσεις.

    Να το πω διαφορετικα τώρα: Οι ηχογραφήσεις ή μαγνητοσκοπήσεις κάθε μορφής δεν αποτελούν απόδειξη ενοχής αλλά μπορούν να αποτελέσουν το εφαλτηριο για να βρεθούν αποδείξεις οι οποίες μόνο να μπορούν να συγκροτήσουν το κατηγορητήριο.

    Στη δικιά μου περίπτωση να εντοπίσω αυτήν την πουτ.... που πετά λάδια στην είσοδο του σπιτιού μου (δεν ξέρω αν προσπαθεί να κάνει... μάγια) αλλά αν βάλω IP κάμερα λυπάμαι το PC μου να παραμένει μέρα-νύχτα ανοικτό για να κατγράφει!!!

    Και δεν ξέρω πόσο επιβλαβής είναι η ακτινοβολία Wi-Fi συγκρινόμενη με τις αντίστοιχες της κινητής τηλεφωνίας, των DECT συσκευών και bluetooth δεδομένου ότι θα εκπέμπει συνεχώς!!! By the way, αν υπάρχει καμμία μελέτη σε αυτό θα ΄θελα να τη διαβάσω...

    Χαιρετώ
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    την αδια την θελουν γιατι ειναι ενας τροπος για να στα περνουν.......γλυκα και να τους λες κι ευχαριστω....
    τορα αν εισαι ηλεκτρολογος , ηλεκτρονικος ή υδραβλικος δεν τους νιαζει και ουτε που σε ρατανεεεεεεεεε.......................

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Οι άδειες είναι: Ελλάς το μεγαλείο σου...!!!

    Π.χ. όταν λάβεις το πτυχίο σου μπορείς να βγάλεις άδεια εκπόνησης ηλεκτρολογικών ή/και μηχανολογικών εγκαταστάσεων από τη Νομαρχία. Κανείς δεν ρωτάει για την εμπειρία σου στο αντικείμενο, αν το έχεις ξανακάνει κλπ. Έτσι π.χ. μπορείς να κληθείς από εταιρεία εμπορίας-εγκ/σης ανελκυστήρων να υπογράφεις τις παραδόσεις επειδή απλά οι εγκαταστάτες είναι απλοί τεχνικοί δηλ. χωρίς ή με ακατάλληλο πτυχίο... και άντε να κάτσει καμμία στραβή. Από την άλλη η νομοθεσία είναι ιδιάιτερα σκληρή όσον αφορά την υπαιτιότητα και τις προβλεπόμενες τιμές για αυτός που υπέγραψε τη μελέτη-άδεια χρήσης. Ελπίζω η συγκεκριμένη απαίτηση να έχει βελτιωθεί τώρα με τους νέους ανελκυστήρες και τη διαδικασία ISO που τηρείται. Αλλά πάντα δεν ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα βρισκόμαστε και μας λυπάται ο Θεός που δεν θρηνούμε... απώλειες!!! Και άρα δεν έχουν παρθεί πολλά... κεφάλια, αν και το τελευταίο σχετικό είναι: θα πέσουν οι δικηγόροι για το καθαρό ποινικό μητρώο και οι γιαγιάδες για "καλό παιδί που είναι ο εγγονός μου..." και όλα στο τέλος καλά!!!

    Καλημέρα
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. κάμερες και συναγερμοι
    By tao in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-14, 23:40
  2. καμερες και καλωδια
    By katmadas in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-14, 01:03
  3. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-13, 14:24
  4. Αποσυνδεσεις ADSL και συναγερμοι..
    By hitech444 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-11, 08:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας