Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Σπρει προστασιας-πλαστικοποιησης πλακετας...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή Σπρει προστασιας-πλαστικοποιησης πλακετας...

    Παλια περναγα τις πλακετες μου βερνικι με ενα πινελακι ενω τα τελευταια χρονια απλα τις επικασσιτερωνω και τις αφηνω ετσι.

    Τωρα αναγκαστικα πρεπει να χρησιμοποιησω καποια μονωση γιατι εχω να φτιαξω μερικες πλακετες 2 οψεων με πυκνους διαδρομους κι απο τις 2 πλευρες και φοβαμαι μην γινει κανα βραχυκυκλωμα εκ των υστερων απο απροσεξια...

    Επομενως αφου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε καποιο σπρει πλαστικοποιησης δεν εχω ιδεα τι ακριβως ιδιοτητες εχουν περα απο αυτα που λενε οι κατασκευαστες, δεν βρηκα και πολλες πληροφοριες στο φορουμ με μια αναζητηση οποτε ειπα να ανοιξω ενα θεμα να τα συζητησουμε μιας που ξερω οτι πολλοι χρησιμοποιουν τετοια σπρει.

    Με ενα ψαξιμο βρηκα τα παρακατω στην αγορα:

    http://www.teslanol.com/english/article/26027.html
    http://www.kontaktspray.hu/en/?Produ...formal_coating
    http://www.itwcp.de/en/index.html

    Αποριες:

    1) Εχει δοκιμασει καποιος περισσοτερα απο ενα απο τα παραπανω για να μας πει αποτελεσματα απο αμεση συγκριση?

    2) Ποσο καλη ειναι η αντοχη/καλυψη τετοιων σπρει?
    Δλδ οταν στεγνωσει καλα ειναι σαν την μασκα των τυπωμενων που ακομα κι αν πατησεις πανω ακροδεκτη πολυμετρου με δυναμη πολλες φορες δεν πιανει ή με το παραμικρο φευγει?

    3)Με βαση εμπειρικα δεδομενα για ποσες πλακετες φτανει ενα μπουκαλι 400ml?

    4) Τελευταιο και κυριοτερο για την συγκεκριμενη περιπτωση που με ενδιαφερει: συμφωνα με τους κατασκευαστες και τα 3 παραπανω επιτρεπουν την κολληση εξαρτηματων μετα το ψεκασμα αλλα οι πωλητες φανηκαν λιγο διστακτικοι οταν τους ρωτησα, εξ ου και οτι τελικα δεν πηρα τιποτα... Τι γινεται στην πραξη?

    Φυσικα καλοδεχουμενες ειναι οποιεσδηποτε εμπειριες απο την χρηση καποιου εκ των παραπανω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    το http://www.kontaktspray.hu/en/?Produ...formal_coating το χρησιμοποιώ σε πλακέτες που εχω κάνει εγώ για να μην οξειδώνονται. Έχω πλακέτες έως και 10 χρόνια χωρίς αλλαγή χρώματος (οξείδωση).

    Δεν είναι σαν την πράσινη επίστρωση που υπάρχει στις πλακέτες (solder mask), είναι αρκετά μαλακό και ο ακροδέκτης δεν γλιστρά αλλά τρυπά πολύ εύκολα.

    Το κόλλημα μετά τον ψεκασμό είναι εύκολο (αρκεί να μην έχεις κάνει πολλά χέρια), από αναθυμιάσεις δεν ξέρω (φροντίζω να αερίζω καλά).

    Το (3) δεν ξέρω, για τη χρήση που κάνω εγώ κρατά πολύ (νομίζω 2 τετραγωνικά μέτρα με δυο χέρια)

    Για δύσκολες καταστάσεις (υγρασέες και περιβάλλον με χημικά, χρειάζονται περισσότερα απο ενα χέρια επίστρωσης).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    696

    Προεπιλογή

    Τάσο αν σε ενδιαφέρει πράσινη επίστρωση ριξε μια ματιά και σ αυτό.
    http://bungard.de/index.php?option=com_content&task=view&id=65&Itemi d=46〈=english#top9
    Δεν το έχω χρησιμοποιήσει , χρησιμοποιώ φωτοευαίθητες πλακέτες , και χημικά εμφάνισης
    της Βungard τα οποία είναι άριστης ποιότητας , βγάζουν καλό αποτέλεσμα και
    ορμώμενος απο αυτο το συνιστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δεν το εχω δει πουθενα να κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα το συγκεκριμενο.
    Δεν νομιζω οτι αξιζει να φερνουμε απ' εξω σπρει, εδω μια χουφτα smd που δεν υπαρχουν πουθενα παραγγελνουμε και μας τον πιανουν...

    Προσωπικα για εμφανιση-αποχαλκωση χρησιμοποιω χυμα χημικα εδω και χρονια και δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα, μεχρι 200μm αναλυση πιανω και παλι.

    Οσον αφορα τις πλακετες εισαι σιγουρος οτι ειναι bungard αυτες που αγοραζεις κι απο που/ποσο αν επιτρεπεται?

    Ρωταω γιατι εδω και 1-2 χρονια εχουν εξαφανιστει απο τα γνωστα μαγαζια στο κεντρο και στην θεση τους φερνουν καποιες αλλες (ειναι 2-3 "μαρκες") με παρομοια μεν εμφανιση αλλα τυπικα ελαφρως υποδεεστερα αποτελεσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    696

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν αν ε'ισαι ευχαριστημένος με τα υλικά που δουλευεις δεν συντρέχει λόγος να τα αλλάξεις.
    Εγώ απο εξαμήνου ότι αγορές κάνω είναι όλες απο εξωτερικό, συνήθως απο ebay Γερμανικό .
    Οσο γίνεται πιο μαζική αγορά , για χαμηλό κόστος αποστολής.
    Πιο φτηνά μου στοιχίζει η μεταφορά απο Γερμανία παρά το parking στο κέντρο της Αθήνας.(πχ δεμα 10 κιλά 22 ευρώ....)
    Οποιοι ενδιαφέρονται για το spray μπορούμε να κάνουμε μια αγορά ομαδική (τουλάχιστον όσοι είμαστε στο λεκανοπέδιο.)
    Οσο για την θωπεία στα πισινά είναι μια πικρή ιστορία.
    (30 ευρώ probe 60 mhz , το τεμάχιο στο μαγαζί 16 ευρώ το ζευγάρι 100 MHZ με τα μεταφορικά στο ebay -
    ίδιας πρέλευσης και ποιότητας)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη agorts
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Καλημέρα... Χρόνια Πολλά...

    Kontakt Chemie Plastik 70 (http://www.kontaktspray.hu/en/?Produ...formal_coating)

    Πράγματι μπορώ να χρησιμοποιήσω το κολητήρι σε ψεκασμένη πλακέτα? Είμαι επιφυλακτικός...

    Που μπορώ να το βρω? να το αγοράσω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Στον Κατουμά.
    Μπορείς να κολλήσεις μετά την επίστρωση.
    Να είναι απαλή στρώση ενα γρήγορο πέρασμα και θα δείς να αλλάζει χρώμα, αν κάνει "ζάρες" το βερνίκι καθάρισε και κάνε το απο την αρχή.
    Εγώ δεν κολλάω μετά αλλά πρίν.
    Καθαρίζω καλά το pcb και μετά spray στο τέλος.
    Είναι το πιό παλιό και καλύτερο απο πολλά φθηνά της αγοράς.
    Μην ψεκάσεις σε κλειστό χώρο είναι πολύ δυσάρεστο και βλαβερό για τα πνευμόνια, εκτός και αν τα θές "στεγανά". lol

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη agorts
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Θεωρείται καλό? Υπάρχουν και καλυτερα?

    Και εγώ θα το βάζω στο τέλος, αλλά θέλω να ξέρω τι θα γίνει αν χρειαστεί να επιδιορθώσω μια πλακέτα που έχει περαστεί με αυτό...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ RF @ SWR
    By aris52 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 20:25
  2. Πλαστικοποιητης αντι για ηλεκτρικο σιδηρο
    By classic in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-15, 15:07
  3. προγραμμα προστασιας
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-15, 15:45
  4. Κυκλωμα προστασιας?
    By vivident in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 11:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας