Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: NTFS σε FAT32

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή NTFS σε FAT32

    Εχω εδω κατι για τους κομπιουτερακηδες του forum...

    Υπαρχει ενας εξωτερικος σκληρος δισκος 300GB περιπου που ειναι σε συστημα αρχειων NTFS και ειναι φουλ γεματος.
    Θελω να τον αλλαξω σε FAT32 γιατι αγορασα ενα ραδιο-cd για το αυτοκινητο που βλεπει μονο FAT32 συστηματα.
    Ο σκοπος ειναι να γινει FAT32, να γεμισει μουσικη και κατοπιν να γινονται σπανια εγγραφες-διαγραφες.

    Κατ'αρχας δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να γινει FAT32 ενας δισκος με τοσο μεγαλη χωρητικοτητα.Οσον αφορα το μεγεθος 4GB/αρχειο κλπ δε μας απασχολει αφου μονο mp3 θα εχει μεσα.Φανταζομαι οτι πιθανον να χρειαστει να κανω backup και να φορμαρω τον δισκο για να δουλεψει σωστα.
    Εαν τα καταφερω να γινει, υπαρχει πιθανοτητα να συνεχισει να μην τον βλεπει το ραδιο-cd επειδη ειναι κανονικος δισκος και οχι flash drive;

    Ειμαι ανοιχτος σε ολες τις σκεψεις και προτασεις...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Προτείνω το PartitionMagic !

    http://www.powerquest.com/partitionmagic/

    Aν ήθελες το αντίθετο θα μπορούσε να γίνει από εργαλεία των windows αλλά.....

    Τα windows xp τουλάχιστον έχουν όριο στο φορμάρισμα partitions μέχρι τα 32 GB αλλά μπορούν να δουν και μεγαλύτερα partitions που έχουν δημιουργηθεί με άλλο τρόπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Μερικές σκέψεις ακόμα για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης όσο αφορά τη συμβατότητα του δίσκου με το ραδιο cd..

    1) Ο δίσκος απαιτεί εξωτερική τροφοδοσία ή παίρνει ρεύμα από το usb? Αν ισχύει το δεύτερο οι ενεργειακές απαιτήσεις του δίσκου είναι στα πλαίσια των δυνατοτήτων του radiocd;

    2) To manual του radio cd λέει πως είναι συμβατό και έχει υποδοχή για usb disks ή για USB Mass Storage devices;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    2) To manual του radio cd λέει πως είναι συμβατό και έχει υποδοχή για usb disks ή για USB Mass Storage devices;
    ???????????????
    Ποια η διάφορα ανάμεσα στα αυτά USB μπορείς να μας εξηγήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ο δισκος ειναι ο κλασικος WD Passport με τροφοδοσια απο το usb.Η αληθεια ειναι οτι δεν κοιταξα εαν γραφει καπου οτιδηποτε για τροφοδοσιες κλπ.

    Η διαφορα που λεει ο aeonios ειναι η εξης.Οι USB δισκοι ειναι ολοι οι μαγνητικοι δισκοι, ανεξαρτητων εξωτερικων διαστασεων και οι mass storage devices ειναι οι συσκευες flash drive.Λογικο ειναι οι τυπου δισκου να εχουν μεγαλυτερη καταναλωση, αφου κανουν και μηχανικες κινησεις, εχουν 2 μοτερ μεσα, κλπ...Θα δω παλι σε καποια φαση τις οδηγιες αλλα δε νομιζω να λεει κατι για τροφοδοσια...Οσον αφορα το partition magic η επιλογη για μετατροπη απο NTFS σε FAT32 ειναι κατι πολυπλοκο η θα το βρω γρηγορα;

    Να'στε καλα παιδια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aloyphs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ???????????????
    Ποια η διάφορα ανάμεσα στα αυτά USB μπορείς να μας εξηγήσεις
    Βεβαίως φίλε μου....

    H έννοια του usb mass storage device περιλαμβάνει τον τρόπο επικοινωνίας με συσκευές όπως :

    • Εξωτερικοί σκληροί δίσκοι
    • Εξωτερικές ανάγνωσης/εγγραφής μονάδες οπτικών μέσων όπως CD/DVD
    • Eξωτερικές συσκευές τύπου Flash μνήμης
    • Ψηφιακές κάμερες
    • Μετατροπείς από συσκευές flash μνήμης σε βύσματα τύπου USB
    • Φορητές συσκευές αναπαραγωγής video / ήχου
    • Card readers
    • Φορητές παιχνιδομηχανές (Nokia N-GAGE/Sony PSP)
    • Υπολογιστές χειρός

    Αν λέει κάτι τέτοιο το manual τότε είναι πιθανότερο να είναι συμβατό με μια συσκευή από αυτές.
    Επίσης η κατηγορία usb disc περιλαμβάνει τις συσκευές εξωτερικών σκληρών δίσκων που μπορούν να συνδεθούν μέσω του usb bus στο radio cd(αλλά δεν αναφέρομαι φυσικά σεsolid state drives ή usb flash memories που έχουν μικρές ενεργειακές απαιτήσεις).

    Αν λέει το manual μόνο για συμβατότητα με usb flash memory από την άλλη ίσως υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με τους εξωτερικούς δίσκους.

    Το θέμα είναι τι λέει το manual και ο κατασκευαστής του ράδιο cd.
    Αν δεν λέει ξεκάθαρα θα πρέπει να επικοινωνήσεις κατά τη γνώμη μου με τον κατασκευαστή (πιθανόν και μέσω email) και να ζητήσεις λεπτομέρειες πριν δοκιμάσεις να πειραματιστείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Με πρόλαβες φίλε Phatt!

    Ξέχασα να σου πω πως υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα στη μετατροπή αν είναι 100% γεμάτος ο δίσκος σου δηλαδή να μην μπορεί να γίνει η διαδικασία από το partition magic τουλάχιστον από όσο θυμάμαι σε παλιότερη έκδοση. Αν θες δοκίμασε και μας λες γιατί δεν το έχω στην τελευταία του έκδοση.
    Η διαδικασία είναι εύκολη. Mπορείς να δεις εδώ ένα γρήγορο μάθημα του προγράμματος :


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 10-08-10 στις 09:03

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Ότι και να κάνεις, πρώτα κάνε ένα backup απο τα τραγούδια που έχει μέσα ο δίσκος στον δίσκο του υπολογιστή η σε άλλο δίσκο.

    Εγώ θα έκανα το εξής:
    - Ότι έχει μέσα ο δίσκος τα αποθηκεύω σε άλλο δίσκο ή στο δίσκο του υπολογιστή
    - Format σε Fat32. Πας "Ο υπολογιστής μου" και κάνεις δεξί κλίκ στο δίσκο που θες να κάνεις φορματ και επιλέγεις τις ρυθμίσεις που θες.
    - Ξαναγράφεις τα αρχεία σου στο δίσκο κανονικά και είσαι έτοιμος.

    Υπάρχει και άλλος τρόπος να κάνεις φορματ:
    Εναρξη / πινακας ελέγχου / administrative tools / Computer management / Storage / Disk Management (συγνώμη για τα αγγλικά αλλά έχω αγγλικά ΧΡ και δεν θυμάμαι πως ακριβώς τα λέει στα Ελληνικά).

    Με το partition magic εγώ την πάτησα μια φορά και απο τότε το έχω πάρει απο φόβο. Ισως να σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις απο NTFS σε FAT χωρίς να μεταφέρεις τα αρχεία αλλά δεν θα το δοκίμαζα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Το Partition Magic (όπως και όλα τα συναφή προγράμματα) λέει ότι μπορεί να εμφανιστούν λάθη στο conversion αν έχεις χρησιμοποιήσει καλούδια του NTFS όπως: encryption, compression, multiple streams,not saved data,κλπ. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις πρόβλημα, όμως αν θέλεις να είσαι σίγουρος κάνε απλό copy από έναν σκληρό σε άλλον.
    Όσον αφορά τη USB, μπορεί και να έχεις πρόβλημα με το ρεύμα της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Ανεξάρτητα από όλα τα παραπάνω, ανεξάρτητα κι από το πώς θα μετατρέψεις το σύστημα αρχείων του δίσκου σε FAT32, να κανονίσεις να έχεις ένα backup των δεδομένων σου. Διότι κουτσουκέλα σε FAT32 = τρέχα γύρευε, αντίθετα με την αξιοπιστία κι εύκολη επιδιόρθωση του NTFS.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. NTFS GPT bootable χορις iso
    By finos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 19:18
  2. Raw to ntfs
    By The_Control_Theory in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 11:57
  3. Format large external drive...(FAT32)
    By KOKAR in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-12, 14:35
  4. FAT32 ΣΕ NTFS
    By gdimis in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 08:49
  5. FAT16 / FAT32 DOSonCHIP miniSD/SD/MMC card controller
    By gsmaster in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-07, 23:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας