Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Αλλαγή LED σε optical PC mouse (fun)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Thumbs up Αλλαγή LED σε optical PC mouse (fun)

    Απλά μια ιδέα.

    Για όσους δε το γνωρίζουν, να σημειωθεί πως ο αισθητήρας του οπτικού μας mouse στο PC, είναι μια μικροσκοπική CCD κάμερα.
    (άσχετο με το παρόν θέμα, κάποιος είχε φτιάξει κι ένα project που το χρησιμοποιούσε ως υποτυπώδες scanner)
    Αυτό σημαίνει πως δεν είναι κάποιος εξειδικευμένος αισθητήρας για το χρώμα του LED.

    Το λοιπόν, έχω ένα παλιό αξιόπιστο mouse της Microsoft και χτες που βαριόμουν είχα την ιδέα να αντικαταστήσω το LED που χρησιμοποιεί για τον αισθητήρα, έτσι for fun! Δοκίμασα για πρωτοτυπία ένα UV LED και το αποτέλεσμα ήταν πως δούλεψε μια χαρά. Βέβαια το UV δε δουλεύει καλά σε όλες τις επιφάνειες, αλλά το "ηθικό δίδαγμα" του παρόντος topic είναι πως αν έχετε βαρεθεί το LEDάκι του ποντικιού σας μπορείτε να το αλλάξετε! Φυσικά ανάλογα με το χρώμα, κάθε επιφάνεια παρουσιάζει διαφορετική συμπεριφορά. Σκέφτομαι να το γυρίσω σε μπλε ή λευκό...

    Καλή διασκέδαση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Βαλτου και μπριζα, για να το αλλαζεις οποτε το βαριεσαι, χωρις κοπο και κολλητηρια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Δοκιμασα να κανω κατι τετοιο γιατι μου αρεσε πολυ η ιδεα και μιας και το laptop μου ειναι με ολα τα χαρακτηριτικα τ και τα λαμπακια μπλε ειπα να το κανω και το ποντικι μπλε.Δυστυχως ομως απετυχα γιατι η κοκκινη που εχει πολωνεται με 2,7V ενω για να πολωθει μια μπλε θελει πολυ περισσοτερα, σκεφτικα να ψαξω να βρω αν υπαρχει καμια αντισταση ωστε να την βραχυκυκλωσω να μην εχω πτωση τασης πανω της και ολη η ταση των μπαταριων (3V) να πεσει πανω στην μπλε led για να αναψει αλλα δεν βρικα τπτ τετοιο και το παρατησα

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    κανονικα αναβουν και τα μπλε λεντ... το εβαλες σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    ναι σωστα το εχω πολωσει, απλα για να αναψει θελει μεγαλητερη ταση για την ακριβεια θελει 3,9V στην ουσια ουτε καν οι μπαταριες του ποντικου δεν μπορουν να δωσουν τοση ταση. και λογικο ειναι να θελει η μπλε πολη περισσοτερη ταση απο οτι η απλη κοκκινη γιατι εχει μεγαλυτερο ενεργειακο χασμα η προσμιξη της απο οτι στην κοκκινη.Δοκιμασα και αλλες οπως λευκη και πρασινη, η μονη που λειτουργησε ηταν η τελευταια που εχει παρομοια περιπου ταση πολωσης με την κοκκινη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj_mike : 09-08-09 στις 23:52
    ...........................^ILL-ektronika^


  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Πολλά μου φαίνονται τα 3,9V, τί σόι LED είναι αυτό? Κάποιο δικό μου μπλε ανάβει ΟΚ στα 2,5. Επίσης τα 2,7V που δίνει είναι πάλι πολλά για το κόκκινο, ίσως τα μέτρησες εν κενώ και όχι σε λειτουργία, υποθέτω πως υπάρχει αντίσταση ανάμεσα. Ίσως σε κάποια ποντίκια χρειαστεί να πειραχτεί και η αντίσταση, αν δε δίνει αρκετό ρεύμα στο άλλο LED (βέβαια αν είναι με τίποτα SMD θέλει προσοχή).

    Στο δικό μου ποντίκι ό,τι και να βάλω το ανάβει (και την τοστιέρα, χα), μέχρι και το UV το άναψε που ήθελε 3+ για να ενεργοποιηθεί!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    ισως να διαφερει και απο ποντικι σε ποντικι... θα παω να ψαξω αλλες μπλε led να αναβουν με μικροτερη ταση οπως αυτην που εχεις και συ. ισως ετυχα στην περιπτωση με την συγκεκριμενη καμια ελλατωματικη, ξεκιναει πολυ λιγο να λαμπιριζει στα 2,6V και στα 3,9 ειναι στο φουλ της.Που θα παει τωρα που μου μπικε η ιδεα θα σκασω αν δεν το δω να λειτουργει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Ώπα ώπα, γράψε άκυρο. Τώρα που το ξαναείδα, φωτοβολεί κάπου στα 3 αλλά κανονικά κάπου στα 3,6. Δε θυμόμουν καλά. Άρα υπάρχει όντως ένα κόλλημα στο να βάλει κάποιος μπλε LED σε ασύρματο ποντίκι (εκτός αν πέσει κάποιος σε ποντίκι που χρησιμοποιεί κύκλωμα οδήγησης για το LED που ανεβάζει την τάση, υπάρχουν και τέτοια).

    Το δικό μου ποντίκι είναι PS2/USB.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    ακριβως αυτο το προβλημα εχω. αν σκεφτεις κιολας οτι μερικες επαναφορτιζομενες (ΑΑΑ) δεν ειναι 1,5V αλλα 1,2-1,3 το μεγιστο η μεγιστη ταση που μπορει να μου δοσει το ποντικι ειναι μικροτερη και απο 3V οποτε δυσκολα να πολωθει η μπλε.Οπως ειπες εσυ εχεις με USB ,εκει αν θυμαμαι καλα προσφερετε στο ποντικι τροφοδωσια 5V απο την θυρα του υπολογιστη οποτε ανετα μπορουν να πολωθουν οτιδηποτε led με απλες αλλαγες στην αντισταση.
    Το "κύκλωμα οδήγησης για το LED που ανεβάζει την τάση" που αναφερες πως ακριβως ειναι? Αν ειναι να το ψαξω με τετοιον τροπο μπας και το καταφερω αλλιως θα βαλω και γω ενα με usb και τελειωσε

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Κύκλωμα οδήγησης εννοώ ενσωματωμένο στο ποντίκι, το έχουν κάποια καλά για να μη σπαταλάνε και πολύ μπαταρία. Για παράδειγμα ένα Microsoft mouse που έχει ένας φίλος μου λειτουργεί με μία μόνο μπαταρία ΑΑ επί μήνες. Φυσικά μπορείς να φτιάξεις σίγουρα με κάποιο μικροταλαντωτή, αλλά δεν ξέρω σχέδιο.

    Λοιπόν, θα ρίξω τώρα άκυρο στο προηγούμενο άκυρο. Μόλις δοκίμασα μπλε LED υψηλής φωτεινότητας που στα 2,3 ενεργοποιείται και στα 2,7 ανάβει μια χαρά! Άρα όντως καλά θυμόμουν πως δε χρειάζεται τόση τάση.

    Εκείνο που συμβαίνει πολλές φορές με τα LEDs είναι ότι κατά τις δοκιμές μας μερικές φορές τα υπεροδηγούμε, δηλαδή τα τρέχουμε με μεγαλύτερο ρεύμα από αυτό που αντέχουν. Αυτο έχει ως αποτέλεσμα, όχι μόνο να μειώνει τη διάρκεια ζωής τους, αλλά επίσης να μειώνει τη φωτεινότητά τους και μερικές φορές ανεβαίνει και το κατώφλι ενεργοποίησης. Το LED που μου ανάβει στα 3+ το έχω "τεντώσει" πολλές φορές ενώ το άλλο που δοκίμασα τώρα και ανάβει τέλεια στα 2,7 είναι φρέσκο. Οπότε άμα πάρεις καινούργια πρόσεξε να μην τα τροφοδοτείς με πολύ ρεύμα και τα χαλάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή backlight φωτισμού σε lcd με led
    By giorgos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-14, 00:42
  2. αλλαγή R,G,B led
    By kobi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-11, 17:18
  3. Τεχνικός για αλλαγή SMD LED
    By solaris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-10, 08:01
  4. Αλλαγή led οθόνης
    By Danza in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-06, 14:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας