Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Κατασκευή για ηλεκτροστατική βαφή.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή Κατασκευή για ηλεκτροστατική βαφή.

    Καλησπέρα και πάλι. Λοιπόν σήμερα όπως καθόμουν στο ιντερνετ και κοίταζα διαφορά έβλεπα τα νέα συστήματα ηλεκτροστατικής βαφής (αν γνωρίζεται). Και έπεσε το μάτι μου στο ‘’auto gun’’. Φανταστείτε ότι είναι μια όρθια βάση και πάνω της στηρίζετε το ‘’πιστόλι’’ και με μοτέρ (λογικά) κουνιέται μια ντιζα που είναι μες την βάση και κουνάει πάνω κάτω το πιστόλι μόνο του. Έτσι λοιπών μου καρφώθηκε η ιδέα να φτιάξω κάτι παρόμοιο. Τα μηχανικά μέρη ξερώ ποια είναι, και τη χρειάζεται καθώς έχω δει από κοντά. Σαν ηλεκτρονικά όμως είναι κάπως δύσκολο. Έχω σκεφτεί κάπως το πώς θα το φτιάξω. Θα είναι μια μεγάλη ντιζα με σπείρωμα πάνω της θα στηρίζεται το πιστόλι και θα την γυρνάει ένα μοτέρ (βηματικό η στεπερ. Ποια η διαφορά μεταξύ τους?) και θα το προγραμματίσω μέσω κάποιου επεξεργαστή (υπόθετο) να κάνει πχ 50cm πάνω και 50cm κάτω. Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τη θα χρειαστώ για αυτή την κατασκευή πέραν του μηχανικού μέρους και να πείτε και εσείς της ιδέες σας
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Καμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Εγώ δε θα χρησιμοποιούσα μικροελεγκτές και steper motors για κάτι τέτοιο... Αν το μόνο που θέλεις είναι να κάνει πάνω-κάτω το πιστόλι τότε μία επαφή στην ανώτατη θέση και μία επαφή στη κατώτατη που θα αναλαμβάνουν να αντιστρέφουν τη πολικότιτα μου φαίνονται αρκετοί...
    Και ένα απλό DC μοτερ με μειωτήρα. Σαν κί'αυτά που έχουν οι σούβλες ας πούμε...

    Όταν το πιστόλι πάει τέρμα πάνω θα μπορεί να πατάει κάποιο push button. Και όταν πηγαίνει τέρμα κάτω ένα άλλο push button. Το κύκλωμα απο εκεί και πέρα νομίζω ότι είναι απλό να σχεδιαστεί με τη χρήση ρελαί και μόνο.

    Τώρα αν θέλεις να το κάνεις πιο προχωρημένο, πχ να ρυθμίζεις ταχύτητα, έυρος κτλ... ok. Μικροελεγκτές...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    θα βαφεις με απλο πιστολι η με ηλεκτροστατικη βαφη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως είναι και αυτή μια καλή ιδέα και πιστεύω πιο εύκολη από αυτή που είχα εγώ στο μυαλό μου. Αν μπορείς δώσε μου κάποιες πληροφορίες παραπάνω και αν μπορώ να του βάλω και κάποιο ποτενσιόμετρο ίσως ώστε να ρυθμίζω την ταχύτητα του.

    Φίλε Παναγιώτη όταν λες με απλό τι εννοείς? Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου θα βάφω με πιστόλι ηλεκτροστατικής βαφής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Να μία διάταξη που νομίζω ότι κάνει αυτό που ζητάς και μάλιστα με τη χρήση ενός μόνο ρελαί τριών επαφών. Πάνω από το πιστόλι (το ζωγράφησα όσο καλύτερα μπορούσα) υπάρχει ένα push button τύπου Normal Open και κάτω ένα push button τύπου Normal Close. Αν το μελετήσεις λίγο θα δείς ότι τελικά αυτό θα κάνει το πιστόλι να κουνιέται πάνω κάτω...

    Τώρα αν θέλεις να ρυθμίζεις τη ταχύτητα πρέπει να μπλέξεις και με PWM...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους. Φίλε Μιχάλη δηλαδή αν κατάλαβα καλά όταν ο ένας διακόπτης είναι ανοιχτός ο άλλος θα είναι κλειστός σωστά? Και πχ όσο είναι ανοιχτός ο πάνω διακόπτης πάει προς τα κάτω και όταν είναι ανοιχτός ο κάτω αλλάζει η πολικότητα και πάει προς τα πάνω από ότι κατάλαβα. Τους διακόπτες τους ζητάω όπως ακριβώς μου τους είπες?
    Τώρα ως αναφορά το PMW γιατί? Με ένα ποτενσιόμετρο δεν μπορώ να ρυθμίζω της στόφες του?
    Μηχανικά το έχω σκεφτεί κάπως διαφορετικά. Παρακάτω επισυνάπτω και μια φωτογραφία του πως το φαντάζομαι.
    Το πιστόλι το έκανες κορυφή αλλά όπως το βλέπω νομίζω πως το έκανες υγρής βαφής
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη δηλαδή αν κατάλαβα καλά όταν ο ένας διακόπτης είναι ανοιχτός ο άλλος θα είναι κλειστός σωστά? Και πχ όσο είναι ανοιχτός ο πάνω διακόπτης πάει προς τα κάτω και όταν είναι ανοιχτός ο κάτω αλλάζει η πολικότητα και πάει προς τα πάνω από ότι κατάλαβα.
    Κάπως έτσι... Οι συγκεκριμένοι διακόπτες είναι πιεστικοί. Είναι buttonάκια δηλαδή όπου η επαφή ενεργοποιείται μόνο όσο τα κρατάς πατημένο μέσα. Μόλις το αφήσεις η επαφή επανέρχεται στην αρχική κατάσταση.

    Normal Close σημαίνει ότι όσο δε πατάς το κουμπί η επαφή είναι κλειστή και μόλις το πατήσεις ανοίγει.

    Normal Open σημαίνει ότι όσο δε πατάς το κουμπί η επαφή είναι ανοιχτή και μόλις το πατήσεις κλείνει.

    Τώρα αν κοιτάξεις το κύκλωμα, αγνοώντας αρχικά τις δύο αριστερότερες επαφές του ρελαί, θα δείς ότι δίνοντας μία πίεση στον πάνω διακόπτη ενεργοποιείς το ρελαί, ενώ δίνοντας μία πίεση στον κάτω διακόπτη το απενεργοποιείς. Είναι κλασσικό κύκλωμα με ρελαί και χρήση της λεγόμενης "επαφής αυτοσυγκράτησης".

    Τους διακόπτες τους ζητάς ακριβώς όπως σου είπα. (Φυσικά θα επιλέξεις μέγεθος και σχήμα που σε βολεύει για τη κατασκευή σου).

    Το μόνο που πρέπει να προσέξεις, είναι να συνδέσεις το μοτέρ με τέτοια πολικότητα, ώστε όταν το ρελαί είναι απενεργοποιημένο το πιστόλι να πηγαίνει προς τα πάνω...

    edit: Με ένα απλό ποτενσιόμετρο (ροοστάτη πιο σωστα) συνήθως δε μπορέις να ρυθμίσεις τις στροφές ενός μοτέρ αφού:

    1)Τα μοτέρ τραβάν αρκετά ισχυρά ρέυματα με αποτέλεσμα η μεταβλητή αντίσταση που θα χρησιμοποιήσεις να γίνεται κάρβουνο εκτός και αν είναι κανένα θηρείο...
    2)Ακόμα και αν είναι θηρείο και αντέξει θα θερμένεται υπερβολικά...
    3)Ακόμα και αν δεν σε νοιάζει αν θερμένεται πρόκειται για μία πολύ κακή διαχείρηση της ισχύος καθώς μεγάλο ποσοστό της ισχύος το καταναλώνει η αντίσταση χωρίς λόγο...

    Σίγουρα κάπου στο forum θα έχει γίνει συζήτηση για το PWM.

    Αν το ξεκινήσεις πάντως, έυχομαι καλή επιτυχία κια περιμένω fotos.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mihos : 18-08-09 στις 17:10

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη με μια λέξη είσαι κορυφή. Κατατοπιστικότατος και μου προσφέρεις μεγάλη βοήθεια.
    Αναγκαστικά θα μπλέξω με PWM, η ταχύτητα παίζει ρολό. Γιατί αν πηγαίνει γρήγορα δεν θα βάφετε καλά το κομμάτι και αν πηγαίνει αργά θα παίρνει πολύ χρώμα. Με PWM θα πρέπει να αλλαχτεί και το κύκλωμα με το ρελαί? Οπότε δυσκολεύουν κατά πολύ τα πράγματα?
    Τώρα ως αναφορά το μοτέρ τη προτείνεις και που μπορώ να το βρω? Σκέφτομαι για κάτι σε 12 V DC αλλά θα έχει δύναμη να γυρίσει την ντίζα? Βεβαία δεν θα αντιμετωπίζει και πολύ ζόρι. Καθώς το πιστόλι είναι το πολύ 1 κιλό και άντε άλλο ένα κιλό η βάση του συν το βάρος της ντίζας που θα γυρνάει.

    Αυτές της απορίες έχω προς το παρών αλλά στανταρ επειδή είναι και κάπως δύσκολο για μένα το ηλεκτρονικό μέρος του προτζεκτ θα μου δημιουργηθούν και άλλες. Σε ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη αν σε ζαλίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Γιώργο. Γι'αυτό είναι όμως το forum. Για να ανταλλάζουμε ιδέες και απόψεις.

    Το κύκλωμα με το ρελαί δε χρειάζεται να αλλάξει. Το κρατάς ως έχει και απλά τροφοδοτείς τις 2 αριστερές επαφές με το PWM αντί της τάσης τροφοδοσίας.

    Τώρα για το μοτέρ δε μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ. Θα πρέπει να το ψάξεις για να δείς και τι ταιριάζει στη κατασκευή σου. Πάντως ξέρω ότι υπάρχουν διατάξεις με ενσοματομένο "κιβώτιο" για δύναμη. Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω ότι χρειάζεσαι και πολλές στροφές. Κάτι σαν και αυτό ας πούμε:

    http://ceiecz.manufacturer.globalsou...ared-Motor.htm

    Έχω όμως μία απορία. Για να βάψεις ένα μεγάλο αντικείμενο, αρκεί να πηγαίνει πάνω-κάτω το πιστόλι? Δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο να το κινείς και κατά μήκος του αντικειμένου?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βαφή Αλουμινιου.Πως;
    By ikaros1978 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-16, 11:54
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-14, 11:58
  3. Κατασκευή πομπού για am
    By Marigouda in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-11, 22:15
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-11, 14:57
  5. Βοήθεια για κατασκευή
    By petrokol in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-09, 21:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας