Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Κτυπτογράφηση φακέλων, αρχείων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή Κτυπτογράφηση φακέλων, αρχείων

    Καλημέρα στο forum.
    Στην εργασία μου, χρησιμοποιώ ένα flash memory στο οποίο έχω αποθηκευμένα διάφορα σχεδιαστικά αρχεία από ηλεκτρικούς πίνακες μηχανημάτων.

    Αυτά τα σχέδια έχουν αναπτυχθεί από προσωπική σχεδίαση, βήμα-βήμα, αφού τα πρωτότυπα των κατασκευαστών είτε δεν υπάρχουν είτε έχουν χαθεί τμήματα από κάποια.

    Τα στοιχεία έχουν συλλεχτεί εκτός του ωραρίου εργασίας, καθαρά από προσωπικό ενδιαφέρον και για να μπορώ να ανταποκριθώ ευκολότερα και γρηγορότερα στις υποχρεώσεις μου.

    Πιστεύοντας λοιπόν ότι πρόκειται για πνευματική ιδιοκτησία, αφού η επιχείρηση δεν αναγνωρίζει τίποτα επι πλέον,
    θέλω σ΄αυτά τα αρχεία ή τους φακέλους που τα περιέχουν, να μην έχει πρόσβαση ο καθένας, που τυχόν πέσει στα χέρια του το αποθηκευτικό μέσο, αλλά μόνο εγώ είτε χρησιμοποιώντας κάποιον κωδικό είτε με κάποιον τρόπο να είναι ορατά μόνο σε μένα.

    Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο βοήθημα των windows ή κάποιο άλλο πρόγραμμα κρυπτογράφησης;

    ΥΓ. Το σχεδιαστικό πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (sPlan 6.0) δεν έχει δυνατότητα κρυπτογράφησης.

    Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Υπάρχει το πρόγραμμα το Cryptext το οποίο κλειδώνει των φάκελο ή τα αρχεία σου. Για να τα ξεκλειδώσεις χρειάζεσαι κωδικό άλλα και το πρόγραμμα εγκατεστημένο στον υπολογιστή. Μια ποιο παλιά έκδοση που είχα (3,21) δεν υποστήριζε windows vista. Κάποια ποιο καινούργια μάλλον θα υποστηρίζει. Υποτίθεται ότι δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να ανακτήσεις ξανά τα αρχεία σε περίπτωση που ξεχάσεις τον κωδικό – άρα δεν μπορούν να σου το ξεκλειδώσουν κάποιος αν δεν ξέρει τον κωδικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από her Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει το πρόγραμμα το Cryptext (...)
    Όχι, όχι, μακριά από πατέντες κρυπτογράφησης των διαφόρων προγραμμάτων.


    Απλά βάλε τα αρχεία σου σε *.rar με κωδικό 10 ψηφίων και πάνω που να θυμάσαι και να μην είναι κοινός κι έχεις καθαρίσει. Αν εκεί που θα βάλεις το φλασάκι δεν υπάρχει πρόγραμμα που να ανοίγει rar, τότε πολύ απλά μπορείς α) να φτιάξεις auto-extracted rar (SFX, το προτείνω) ή 2) να κατεβάσεις το 7-zip και αφού το εγκαταστήσεις αντιγράφεις το φάκελο του προγράμματος από τα Program Files μέσα στο φλασάκι και είσαι έτοιμος.
    Είναι η πιο απλή και η πιο ασφαλής λύση για να ασφαλίσεις τα δεδομένα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αυτο που προτεινεις δεν ειναι καθολου πρακτικο για αρχεια που πρεπει να διαβαζονται, και να ενημερωνονται συχνα.
    Ενα usb stick προετοιμασμενο με truecrypt ειναι απολυτα ασφαλες και ταυτοχρονα πρακτικό.
    http://www.truecrypt.org/

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Κι εγώ συμφωνώ για το Truecrypt. Είναι η κορυφή και επιτρέπει εύκολη χρήση αφού δοθεί ο κωδικός.
    Προσοχή όμως στο "εύκολη": Αν βάλεις το usb στο PC, δώσεις τον κωδικό και ξεκλειδώσει και μετά λείπεις μία,δύο,πέντε ώρες από το PC σου, τα δεδομένα σου μένουν πρακτικά εκτεθειμένα για τις ώρες αυτές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν και Flash Disk με FingerPrint.

    http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=145001

    Είναι το ασφαλέστερο κατά την γνώμη μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που προτεινεις δεν ειναι καθολου πρακτικο για αρχεια που πρεπει να διαβαζονται, και να ενημερωνονται συχνα.
    Ενα usb stick προετοιμασμενο με truecrypt ειναι απολυτα ασφαλες και ταυτοχρονα πρακτικό.
    Εντάξει, χαίρω πολύ. Αλλά θα πρέπει και ο από εκεί υπολογιστής να έχει το πρόγραμμα εγκατεστημένο, δεν το βλέπω για πιο πρακτικό. Δε μιλάμε για κανά σκληρό δίσκο με άπειρα αρχεία μέσα, για κάποια projects μιλάμε που προφανώς είναι σχετικά μικρά αρχεία, όχι τίποτα φοβερό, οπότε τα rar είναι η καλύτερη, πιο συμβατή και πραγματικά ασφαλής λύση, γι αυτό το είπα...

    Υ.Γ. Αν κάτσουμε και το αναλύσουμε, τότε μόνο και μόνο με το που ανοίγεις τα αρχεία σου σε ξένο υπολογιστή, θεωρητικά το έχεις χάσει το παιχνίδι. Αλλά δεν είναι τραβηγμένη περίπτωση, μερικά έτοιμα projects είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν βλεπω καποιο προβλημα στο να ειναι το προγραμμα εγκατεστημενο.. Τα data δεν τα παει βολτα κανεις, ουτε ειναι ξενος ο υπολογιστης.
    Και το rar εγκατασταση θελει επισης.
    Μια χαρα λυση ειναι το rar αμα θες να στειλεις κατι encrypted με mail, αλλα οχι για να το ανοιγεις καθε μερα και να κανεις update 3-4 file και να το ξανακλειδωνεις...
    Ακρως βαρετο και σπαστικο. (το εχω κανει... αρκετες φορες,..)
    Οσο για ολο το δισκο με απειρα αρχεια, ας το ξεχασουμε καλυτερα, αν θελουμε τα αρχεια να ανοιξουν σημερα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα data δεν τα παει βολτα κανεις, ουτε ειναι ξενος ο υπολογιστης.
    Και βόλτα τα πάει και σε ξένο υπολογιστή, αλλιώς δε θα ρώταγε. Προφανώς μιλάει για διασφάλιση των αρχείων σε περίπτωση που λείψει για λίγο από τον υπολογιστή στην εργασία του ή που χάσει το φλασάκι.
    Διάβασε καλύτερα το αρχικό post:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλω σ΄αυτά τα αρχεία ή τους φακέλους που τα περιέχουν, να μην έχει πρόσβαση ο καθένας, που τυχόν πέσει στα χέρια του το αποθηκευτικό μέσο, αλλά μόνο εγώ είτε χρησιμοποιώντας κάποιον κωδικό είτε με κάποιον τρόπο να είναι ορατά μόνο σε μένα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το rar εγκατασταση θελει επισης.
    Από πότε? Ήδη έχω πει δύο τρόπους χωρίς εγκατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Και το Truecrypt υπάρχει σε portable μορφή (χωρίς εγκατάσταση).

    Καλό θα ήταν το password protection που έχουν τα ZIP, τα οποία ανοίγουν και σαν folders. Δεν το συνιστώ όμως γιατί δεν κάνει. Μόλις τώρα δοκίμασα τα εξής:
    - Έφτιαξα έναν φάκελλο
    - Του έριξα δύο PDF μέσα
    - Τον μετέτρεψα σε ZIP
    - Του πρόσθεσα password (Μενού -> Αρχείο -> Προσθήκη κωδικού πρόσβασης)
    Μέχρι εδώ, καλά. Μόλις πάω να ανοίξω ένα PDF, μου ζητάνε τα Windows κωδικό. Με ψιλοχαλάει λίγο που τα ονόματα των PDF φαίνονται, αλλά ας πούμε ότι δεν πειράζει και τόσο.
    Κατόπιν, έριξα ένα τρίτο PDF μέσα στον φάκελο. Guess what: To τρίτο PDF ανοίγει χωρίς κωδικό!

    Εναλλακτικές λύσεις: Flasάκι με προεγκατεστημένο software για κλείδωμα partition (π.χ. Kingston Data Traveler) ή με fingerprint sensor.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδιο Ηχείων
    By alex1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 15:44
  2. Συνδεσμολογία ηχείων
    By wargodgr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-11, 03:33
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-11, 16:31
  4. Κλείδωμα φακέλων
    By Lykos1986 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-09, 21:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας