Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Ασυνήθιστα μακρινή επαφή ATV 23 cm από Κέρκυρα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή Ασυνήθιστα μακρινή επαφή ATV 23 cm από Κέρκυρα

    Αυστριακός ραδιοερασιτέχνης, ο OE3MZC Mike, κατά τις διακοπές του στην Κέρκυρα είχε DX επαφή ραδιοερασιτεχνικής τηλεόρασης (ΑΤV) στη ζώνη 23 cm (1200 MHZ) με ραδιοερασιτέχνη στη Μάλτα, τον 9H1GB Mans, σε απόσταση 650 Km περίπου (πιθανό νέο παγκόσμιο ρεκόρ). Η επαφή υπάρχει στο YouTube:

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=L5ODXLTCSgo"]YouTube - QSO ATV[/ame]

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Γεια σου Κώστα.

    Με τον Mans τα είχαμε πει παλιότερα στα 2μ αλλά ποτέ στα 23 cm!
    Και εγώ νομίζω πως είναι μεγάλη η απόσταση για το mode και την μπάντα και πρέπει να είναι ρεκόρ!.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Για ποιό λόγο θεωρείται ρεκόρ μια τέτοια απόσταση σε συχνότητα 1,2GHz ??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αρρωστια να κουβαλας εξοπλισμο για ΕΚΠΟΜΠΗ atv στις διακοπες σου....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Kαλημέρα Γιώργο και Σωτήρη.
    Είπα πως είναι μάλλον ρεκόρ για το mode και τη συχνότητα όχι μόνο για τη συχνότητα! Για το παγκόσμιο στη μπάντα δες εδώ

    ΑΠΟΣΤ 4143 χλμ
    CALLSIGNKH6HME
    LOC BK29

    CALLSIGN2 XE2/N6XQ
    LOC2 DL29
    MODE CW
    HM/NIA15 JULY 1989

    To προσωπικό μου ρεκόρ (ομαδικό) στους 1296 ΜΗΖ (που υπολείπεται πάρα πολύ σε απόσταση)είναι 175 xλμ με διαμόρφωση ssb από τα κύθηρα μέχρι την κρήτη...έχω και κάτι καλύτερο αλλά δεν φιλοτιμήθηκε ο συνάδελφος να στείλει qsl κάρτα οπότε δεν μετράει...η κρήτη πάντως ακούγεται εύκολα από Αθήνα σε γενικές γραμμές όταν βοηθάει λίγο η διάδοση.

    Για τις ελληνικές πρωτιές στα 23 cm υπάρχει αυτό το λινκ.

    Η μπάντα αυτή προσφέρει αξιόλογες δυνατότητες επαφών σε μεγάλες αποστάσεις με πολύ μικρή ισχύ μέσω τροποσφαιρικής διάδοσης. Νομίζω πως και ο admin έχει κάτι κάνει με atv...εμένα δεν με τράβηξε τόσο το mode.....πάντως για διακοπες θα προτιμήσω captain morgan και εγώ με τη σειρά μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Η ισχύς του Μαλτέζου ήταν 11.5W.
    Πέρα όμως από το αναμφισβήτητα ασυνήθιστο και λαμπρό επίτευγμα, ίσως το πιο ενδιαφέρον είναι ότι ο SV8/P δεν ήταν Έλληνας, ούτε καν μόνιμος κάτοικος Ελλάδος. Αλλά ξένος (Αυστριακός) που πέρασε από την Ελλάδα για διακοπές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Μα ο μαλτεζος εκανε ληψη, οχι εκπομπη..
    Η επαφη δεν φαινεται να ηταν αμφιδρομη (ουτε και χρειαζεται , ειδικα σε αυτο το mode...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Στους 1.2Ghz έχω ακούσει πως υπάρχει 'πέρασμα' μεταξύ Αθήνας και Κρήτης. Σε τέτοιες συχνότητες που η οπτική επαφή είναι must οι δυσκολίες από την καμπυλότητα του εδάφους που πρακτικά καθιστούν την οπτική επαφή αδύνατη μετά από κάποια χιλιόμετρα αίρωνται από κάποια σποραδικά φαινόμενα σε επίπεδο χαμηλότερης ατμόσφαιρας που δρουν ως κυματοδηγοί δηλ. εγκλωβίζουν το σήμα το οποίο αντανακλάται στα ιδεατά τοιχώματα και καλύπτει με τον τρόπο αυτό μεγάλες αποστάσεις. Επομένως δεν απαραίτητη εκεί η χρήση διαμόρφωσης SSB, δηλ. δεν παίζει κανένα ρόλο αφού η διάδοση εκεί βασίζεται αποκλειστικά στο φαινόμενο. Άρα δεν είναι περίεργο πως μπορεί να περάσει εκεί και κάποιο φάσμα που επιτρέπει τη μετάδοση εικόνας...

    Το κακό είναι ότι στα... τροπικά (δηλ. σπάνια σποραδικά) φαινόμενα πρέπει να κάθεσαι με το τουφέκι ή να είσαι κ...φαρδος!!! Πάντως το πέρασμα που ανέφερα δεν είναι τόσο ασυνήθιστο.

    Καλά DX στους κυνηγούς!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    @Stom:
    -Συμφωνώ με τα περί "αρρώστιας". Αλλά μήπως και γενικότερα ο ραδιοερασιτεχνισμός, όπως και τα ηλεκτρονικά και κάθε χόμπυ, δεν είναι αρρώστια; Αρρώστια ευχάριστη όμως, για όσους έχουμε το "μικρόβιο".
    Η συγκεκριμένη μπάντα αλλά και το mode προσφέρονται για /Ρ και το "κουβάλημα" αξίζει τον κόπο. Άλλοι τα φορτώνουν "στον ώμο" και παίρνουν τα βουνά.
    -Και βέβαια η επαφή ήταν αμφίδρομη. "2way QSO" σημειώνει ο Μαλτέζος, που ανέβασε το βίντεο (φυσικά της δικής του μόνο λήψης). Και οπωσδήποτε η αμφίδρομη επαφή και χρειάζεται και μετράει.
    Η συχνότητα ήταν 1275 ΜΗz.

    @Αeonios:
    Γειά σου Νίκο και συγχαρητήρια για τις επιδόσεις σου στα 23cm SSB. Εγώ δεν αξιώθηκα να ασχοληθώ ακόμα με τον ..."γίγα", αν και θεωρώ αυτή τη μπάντα πολύ ενδιαφέρουσα και κατάλληλη για πειραματισμούς και κατασκευές. Και φυσικά ούτε με ΑΤV, παρ' όλο που μου είχε ανοίξει την όρεξη ο Κώστας, SV1ΟΕ και άλλοι συνάδελφοι.
    Θα πρέπει να διευκρινήσουμε ότι το λινκ με τις Ελληνικές πρωτιές στα 23 cm αφορά CW EME επαφές (μέσω ανάκλασης στη σελήνη -Earth Moon Earth- και όχι απ'ευθείας).
    Διάβασα το σχόλιό σου στο Youtube και την απάντηση του Μαλτέζου. Eπιτέλους και ένας Έλληνας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Γεια σου Κώστα μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Ο ΟΕ είναι και δικός μου μέντορας στα 23 εκατ. , με έχει βοηθήσει πάρα πολύ ως τώρα και τα λέμε τακτικά εκεί ψηλά. Συγνώμη για το σφάλμα μου, η σωστή διεύθυνση είναι εδώ για τις επίγειες "πρωτιές" στα 23 εκατ. Επίσης να τονίσω πως και εγώ τον sv9gpv από τα κυθηρα τον καναμε portable με μια κεραία log periodic και με σχετικά χαμηλή ισχύ(τα 10 W του μηχανήματος) ή οποία φυσικά σε eirp ήταν πολύ πιο χαμηλή λόγω πολύ κακής καθόδου και της όχι τόσο καλής κεραίας. Και παρόλαυτά ερχόταν μια χαρά. Πλέον οι περισσότεροι παίζουν εκεί με μεγαλύτερες κεραίες, προενισχυτές ιστού και καλύτερες γραμμές μεταφοράς.

    Οπως έγραψα και στο youtube ελπίζω κάποτε να καταφέρω να τον κάνω τον Mans όπως και θα χαρώ επίσης να ακούσω πως τον έκαναν και άλλοι φίλοι από την Ελλάδα! Με βάση τα στοιχεία λοιπόν πρώτος έχει κάνει τη Μάλτα ο Νίκος sv3kh από τον Πύργο που ακούγεται ακόμα και τώρα στην Αθήνα όταν ανοίξει λίγο η διάδοση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαγνητική επαφή σε παντζούρι
    By paulk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-16, 23:21
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 15:30
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 10:15
  4. Πρώτη επαφή με γλώσσα C
    By ds electronics in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-11, 09:34
  5. ATV 13cm linear
    By amiga in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 16:53

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας