Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 99 από 99

Θέμα: Arduino: Ξεκίνημα

  1. #91
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Γεια σας.

    Είμαι αρχάριος και θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ για να μάθω το arduino, αλλά όχι μόνο αυτό αλλά και για τους υπολογιστές.

    Θέλω να μάθω ηλεκτρονικά μηχανολογικά και μηχανικός υπολογιστών για να φτιάχνω πράγματα στο arduino δηλαδή να ξέρω τι να παίρνω από υλικά και εργαλεία. Τα λέω αυτά γιατί βλέπω ένα φίλο μου που έχει μηχανήματα, εργαλεία και υλικά για το arudino + για τον υπολογιστή + TV που φτιάχνει όπως κολλητήρι και άλλα.

    Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ.





    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #92
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Θα σε βοηθήσω εγώ. Πες μου τι ακριβώς θες γιατί είναι πολλά. Πάμε από την αρχή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #93
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Χαιρετώ την παρέα. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Θέλω τον κώδικα σε Arduino για ένα stepper motor το οποίο ΜΟΝΟ όταν πατάω ένα button να κάνει μία πλήρη περιστροφή 360 μοιρών και να σταματάει μέχρι την επόμενη φορά που θα ξαναπατήσω το button. Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #94
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή




    εχει και τον κωδικα στο βιντεο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thanasisHP για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (12-12-19)

  6. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas_dh
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Εισαγωγή αρχάριου στον προγραμματισμό.

    Θέλω να ασχοληθώ με τους microcontrollers για χόμπι.

    Έχω μερικές ερωτήσεις που θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου απαντήσει

    1 Μετά από την εξαγορά της atmel από την microchip αξίζει κάποιος να αρχίσει με arduino ή είναι προτιμότερο να ξεκινήσει με pic

    2 Το arduino είναι πολύ δημοφιλές και έχει πολύ έτοιμο κώδικα. Αν ασχοληθώ με αυτό σαν αρχή και μπαίνοντας στο νόημα του προγραμματισμού θα μπορέσω να εξελιχθώ ή η "μασημενη τροφή" σε αφήνει στάσιμο?

    3 Είναι σωστό να μάθω την C από τα μαθήματα που έχει η microchip? https://microchipdeveloper.com/tls0101:start

    4 Η μετάβαση στην C++ θα είναι εύκολη ή θα είναι μια καινούρια αρχή?

    5 Επίσης θα μπορέσω με αυτές τις γνώσεις (του προγραμματισμού microcontrollers) να ασχοληθώ με προγράμματα για Windows? Ή και αυτό θα είναι μια καινούρια αρχή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #96
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    1. Δεν έχει καμιά σημασία η εξαγορά που αναφέρεις, εκτός αν έχεις μετοχές.
    Ξεκίνα με Arduino γιατί είναι πιο εύκολο και γιατί, όπως αναφέρεις είναι πολύ δημοφιλές (άρα θα βρεθούν πολλοί περισσότεροι να σε βοηθήσουν) και έχει πολύ έτοιμο κώδικα (άρα θα κάνεις πολύ πιο εύκολα τα πάντα).
    2. Φυσικά και μπορείς να εξελιχθείς όσο θες, δηλαδή μπορείς π.χ. να δεις τον κώδικα των βιβλιοθηκών, να τον κατανοήσεις και να κάνεις και δικές σου βιβλιοθήκες αν θες. Οπότε έφτασες στο 'μέγιστο βάθος'.
    3. Όχι C. C++ πρέπει να μάθεις. Αυτή θα μάθεις, άσε τη C (για την ώρα). Τη C θα τη χρειαστείς αν πας σε άλλο microcontroller.
    4. Απάντησα στο 3.
    5. Τη C++ μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και για να προγραμματίσεις στα Windows, π.χ με το Qt.

    Ξεκίνα από εδώ.
    Επίσης θα βρεις διάφορα βιβλία (pdf) δωρεάν για Arduino (π.χ. αυτό) και, εννοείται θα εγγραφείς άμεσα στο φόρουμ που έχει άφθονο υλικό.
    Φυσικά και στο παρόν φόρουμ θα βρεις πολλά σχετικά θέματα, π.χ. αυτό.

    Επίσης, πολύ χρήσιμο: εξομοίωση απλών κυκλωμάτων με Arduino και κώδικα, στο tinkercad (κάνεις εγγραφή).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 14-12-19 στις 10:25
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #97
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    από κώδικα πως πας;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #98
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_dh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαγωγή αρχάριου στον προγραμματισμό.

    Θέλω να ασχοληθώ με τους microcontrollers για χόμπι.

    Έχω μερικές ερωτήσεις που θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου απαντήσει

    1 Μετά από την εξαγορά της atmel από την microchip αξίζει κάποιος να αρχίσει με arduino ή είναι προτιμότερο να ξεκινήσει με pic

    2 Το arduino είναι πολύ δημοφιλές και έχει πολύ έτοιμο κώδικα. Αν ασχοληθώ με αυτό σαν αρχή και μπαίνοντας στο νόημα του προγραμματισμού θα μπορέσω να εξελιχθώ ή η "μασημενη τροφή" σε αφήνει στάσιμο?

    3 Είναι σωστό να μάθω την C από τα μαθήματα που έχει η microchip? https://microchipdeveloper.com/tls0101:start

    4 Η μετάβαση στην C++ θα είναι εύκολη ή θα είναι μια καινούρια αρχή?

    5 Επίσης θα μπορέσω με αυτές τις γνώσεις (του προγραμματισμού microcontrollers) να ασχοληθώ με προγράμματα για Windows? Ή και αυτό θα είναι μια καινούρια αρχή?
    άμα θες για χόμπι arduino και μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #99
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mak
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    εντελώς καινούργιος χρήστης προσπαθω να ξεκινήσω να φλασαρω με το arduino ide και το esp8266. έχω 2 ερωτήσεις
    1. έχω περάσει σε ένα wemos d1 mini κάποιο πρόγραμμα, και ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να του κάνω "format" δηλαδή να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση (ιδανικά με το ίδιο πρόγραμμα)
    2. στο συγκεκριμένο wemos πέρασα κάποιο πρόγραμμα που έπρεπε να πριν το compile να του αλλάξω 2-3 παραμέτρους. Όπως ήταν πήγα στα tools-erase flash - all flash contents. Πέρασα το καινούργιο πρόγραμμα με τις αλλαγές που ήθελα.Επειδή αφορά MQTT αν και το σύνδεσα στο δίκτυο μου και και πήρε τα στοιχεία που του έδωσα δεν το βλέπω να συνδέεται στο δίκτυο μου. Παρόλα αυτά ο Mqtt το βλέπει αλλά αναφέρει ότι είναι offline. Τώρα δεν γνωρίζω αν είναι offline γιατί το πέρασα 2 φόρες ή δεν του άρεσαν οι αλλαγές που έκανα. Από λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι μπορεί να οφείλεται στο ότι το περασα 2 φόρες.Έχετε κάποια άποψη - γνώμη?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξεκίνημα με FPGA
    By rch in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-14, 04:05
  2. Το δικό ξεκίνημα
    By Panius in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 13:10
  3. Ξεκίνημα με μικροελεγκτές (?)
    By frix199 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 13:07
  4. Ξεκίνημα στους μικροελεγκτές
    By babisko in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-07, 17:11
  5. Ξεκίνημα με τους AVR...
    By Lykos1986 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 13:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας