Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 110

Θέμα: Σύνδεση θυροτηλεφώνου σε παλιά εγκατάσταση

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Καταρχάς το παλιό είναι Siemens,είναι πιθανών χαλασμένο στην γλώσσα γιατί είναι τα καλώδια τοποθετημένα όπως νάνε και φυσικά τα χρώματα του κάθε διαμερίσματος της κάθε πολυκατοικίας δεν καθορίζουν το τι είναι αφού οι καλωδιώσεις στις πολυκατοικίες γινοντε συνήθως με ρετάλια!!!

    Το ότι υπάρχουν το πράσινο καφέ και μπλε συνδεδεμένα απευθείας με τα καλώδια του ακουστικού σημαίνει ότι το συγκεκριμένο είναι πάντα ανοικτό ,δηλαδή εάν πας στην είσοδο ακούς το τι γίνετε μες το διαμέρισμα όπως και αν στήσεις αυτί ενώ είναι κλειστό το ακουστικό ακούς τι γίνετε κάτω.

    Κανονικά δεν θα σε ενδιέφερε αλλά το νέο τηλέφωνο έχει μικρόφωνο πυκνωτικό το όποιο δεν μπορεί να δουλέψει όταν κάποιο παλιό τηλ με μικρόφωνο κάψας άνθρακα είναι ανοικτό .
    Τι κάνεις?
    Αν θες να έχεις επαφή με την πόρτα αγοράζεις ένα urmet 1130 και μόνον 1130 το όποιο έχει κάψα άνθρακα (για Siemens ούτε συζήτηση δεν πρόκριτε να βρεις τίποτε)
    Και δεν παρεμβάλετε από τίποτε αλλιώς πρέπει να φτιάξεις και τα τηλ της υπόλοιπης πολυκατοικίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον briko για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (05-09-16)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη master3763
    Όνομα
    master3763
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    ................

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά.

    Έχω κι εγώ ένα αρχαίο πλην τίμιο θυροτηλέφωνο της Urmet σε 3 διαμερίσματα.

    Ανοίγει κανονικά την κάτω πόρτα, μπορούμε να μιλήσουμε από επάνω σε όποιον είναι κάτω, αλλά από κάτω δεν ακούμε τίποτα.


    Άνοιξα την μπουτονιέρα στην είσοδο, και κάποιος είχε ήδη πειράξει το μικρόφωνο με αποτέλεσμα να μην ξέρω ποια καλώδια πρέπει να του συνδέσω. Το μικρόφωνο του παίρνει 2 ή 3 καλώδια? Επειδή εκτός από τις 2 κλασσικές επαφές που έχει στο κάτω μέρος (όπως έχουν και τα κλασσικά ηχειάκια του εμπορίου), αυτό το μικρόφωνο έχει ακόμη μια στο πίσω μέρος στο κέντρο...

    Μπορεί κάποιος που έχει κάποια σχετική εμπειρία να με κατευθύνει? Έχω δει που είναι το κουτί στην είσοδο και έχω πρόσβαση σε αυτό αν χρειαστεί.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DxL : 07-01-14 στις 04:23

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    βγάλε μια φώτο από το τι εχεις θυρομεγαφωνο - ενισχυτή γιατί δεν κατάλαβα τίποτε από αυτά που είπες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από το θυροτηλέφωνο, τον ενισχυτή, την κάτω μονάδα καθώς και το μικρόφωνο της εισόδου που δεν λειτουργεί.


    Θυροτηλέφωνο ανοιχτής ακρόασης Urmet 602/2


    Ενισχυτής


    Επαφές θυροτηλεφώνου


    Μπουτονιέρα Εισόδου (Ηχείο/Μικρόφωνο/Κουδούνια/Φωτάκι)


    Το Μικρόφωνο της Εισόδου




    Για να τις δεις σε μεγαλύτερο μέγεθος κάνε κλικ πάνω τους...

    Θέλω να ρωτήσω:

    1) Σε ποιές επαφές πρέπει να το συνδέσω?? Εγώ σήμερα δοκίμασα στις επαφές 3,4 που είδα σε κάτι σχέδια, αλλά και πάλι δεν έπαιξε. Είχα βάλει ένα ραδιάκι κάτω να παίζει μουσική και δοκίμασα να ακούσω από επάνω αλλά τζίφος. Ακούγεται -όπως και πριν που δεν είχε μικρόφωνο- ένας επαναλαμβανόμενος ήχος.

    Επίσης στην επαφή 4 είναι συνδεδεμένος και ο ένας πόλος από το λαμπάκι των κουδουνιών, είναι σωστό αυτό?

    2) Παίζει ρόλο η πολικότητα ή όπως και να το συνδέσω πρέπει να λειτουργεί?

    3) Εάν δεν λειτουργεί είναι χαλασμένο ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο? Πως θα το καταλάβω? Μπορώ να βρω κάποιο αντίστοιχο μικρόφωνο στην αγορά ?

    Πάντως από επάνω ακούγομαι κάτω καμπάνα, όταν κάνω τη δοκιμή και μιλάω ή φυσσάω στο μικρόφωνο, ακούγεται μέχρι επάνω. Το πρόβλημα είναι το μικρόφωνο στην είσοδο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DxL : 08-01-14 στις 23:39

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    ο ενισχυτής που εχεις μου φαίνεται για νέου τύπου (παίζει με πυκνωτικό μικρόφωνο κάτω ) δες αν εχει μια επαφή PS η αν εχει ένα ολοκληρωμένο της σειράς 4009 4069 η κάτι τέτοιο η αν δεν εχει ρυθμιστικά έντασης η πλακέτα.
    Αν είναι έτσι ΠΟΤΕ δεν είχες ακρόαση από κάτω πάνω.
    Αν είναι παλαιού τύπου τότε το μικρόφωνο είναι ένα δυναμικό (συνήθως εχει ένα μικρο μεγάφωνο) όπως φαίνεται και από την φώτο και μπορείς να το μετρήσεις και κάτω στις επαφές του (χωρίς καλώδια) η στο σημείο του ενισχυτου με βγαλμένα τα καλώδια από αυτόν.
    Πολικότητα φυσικά δεν πειράζει(είναι ένα μεγάφωνο).στην επαφή 4 πρέπει να εχει ΜΟΝΟΝ την επαφή του μεγαφώνου και τίποτε άλλο αλλιώς εχεις βόμβο. Το ποτενσιόμετρο όμως στην είσοδο τώρα τι ρόλο παίζει δεν ξέρω αφού αν εχεις παλαιού τύπου ενισχυτή - αφού εχεις παλαιού τύπου θυρομεγαφωνο η ρύθμιση της έντασης γίνετε πάνω από τον ενισχυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    εάν τα υλικά σου είναι σωστά (και διορθώσεις το θέμα με το 4).
    μια άλλη περίπτωση που μου είχε τύχει σε αυτή την σειρα (οι συσκευές αυτές είναι της δεκαετίας του 60!!!!)με πρόβλημα ήταν κάποιο διαμέρισμα είχε σπασμένο διακόπτη ομιλίας και βραχυκύκλωνε την συνομιλία , φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση βλάβης του ενισχητου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη briko : 09-01-14 στις 16:06
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  9. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    πλακέτα ενισχυτή


    επαφές πλακέτας ενισχυτή


    1. Ο ενισχυτής ΕΧΕΙ επαφή PS. Οι επαφές του είναι οι εξής: ΓΕΙΩΣΗ, 0 (ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ), 220 (ΦΑΣΗ), Α ~ Β, Ps, 1,2,3,4,5,6,7,8.

    Μπορείς να μου πεις λίγο πάλι που πρέπει να καταλήγει η κάθε επαφή στην είσοδο για να τα τσεκάρω όλα από την αρχή?
    Βάζω ένα μακρύ καλώδιο τηλεφώνου που έχω, σε κάθε επαφή του ενισχυτή, και βρίσκω σε ποιο καλώδιο αντιστοιχεί στην είσοδο με το πολύμετρο. Έτσι έκανα και βρήκα τις επαφές 3,4 οι οποίες απ' ότι κατάλαβα πρέπει να καταλήγουν ΜΟΝΟ στο μικρόφωνο. Πάντως όταν τις συνέδεσα μόνο στο μικρόφωνο (αφαιρώντας το λαμπάκι) δεν είδα καμία διαφορά (εξακολουθεί να μην ακούγεται τίποτα επάνω, παρά μόνο ένας επαναλαμβανόμενος ήχος όπως και πριν).

    2. Ρυθμιστικά έντασης ΔΕΝ έχει πουθενά η πλακέτα.

    Ολοκληρωμένο
    CD4001BE
    RCA H 715


    3. Το ολοκληρωμένο ΔΕΝ είναι κάποιο από τα 4009, 4069 που ανέφερες. Το ολοκληρωμένο γράφει επάνω: "CD4001BE RCA H 715". Έβγαλα όσο μπορούσα καλύτερη φωτογραφία από την πλακέτα όπου φαίνεται τι έχει ακριβώς επάνω, καθώς και από το ολοκληρωμένο, για να τα δεις...

    4. Πως μπορώ να καταλάβω εάν κάποιος διακόπτης ομιλίας είναι βραχυκυκλωμένος? Ποιο καλώδιο πρέπει να απομονώνω σε κάθε θυροτηλέφωνο για να τον καταργώ προσωρινά για να κάνω δοκιμές? (οι επαφές στα θυροτηλέφωνα είναι: 5, 6, 7, 8, Ap, Rz). Άμα ήταν βραχυκυκλωμένος δεν θα έπρεπε απλά να ακούμε συνέχεια στην είσοδο ήχο από το συγκεκριμένο διαμέρισμα σαν να ήταν πατημένος?

    Μικρόφωνο εισόδου



    5. Το μικρόφωνο μου τελικά τι τύπου είναι ? Πως μπορώ να δοκιμάσω εάν λειτουργεί ? Υπάρχουν τέτοια ακόμα στην αγορά ? Μήπως έχει αλλαχθεί ο ενισχυτής και το συγκεκριμένο όντως δεν κάνει και θέλει μικρόφωνο άλλου τύπου?

    Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να αποκλείσουμε λάθος συνδεσμολογία, πρόβλημα στο μικρόφωνο, είτε κάποιο πρόβλημα στα θυρομεγάφωνα των διαμερισμάτων όπως βραχυκύκλωμα που ανέφερες, και μετά να πάμε σε αντικατάσταση του ενισχυτού, τι λες?

    Όσον αφορά το ποτενσιόμετρο και το δεύτερο μικρό μικρόφωνο στην είσοδο που είδες, προφανώς είναι παπατζηλίκι που έκαναν οι ενοικιαστές που είχαμε, προσπαθώντας να το φτιάξουν. Τα έχω βγάλει εννοείται...

    Αυτά.

    Ελπίζω να μην σε κούρασα...

    Περιμένω οδηγίες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DxL : 10-01-14 στις 03:08

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη paulos2610
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    εδώ είσαι φίλε master:

    παλιό____καινούριο


    6 καφέ ___ 1z
    3 κίτρινο __ 2
    t κόκκινο _ 3
    1 μπλέ ___ 6
    2 πράσινο _5

    μόνο στο 1 και 2 απο το παλιό δεν ειμαι σίγουρος αλλα δεν πειράζει αυτό το βλέπεις και στην πράξη ειναι η επικοινωνία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulos2610 : 10-01-14 στις 00:11

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Αφού έχεις PS είναι ενισχυτής νέου τύπου.
    Το θυρομεγαφωνο σου είναι παλαιού τύπου .Κάποιος παλαιοτέρα έκανε την αλλαγή δεν δούλεψε και τα παράτησε.
    Οι επαφές του θυροτηλεφώνου 5,6 είναι το μεγάφωνο και το 7,8 είναι το μικρόφωνο.
    Ο διακόπτης έχει 2 λαμακια και πολλές φορές έσπαζε το ένα και βραχυκύκλωνε η μια επαφή με την γη και γονάτιζε το σύστημα. Το AP είναι η κλειδαριά και το RZ η επαφή του βομβητή η κοινή γη είναι το 6 που είναι και για το μεγάφωνο.
    Από τον ενισχυτή βγάζεις τα 4 αυτά καλώδια και τα μετράς δεν πρέπει να έχεις καμία αντίσταση. Ίσως να έχεις βραχυκύκλωμα στις επαφές 6,7 που είναι η γη του μεγάφωνου και 7 η γη του μικρόφωνου.
    Στην είσοδο οι επαφές 1,2 είναι το μεγάφωνο και το3,4 το μικρόφωνο ΑΛΛΑ δεν ταιριάζει με τον ενισχυτή.
    Πρέπει η να αλλάξεις τον ενισχυτή η να αλλάξεις το θυρομεγαφωνο γιανα έχεις ομιλία από κάτω πάνω. 2ειναι η γη του μεγάφωνου και 3 η γη του μικρόφωνου
    Αυτό που είπες για το δεύτερο μικρό μικρόφωνο με το ποτενσιόμετρο δεν το κατάλαβα (υπάρχει και δεύτερο?) η μεγάλη κάψα είναι μικρόφωνο άνθρακος και μερικές φορές (πολύ λίγες ταίριαζε με τον ενισχυτή παλαιού τύπου.
    Τα ολοκληρωμένα 4001 είναι της σειράς 4000 και με αυτό έκαναν τον ηλεκτρονικό ήχο κλήσης σε αντίθεση με σένα που έχει βομβητή και θέλεις μόνον τα 12 VAC το ΑΒ δηλαδή
    Άρα δεν γίνετε να βάλεις τα 12 VAC στην είσοδο του μικρόφωνου εισόδου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 19:07
  2. Σύνδεση θυροτηλεφώνου στο δίκτυο
    By japetus in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-13, 08:37
  3. Σύνδεση Laptop με παλιά ηχεία.
    By Hatzitesla in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-12, 18:29
  4. Σύνδεση θυροτηλεφώνου με τηλεφωνικό κέντρο
    By Edison in forum Συστήματα Επικοινωνίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-11, 22:32
  5. εγκατάσταση θυροτηλεφώνου
    By greektech80 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-11, 20:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας