Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 110

Θέμα: Σύνδεση θυροτηλεφώνου σε παλιά εγκατάσταση

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Ναι, τώρα θυμήθηκα την ιστορία εκείνη: Παλιότερα επειδή δεν ακουγόταν καθαρά τι έλεγες όταν μιλούσες από κάτω, δοκίμασαν να βάλουν ένα άλλο μικρόφωνο (είναι το μικρούλι που βλέπεις σε αυτή τη φωτογραφία ακριβώς κάτω από το κανονικό) και να το ρυθμίσουν με ένα ποτενσιόμετρο, χωρίς όμως επιτυχία.

    Τώρα για το ότι έχει αλλαχθεί ο ενισχυτής δεν το γνώριζα και μου φαίνεται και περίεργο, αλλά ίσως εξηγεί γιατί δεν λειτουργεί...

    Οι υπόλοιπες επαφές του ενισχυτή, εκτός των 1,2,3,4 σε τι αντιστοιχούν? Δηλαδή οι Α ~ Β και Ps...

    Πάντως δοκιμάζοντας το μικρόφωνο άνθρακος συνδέοντάς το με ένα καλώδιο με καρφί στον υπολογιστή δεν λειτουργεί, ενώ το μικρό (που είχανε βάλει εκ των υστέρων δοκιμαστικά μαζί με το ποτενσιόμετρο στην είσοδο), δουλεύει κανονικά...

    Από τη στιγμή που με αυτό τον ενισχυτή μπορώ να μιλάω από επάνω και να με ακούν στην είσοδο, δηλαδή λειτουργεί το μεγάφωνο που είναι συνδεδεμένο στις επαφές 1, 2, δεν γίνεται με ένα συμβατό με τον ενισχυτή μικρόφωνο στην είσοδο (που θα συνδεθεί στις επαφές 3, 4) να το κάνω να λειτουργήσει όπως είναι ? Τι είδος μικροφώνου χρειάζεται αυτός ο ενισχυτής για να λειτουργήσει ?

    Αυτό που είπες με τα ολοκληρωμένα δεν το πολυκατάλαβα... Εμένα είναι της σειράς 4001 τελικά, δηλαδή σαν αυτά που ανέφερες παραπάνω ή έχει βομβητή ? Τι σημαίνει ότι 'έχει βομβητή' ? Τα 12VAC που λες, αφορούν τις επαφές 3,4 του μικροφώνου ή την επαφή ΑΒ, μπερδεύτηκα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DxL : 10-01-14 στις 11:30

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    συγνώμη αλλά εγώ δεν βλέπω το δεύτερο μικρόφωνο.
    το Α και Β τα ονομάζουν έτσι είναι τα 12VAC που χρειαζόμαστε για να ανάβουν τα λαμπάκια να δουλεύει η κλειδαριά και να χτυπάει ο βομβητής στα διαμερίσματα.
    το μικρόφωνο άνθρακα είναι περιττό το βγάζεις και το πετάς. Η επαφή PS είναι για να συνδεθεί με το γενικό της μπουτονιέρας εάν εχεις όμως νέου τύπου θυροτηλέφωνα με μελωδικό ήχο κλίσεως.(εσύ δεν εχεις).
    βγάλε άμεσα το λαμπάκι από την επαφή 4
    δες αν υπάρχει στον ενισχυτή ένα γεφύρωμα από το Β στο 6
    το μικρόφωνο που χρειαζόμαστε είναι πυκνωτικό με προενισχυτής (συνήθως ένα τρανζίστορ) και εχει πολικότητα το 3 στη γη και το 4 το σήμα

    στα άλλα διαμερίσματα τι θυροτηλέφωνα υπάρχουν , γιατί είδα σε μια φώτο ότι εχεις καλώδιο στην επαφή PS?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη briko : 10-01-14 στις 21:05
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή



    Ελπίζω τώρα να φαίνεται καλύτερα.... Πάτησε επάνω στην εικόνα για να μεγαλώσει...

    Ο.Κ θα πάω αύριο να αγοράσω αυτό το μικρόφωνο που μου είπες ελπίζω να έχω ευχάριστα νέα!!

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνώμη αλλά εγώ δεν βλέπω το δεύτερο μικρόφωνο.
    το Α και Β τα ονομάζουν έτσι είναι τα 12VAC που χρειαζόμαστε για να ανάβουν τα λαμπάκια να δουλεύει η κλειδαριά και να χτυπάει ο βομβητής στα διαμερίσματα.
    το μικρόφωνο άνθρακα είναι περιττό το βγάζεις και το πετάς. Η επαφή PS είναι για να συνδεθεί με το γενικό της μπουτονιέρας εάν εχεις όμως νέου τύπου θυροτηλέφωνα με μελωδικό ήχο κλίσεως.(εσύ δεν εχεις).
    βγάλε άμεσα το λαμπάκι από την επαφή 4
    δες αν υπάρχει στον ενισχυτή ένα γεφύρωμα από το Β στο 6
    το μικρόφωνο που χρειαζόμαστε είναι πυκνωτικό με προενισχυτής (συνήθως ένα τρανζίστορ) και εχει πολικότητα το 3 στη γη και το 4 το σήμα

    στα άλλα διαμερίσματα τι θυροτηλέφωνα υπάρχουν , γιατί είδα σε μια φώτο ότι εχεις καλώδιο στην επαφή PS?
    Πράγματι υπάρχει ένα καλώδιο που γεφυρώνει το Β με την επαφή 6.

    Επίσης όντως υπάρχει ένα καλώδιο στην επαφή PS, το οποίο θα δω αύριο που πηγαίνει στο θυρομεγάφωνο της εισόδου. Ίσως να είναι ένα από τα 3-4 καλώδια που δεν πάνε πουθενά και είναι μονωμένα.... Και στα 3 διαμερίσματα έχουμε το ίδιο θυρομεγάφωνο.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον DxL για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kkmiata (02-03-15)

  6. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Θέλω να ρωτήσω, στο υπάρχων σύστημα με τα urmet 602/2 που έχει 6 καλώδια σε κάθε διαμέρισμα, μπορώ να συνδέσω θυροτηλεόραση και αν ναι με πόσα καλώδια? Μόνο με τεχνολογία 2 καλωδίων??

    Γιατί έχω βρει αυτό σε καλή τιμή με 3 οθόνες, αλλά είναι με τεχνολογία 4 καλωδίων, και λέει ότι θέλει 4 καλώδια να συνδεθούν από την είσοδο στο πρώτο, και μετά 4 από το πρώτο στο δεύτερο και 4 από το δεύτερο στο τρίτο.

    http://www.myebaypicsaver.com/PIC/XSLV70F/07.jpg

    Αυτό μπορεί να γίνει με την υπάρχουσα καλωδίωση ή θέλει να περάσω καινούρια καλώδια UTP?

    Άλλη λύση?

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ


    0 Not allowed! Not allowed!
    θελει υπομονη για να βρεις την βλαβη ,,,,

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Στις θυροτηλεοράσεις δεν μπορείς να βάλεις όποια οθόνη σου αρέσει. Θα πρέπει να είναι συμβατή. Άρα μην ψάχνεις πόσα καλώδια έχει η πάλαια με την καινούργια παρά μονάχα ποιο καινούργιο μόνιτορ της URMET είναι συμβατό με το παλαιό. Εσένα είναι θυροτηλέφωνο ή θυροτηλεόραση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Εμένα είναι θυροτηλέφωνο.

    Έχει μπουτονιέρα κάτω, ενισχυτή, και 6 καλώδια σε κάθε διαμέρισμα.

    Έχω βρει ένα TELCO που κάνει 150 ευρώ η κάθε έγχρωμη οθόνη 7" και γύρω στα 65 η μπουτονιέρα η τριπλή με την κάμερα, με τεχνολογία 2 καλωδίων και 2 χρόνια εγγύηση, ένα κινέζικο στο ebay με 3 οθόνες 7" έγχρωμες και μπουτονιέρα στα 220 ευρώ με δωρεάν μεταφορά και 1 χρόνο εγγύηση.

    Για τα ίδια η URMET μου ζητάει 1280.

    Καμία πρόταση/ ιδέα?

    Αξίζει να περάσω καινούρια καλώδια και να βάλω το κινέζικο, το οποίο και να χαλάσει σε 2-3 χρόνια θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του? Να πάω σε TELCO που έχει δοκιμάσει και ένας φίλος 5 χρόνια χωρίς προβλήματα? Για URMET δεν παίζει με τίποτα, δεν τα δίνω τόσα λεφτά για κανένα λόγο!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    φίλε μου καλησπέρα
    Το κακό με την TELCO είναι ότι αν τυχόν συμβεί οτιδήποτε θα πρέπει να τα ξυλώσεις , να τα πάς στην αντιπροσωπεία,να τα στείλουν σε κάποιο συνεργάτη τους,να τα τεστάρει και ανάλογα να αντικαταστήσει το ή τα προβληματικά υλικά και εκ των υστέρων να τα στείλει στην αντιπροσωπεία η οποία με την σειρά της να τα ξαναστείλει σε εσάς όπου θα πρέπει να τα ξανασυνδέσετε.
    Όπως πολύ καλά θα συμπεραίνεις και μόνος σου η όλη αυτή διαδικασία μπορεί να είναι υπόθεση μερικών ημερών έως και βδομάδων.Αυτό θα το αξιολογήσεις εσύ αν αξίζει ή δεν αξίζει , εγώ έχω κάνει τα τελευταία 8 χρόνια τις επιλογές μου.
    Για οθόνες 7¨inch αν σε ενδιαφέρει η μεγάλη εικόνα κομπλέ με όλα τα υπόλοιπα ( έγχρωμη μπουτονιέρα αλουμινίου με πολύ υψηλή ανάλυση και 105 μοίρες άνοιγμα φακού , ενσωματωμένο card reader και φωτισμό με led - τροφοδοτικό) θα πρέπει να υπολογίζεις κοντά στα 1000 € τελική τιμή και γύρω στα 700 με οθόνες 3.9¨.
    όλα τα παραπάνω με 5 χρόνια εγγύηση.




    Δεν χρειάζεται να περάσεις άλλα καλώδια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα είναι θυροτηλέφωνο.

    Έχει μπουτονιέρα κάτω, ενισχυτή, και 6 καλώδια σε κάθε διαμέρισμα.

    Έχω βρει ένα TELCO που κάνει 150 ευρώ η κάθε έγχρωμη οθόνη 7" και γύρω στα 65 η μπουτονιέρα η τριπλή με την κάμερα, με τεχνολογία 2 καλωδίων και 2 χρόνια εγγύηση, ένα κινέζικο στο ebay με 3 οθόνες 7" έγχρωμες και μπουτονιέρα στα 220 ευρώ με δωρεάν μεταφορά και 1 χρόνο εγγύηση.

    Για τα ίδια η URMET μου ζητάει 1280.

    Καμία πρόταση/ ιδέα?

    Αξίζει να περάσω καινούρια καλώδια και να βάλω το κινέζικο, το οποίο και να χαλάσει σε 2-3 χρόνια θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του? Να πάω σε TELCO που έχει δοκιμάσει και ένας φίλος 5 χρόνια χωρίς προβλήματα? Για URMET δεν παίζει με τίποτα, δεν τα δίνω τόσα λεφτά για κανένα λόγο!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    https://imageshack.us/i/plUUTG58p

    Καλησπέρα σας. Πήρα το παραπάνω θυροτηλέφωνο κ θα ήθελα την βοήθεια σας για να το συνδέσω στο σπίτι μου. Το κακό είναι ότι ο προηγούμενος ξηλωσε το παλιό κ έχω μόνο τα καλώδια στον τοίχο. 5 στο σύνολο.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 20:07
  2. Σύνδεση θυροτηλεφώνου στο δίκτυο
    By japetus in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-13, 09:37
  3. Σύνδεση Laptop με παλιά ηχεία.
    By Hatzitesla in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-12, 19:29
  4. Σύνδεση θυροτηλεφώνου με τηλεφωνικό κέντρο
    By Edison in forum Συστήματα Επικοινωνίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-11, 23:32
  5. εγκατάσταση θυροτηλεφώνου
    By greektech80 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-11, 21:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας