Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 56

Θέμα: Κύκλωμα επιτήρησης τάσης τηλεφ. γραμμής;

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το led phone στο h300 της vodafone δειχνει 2 καταστάσεις. Η μια ειναι σταθερά αναμμένο και όταν σηκώσεις μια τηλεφωνική συσκευή αναβοσβήνει. Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κανω.

    Θελω να κανω το εξης. Έγινε πρόσφατα διάρρηξη στο σπιτι μου και λόγο ότι εχω θέμα χωρείς επίλυση στην γραμμή και σχεδόν 10 φορες την ημέρα πέφτει η vdsl, ο συναγερμός χτύπησε αλλα δεν βρήκε γραμμή εκεινη την στιγμή να με καλέσει.

    Θελω λοιπών να εχω backup τηλεφωνικής γραμμής στον συναγερμο σε περίπτωση βλάβης στο σταθερό. Στην αγορά τα έτοιμα γι αυτόν τον σκοπό gprs ειναι αρκετά ακριβά πάνω από τα 100 ευρώ ενώ με 10 ευρώ αγοράζεις κάτι σαν αυτό. https://www.banggood.com/SIM900A-Sma...r_warehouse=CN

    Γι αυτό και θέλω να φτιάξω κάτι για αυτόματη μεταγωγή.

    ok, λοιπον δε ξερω τι συναγερμο εχεις αλλα μηπως μπορουσες να στελνει ταυτοχρονα και το σταθερο και στο gsm? (τωρα δε μου ρχεται ο τροπος αλλα σιγουρα γινεται).
    Επισεις δε ξερω για ποια περιοχη μιλας αλλα ακομα και για κανενα χωριο ειναι ακυρο να πεφτει η vdsl καθε μερα, μηπως πρεπει να αλλαξεις παροχο? (με ΟΤΕ δεν ειχα ποτε ΚΑΝΕΝΑ θεμα, οτι ζητησα το ειχα και με το παραπανω. Ακομα και ακομα κι οταν τους παραπονεθηκα για lag σε online games με εξυπηρετησαν Κυριακη! και δε μιλαω για απλο reset αλλα ηρθαν και καναν αλλαγη γραμμης! Καλοι οι φθηνιαρικοι παροχοι αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις. Πολυ παλια που ειχα δοκιμασει forthnet απλα δεν ειχα και dsl και κλασικα ελεγαν πως φταιει ο οτε, το ιδιο και με την hol. Τα ιδια και χειροτερα ειχαν παθει τα πεθερικα μου με τη vodafon, και παει λεγοντας... οτε και παλι οτε)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το led phone στο h300 της vodafone δειχνει 2 καταστάσεις. Η μια ειναι σταθερά αναμμένο και όταν σηκώσεις μια τηλεφωνική συσκευή αναβοσβήνει. Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κανω.

    Θελω να κανω το εξης. Έγινε πρόσφατα διάρρηξη στο σπιτι μου και λόγο ότι εχω θέμα χωρείς επίλυση στην γραμμή και σχεδόν 10 φορες την ημέρα πέφτει η vdsl, ο συναγερμός χτύπησε αλλα δεν βρήκε γραμμή εκεινη την στιγμή να με καλέσει.

    Θελω λοιπών να εχω backup τηλεφωνικής γραμμής στον συναγερμο σε περίπτωση βλάβης στο σταθερό. Στην αγορά τα έτοιμα γι αυτόν τον σκοπό gprs ειναι αρκετά ακριβά πάνω από τα 100 ευρώ ενώ με 10 ευρώ αγοράζεις κάτι σαν αυτό. https://www.banggood.com/SIM900A-Sma...r_warehouse=CN

    Γι αυτό και θέλω να φτιάξω κάτι για αυτόματη μεταγωγή.
    Μπορείς να πάρεις και ενα απλό τηλεφωνητή, να βάλεις μια καρτα sim και σε περίπτωση συναγερμού να σου έρχεται κλήση απο το σταθερό αλλά και απο την sim.
    Στο καταστημα μου αλλά και στο σπίτι μου έτσι το έχω κάνει..
    Για την ασφάλεια του σπιτιού σου δώσε παραπάνω λεφτά.. μια φορά θα σου χρειαστεί και πρέπει να δουλεύει σωστά.

    Αυτό που θες να κάνεις είναι πατέντα, πες οτι το έκανες και δούλεψε, μπορεί όταν είναι ανάγκη να σου δώσει ειδοποίηση αυτό να μην κάνει τίποτα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulk : 18-07-20 στις 16:31

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πάρεις και ενα απλό τηλεφωνητή, να βάλεις μια καρτα sim και σε περίπτωση συναγερμού να σου έρχεται κλήση απο το σταθερό αλλά και απο την sim.
    https://www.emimikos.gr/AG-D20_PSTN_Dialer/
    σωστος, ο πιο απλος τροπος.


    Παντως παροχοι στυλ vodafon και συστηματα ασφαλειας δεν ειναι και ο καλυτερος συνδυασμος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 18-07-20 στις 16:19

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Ο συναγερμός είναι ιδιοκατασκευή;

    Οι σύγχρονοι συναγερμοί στέλνουν ένα σήμα κάθε τρία λεπτά στο ΚΛΣ. Η μη αποστολή του σήματος σημαίνει συναγερμό ή πρόβλημα επικοινωνίας. Αν παράλληλα έχεις και αποστολή μέσω GSM ή GPRS έχεις καλύτερη ένδειξη του τι συμβαίνει. Αν π.χ. δεν έχεις σήμα (το τρίλεπτο) και δεν παραβιάστηκε καμία παγίδα τότε μάλλον είναι πρόβλημα στη γραμμή. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο αντέγραψε αυτή τη λογική.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το led phone στο h300 της vodafone δειχνει 2 καταστάσεις. Η μια ειναι σταθερά αναμμένο και όταν σηκώσεις μια τηλεφωνική συσκευή αναβοσβήνει. Δεν κάνει γι αυτό που θέλω να κανω.

    Θελω να κανω το εξης. Έγινε πρόσφατα διάρρηξη στο σπιτι μου και λόγο ότι εχω θέμα χωρείς επίλυση στην γραμμή και σχεδόν 10 φορες την ημέρα πέφτει η vdsl, ο συναγερμός χτύπησε αλλα δεν βρήκε γραμμή εκεινη την στιγμή να με καλέσει.

    Θελω λοιπών να εχω backup τηλεφωνικής γραμμής στον συναγερμο σε περίπτωση βλάβης στο σταθερό. Στην αγορά τα έτοιμα γι αυτόν τον σκοπό gprs ειναι αρκετά ακριβά πάνω από τα 100 ευρώ ενώ με 10 ευρώ αγοράζεις κάτι σαν αυτό. https://www.banggood.com/SIM900A-Sma...r_warehouse=CN

    Γι αυτό και θέλω να φτιάξω κάτι για αυτόματη μεταγωγή.
    Τι κέντρο συναγερμου εχεις?
    Οι περισσοτερα "σοβαροι" πινακες συναγερμων εχουν προγραμματιζομενες pgm εξοδους οπου μπορεις να προγραμματισεις ανα περιπτωση.

    Το πιο σωστο ειναι να προγραμματισεις μια pgm να σου ενεργοποιει ενα μεταγωγικο ρελε σε περιπτωση communication error αλλα κι όταν χαθει η γραμμη.

    Ετσι θα γυριζεις τον τηλεφωνητη του συναγερμου ειτε στη σταθερη γραμμη ειτε στη gsm συσκευη (οποιαδηποτε κι αν ειναι αυτη).

    Τελος, ξανασκεψου την αγορα ενος κανονικου gsm για συναγερμο το ποιο εκτελει αυτοματα τις παραπανω λειτουργιες (ελεγχο σταθερης γραμμης κτλ).
    Το module που παρεθεσες θελει προγραμματισμο, τροφοδοσιες κατω των 12V κτλ και σε καμια περιπτωση δεν εχει την οποιαδηποτε πιστοποιηση για τετοια χρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συναγερμός είναι ιδιοκατασκευή;

    Οι σύγχρονοι συναγερμοί στέλνουν ένα σήμα κάθε τρία λεπτά στο ΚΛΣ. Η μη αποστολή του σήματος σημαίνει συναγερμό ή πρόβλημα επικοινωνίας. Αν παράλληλα έχεις και αποστολή μέσω GSM ή GPRS έχεις καλύτερη ένδειξη του τι συμβαίνει. Αν π.χ. δεν έχεις σήμα (το τρίλεπτο) και δεν παραβιάστηκε καμία παγίδα τότε μάλλον είναι πρόβλημα στη γραμμή. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο αντέγραψε αυτή τη λογική.
    Ισχυει αυτο που λες Μαρκο αλλα στην περιπτωση του νηματοθετη ο οποιος υποστηριζει οτι εχει πολυ συχνες διακοπες μαλλον θα καταντησει εκνευριστικο να τρεχει καθε λιγο και λιγακι να δει γιατι κοπηκε η γραμμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (19-07-20)

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Κοιταξτε. Λόγο που είμαι άνεργος προσπαθώ να βρω λύση με το λιγότερο κόστος. Αλλαγή παρόχου δεν γινετε προς το παρόν καθώς το συμβόλαιο ειναι νέο και υπαρχει ρήτρα. Εκτός αυτού ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε και έκανα ελεγχο στην γραμμή το έριξε στην απόσταση από το καφαο προς το σπιτι μου. (είμαι περιπου 1200 μέτρα).Και καταγγελία στην EETT που έκανα άκρη δεν βρηκα. Για 50αρα τώρα δινω 20 ευρώ και η cosmote θέλει 32 ευρώ και με λιγότερο χρονο σε κινητά. Αλλά και δεν υπαρχει εγγύηση ότι αν θα πάω cosmote οτι δεν θα εχω τα ίδια προβλήματα...

    O συναγερμός ειναι sigma apolo. Τα 2 pgm ειναι πιασμένα και δεν εχω κενό, θα πρέπει να αγοράσω επέκταση 8αρα. Στον προγραμματισμο pgm υπαρχει επιλογη για διακοπή τηλεφωνικής γραμμής. H εταιρία δινει αυτό εδώ https://www.emimikos.gr/Sigma/Orion-G/ κάλο μηχάνημα αλλα οπως είπα ξεφεύγουμε λόγο κόστους. Τέλος δεν υπαρχει σύνδεση σε ΚΛΣ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    Από την στιγμή που έχεις προβλήματα με την γραμμή, τους ζητάς μια βεβαίωση ότι δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα σου και να λύσεις το συμβόλαιο. Αλλιώς δηλώνεις βλάβη κάθε δύο μέρες μέχρι να σου λύσουνε το πρόβλημα ή να σου δηλωσουνε αδυναμία επιλυσης

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Η βλάβη εχει θεωρηθεί από τον ΟΤΕ (μι επιλύσιμη) και λόγο αυτου μου έκαναν έκπτωση. Για να δώσω ξανά βλάβη εχω δικαίωμα ξανά μετά από 6 μήνες Όπως είπα πριν αν οντως ειναι θέμα εξωτερικής καλωδίωσης οπως εχει αναφερει ο τεχνικός του ΟΤΕ ειναι άσκοπο το να φύγω καθώς και με cosmote δεν θα δουλεύει τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βλάβη εχει θεωρηθεί από τον ΟΤΕ (μι επιλύσιμη) και λόγο αυτου μου έκαναν έκπτωση. Για να δώσω ξανά βλάβη εχω δικαίωμα ξανά μετά από 6 μήνες Όπως είπα πριν αν οντως ειναι θέμα εξωτερικής καλωδίωσης οπως εχει αναφερει ο τεχνικός του ΟΤΕ ειναι άσκοπο το να φύγω καθώς και με cosmote δεν θα δουλεύει τίποτα.

    ο ΟΤΕ στις δικες του γραμμες μια χαρα κοβει το λαιμο του και επιλυει τα παντα.
    Πηγαινε σε ενα ΚΕΠ και απλα σπασε το συμβολαιο με τους αχρηστους. Και στην πεθερα μου για συμβολαια της λεγαν και μολις πηγαμε μαζι και τους εριξα τις σχετικες απειλες μια χαρα της το σπασαν και δεν ειχε τοοοσο χοντρα θεματα οπως αυτα που αναφερεις πως εχεις εσυ. Στη δικη σου περιπτωση το σπας για πλακα.
    Το οικονομικο ...οκ... σιγουρα ο ΟΤΕ ειναι θεωρητικα ακριβοτερος, αλλα αν συγκρινεις τον ενα παροχο με τον αλλο θα δεις οτι η vodafone ειναι η ακριβη σε σχεση με το τι (δεν) παρεχει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΎΝΔΕΣΗ ΤΗΛΕΦΏΝΟΥ ΣΕ CD AYTOKΙNΗTOY
    By stefos1 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 22:00
  2. Σύστημα Επιτήρησης Ηλιακού
    By Lazaros1971 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-15, 20:32
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 16:11
  4. Κύκλωμα υψηλής τάσης
    By ger4ki in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-11, 14:32
  5. Έλεγχος τάσης γραμμής
    By kagelos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-10, 19:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας