Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Παράξενη συμπεριφορά PIC σε αναπτυξιακό σύστημα

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Παράξενη συμπεριφορά PIC σε αναπτυξιακό σύστημα

    Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum,

    Εδώ και καιρό έχω αναλάβει ένα project στο οποίο είναι 100% αναγκαία η σύνδεση ενός ολόκληρου PORT, μεταξύ δύο PIC18F4550. Με τον τρόπο αυτό και με την χρησιμοποίηση ενός επιπλέον pin στον κάθε ένα PIC προκαλείται διακοπή και στο σημείο εκείνο διαβάζεται παράλληλα η 8-bit πληροφορία. Όλο αυτό το έχω δοκιμάσει σε πάρα πολλές ταχύτητες και έχω καταφέρει να στείλω αρκετά ΚΒ πληροφορίας σε 1 sec, με 100% αξιοπιστία και χωρίς απώλεια δεδομένων.

    Το αναπτυξιακό σύστημα με το οποίο δουλεύω το έχω φτιάξει με τα χεράκια μου, και στο τέλος κάθε PORT, εκτός απ' το pinout που βγάζω για σύνδεση με καλώδιο και έπειτα breadboard έχω συνδέσει και μπάρες LED με την βοήθεια των οποίων (επειδή δεν έχω παλμογράφο) μπορώ και κοιτάζω ανά πάσα στιγμή την δραστηριότητα κάθε pin. Κάθε LED "κρέμμεται" από κάθε γραμμή του 8-bit databus που έχω φτιάξει κατ' ευθείαν στη γείωση. Επίσης, έχω φτιάξει και μια πατέντα, με την οποία μπορώ να βγάζω και να βάζω τις μπάρες αυτές όποτε θέλω.

    Και το κουφό είναι το εξής: interrupt και πληροφορία γίνονται αντιληπτά από τον "slave" PIC (ο οποίος έχει το αντίστοιχο PORT του σαν είσοδο) μόνο όταν χρησιμοποιώ τις μπάρες και αυτές αναβοσβήνουν. Στην περίπτωση που απλά το ένα pin με το άλλο συνδέονται απλά με κόλληση, ούτε Interrupt λαμβάνω άρα και όχι δεδομένα, αλλά και όταν προσπάθησα να συνδεσμολογήσω μόνο το "interrupt pin" σε ένα LED, η πληροφορία που λάμβανα ήταν μόνο 0x00...

    Γιατί όταν βάζω παράλληλα μια δίοδο στην γη, τότε μόνο η πληροφορία γίνεται αντιληπτή; Επίσης, μέσα στα PORTx (συγκεκριμένα PORTD καθότι 40 pinος) δεν υπάρχουν κάποιες αντιστάσεις pull up;

    Αντί για τα LED, ποιές διόδους μπορώ να βάλω και αν δεν χρειάζονται, τι άλλο μπορώ να βάλω; Ίσως να κάνω κάποια άλλη συνδεσμολογία με αντίσταση; Επίσης, γιατί δεν χρειάζεται να κάνω το ίδιο με άλλα ολοκληρωμένα όπως MAX232;

    Μου λείπει πολλή θεωρία αλλά θέλω πραγματικά να ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Radiometer : 05-09-09 στις 18:08

Παρόμοια Θέματα

  1. Παράξενη κατανάλωση 40W
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-12, 15:15
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 21:07
  3. Παράξενη συμπεριφορά κυκλώματος !
    By johntrk in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-11, 19:18
  4. Αναπτυξιακό ARM
    By GeorgeK in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-08, 20:36
  5. Απορίες σχετικές με αναπτυξιακά
    By funk in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-07, 21:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας