Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Ηλεκτρικός διάδρομος γυμναστικής - Τί μοτέρ να δαλέξω?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη το inverter καλό είναι να τοποθετηθεί σε σημείο που δεν θα το επιρεάζουν αισθητά κραδασμοί. Το ποτενσιόμετρο συνδέεται στην αναλογική είσοδο που διαθέτει και δεν χρειάζεται να είναι κοντά στο inverter.
    Σχετικά με το θέμα ψύξης των κινητήρων που οδηγούνται με inverter σε κάποιες περιπτώσεις τίθεται το πρόβλημα που αναφέρεις αλλά προσωπικά δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη να είσαι καλά για τη συμβουλή σου
    Όταν λες μπορούν να καθοριστούν οι στροφές με ποτενσιόμετρο αυτό σημαίνει ότι εγώ συνδέω σε κάποια είσοδο του inverter ένα ποτενσιόμετρο και από εκεί καθορίζω τις στροφές. Αν ισχύει αυτό με βοηθάει πολύ για την κατασκευή μου γιατί μου δίνει την δυνατότητα να μην έχω το inverter στην κονσόλα (το μέρος όπου υπάρχουν τα κουμπιλά ελέγχου ) του διαδρόμου ( όπως αρχικά σκεφτόμουν ) αλλά σε κάποι άλλο σημείο.
    υπάρχουν inverter με απομακρυσμένο χειριστήριο και οθόνη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Κάποιος μου είπε ότι με τα μοτέρ που δουλεύουν με inverter υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν ψύχονται καλά όταν δουλεύουν σε χαμηλές στροφές, γιατί η ενσωματωμένη στον άξονα φτερωτή που τα ψύχει δεν παίρνει πολλές στροφές και κατ επέκταση δεν ψύχεται καλά το σώμα του μοτέρ. Αυτό έχει ( μου είπαν ) σαν απότέλεσμα το μοτέρ να ζεστένεται και να μην έχει μεγάλη διάρκεια ζωής. Αν αυτό ισχύει θα πρέπει να βάλω κάποιον επιπλέον ανεμιστήρα για να βγάζει την θερμότητα από τον χώρο που θα βρίσκεται το μοτέρ.
    αυτό ισχύει όπως και ότι το inverter χρειάζεται ψύξη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron
    Σχετικά με το μοτέρ oι 3000 στροφές είναι οι μέγιστες οι οποίες μπορεί να πάρει. Επομένως εσύ παίζεις από 0 ώς 3000 το μέγιστο.
    αφού ο κινητήρας είναι σε inverter μπορεί να ξεπεράσει τις ονομαστικές του στροφές αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι το ζητούμενο σε ένα διάδρομο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Νίνο τα σοβαρά inverter έχουν δικό τους ανεμισμό για ψύξη, βέβαια ο Βαγγέλης είναι καλό το κουτί που θα τοποθετήσει το Inverter, να του αφήσει κάποιες οπές προκειμένου να πέρνει <ανάσα>.
    Υπερταχύτητα σε κινητήρα με Inverter μπορούμε να επιτύχουμε αλλά προσωπικά πιστεύω ότι καλό είναι να μην την επιδιώκουμε όταν δεν είναι απαραίτητο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παιδιά, εγώ ενδιαφέρομαι να φτιάξω έναν διάδρομο κατά τον δυνατόν αξιόπιστο και λειτουργικό. Αν υποθέσουμε ότι ο διάδρομος αυτός θα πρέπει να μπορεί να κινείται στο φάσμα από 1 έως 18 χιλιόμετρα την ώρα, εγώ θα πρέπει να κονονίσω έτσι τις τροχαλίες που θα μεταδίδουν την κίνηση έτσι ώστε οι στροφές του μοτέρ να μοιράζονται αναλογικά στο φάσμα αυτό δηλαδή
    3000 στροφές 18 χιλιόμετρα ταχύτητα
    1500 στοφές 9 χιλιόμετρα ταχύτητα
    750 στροφές 4,5 χιλιόμετρα ταχύτητα κλπ κλπ κλπ

    Επείδή όμως ουδέποτε ο διάδρομος δεν θα λειτουργεί στα 18 χιλιόμετρα για πολύ ώρα, αλλά θα λειτουργεί σε μια ταχύτητα περίπου 10 χιλιόμετρα την ώρα δηλαδή περίπου 1700-1800 στροφές για το μοτέρ που σας ανέφερα, με ενδιαφέρει αν το μοτέρ θα έχει προβλημα να λειτουργεί στις στροφές αυτές για πολύ ώρα. Γενικά αν κάποιος έχει κάποια άποψη περί στροφών απόδοσης και αξιοπιστίας ας μας ενημερώσει.

    Υ.Γ Η κατανάλωση ρεύματος είναι ίδια σε όλο το φάσμα των στροφών όταν το μoτέρ δουλεύει με inverter?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    κοινα μοτερ δεν νομιζω να μπορουν να κατεβασουν τοσο πολυ τις στροφες τους... επισης ολοι μιλατε για ινβερτερ απο μονοφασικο σε τριφασικο... αυτα (απο 2-3 μοντελα που εχω δει εγω μπορουν να κατεβασουν μεχρι και στο 30-40 % των μεγιστων στροφων... επισης το κοστος τους δεν ειναι καθολουμ μικρο ειδικα για μοτερ 2kw

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Αν αυτό που είπε ο Παναγιώτης ισχύει τότε λογικά θα έχω πρόβλημα. Όντως το inverter για το οποίο μιλάω είναι από μονοφασικό 220 volt σε τριφασικό 220 volt της ΑΒΒ. Από τιμή, 453 ευρώ μείον το ποσοσοστό έκπτωσης που θα μου κάνουν ( στην έκπτωση ελπίζω γιατί βγαίνει πολύ ακριβό). Ποιος μπορεί να μου πει πόσο τελικά μπορεί να κατεβάσει τις στροφές ένα inverter, το manual? ο πωλητής? ποιός?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτό που είπε ο Παναγιώτης ισχύει τότε λογικά θα έχω πρόβλημα. Όντως το inverter για το οποίο μιλάω είναι από μονοφασικό 220 volt σε τριφασικό 220 volt της ΑΒΒ. Από τιμή, 453 ευρώ μείον το ποσοσοστό έκπτωσης που θα μου κάνουν ( στην έκπτωση ελπίζω γιατί βγαίνει πολύ ακριβό). Ποιος μπορεί να μου πει πόσο τελικά μπορεί να κατεβάσει τις στροφές ένα inverter, το manual? ο πωλητής? ποιός?
    δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που είπε ο Nemmesis, τα inverter γενικά μπορούν να κατεβούν ακόμα και στο 1Hz, αλλά ρώτα και ένα τεχνικό (οι πωλητές θα σου πουν ότι θες να ακούσεις) από την ΑΒΒ για την λειτουργία σε χαμηλές στροφές. Η ΑΒΒ έχει αρκετές σειρές inverter ακόμα και για ταινιόδρομους που μοιάζει σε εφαρμογή με τον διάδρομο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που είπε ο Nemmesis, τα inverter γενικά μπορούν να κατεβούν ακόμα και στο 1Hz, αλλά ρώτα και ένα τεχνικό (οι πωλητές θα σου πουν ότι θες να ακούσεις) από την ΑΒΒ για την λειτουργία σε χαμηλές στροφές. Η ΑΒΒ έχει αρκετές σειρές inverter ακόμα και για ταινιόδρομους που μοιάζει σε εφαρμογή με τον διάδρομο.
    +1 κι από μένα

    Επίσης κάνε μια έρευνα και για τα Inverter της siemens.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Το inverter που μου πρότειναν ( τηλεφωνικά) είναι μάλλον το ACS150 της ΑΒΒ. Λέω "μάλλον" γιατί μου είπαν για inverter 2,2 Kw από μονοφασικό σε τριφασικό της ΑΒΒ. Σε μία σύντομη αναζήτηση το μόνο που βρήκα στο internet σε βρετανικό site είναι το ACS150. Στο manual του αναφέρει εύρος Hz από 0 έως 500
    Ερώτηση αρχάριου: Αν δηλαδή το inverter δώσει 500 hz (σε ένα μοτέρ που φτιάχτηκε να δουλεύει στις 3000 στροφές και στα 50 hz) το μοτέρ θα κινηθεί με τον δεκαπλάσιο αριθμό στροφών ( δηλαδή 30000!!!!) ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το inverter που μου πρότειναν ( τηλεφωνικά) είναι μάλλον το ACS150 της ΑΒΒ. Λέω "μάλλον" γιατί μου είπαν για inverter 2,2 Kw από μονοφασικό σε τριφασικό της ΑΒΒ. Σε μία σύντομη αναζήτηση το μόνο που βρήκα στο internet σε βρετανικό site είναι το ACS150. Στο manual του αναφέρει εύρος Hz από 0 έως 500
    Ερώτηση αρχάριου: Αν δηλαδή το inverter δώσει 500 hz (σε ένα μοτέρ που φτιάχτηκε να δουλεύει στις 3000 στροφές και στα 50 hz) το μοτέρ θα κινηθεί με τον δεκαπλάσιο αριθμό στροφών ( δηλαδή 30000!!!!) ?

    τα 500Hz είναι η μέγιστη ικανότητα συχνότητας του inverter στην έξοδο του και δεν περιγράφει την ικανότητα του κινητήρα να πάρει τις στροφές που αντιστοιχούν στα 500Hz (30000, 15000, 10000, 7500)rpm-ολίσθηση ανάλογα με τους πόλους. Η ικανότητα του κινητήρα να πάρει τις μέγιστες στροφές του εξαρτάται από την κατασκευή του δρομέα και των ρουλεμάν, και δεν μπορεί να είναι 10πλασια της ονομαστικής. Επιπλέον επειδή αυτά inverter έχουν έλεγχο V/f μου φαίνεται περίεργο πως μπορούν να βγάζουν 10πλασια τάση και ποιο τύλιγμα θα την αντέξει.

    Η σελίδα της ΑΒΒ για τα inverter είναι εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικός Κινητήρας
    By stelios711 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 14:33
  2. Οικονομικός Ηλεκτρικός Λέβητας;;;
    By spyart in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-13, 00:04
  3. Τι ηλεκτρικές συσκευές να αγοράσω
    By flealam in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 11:14
  4. Ηλεκτρικός Φράχτης
    By xrthammp in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 10:34
  5. Ηλεκτρικός κινητηράς
    By Sakis83 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 02:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας