Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Ηλεκτρικός διάδρομος γυμναστικής - Τί μοτέρ να δαλέξω?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή Ηλεκτρικός διάδρομος γυμναστικής - Τί μοτέρ να δαλέξω?

    Παιδιά γεια σας.Πρώτα απ΄όλα να συστηθώ, με λένε Βαγγέλη και είμαι καινούργιο μέλος. Να σας πω ότι δεν έχω την ιδιότητα ούτε του ηλεκτρονικού ούτε του ηλεκτρολόγου. Είμαι καθηγητής πληροφορικής σε δημόσιο σχολείο. Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την βοηθειά σας για μία κατασκευή με την οποία πρόκειται να ασχοληθώ. Θέλω να φτιάξω έναν ηλεκτρικό διάδρομο γυμναστικής. Ψάχτηκα αρκετά στο internet έχω καταλάβει ( πιστεύω καλά) ποια είναι τα βασικά μέρη του μηχανήματος και τι ρόλο παίζει το καθένα. Το σημείο στο οποίο κόλλησα και θέλω την βοήθειά σας είναι το μοτέρ που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Έδω να πω ότι μία τέτοια συσκευή όπως καταλαβαίνετε θέλει μοτέρ από 1-3 ίππους με δυνατότητα ελέγχου των στροφών του για την αυξομείωση της ταχύτητας. Η πλειοψηφία των οικιακών διαδρόμων γυμναστικής χρησιμοποιούν μοτέρ dc. Εγώ επειδή δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικής δεν θέλω να πάω στην λύση ενός τέτοιου μοτέρ γιατί δεν ξέρω ούτε να φτιάξω την πλακέτα που το ελέγχει , αλλά και να είχα την πλακέτα που το ελέγχει δεν ξέρω πως να την χρησιμοποιήσω για να αυξομειώσω τις στροφές του μοτέρ. Στράφηκα λοιπόν στην λύση του Ac με την χρήση inverter, με το οποίο θα ελέγχω τις στροφές του μοτέρ. Εδω να πω ότι ο διάδρομος θα χρησιμοποιείται σε χώρο όπου υπάρχει μονοφασικό ρεύμα άρα θέλω ένα inverter που θα δέχεται σαν είσοδο μονοφασικό και θα παράγει τριφασικό 3χ220, με το οποίο θα κινεί ένα τριφασικό μοτέρ. Η ερωτήσεις μου προς τους ειδικούς ( και μη ειδικούς ) είναι οι εξης:
    1) Η επιλογή μου είναι η σωστή η είμαι σε τελείως λάθος δρόμο?
    2) Σε περίπτωση που η λύση που προτείνω είναι εφικτή, είναι εύκολο να συνδέσω το μοτέρ με το inverter?
    3) Το inverter θέλει κάποια ρύθμιση?
    4) Μπορώ να βρω πουθενά inverter 2,2 kw από δεύτερο χέρι ( δεδομένου ότι τα καινούργια είναι αρκετά ακριβά)?

    Όσοι θελήσουν να με βοηθήσουν με τις απαντήσεις τους να λάβον υπόψιν ότι δεν έχω γνώσεις από ηλεκτρονικά
    Κάθε εναλλακτική πρόταση ευπρόσδεκτη.
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    μήπως η κατασκευή σου πάει παραπάνω από ότι κοστίζει ???
    δες εδώ... http://www.skroutz.gr/s/41038/Alpine...er-MI-080.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παιδιά η κατασκευή δεν γίνεται με σκοπό να κερδίσω( αυτό δεν σημαίναι ότι δεν θέλω να κάνω οικονομία σε αυτό που πάω να φτιάξω). Πάντως επειδή το έχω ψάξει αρκετά, για να πάρω έναν αξιοπρεπή διάδρομο θέλω περίπου 1000 euro, για να έχω έναν διάδρομο 2 με 2,25 ίππους. Αυτός που πάω να φτιάξω θα είναι 3 ίππους, πιστεύω πιο γερός και αξιόπιστος, και τον υπολογίζω περίπου στα ίδια λεφτά. Οι φτηνοί διάδρομοι ( κάτω από 600 euro ) δεν κρατάνε γιατί έχουν μικρό μοτέρ, ζορίζονται και γενικά έχουν χαμηλής ποιότητας υλικά. Άλλωστε μην ξεχνάμε και την χαρά της δημιουργίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη,
    πέρα από την διαφορά με τον κινητήρα ανάμεσα στα του εμπορίου και της δικής σου κατασκευής, απ΄ότι ξέρω τα έτοιμα διαθέτουν και κάποιο μC ο οποίος παρέχει διάφορες δυνατότητες στον χρήστη (δεν γνωρίζω λεπτομέρειες).

    Η σκέψη σου με το μονοφασικό inverter είναι σωστή, αλλά για την υλοποίησή της χρειάζεται να το παραμετροποιήσεις ως προς τις συνθήκες της συγκεκριμένης εφαρμογής.

    Για μεταχειρισμένες συσκευές, προσωπικά δεν γνωρίζω αλλά απ΄ότι παρακολουθώ εδώ στο forum, οι περισσότεροι ψάχνουν από e-bay.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη η επιλογή inverter είναι τεχνικά σωστή αλλά φοβάμαι ότι τεχνο οικονομικά είναι ασύμφορη. Ιnverter με τα χαρακτηριστικά που ζητάς υπάρχει και η παραμετροποιήσή του είναι απλή μέσω των παραμέτρων που διαθέτουν. Αρχικά του περνάς τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του μοτέρ και έπειτα μπορείς αν θες τις υπόλοπες παραμέτρους του να τις αφήσεις στις εργαστασιακές ρυθμίσεις, εκτός αν θες να παίξεις με τις ράμπες ανόδου και καθόδου που έχουν να κάνουν με την επιτάχυνση ή την επιβράδυνση του κινητήρα.
    Επίσης όλα τα inverter διαθέτουν ψηφιακές εισοδους και εξόδους καθώς και αναλογικές για να συνεργαστούν κατάλληλα με τον αυτοματισμό που ο καθένας επιθυμεί να υπολοποιήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Βαγγελη, αν και δεν μπορω να σε βοηθησω ουσιαστικα στα ερωτηματα σου, να πω κι εγω την αποψη μου...

    Νομιζω οτι η καλυτερη λυση (οπως σου ειπε και ο ΚΟΚΑR παραπανω) θα ηταν να αγορασεις εναν ετοιμο διαδρομο.Ισως να μπορεις να βρεις και καναν μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη, συνηθως οι ιδιοκτητες τους δεν 'γραφουν' και πολλα χιλιομετρα κι απλα τους εχουν και σκονιζονται.

    Στην περιπτωση της ιδιοκατασκευης, θα πρεπει να φτιαξεις-αγορασεις ΑΡΚΕΤΑ κομματια (εκτος των εξαρτηματων για την κινηση), πχ. μεταλλικα πλαισια, ραουλα και πολλα αλλα που ισως τωρα δεν τα σκεφτεσαι.

    Υπολογισε και τον χρονο που χρειαζεσαι για ΟΛΛΑΑΑΑ αυτα και σιγα-σιγα θα δεις οτι τελικα συμφερει η αγορα ετοιμου.

    Καλη επιτυχια παντως αν το προσπαθησεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Παντως αν βρεις μοτερ 2-3 ιππων πες μου που το βρηκες γιατι ψαχνομαι και εγω για μοτερια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παιδια σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας. Ειλικρινά δεν περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκριση. Αναφορικά με τον διάδρομο που θέλω να φτιάξω θέλω να πω ότι με ενδιαφέρει να φτιάξω κάτι το οποίο θα είναι αξιόπιστο, λειτουργικό και απλό. Πέρα από το αργά-γρήγορα στην ταχύτητα και την ρύθμιση της κλίσης του διαδρόμου δεν θέλω τίποτε άλλο. Δεν χρειάζομαι ηλεκτρονικά μέρη για να μου λένε παλμούς της καρδιά, θερμίδες κλπ κλπ. Ακόμη και την ρύθμιση της κλίσης σε πρώτη φάση ίσως την κάνω να γίνεται μηχανικά, και αν δω ότι ο διάδρομος είναι λειτουργικός θα την κάνω να ρυθμιζεται ηλεκτρονικά. Αναφορικά με τα εξαρτήματα που χρειάζονται είναι τα εξής:
    1) Μεταλλικό σκελετό ( αυτό ίσως να είναι και το ευκολότερο για μένα γιατί ξέρω από μεταλλικές κατασκευές)

    2) Μοτέρ ( ο λόγος για τον οποίο "άνοιξα" και αυτό το θέμα). Εδώ εκτός από τις δύο λύσεις που προανέφερα
    α) dc με πλακέτα
    β) ac με inverter
    υπάρχει και μία
    γ) οποιοδήποτε μοτέρ κατάλληλης ιπποδύναμης που τρέχει σε σταθερό αριθμό στροφών και η ταχύτητα του ιμάντα καθορίζεται μηχανικά από ένα μειωτήρα-σαζμάν που είναι συνδεδεμένο στο μοτέρ. Αυτό ο τρόπος όμως απορρίπτεται γιατί πέρα του ότι δεν είναι πρακτικός, νομίζω ότι δεν μπορεί να παίξει κανείς με τις στροφές σε τόσο μεγάλο εύρος όσο χρειάζεται ένας διάδρομος ο οποίος πρέπει να κινείται περίπου απο 1 έως 18 χιλιόμετρα την ώρα.

    3)Χρειάζονται επίσης δύο ράουλα και ο ιμάντας πάνω στον οποίο τρέχουμε τα οποία θα αγοράσω μάλλον ως ανταλλακτικά από διαδρόμους που κυκλοφορούν στο εμπόριο

    4) "Ξύλινο κατάστρωμα". Είναι ένα κομμάτι ξύλου που μπαίνει κάτω από τον ιμάντα. Το ξύλο αυτό είναι από MDF αλλά είναι πολύ σημαντικό στην κατασκευή γιατί α) έχει επικάλυψη από γραφιτούχα μπογιά για μείωση των τριβών β) πατάει πάνω σε ελαστικά πόδια για μείωση των κραδασμών.

    5) Τέλος χρειάζεται και βολάν. Είναι ένα κομμάτι μασίφ μέταλλο σαν συμπαγής μεταλλική ρόδα, η οποία είτε είναι προσαρμοσμένη πάνω στον άξονα του μοτέρ είτε κινείται παραλλήλα με αυτόν παίρνοντας κίνηση από μία τροχαλία. Ο ρόλος του βολάν είναι επίσης σημαντικός γιατί λόγο της αδράνειας του βολάν ( από την κινητική ενέργεια που αποθηκεύει) προστατεύεται το μοτέρ από στιγμιαίο ζόρισμα την στιγμή που το πόδι μας πατάει στον ιμάντα του διαδρόμου και αυτός με την σειρά του δημιουργεί τριβή με το "ξύλινο κατάστρωμα" που υπάρχει από κάτω του. Το βολάν εξασφαλίζει ομαλή λειτουργία του διαδρόμου.
    Παιδιά δεν κάνω επίδειξη γνώσεων απλά δίνω πληροφορίες σε οποιονδήποτε θελήσει να ασχοληθεί. Ξαναλέω ότι από οικονομικής άποψης ίσως και να μην συμφέρει, αλλά δεν είναι πάντα το οικονομικό το μοναδικό κριτήριο για να ασχοληθείες με κάτι. Αν καταφέρω και το κάνω έστω με τα ίδια λεφτά θα είμαι ευτυχισμένος, μάλλον για να το πω καλύτερα θα ειμαι ευτυχισμένος απλά και μόνο αν καταφέρω να το κάνω.
    Πάντως οποιαδήποτε άλλη συμβουλή είναι καλοδεχούμενη για το θέμα του μοτέρ.
    ******* Κάτι σημαντικό το οποίο ξέχασα να σας ρωτήσω.******
    Το μοτέρ μου είπαν ότι είναι siemens τριφασικό 2,2kw στις 3000 στροφές. Όταν θα το συνδέσω στο inverter σε τι εύρος στροφών θα μπορεί να κινηθεί 0-3000? , 0- πάνω από 3000? , ...........? Το ρωτάω αυτό γιατί είναι σημαντικό στον υπολογισμό των τροχαλιών που θα χρησιμοποιήσω. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Σχετικά με το μοτέρ oι 3000 στροφές είναι οι μέγιστες οι οποίες μπορεί να πάρει. Επομένως εσύ παίζεις από 0 ώς 3000 το μέγιστο. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα inverter μπορούν να παραμετροποιηθούν έτσι ώστε να ρυθμίζεις τις στροφές αναλογικά μέ την βοήθεια ποτενσιομέτρου ή ακόμα και ψηφιακά με προτοποθετημένες συχνότητες, κατ επέκταση στροφές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Γιάννη να είσαι καλά για τη συμβουλή σου
    Όταν λες μπορούν να καθοριστούν οι στροφές με ποτενσιόμετρο αυτό σημαίνει ότι εγώ συνδέω σε κάποια είσοδο του inverter ένα ποτενσιόμετρο και από εκεί καθορίζω τις στροφές. Αν ισχύει αυτό με βοηθάει πολύ για την κατασκευή μου γιατί μου δίνει την δυνατότητα να μην έχω το inverter στην κονσόλα (το μέρος όπου υπάρχουν τα κουμπιλά ελέγχου ) του διαδρόμου ( όπως αρχικά σκεφτόμουν ) αλλά σε κάποι άλλο σημείο.
    Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής ( μια και καταλλήξαμε ότι το inverter είναι μια υλοποιήσιμη αν και όχι οικονομικά συμφέρουσα λύση)
    1) Το ιnverter επηρεάζεται α[πό τους κραδασμούς του διαδρόμου ( ως προς την διάρκεια ζωής του ). Γιατί αν αυτό ισχύει να προσπαθήσω να το τοποθετήσω σε μέρος που δεν είναι σε επαφή με το σασί του διαδρόμου όπου υπάρχουν ταλαντώσεις
    2) Κάποιος μου είπε ότι με τα μοτέρ που δουλεύουν με inverter υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν ψύχονται καλά όταν δουλεύουν σε χαμηλές στροφές, γιατί η ενσωματωμένη στον άξονα φτερωτή που τα ψύχει δεν παίρνει πολλές στροφές και κατ επέκταση δεν ψύχεται καλά το σώμα του μοτέρ. Αυτό έχει ( μου είπαν ) σαν απότέλεσμα το μοτέρ να ζεστένεται και να μην έχει μεγάλη διάρκεια ζωής. Αν αυτό ισχύει θα πρέπει να βάλω κάποιον επιπλέον ανεμιστήρα για να βγάζει την θερμότητα από τον χώρο που θα βρίσκεται το μοτέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικός Κινητήρας
    By stelios711 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 15:33
  2. Οικονομικός Ηλεκτρικός Λέβητας;;;
    By spyart in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-13, 01:04
  3. Τι ηλεκτρικές συσκευές να αγοράσω
    By flealam in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 12:14
  4. Ηλεκτρικός Φράχτης
    By xrthammp in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 11:34
  5. Ηλεκτρικός κινητηράς
    By Sakis83 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 03:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας