Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: RF LINEAR

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dimi
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ν. Φάληρο
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή RF LINEAR

    Χαιρετώ όλο το forum!
    Πρόσφατα, ένας γνωστός μου έδωσε το συνημμένο σχηματικό, με σκοπό να του φτιάξω ένα λαμπάτο LINEAR.
    Έχει ένα CB, με το οποίο επικοινωνεί με το εξοχικό του, αλλά με δυσκολία και σκέφτηκε να του αυξήσει λίγο την ισχύ.
    Θέτω, λοιπόν, υπόψη όλων των ειδικών πάνω στην RF το LINEAR αυτό και παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας. Είναι σωστό? Θα δουλέψει χωρίς προβλήματα? Μήπως παίρνει βελτιώσεις?
    Επίσης, οι δίοδοι 70R2RS μπορούν να αντικατασταθούν με τίποτε πιο κοινές?
    Και τέλος, επειδή έχω ξεχωριστό μετ/στή 12,6V/5A, θα μπορούσα με αυτόν να τροφοδοτήσω τα νήματα των 6146Β σε σειρά και επίσης να δώσω 12V και στο ρελέ?
    Ευχαριστώ για την όποια απάντηση...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimi : 15-09-09 στις 01:50

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Γεια σου Δημήτρη.

    Η γνώμη μου είναι αντί να φτιάξει linear να βελτιώσει τις κεραίες του αφού έχει οριακή επικοινωνία ήδη και υποθέτω πως κανένα σημείο της επαφής δεν είναι κινητό αλλά είναι σταθερό.
    Προφανώς στο δικό σου σενάριο θα χρειαστεί 2 linear ένα για κάθε σημείο που θα εμπλέκεται στην επικοινωνία. Ασε που είναι καραπαράνομο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή ...

    φιλε Δημητρη
    το σχεδιο σου ειναι HF δηλαδη 0-30
    κατι που δεν σου πολυχρειαζεται ειναι και
    ακριβοτερο ....μπορεις να φτιαξεις κατι παρομοιο
    και πιο ευκολο μια EL 519 ΑΛΛΑ τι να κατσεις να φτιαξεις
    οταν το ZETAGI τον 100αρι τον βρησκεις 80-100ε
    Μαλλον το καλυτερο να ψηλωσεις την κεραια σου
    κανα 2 μετρα και καθαρισες...υπαρχουν και 30βατα αυτοκινητου
    με 20 ε-30ε....κανουν δουλεια στoυς 27.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή ...

    εχει ενα λαθος το σχεδιο .
    ειναι λαθος η συνδεσμολογια του ποτενσιομετρου των 50 κιλοωμ/50βαττ
    που εχει στην εξοδο του τροφοδοτικου.
    ετσι οπως ειναι , αν δεν ειναι στη μεση , παει παραπανω ταση στον εναν η
    στον αλλον ηλεκτρολυτικο (100μ/500).
    το μπαμ ειναι..αναποφεκτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Συνονόματε Δημήτρη
    Ειχα φτιαξει μια κατασκευή λινεαρ για cb πριν 20 + κατι χρονια με μια EL 519 και δουλευε μια χαρά .
    Ειχα κανει προχειρο σχεδιο τοτε σε ενα χαρτι ,και στο ανεβαζω με scanner ,σε δυο μερη γιατι δεν χωραγε ολο το χαρτι στο scanner μεγαλυτερο απο Α6 βλεπετε χα χα .
    Για το κυκλωμα του ρελέ επαιρνα ταση απο το δευτερεύων των νηματων 6.3 volt τα εκανα dc με διπλοανορθωση και με regulator 7812 σταθεροποιηση για τον ρελε .
    Ρελε καλυτερα να βαλεις καποιον που ειναι σαν βαση λυχνιας ,γιατι ο μικρος που ειχα βαλει στην αρχή σαν το σχεδιο ,παθαινε τρεμουλο και τρεμοπαιζε με την rf.
    Zηλευω πολλες φορες την σημερινη τεχνολογια ,που ολα ειναι ευκολα με το pc (μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις) και με την ζεστη κουβεντουλα απο το forum ,τοτε για να μου πουν μεγαλυτεροι και πιο εμπειροι απο μενα το κυκλωμα του ρελε μου το λεγανε βημα-βημα μεσω συχνοτητας ,αρα καταλαβαινετε οι νεωτεροι ποσο δυσκολα ηταν για μας οταν ειμαστε νεοι στον χωρο .Και τοτε οι παλαιοι δεν λεγανε και τοσο ευκολα την τεχνογνωσια,αλλα με ειχαν καταλαβει οτι ημουνα μαμούνι πιτσιρικάς και ηθελα να το φτιαξω οπωσδηποτε ,και μου ειπαν το κυκλωμα του ρελε ,γιατι εκει κολαγα τα αλλα ηταν ευκολα σχετικα ,τυφλοσουρτης σχεδον απο τα μεσαια με τις ΕL 519.
    Δεν ειχαμε τοτε Henry για τα πηνια ,απλα σπειρες και διατομη γνωριζαμε .Τα τσοκ ειναι αυτα με πορσελανη και με σπειρες χαλκου επανω σαν τα λαμπατα των FM ,απλα τους ειχα βγαλει μερικες σπειρες .
    Δεν εχω φωτος απο αυτο το μηχανημα αλλα εβγαζε ανετα με 4 watts οδηγηση 80-100 watt .
    Ανοδικα πεφτανε 840 volt dc στην EL 519 .

    Καθε παρατηρηση δεκτή παιδιά.
    Και δη απο τον φιλο Σάββα που απο οτι εχω καταλαβει ειναι της παλιας σχολης.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Να κάνω ένα σχόλιο πάνω στον ενισχυτή βραχέων κυμάτων γειωμένου πλέγματος με τις 2 6146: Δεν θα λειτουργήσει σωστά διότι το ανασταλτικό πλέγμα (g3) των λυχνιών είναι εσωτερικά συνδεδεμένο με την κάθοδο. Κατά τη λειτουργία θα ανατροφοδοτήσει μέσω των ενδοχωρητικοτήτων ισχύ από την άνοδο προς την κάθοδο και πιθανό να αυτοταλαντώσει και χρειαστεί εξουδετέρωση. Για τον ίδιο λόγο δεν λειτουργούν σωστά σε συνγεσμολογία γειωμένου πλέγματος τέτοιου τύπου τετραοδικές λυχνίες δέσμης ή πέντοδοι όπως οι 6L6, 807, 1625, 6146, ΕL84, EL/PL504. Λειτουργούν άριστα όσες πετοδοι έχουν εξωτερική σύνδεση του g3 (σε ξεχωριστό ακροδέκτη της βάσης τους) ή τέτροδοι χωρίς g3 όπως οι 813, EL/PL509, EL/PL519, EL34, 4-400, 4-1000, 4CX..... (φάροι) και, βέβαια, οι τριοδικές υψηλής συχνότητας 811, 572Β, 3CX..., 3-500Z.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dimi
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ν. Φάληρο
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ όλους!
    Θα λάβω σοβαρά υπόψη τις υποδείξεις σας.
    Το σχέδιό σου, weather1967, φαίνεται καλό και το αντέγραψα. Μήπως υπάρχει τίποτε ανάλογο και με καμιά άλλη λάμπα? (εκτός αυτών που ορθά απέκλεισε ο τρελός επιστήμονας)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνονόματε Δημήτρη
    Ειχα φτιαξει μια κατασκευή λινεαρ για cb πριν 20 + κατι χρονια με μια EL 519 και δουλευε μια χαρά...
    Τί μου θύμισες, Δημήτρη!
    Το δικό μου παρόμοιο "CB 100W linear", το είχα φτιάξει περίπου την ίδια εποχή. Πριν 25 ακριβώς χρόνια, το 1984. Την αξέχαστη "χρυσή εποχή του CB".
    Δυστυχώς δεν υπάρχει πια για να το φωτογραφήσω, διότι όταν πήρα την άδεια ραδιοερασιτέχνη, το 1987, το διέλυσα για εξαρτήματα.
    Υπάρχουν όμως οι σημειώσεις και τα σχέδια από τη μελέτη και την κατασκευή του.
    Δεν έχω σκάνερ, γιαυτό φωτογράφησα το τελικό σχέδιο και την πίσω πλευρά του και επισυνάπτω τη φωτογραφίες.
    Για να διευκολύνω την ανάγνωση, με την ΕL519 σε τάξη ΑΒ1 και συνδεσμολογία grounded grid , με DC input 150W (Va=760V & Ia=200mA), με RF input 4W είχα 90W RF output (Power Gain 13.5 dB, efficiency 60% περίπου).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg lin1.jpg (141,1 KB, 145 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg lin2.jpg (134,6 KB, 94 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Μπραβο βρε συ Κώστα πολυ ωραιο σχεδιο για την εποχή με τα τοσα λιγα μεσα που ειχαμε ,εσυ και αν εισαι μπαρουτοκαπνισμενος με αυτα .Εγω ημουν 1 χρονο αργοτερα απο σενα το 1985 χρυση εποχη τα 80's για τα CB,για να μου πουνε το σχεδιο του ρελε μου ειχαν βγαλει το λαδι οι παλαιοί ,αφου ακομα μου εχει μεινη αυτο χα χα !!.Που τοτε βιβλια και ιντερνετ για να τα βρω ημουν και πιτσιρικάς 18 χρονών,και ρωταγα απο την συχνοτητα.
    Σωστος για τα VK200 των FM και εγώ τα ειχα δοκιμασει ,και δεν καναν δουλεια,εγώ ειχα βρει μια καλυτερευση οταν ειχα αφαιρεση μερικες σπειρες απο τα τσοκ ανοδου αυτα που βαζαμε στα λαμπατα των FM.

    Edit:Κώστα μια σημειωση ,τον μετασχηματιστη σου τον βλεπω μικρο για το ρευμα ανοδου ,επειδη δεν παιρνεις απο μεσαια ληψη παρα απο τα ακρα και ειναι 150 mA,και τα ανοδικα χονδρικα τα κανω ποιο πολλα απο τα 740 volt ,καπου στα 700 χ 1,41 =987 volt ,παντα χονδρικα το χ 1,41 .Βλεπω εχεις μια αντισταση 10 ohm ,αλλα δεν νομιζω να κοβει τοσο πολυ ?

    YΓ :Xαίρομαι να βλεπω σχέδια στο χέρι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 21-09-09 στις 15:50

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο βρε συ Κώστα πολυ ωραιο σχεδιο για την εποχή με τα τοσα λιγα μεσα που ειχαμε ,εσυ και αν εισαι μπαρουτοκαπνισμενος με αυτα .Εγω ημουν 1 χρονο αργοτερα απο σενα το 1985 χρυση εποχη τα 80's για τα CB,για να μου πουνε το σχεδιο του ρελε μου ειχαν βγαλει το λαδι οι παλαιοί ,αφου ακομα μου εχει μεινη αυτο χα χα !!.Που τοτε βιβλια και ιντερνετ για να τα βρω ημουν και πιτσιρικάς 18 χρονών,και ρωταγα απο την συχνοτητα...
    Ναι, Δημήτρη, πολύ σωστά τα λες! Δεν υπήρχαν πολλά μέσα τότε, αλλά υπήρχε μεγάλη όρεξη, μεράκι και πάθος για πειραματισμό. Μαθαίναμε πειραματιζόμενοι, διαβάζοντας ό,τι βιβλία και περιοδικά μπορούσαμε να βρούμε και συζητώντας στον αέρα.
    Όχι όπως τώρα: "Είδα αυτό" (λινκ) ή "δες εδώ" (λινκ) ή "βοήθεια, μου έχει βάλει ο καθηγητής μου την τάδε εργασία και πρέπει να την παραδώσω".
    Εμένα Δημήτρη δεν μου έδειξε, ούτε με βοήθησε κανένας. Και, όπως ξέρεις, ούτε οι σπουδές μου ή η δουλειά μου έχουν κάποια σχέση με τα ηλεκτρονικά.
    Όπως βλέπω στις σημειώσεις μου, το αρχικό σχέδιο, δημοσιευμένο σε περιοδικό -"Ηλεκτρονικές Κατασκευές"?- υπήρχε και σε κιτ του "POP 22 W", που είχε 7150 δρχ. Επίσης στην "Τεχνική Εκλογή" (τ.201 σελ.281). Η EL519
    είχε τότε 780 δρχ.
    Για να φτάσω στο τελικό σχέδιο, χρειάστηκε πολλή μελέτη σε ξένα περιοδικά και βιβλία, κυρίως στο "Radio Amateur Handbook", που το είχαμε σαν ευαγγέλιο, καθώς και πολλοί υπολογισμοί, δοκιμές και πειραματισμοί.
    Όπως έχω γράψει επανειλημμένα, χρησιμοποιούσαμε κρυφά το CB κλπ. σαν ραδιοερασιτεχνισμό, διότι η άδεια ραδιοερασιτέχνη ήταν τότε για πολλούς από μας "άπιαστο όνειρο". Σήμερα η πρόσβαση στην άδεια είναι εύκολη, για όσους ενδιαφέρονται.
    Όσο για τον μετασχηματιστή (ονομαστικά "2Χ350V/300mA"), τελικά απέδειξε στην πράξη ότι δεν ήταν "μικρός". Οι μετρήσεις της ανορθωμένης τάσης, που αναγράφονται στο σχέδιο, είναι σωστές και πραγματικές : 960/760VDC (εν κενώ/με φορτίο 200mA). Va=760V, Ia=200mA.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 300watt linear πτωση απο 200watt linear
    By radiobil in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 08:40
  2. 25 KW RF LINEAR AM
    By MASTER RF POWER in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-11, 01:08
  3. linear 5w
    By a14 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-11, 17:06
  4. help με linear
    By alexts in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-09, 15:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας