Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Είναι κεραία κινητής τηλεφωνίας?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν πάς όμως να του μιλήσεις. Αν είναι όλα οκ θα σου λυθούν και όλοι οι προβληματισμοί, θα σου δείξει και την άδεια του και θα γνωρίσεις και το χόμπυ του γείτονα.
    Με τον τρόπο που διατυπώθηκε η σύσταση, δεν νομίζω ότι χρειαζόταν τόσος ντόρος. Εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα, προτού να διαβάσω τα υπόλοιπα posts: Αφού πιάσει μία φιλική κουβέντα σαν γείτονας προς γείτονα με σχετικά ενδιαφέροντα (κοινό σημείο τα hlektronika.gr!) και αφού γνωριστούν, ο άλλος μπορεί αν θέλει να είναι ευγενικός, να του δείξει την άδεια και να του εξηγήσει σχετικά.
    Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε περισσότερο θετικοί στη ζωή μας. Τις ευχάριστες ή δυσάρεστες σχέσεις, είτε τις ξεκινάμε εμείς είτε τις χειροτερεύουμε, είτε τις καλυτερεύουμε. Και ας μην θεωρούμε πάντα υπεύθυνους τους "άλλους" για τα καλά ή τα κακά. Ούτε να βλέπουμε μόνο την νομική πλευρά του θέματος. Ο νόμος πρέπει να βοηθάει όταν αποτυγχάνουν οι σχέσεις και να χρησιμεύει για να κρατάμε το μέτρο, όχι για να μας κάνει υπηρέτες του.
    Συμφωνείτε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον τρόπο που διατυπώθηκε η σύσταση, δεν νομίζω ότι χρειαζόταν τόσος ντόρος. Εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα, προτού να διαβάσω τα υπόλοιπα posts: Αφού πιάσει μία φιλική κουβέντα σαν γείτονας προς γείτονα με σχετικά ενδιαφέροντα (κοινό σημείο τα hlektronika.gr!) και αφού γνωριστούν, ο άλλος μπορεί αν θέλει να είναι ευγενικός, να του δείξει την άδεια και να του εξηγήσει σχετικά.
    Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε περισσότερο θετικοί στη ζωή μας. Τις ευχάριστες ή δυσάρεστες σχέσεις, είτε τις ξεκινάμε εμείς είτε τις χειροτερεύουμε, είτε τις καλυτερεύουμε. Και ας μην θεωρούμε πάντα υπεύθυνους τους "άλλους" για τα καλά ή τα κακά. Ούτε να βλέπουμε μόνο την νομική πλευρά του θέματος. Ο νόμος πρέπει να βοηθάει όταν αποτυγχάνουν οι σχέσεις και να χρησιμεύει για να κρατάμε το μέτρο, όχι για να μας κάνει υπηρέτες του.
    Συμφωνείτε?

    Μπραβο φιλε!!!πολυ ωραιο το μνμ σου!!!!μακαρι να σκεφτονταν ολοι ετσι!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη 167vasgio
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον τρόπο που διατυπώθηκε η σύσταση, δεν νομίζω ότι χρειαζόταν τόσος ντόρος. Εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα, προτού να διαβάσω τα υπόλοιπα posts: Αφού πιάσει μία φιλική κουβέντα σαν γείτονας προς γείτονα με σχετικά ενδιαφέροντα (κοινό σημείο τα hlektronika.gr!) και αφού γνωριστούν, ο άλλος μπορεί αν θέλει να είναι ευγενικός, να του δείξει την άδεια και να του εξηγήσει σχετικά.
    Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε περισσότερο θετικοί στη ζωή μας. Τις ευχάριστες ή δυσάρεστες σχέσεις, είτε τις ξεκινάμε εμείς είτε τις χειροτερεύουμε, είτε τις καλυτερεύουμε. Και ας μην θεωρούμε πάντα υπεύθυνους τους "άλλους" για τα καλά ή τα κακά. Ούτε να βλέπουμε μόνο την νομική πλευρά του θέματος. Ο νόμος πρέπει να βοηθάει όταν αποτυγχάνουν οι σχέσεις και να χρησιμεύει για να κρατάμε το μέτρο, όχι για να μας κάνει υπηρέτες του.
    Συμφωνείτε?
    πολύ σωστός φίλε Δημήτρη,

    γιατί απο την άλλη αν αναφερθείς στον οποιονδήποτε "τυχαίο/αναρμόδιο" λέγοντάς του "τυχαίε/αναρμόδιε" δεν θα σου δώσω λόγο για το τι κάνω στο σπίτι μου,θα ψάχτει και κάποια μέρα θα βρεθεί η "ΜΗ τυχαία/και ΜΗ αναρμόδια" εεττ,αστυνομία .. κλπ κλπ να του πεί καλημέρα.,.αμοιβαίος σεβασμός λοιπόν απο όλους και πρός όλους...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Ο άνθρωπος που έκανε την ερώτηση για μένα είναι ένας ευγενέστατος κύριος ο οποίος δεν γεννήθηκε με τη γνώση του τι είναι ραδιοερασιτεχνισμός.

    Αν σε εμένα που είμαι ραδιοερασιτέχνης έρθει κάποιος ευγενής και με ρωτήσει τι είναι αυτό που κάνω αν έχω χρόνο δεν θα του εξηγήσω τι είναι και γιατί το κάνω;

    Ξεχάσαμε ίσως πως αυτό που κάνουμε δεν είναι ιδιωτισμός δεν είναι συλλογή γραμματοσήμων αλλά είναι ΥΠΗΡΕΣΙΑ και έχει κοινωνικές προεκτάσεις;

    Εγώ δεν είπα πως είναι κανείς υποχρεωμένος να δείξει τις άδειες του, Srf, σε κανένα αναρμόδιο παρερμηνεύοντας εσφαλμένα το ΘΑ που είπα. Αυτό το είπες εσύ.


    Εγώ προσωπικά αν είναι κάποιος γείτονας καλότροπος και σωστός έχει απορίες δεν βρίσκω γιατί να μην επενδύσω στη καλή σχέση μαζί του. Και σπίτι μου θα τον βάλω αν κρίνω πως είναι εντάξει γιατί έχουμε ανάγκη να είμαστε εντάξει με τους ανθρώπους που μένουν δίπλα μας. Δεν ζούμε σε κανένα μεσαίωνα να κρύβουμε την ύψιστη γνώση των επικοινωνιών.... Το πολύ πολύ να του αρέσει και να τον κάνεις να ασχοληθεί με το χόμπυ !

    Και είναι δοκιμασμένο αυτό που λέω. Ο δικός μου διαχειριστής ήρθε από μόνος του και με βοήθησε να στήσω τις κεραίες μου. Αν τη μέρα που με ρώτησε τι είναι όλα αυτά, τον αντιμετώπιζα με σκεπτικισμό και με στυλ περίεργο τι γνώμη θα είχε για τους ραδιοερασιτέχνες και για το νέο του γείτονα. Τουλάχιστον αν δεν είσαι ραδιοερασιτέχνης Β.Π. ΄που είσαι μόνος σου σε μια μεζονέτα πιθανόν, πιστεύω πως δεν σε χαλάει να τα πας καλά με τους γείτονες σου, έτσι δεν είναι; Οταν ήμουν πιο μικρός είχα γνωρίσει μπόλικους ραδιοερασιτέχνες που είχαν αυτό το στυλ που δυσφημεί το χόμπυ μας στην κοινωνία και εισέπραξα άσχημες συμπεριφορές του στυλ " τι σε νοιάζει εσένα τι είναι ο ασύρματος" κτλ. Εσύ συναινείς με αυτές τις συμπεριφορές που για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου θυμίζουν άλλες εποχές;

    Αυτή η πράξη του να φερθούμε στον "άσχετο" ή "αναρμόδιο" ευγενή όμως και με ενδιαφέρον για το τι κάνουμε όπως θα φερόμασταν στον "ασχετο" ή "αναρμόδιο" αγενή νομίζω πως δεν είναι σωστή.

    Από την άλλη τα περισσότερα προβλήματα με το κοινό τα έχουμε επειδή υπάρχει άγνοια ή ημιμάθεια για το τι ακριβώς κάνουμε.
    O Lastid και οι άλλοι φίλοι κατάλαβαν τι ακριβώς εννοούσα. Εσύ γιατί δυσκολεύτηκες και με το καλημέρα σας στο φόρουμ μας μου επιτίθεσαι ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aeonios : 19-09-09 στις 18:14

  5. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    FYI Κεραίες κινητής omni υπάρχουν και μοιάζουν πολύ με μια κανονική ραδιοερασιτεχνική. Χρησιμοποιούνται σπάνια όμως, νομίζω μόνο η cosmote εχει τις περισσότερες οι άλλοι δεν τις χρησιμοποιούν. Αν τα μηχανήματα είναι outdoor θα φανεί αμέσως λόγω του μεγέθους κλπ.

    Κόλλημα με τις κεραίες κινητής...

    Υπάρχουν και κάτι τετράγωνες που μοιάζουν με αλουμινένιο κάγκελο.... Και πολλές άλλες φυσικά που αν δεν τις ξέρεις δεν πρόκειτε να τις αναγνωρίσεις. Σε τόσο μικρούλες κεραίες όμως η ισχύς είναι πάντα πολύ μικρή (2w σαν κινητό) γιατί είναι για συγκεκριμένες δουλειές και στοχεύουν πάντα σε προβληματικά σημεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Εγκρίνω και επαυξάνω με τα λεγομενα του Δημήτρη lastid , και του Νικου aeonios.
    Eτσι ειναι βρέ παιδιά, αν δεν γνωριζουμε τον γειτονα του φερομαστε ευγενικα και του εξηγουμε πως εχει η κατασταση,στο φινάλε δεν εχει βγει τσαμπα και βερεσε η παροιμια οτι ο καλος γειτονας ειναι καλυτερος απο συγγενη ,αυτον βλεπεις καθε μερα ,ειναι σωστο οι σχεσεις να μην ειναι καλες ? .Υπαρχει κατι καλυτερο απο το παραδειγμα του Νικου ? που ο διαχειρηστης τον βοηθησε να στησει την κεραια ?.Και στο φιναλε η ζωή ειναι λιγη παιδια αν το καλοσκεφτουμε δεν ειμαστε αιωνιοι εδώ ,και στο τελος τι μενει ? μονο μια κακία και τιποτα αλλο.

    Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που ο γειτονας μπορει να ειναι στραβοξυλο και να μην ειναι οτι καλυτερο απο χαρακτηρα και να μην καταλαβαινει ,και ας ξεκινας με τις καλυτερες διαθεσεις και να λεει τα δικα του ,του λες οτι ειμαι νομιμος του διχνεις την αδεια και αν συνεχιζει ,αστον να κανει οτι θελει .
    Αλλα παντα επειδη δεν ξερουμε καποιον δεν πρεπει να αρχισουμε να τον προγκάμε ,στο στυλ δεν σου διχνω τιποτα ,παρα μονο σε αστυνομια κ.τ.λ.

    Οπως πολυ σωστα προειπε ο Δημητρης,πρεπει σαν ανθρωποι να τα βρισκουμε μεταξυ μας ,και αν δεν γινετε αυτο μονο τοτε να μπαινει στην μεση ο νομος.

    Και μην ξεχναμε παντα ο ενας εχει την αναγκη του αλλου σε αυτην την ζωη ,σημερα εγω αυριο ο αλλος ,και κανεις δεν ειναι τελειος ,και κατι στραβο να δουμε στον γειτονα ,πρεπει να κανουμε οσο μπορουμε τα στραβα ματια (δεν εννοω φυσικα να βαλει καμμια κεραια κινητης στην ταρατσα, η κατι που να βγαζει ματι και να ενοχλή),γιατι αυριο εμεις θα κανουμε κατι στραβο,και θα κανει τα στραβα ματια και αυτος,αν υπαρχει κοντρα θα ειναι η συμβιωση με τους γειτονους κολαση,και κερδισμενος ? απλα δεν θα ειναι κανεις.!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 19-09-09 στις 19:12

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, σαφώς και δεν παθαίνεις ποτέ τίποτα δείχνοντας στον οποιονδήποτε παντελώς αναρμόδιο... έτσι απερίσκεπτα, ότι επίσημο κρατικό έγγραφο με προσωπικά στοιχεία κατέχεις! Με αυτό το σκεπτικό θα ήταν χρήσιμο να έχουμε τις ταυτότητες, τα διαβατήρια μας, τις άδειες οδηγήσεως, κλπ κρατικά έγγραφα που περιέχουν και προσωπικά δεδομένα, κρεμασμένα ελεύθερα προς αναάγνωση στον πχ λαιμό μας, οπότε να γλυτώνουμε και από την συνεχή διαδικασία του να τα βγάζουμε και βάζουμε συνέχεια σε πορτοφόλι, τσέπες, αφού όλοι είναι αρμόδιοι να μας τα ζητάνε και εμείς υπόχρεοι να τους τα επιδεικνύουμε!
    αυτο που λες παραπανω νομιζω απεχει πολυ... απο αυτο που σου ειπα πρωτυτερα

    επισεις θεωρω γνωριζεις οτι αρκετα απο τα προσωπικα μας στοιχεια ειναι ετσι και αλλιος εκτεθιμενα, ειναι σημαντικο λοιπον παντα για ποια στοιχεια μιλαμε και σε ποιους αναρμοδιους τα διχνουμε και για ποιο λογο!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να ψάξεις να διαβάσεις τι λέει η Ελληνική νομοθεσία γιά την δημοσια έκθεση και αμέλεια διαφύλαξης των στοιχείων προσωπικών κρατικών εγγραφών όπως ταυτότητες, κα.
    Αν τα πράγματα ήταν τόσο απλά, δεν θα υποχρέωνε ο νόμος την εξ'αρχης επίδειξη από τις αρμόδιες προς έλεγχο αρχές (αστυνομικοί, εισαγγελείς, κλπ) των δικών τους διαπιστευτηρίων ώστε να μπορούν (νομίμως) να σου ζητήσουν την επίδειξη των δικών σου εγγράφων στοιχείων και ιδιοτήτων δηλαδή των δικών σου προσωπικών κρατικών εγγράφων

    Αν οδηγεις..στα μπλοκα της τροχαιας σου δινουν την ταυτοτητα τους πριν τους δωσεις την δικη σου? αυτα τα πραγματα οπου θα επρεπε να τυγχανουν εφαρμογης, συνηθως παραμενουν στα χαρτια, τι γνωμη εχεις εσυ?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς δεν κατάλαβες τι είπα... σε σχέση με πχ. αν πάει κάποιος παντελώς αναρμόδιος σε έναν ραδιοερασιτέχνη και ζητάει εξηγήσεις πχ γιά τις κεραίες του. Είναι εντελώς, μα εντελώς όμως, στην διακριτική ευχέρεια του ίδιου του ραδιοερασιτέχνη αν θα αποφασίσει/θελήσει να επιδείξη και το κρατικό έγγραφο της άδειας του!
    συμφωνουμε... οποτε σε μια φιλικη συζητηση με καποιον γειτονα σου θα ειχες προβλημα να του την δειξεις?!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λοιπόν είναι κάτι που ο φίλος μας, που απάντησε παραπάνω, το έθεσε ώς δεδομένο ότι θα το κάνει ο γείτονας του ως ραδιοερασιτέχνης, ενώ δεν υποχρεούται από πουθενά να το κάνει, σε κάθε τυχαίο/αναρμόδιο που τον ρωτάει! Και αν δεν το κάνει, δεν πρεπει να παρερμηνεύεται ως "πρόβλημα" από τον "τυχαίο/αναρμόδιο" επειδή κάποιος σε ένα φόρουμ του είχε πει
    "Αν είναι όλα οκ θα σου λυθούν και όλοι οι προβληματισμοί, θα σου δείξει και την άδεια του"
    Και όλα ΟΚ να είναι ΔΕΝ εξυπακούεται ότι θα του δίξει και την άδεια του ο ιδιοκτήτης των κεραιών αυτών, αφού ΔΕΝ υποχρεούται να το κάνει!
    δεν νομιζω οτι ειπε αυτο ο aeonios... ομως δεν θελω να κατηγορηθω οτι κανω το δικηγορο του!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν πάς όμως να του μιλήσεις. Αν είναι όλα οκ θα σου λυθούν και όλοι οι προβληματισμοί, θα σου δείξει και την άδεια του και θα γνωρίσεις και το χόμπυ του γείτονα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να επιδεικνύει οποιεσδήποτε άδειες ή έγγραφα στον οποιοδήποτε αλλά μόνο σε αρμόδια όργανα όπως προαναφέρθηκε.
    κανεις δεν μιλησε για υποχρεωση ειναι κατι απλο.. το οποιο το κανουμε οπου χρειαστει στην καθημερινοτητα μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο άνθρωπος που έκανε την ερώτηση για μένα είναι ένας ευγενέστατος κύριος ο οποίος δεν γεννήθηκε με τη γνώση του τι είναι ραδιοερασιτεχνισμός.

    Αν σε εμένα που είμαι ραδιοερασιτέχνης έρθει κάποιος ευγενής και με ρωτήσει τι είναι αυτό που κάνω αν έχω χρόνο δεν θα του εξηγήσω τι είναι και γιατί το κάνω;
    Σε παραπέμπω να διαβάσεις καλύτερα τι έγραψα και ειδικότερα σε ένα σημείο όπου λέω τα εξής:
    "Σε αυτόν αρκεί να του απαντήσουμε ευγενικά και σαφέστατα ότι είμαστε αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες και αυτή είναι μία αδειοδοτημένη εγκατάσταση ραδιοερασιτεχνικού σταθμού! Αν χρειαστεί, του εξηγούμε και περαιτέρω τι είναι και με τι ασχολείται η υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη όπως ο νόμος ορίζει, ώστε να του λύσουμε στο βαθμό που μπορούμε τις όποιες απορίες του..."

    Αλλά το αν θα του δείξουμε΄η όχι οποιοδήποτε επίσημο κρατικό έγγραφο είναι άλλο πράγμα, και αφήνετε αποκλειστικά στην κρίση του καθενός ραδιοερασιτέχνη και μόνο! Η μη επίδειξη κανένος τέτοιου έγγράφου σε μη αρμοδίους, δεν θέτει την εγκατάσταση εκτός του (όπως εσύ είπες και όχι εγώ) "να είναι όλα ΟΚ"!
    Αν όμως έχεις "καθοδηγήσει" κάποιον αδαή με το αντικείμενο (όπως η περίπτωση μας εδώ) να πάει να μιλήσει, και "αν όλα είναι ΟΚ..." να περιμένει ότι "θα σου δείξει και την άδεια του" τότε μάλλον θα δημιουργήσεις πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις που ένας συνάδελφος, ας πούμε γιά απλό παράδειγμα, απλά δεν θα σκεφτεί να δείξει, καλόπιστα πάντα (αφού σαφώς δεν απαιτείται κατα νόμο) και τα σχετικά έγγραφα του, σε όποιον παντελώς άγνωστο του χτυπάει την πόρτα κάθε μέρα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν είπα πως είναι κανείς υποχρεωμένος να δείξει τις άδειες του, Srf, σε κανένα αναρμόδιο παρερμηνεύοντας εσφαλμένα το ΘΑ που είπα. Αυτό το είπες εσύ.
    Σαφώς και δεν το είπες αφού είναι εμφανές ότι για εσένα είναι αυτονόητο ότι όποιος παντελώς άγνωστος και να σε ρωτήσει χτυπώντας την πόρτα του σπιτιού σου, θα του δείξεις και το έγγραφο της αδείας σου! Καλύτερα μάλιστα θα είναι να την κορνιζάρεις μονίμως και στην εξώπορτα διπλα στο κουδούνι, γιά την περίπτωση που απουσιάζεις (πχ διακοπές)! Θα σε κάνει πιό "ευγενικό" και καλοπροαίρετο έναντι κάθε πιθανού απορημένου κωδωνοκρούστη...


    [quote=aeonios;324493]Εγώ προσωπικά αν είναι κάποιος γείτονας καλότροπος και σωστός έχει απορίες δεν βρίσκω γιατί να μην επενδύσω στη καλή σχέση μαζί του. Και σπίτι μου θα τον βάλω αν κρίνω πως είναι εντάξει γιατί έχουμε ανάγκη να είμαστε εντάξει με τους ανθρώπους που μένουν δίπλα μας. Δεν ζούμε σε κανένα μεσαίωνα να κρύβουμε την ύψιστη γνώση των επικοινωνιών.... Το πολύ πολύ να του αρέσει και να τον κάνεις να ασχοληθεί με το χόμπυ !



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Lastid και οι άλλοι φίλοι κατάλαβαν τι ακριβώς εννοούσα. Εσύ γιατί δυσκολεύτηκες και με το καλημέρα σας στο φόρουμ μας μου επιτίθεσαι ;
    Και κλείνοντας, δεν επιτέθηκα σε κανέναν και βεβαίως ούτε και ειδικότερα σε εσένα! Παρατήρηση στα γραφόμενα σου έκανα! Συγγνώμη δεν κατάλαβα ότι άπαξ και είπες κάτι, δεν χωράει κανένα πλέον σχόλιο από αλλους..
    Με τον τρόπο που έγραψες, ήταν σαφέστατο ότι αν πάει και ρωτήσει ο φίλος μας, θα είναι "όλα ΟΚ" μόνο αφού "θα του δείξει και την άδεια"! Αυτό όταν το λες΄σε κάποιον που δεν είναι γνώστης μπορεί να οδηγήση αλλού!
    Βεβαίως απ'οτι φαίνεται όλοι όσοι "ευκόλως σε κατάλαβαν" δεν διάβασαν καλά τι είπα και γιατί...
    Απότι φαίνεται μόνο ένας "τρελλός" πραγματικά διάβασε τι έγραψα και κατάλαβε πιθανώς και το γιατί!
    Οι υπόλοιποι αναλύεστε σε θέματα "ευγενικής" η μη αντιμετώπισης, και συμπεριφοράς Σαβουαρ Βιβρ...

    Τουτ αλ'ερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κλείνοντας, δεν επιτέθηκα σε κανέναν και βεβαίως ούτε και ειδικότερα σε εσένα!
    Χαίρομαι γιαυτό που ξεκαθαρίστηκε! Γιατί είναι περίεργο κάποιος από το τρίτο του μήνυμα να ξεκινάει flame war παραποιώντας λεγόμενα κάποιου αντί να ζητήσει διευκρινίσεις και είναι επίσης άξιο αποριας γιατί κάποιος έτσι ξαφνικά να επιλέγει τέτοιο ύφος εναντίον κάποιου mod στο φόρουμ. Η ευγένεια και ο σεβασμός προς τον άλλο είναι κάτι που περισσεύει στο φόρουμ αυτό και το αντίθετο δεν έκανε καλό σε κανέναν από όσους το δοκίμασαν.

    Εξακολουθώ όμως να μην βλέπω πως με τα γραφόμενα μου σώνει και καλά ο άνθρωπος αυτός θα καταλάβει πως είναι υποχρεωτική η επίδειξη της αδείας του άλλου. Ισως να έβαλα το μέσο ραδιοερασιτέχνη να σκέπτεται και να λειτουργεί με κάποιες αρχές. Αν δεν είναι έτσι τα πράγματα και τα έχω εξιδανικευμένα στο μυαλό μου ζητώ συγνώμη από όσους εξαπάτησα. Αν διαβάσεις πάντως πιο προσεκτικά και αμερόληπτα ότι έγραψα θα το καταλάβεις όπως το κατάλαβαν και πιθανόν όλοι οι άλλοι. Επίσης κανένα από τα υποθετικά και φανταστικά σου σενάρια δεν έχουν καμία σχέση με την περίπτωση μας! Εξακολουθείς επίσης να βάζεις σε εμένα ενέργειες που δεν κάνω ή δεν θα κάνω και να βγάζεις βιαστικά και παράλογα συμπεράσματα για τους άλλους! Γιατί αυτός ο πανικός αφου δεν έχουμε χωράφια να μοιράσουμε.....

    Τα πράγματα είναι πολύ απλά και αφού λοιπόν δεν κατάλαβες τι έγραψα διάβασε το παρακάτω.

    Πάει κάποιος με μια απορία ευγενικα σε κάποιο άλλο που έχει κεραίες και υποθέτουμε πως είναι αδειούχος. Αν τα βρουν και συνεχίσουν στο κλίμα της καλής διάθεσης τότε πιστεύω πως θα δείξει την άδεια όχι γιατί του το επιβάλει κάποιος νόμος αλλά γιατί θα του δείξει κάποια στιγμή τα πάντα που είναι σχετικά με το χόμπυ αν ο άλλος το βρει ενδιαφέρον. Αυτό το απλό είπα με την έκφραση "αν τα βρουν". Τώρα αν είναι ο άλλος τσαμπουκάς και με ύφος υπάρχει και αυτό που ειπώθηκε με την αστυνομία που ειναι η ενδεδειγμένη λύση για τέτοια άτομα. Είναι πιο ξεκάθαρο τώρα το τι είπα με μια γραμμή;

    Οσο για την άδεια την έχω προσωπικά πάνω από τα μηχανήματα οπότε θα με συγχωρέσεις που δεν θα τηρήσω τη συμβουλή σου να την μεταφέρω εκτός πόρτας μια και κανείς στην γειτονιά μου δεν χρειάζεται να τη ζητήσει, στο κάτω κάτω όλοι μου λένε μια καλημέρα το πρωί όταν πάω στη δουλειά και στο κάτω κάτω βρε αδελφέ έχουμε πιει και ενα δυο κρασάκια με μερικούς.

    Επειδή όμως πιστεύω πως το ίδιο πράγμα πρεσβεύουμε δηλαδή το ότι δεν ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ πως θα του την δείξει σε κάθε περίπτωση αλλά μόνο στην περίπτωση που ανάφερα και πιστεύω πως η υπερβολή και ειρωνία δεν είναι καλός σύμβουλος και μια και η κουλτούρα μας διαφέρει πιθανόν ας το σταματήσουμε εδώ. Δεν διαφωνώ με αυτό που λες στην ουσία διαφωνώ με τον τρόπο που επέλεξες για να κάνεις την ένστασή σου. Αυτό που είπα είχε να κάνει μόνο με την περίπτωση του συγκεκριμένου ανθρώπου που είναι ευγενής και θα ισχύουν οι προϋποθέσεις που ανάφερα.

    Τα συμπεράσματά τους πιστεύω τα έλαβαν όσοι παρακαλουθούν τη συζήτηση.

    Α μπιεν το!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aeonios : 20-09-09 στις 01:52

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Παρεμβολές από κεραία κινητής τηλεφωνίας
    By jasonp in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-19, 15:33
  2. Επέκταση δικτύου κινητής τηλεφωνίας
    By tigiakou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 11:16
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 22:03
  4. Συχνότητες κινητής τηλεφωνίας
    By her in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 14:30
  5. Αναμεταδότης κινητής τηλεφωνίας
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 00:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας