Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Λουκέτο σε 5 ασφαλιστικες εταιριες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή Λουκέτο σε 5 ασφαλιστικες εταιριες


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 22-09-09 στις 16:42

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Οι ασφαλισμένοι του κλάδου ζωής, και υγείας με τις ρυθμίσεις που ψηφίστηκαν το καλοκαίρι δεν χάνουν τα δικαιώματά τους, λόγω της μεταφοράς του χαρτοφυλακίου σε άλλες εταιρίες.
    Για τον κλάδο αυτοκινήτου ισχύει κάλυψη του 70% της ζημιας απο το επικουρικό κεφάλαιο.
    Οι λοιποί ασφαλισμένοι άλλων κλάδων (περιουσίας, σκαφών κ.λ.π.) χάνουν τη δόση που έχουν πληρώσει, και όπως και για τα αυτοκίνητα, θα ψάξουν άλλη εταιρία.
    Και φυσικά την πληρώνουν (όπως πάντα) οι εργαζόμενοι, περίπου 750 έμμισθοι
    υπάλληλοι για τους οποίους δεν υπάρχει καμμια μέριμνα.
    Επίσης απασχολεί και περί τους 3000 συνεργάτες (ασφαλιστές, πράκτορες κ.λ.π.) όπου (σχετικά) εύκολα θα απορροφηθούν απο άλλες εταιρίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Και να συμπληρώσω, γράφεται σε διάφορα sites και blogs ότι " οι υπάλληλοι των εταιρειών συνεχίζουν να εργάζονται μέχρι να μεταβιβαστούν τα χαρτοφυλάκια σε άλλες εταιρείες. "(απο zougla.gr και άλλα).
    Αυτό βέβαια δεν ισχύει, η εταιρία απο χθές το απόγευμα στις 4 είναι κλειδωμένη και οι υπάλληλοι που θα κληθούν να συνεχίζουν να εργάζονται θα είναι ελάχιστοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Και το πιό ωραίο. Επειδή είχα την ατυχία (?) να εργάζομαι στην εταιρία αυτή τα τελευταία 22 χρόνια, φύγαμε και προλάβαμε να πάρουμε ούτε τα προσωπικά μας είδη.
    Τόση σπουδή για το σφράγισμα της εταιρίας!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Στάθη αν δουλευες εκει σε καταλαβαίνω,μεγαλη πικρα ,αντε τωρα να βρεις ευκολα δουλειά .
    Καλα βρέ παιδιά ενα ερώτημα εχω ,δεν το κατάλαβαινω αυτό γιατι να χανει καποιος τα λεφτά του σε κλαδο ιχ ? το αιώνιο κράτος,δεν μπορει να ζητήσει απο τις εταιριες να δωσουν πισω το υπολοιπο των χρηματων στους δικαιουχους ?.Σαν κρατος μου επιβαλεις να εχω βαση νομου ασφαλισμενο το ιχ μου ,απαγορευεται να κυκλοφορει οχημα ανασφαλιστο ,και οταν η καθε ασφαλιστικη εταιρια βαραει κανονι γιατι δεν μας προστατευει το κρατος ? 1 μηνα σου λεει εισαι στο επικουρικο ,τι θα πει αυτο ? αν καποιος πληρωσε πριν 2 μερες ασφαλιστρα του χαριζει 1 μηνα το επικουρικο, και πανε χαμενα τα χρηματα για τους υπολοιπους 5 μηνες αν ειχε κανει 6 μηνό συμβολαιο ,η 11 μηνες αν ειχε κανει 12 μηνο συμβολαιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 24-09-09 στις 16:24

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάθη αν δουλευες εκει σε καταλαβαίνω,μεγαλη πικρα ,αντε τωρα να βρεις ευκολα δουλειά .

    Ήμουν προιστάμενος μηχανογράφησης, και στην Ασπίδα ήμουν απο το 1988, κοντά 22 χρόνια

    Καλα βρέ παιδιά ενα ερώτημα εχω ,δεν το κατάλαβαινω αυτό γιατι να χανει καποιος τα λεφτά του σε κλαδο ιχ ? το αιώνιο κράτος,δεν μπορει να ζητήσει η εταιρια να δωσει πισω το υπολοιπο των χρηματων στους δικαιουχους .Σαν κρατος μου επιβαλεις να εχω βαση νομου ασφαλισμενο το ιχ μου ,απαγορευεται να κυκλοφορει οχημα ανασφαλιστο ,και οταν η καθε ασφαλιστικη εταιρια βαραει κανονι γιατι δεν μας προστατευει το κρατος ? 1 μηνα σου λεει εισαι στο επικουρικο ,τι θα πει αυτο ? αν καποιος πληρωσε πριν 2 μερες ασφαλιστρα του χαριζει 1 μηνα το επικουρικο, και πανε χαμενα τα χρηματα για τους 5 μηνες ,αν ειχε κανει 6 μηνό συμβολαιο η 11 μηνες αν ειχε κανει 12 μηνο συμβολαιο.

    Και μάλιστα, δεν καλύπτεσαι 100% αλλά 70% και ΜΟΝΟ για αστική ευθύνη, δηλ. ούτε κλοπή, ούτε φωτιά, ούτε φυσικά μικτή.
    Αυτοί που είναι τελείως χαμένοι είναι με τα προγράμματα υγείας (νοσοκομειακά κ.λ.π)
    Μάλλον δε τα σκέφτηκαν καλά για να βάλουν λουκέτο...
    Θα επανέλθω γιατί δυστυχώς πρέπει να φύγω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Λουκέτο Τάκου
    By diamadiss in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-16, 00:59
  2. Εταιριες ηλεκτρονικων/πρακτικη ασκηση
    By xifis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 21:24
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-09, 13:33
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-07, 09:02
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-04, 15:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας