Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: NaPS Natrium Persulfate & Αποκορεσμός.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή NaPS Natrium Persulfate & Αποκορεσμός.

    Χρόνια Πολλά σε όλους.
    Κάτι που με απασχολεί αρκετό καιρό τώρα και με ανησυχεί λόγω της οικολογικής συνείδησης μου είναι πώς μπορούμε να κάνουμε αποκορεσμό σε (NaPS) Natrium Persulfate μετά από την χρήση του σε αποχάλκωση και αφού πλέον λόγω ων οξειδίων του χαλκού γίνει μια πράσινη βλαβερή υγρή εστία μόλυνσης, που δεν μπορούμε να πετάμε στην αποχέτευση ή στο έδαφος.
    Υπάρχει μιά ασφαλής μέθοδος αφαίρεσης των οξιδείων ετσι ώστε να μπορεί να γίνει επιπλέον χρήση της?
    Μπορεί να εξουδετερωθούν τουλάχιστον τα οξίδεια του χαλκού χωρίς να παράγουμε οξίδεια άλλου μετάλλου?
    Ολα αυτά βέβαια χωρίς να κοστίζει..."ο κούκος αηδόνι".
    Υ.Γ. Απο χημεία εχω "ψωνίσει" Ινδιάνος και το είχα μάθημα με τίτλο 'η ώρα του παιδιού" οπότε συγχωρέστε την απόλυτη άγνοια μου...
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Απο αυτα που εχω διαβασει...

    η σωστη ονομασια ειναι Sodium Persulfate (Na2S2O8 ) ή αλλιως υπερθειικο νατριο.

    το αποτελεσμα μετα την αποχαλκωση νομιζω ειναι κυριως hydrated copper (II) sulfate (CuSO4 5H2O) ή Θεικος χαλκος.

    δεν ειμαι συγουρος κατα ποσον πρεπει να ανησυχεις για το περιβαλλον
    με τις μικροποσοτητες θεικου χαλκου που δημιουργεις απο την αποχαλκωση...
    συγουρα ομως το να το ριχνεις πχ στην τουαλετα συνεχεια και εμενα δεν μου φενεται οτι καλυτερο...

    αν αφησεις λιγες μερες το υγρο να αποξηρανθει τοτε δημιουργουνται οι μπλε κρυσταλλοι οι οποιοι ειναι γνωστοι ως "γαλαζοπετρα" που ριχνουν στα φυτα και καπου ειχα διαβασει οτι βαζουν λιγο και σε καποια γλυκα του κουταλιου!!!! μια περαιτερω ερευνα θα σε διαφωτισει...

    ισως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το αφηνεις καπου να ξερενεται
    και να το δινεις σε κανεναν που εχει χωραφι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Οπως και να χει είναι πιό φιλικό προς το περιβάλλον απο τον τριχλωριούχο.
    Μια μέθοδος είναι η αποξήρανση σε κάνα τάπερ και μετα σε κάποια υπηρεσία που μαζεύει τοξικά κλπ (κάτι που δεν υπάρχει εδώ).
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις υδροχλωρικό οξύ και οξυζενέ, το καλό με αυτή τη λύση είναι οτι όταν γίνει άθλιο το μίγμα ρίχνεις απλά λίγο οξυζενέ και το ξαναφέρνεις στην αρχική του κατάσταση έτοιμο για πλακέτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας το θέμα λύθηκε, κατα πάσα πιθανότητα μπορούμε να εξουδετερώνουμε και να ανακυκλώνουμε το διάλυμα.
    Βρήκα αυτό και θα το δοκιμάσω.
    Μένει μόνο να μάθω που βρίσκουμε ηλεκτρόδια λευκόχρυσου και πόσο έχουν.
    http://www.electro-tech-online.com/e...b-etchant.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    ΛΕΥΚΟΧΡΥΣΟ???

    ΠΛΑΤΙΝΑ δηλαδή? H οποία κοστίζει 2 φορές πάνω από τον χρυσό?

    Περίπου 40.000€/kgr...(http://www.kitco.com/market/euro_charts.html)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stergios_[.gr] : 16-04-10 στις 16:02

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Εγώ οταν χρειάστηκα άνοδο πλατίνας αγόραζα platinized titanium anode. Είναι άνοδος τιτανίου επιπλατινωμένη. Υπάρχει σε καταστήματα τροφοδοσίας αργυροχρυσοχόων. Επίσης και στο ebay υπάρχουν πολλές.
    Κόστος απο 50 ως 1000 ευρώ.

    Βέβαια εγώ το χρειάστηκα σε άλλη εφαρμογή ηλεκτρόλυσης.
    Το θέμα είναι το κόστος κατασκευής, τα δηλητηριώδεις αέρια που παράγει η κυψέλη, ο κίνδυνος που υπάρχει με τόσα χημικά και στην τελική? Αγόρασε ενα σακουλάκι να τελειώνουμε.

    Btw ακόμα και καθαρή πλατίνα να είναι (ίδιο μέγεθος με την επιπλατινωμένη στην καλύτερη 300 ευρώ) θα χαλάσει με τον καιρό, δεν είναι άφθαρτο υλικό απλά είναι πολύ πιο ανθεκτικό.

    Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ράβδοι γραφίτη αλλα χαλάν μετά απο μερικές χρήσεις, το κόστος βέβαια είναι μερικά ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 16-04-10 στις 16:02

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Αν ειναι οπως τα λεει ο Κωσταντινος που λογικα θα ειναι γιατι πλατινα ειναι αυτη... εκτος του μεγαλου κοστους απο οικολογικης αποψεως δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερα να αγοραζεις επιμεταλλωμενα ηλεκτροδια κτλ απο το να αγοραζεις καινουργια χημικα καθε τοσο.

    Αν φτιαχνεις τοσες πολλες πλακετες ισως σε συμφερει να αγορασεις ενα κιτακι cnc, γλυτωνεις τελειως απο χημικα και μετα δεν χρειαζεσαι φωτοευαισθητες που ειναι πιο ακριβες αλλα απλες. κ φυσικα μπορεις να το χρησιμοποιησεις κ για αλλες δουλειες.

    btw απ'οτι θυμαμαι υπαρχει μια (τουλαχιστον) εταιρια που συλλεγει χημικα αποβλητα κτλ (κυριως απο πανεπιστημια, ερευνητικα κεντρα κτλ) αλλα το κοστος ειναι εξωφρενικο απ'οτι ειχα μαθει για ιδιωτες. Δυστυχως δεν θυμαμαι λεπτομερειες γιατι εχουν περασει μερικα χρονια απ'οταν εψαξα το θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι το κόστος κατασκευής, τα δηλητηριώδεις αέρια που παράγει η κυψέλη, ο κίνδυνος που υπάρχει με τόσα χημικά και στην τελική? Αγόρασε ενα σακουλάκι να τελειώνουμε.
    εννοεις απο την διαδικασια ανακυκλωσης του υπερθεικου νατριου? αν ναι δωσε μας περισοτερες πληροφοριες..



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ράβδοι γραφίτη
    αποτι βλεπω το συγκεριμενο ποστ που αναφερεται ο dovegroup ειναι πανω
    απο 2 ετων και δεν φενεται να εχει ασχοληθει κανεις ιδιαιτερα... εστω να προτεινει ως εναλλακτικη τον γραφιτη.. εισαι συγουρος για αυτο? που τις
    εχεις βρει αυτες τις πληροφοριες?

    αν οντως γινεται ισως μπορει κανεις να χρησιμοποιησει ενα απλο μολυβι σαν
    ηλεκτροδιο.



    P.S οσοι προσεξαν το "how to" στο λινκ που μας εδωσε ο dovegroup...

    μετα την αποχαλκωση με υπερθεικο νατριο (Na2S2O8 ) περνουμε Na2SO4(aq) + CuSO4(aq)

    το "hydrated copper (II) sulfate (CuSO4 5H2O)" που εγραψα παραπανω ειναι οι μπλε κρυσταλλοι που σχηματιζονται μετα την αποξυρανση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 16-04-10 στις 23:46

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Λιγο offtopic, αλλα ενημερωτικα Στεργιο, ο λευκοχρυσος δεν σχεση με την πλατινα.Στην Ελλαδαρα μας ομως, πολλες φορες εχω συναντησει χρυσοχοους να βαφτιζουν τον λευκοχρυσο πλατινα, με αποτελεσμα να εχει επικρατησει συγχυση σε μεγαλο βαθμο.Ο λευκοχρυσος ειναι προσμιξη χρυσου με αλλα μεταλλα για να τον κανουν να δειχνει αυτο το σχετικα λευκο χρωμα.Κατοπιν γινεται επιπλατινωση για να παρει το τελειως λευκο χρωμα της πλατινας.Απο την αλλη η πλατινα, ειναι πρωτογενες ορυκτο μεταλλο.Αυτα καθαρα για να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας, τυχαινει να εχω φιλο χρυσοχοο

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, λοιπόν έχουμε και λέμε...
    Εγραφα...Κάτι που με απασχολεί αρκετό καιρό τώρα και με ανησυχεί λόγω της οικολογικής συνείδησης μου και οχι της τσέπης μου διότι δόξα το θεό εχω μερικά κιλά απο την άσπρη σκόνη Natrium Persulfate.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως και να χει είναι πιό φιλικό προς το περιβάλλον απο τον τριχλωριούχο.
    Μια μέθοδος είναι η αποξήρανση σε κάνα τάπερ και μετα σε κάποια υπηρεσία που μαζεύει τοξικά κλπ (κάτι που δεν υπάρχει εδώ).
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις υδροχλωρικό οξύ και οξυζενέ, το καλό με αυτή τη λύση είναι οτι όταν γίνει άθλιο το μίγμα ρίχνεις απλά λίγο οξυζενέ και το ξαναφέρνεις στην αρχική του κατάσταση έτοιμο για πλακέτες.
    Είχα φίλο που ήταν ανάπηρος στον πνεύμονα απο Υδροχλωρικό οξύ, επίσης γνωρίζω πολύ καλά τι νιώθεις αν είσαι απο πάνω κατα την αποχάλκωση και τον βήχα που σε τσακίζει μετά... ασε το υδροχλωρικό και το πενιδρόλ που αν πέσει σε κανα μάτι ελεήστε τον αόματο...οπότε ούτε για αστεία με τα παραπάνω καλούδια.
    Τριχλωριούχο επίσης με τπτ αυτό και αν σκίζει το περιβάλλον.

    [QUOTE=leosedf;361901]Εγώ οταν χρειάστηκα άνοδο πλατίνας αγόραζα platinized titanium anode. Είναι άνοδος τιτανίου επιπλατινωμένη. Υπάρχει σε καταστήματα τροφοδοσίας αργυροχρυσοχόων. Επίσης και στο ebay υπάρχουν πολλές.
    Κόστος απο 50 ως 1000 ευρώ.

    Βέβαια εγώ το χρειάστηκα σε άλλη εφαρμογή ηλεκτρόλυσης.
    Το θέμα είναι το κόστος κατασκευής, τα δηλητηριώδεις αέρια που παράγει η κυψέλη, ο κίνδυνος που υπάρχει με τόσα χημικά και στην τελική? Αγόρασε ενα σακουλάκι να τελειώνουμε.

    Τα αέρια γιατί είναι δηλητηριώδει?
    Δεν εχω βαπτίσει τπτ σε υδροχλωρικό.
    Είναι μικρές οι ποσότητες αλλά εχω κανα πεντόκιλο απο το βρώμικο και δεν το πετάω καλά για εξουδετέρωση απο εταιρεία διαχείρησης αποβλήτων
    ούτε λόγος δεν ξέρουν τι λένε πιά...

    Πολύ καλός κυριούλης χημικός μηχανικός φίλος προφέρθηκε να μου δώσει ηλεκτρόδιο απο πλατίνα τις επόμενες ημέρες, φτιάχνω τροφοδοτικό, αγόρασα γυάλινη λεκάνη πυρίμαχη, εχω χαλκό μπόλικο για ηλεκτρόδιο, θα προσπαθήσω να το φτιάξω....ελπίζω φέτος, και θα σας πώ.

    Υ.Γ. Κατα λάθος ενα κομάτι σίδηρος βρέθηκε μέσα στο διάλυμα και εχω να πώ τα παρακάτω.
    1. Ανεβαίνει η θερμοκρασία του δυαλίματος στους 60 κελσίου.
    2. Σχηματίζετε πατίνα χαλκού γύρο απο το σίδηρο η οποία μπορεί να αφαιρεθεί πολύ απλά.
    3. Το δυάλιμα θολώνει σκουραίνει και δεν κάνει ούτε για πέταμα μετά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναθυμιάσεις απο Sodium persulfate
    By AntonisThomas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-17, 20:47
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 13:24
  3. [αγορά & tips] Φυσερό & Πινέλο
    By Linkin in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 15:51
  4. Αγορά UPS | TV-Monitor & PC & Router & Laptop-if_possible
    By abstract3d in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-10, 23:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας