Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: το usb stick μεγάλωσε

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Talking το usb stick μεγάλωσε

    Καταρχήν να πω οτι δεν με ενδιαφέρει και τόσο η βλάβη άλλα ήθελα να το
    μοιραστώ μαζί σας να γελάσουμε.

    Εχω λοιπών ενα usb stick/flash drive και πώς διάολο το λένε το οποίο από 2GB έγινε μια μέρα 4GB και σήμερα αποφάσισε να χτυπήσει τον ανταγωνισμό και να γίνει 1024GB!!!!!!! (1ΤB)

    Η ιστορία του ξεκινάει την εποχή που κυκλοφορούσαν τα 4-8-16 άντε και 32mb. Ενας γνωστός πήγε στην Κίνα και μου έφερε ένα 2GB SONY το οποίο
    φυσηκα ποτέ δεν εμφανίστηκε στην σελίδα της Sony. To καλό οτι είναι πολύ μικρο και οτι δούλευε (όντως 2GB).To κακό οτι δούλευε όποτε ήθελε με αποτέλεσμα να χάσω πολλές φορές αρχεία κατά την μεταφορά.

    Ετσι μια μέρα κάνοντας πειράματα με linux μου βγάζει επιλογή να φτιάξω partition με ελάχιστο το 4GB από 1ΤΒ ελεύθερο χώρο. Το έκανα 4 και δούλευε (δεν πρόλαβα να το γεμίσω για να δω πόσα παίρνει) και σήμερα
    από τα XP και προσπαθώντας να το επαναφέρω με ένα πρόγραμμα Low level format to έκανα 1ΤΒ!!!!!!!!! και το παράτησα...........

    Ακούω σχόλια και λύσεις εκτός του σφυριού (όπως και το τι μπορεί να έγινε στα ενδότερα του γιουεσμπίου )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    ο microcontroller και o κωδικας στην ROM θεωρω οτι ειναι οι πιθανοι υποψηφιοι...ισως και η μνημη.. (κοινως ολο θα μπορουσε να ηταν ενα προβλημα! )

    εφοσον πωλειται για 2GB θεωρω απιθανο να ειναι 1TB ομως για λογους marketing θα μπορουσε να ηταν 4GB δηλωμενο ως 2GB, μιας και το κοστος και των δυο θα μπορουσε να ηταν το ιδιο, ο κωδικος της μνημης θα ξεκαθαριζε τα πραγματα αμεσα, εφοσον προκειται για γνωστη μνημη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 24-09-09 στις 05:13

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    βρε μήπως το τάισες......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή


    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Αυτά τα usb είναι φτιαγμένα ούτως ώστε να επιλέγεις εσύ πόση μνήμη θέλεις να φένεται, χωρίς πραγματικά να υπάρχει. Πολοί άνθρωποι έχουν πέσει θύματα δίνοντας ένα σωρό χρήματα για 64gb,128gb,256gb... και τελικά η πραγματική μνήμη να είναι 2gb η οποία είχε μεγαλύτερο κόστος από αν αγόραζαν 2gb. Η μεγαλύτερη χωριτικότητα που υπάρχει μέχρι τώρα (πραγματική) είναι 64gb και το κόστος ανέρχεται πάνω από 100 ευρώ. Πριν αγοράσετε καλό θα είναι τουλάχιστον να ρωτήσετε αν η μνήμη είναι upgrade ή οχι ούτως ώστε αν σε περίπτωση που η μνήμη είναι εικονική να μπορέσετε να το αποφύγετε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα usb είναι φτιαγμένα ούτως ώστε να επιλέγεις εσύ πόση μνήμη θέλεις να φένεται, χωρίς πραγματικά να υπάρχει. Πολοί άνθρωποι έχουν πέσει θύματα δίνοντας ένα σωρό χρήματα για 64gb,128gb,256gb... και τελικά η πραγματική μνήμη να είναι 2gb η οποία είχε μεγαλύτερο κόστος από αν αγόραζαν 2gb. Η μεγαλύτερη χωριτικότητα που υπάρχει μέχρι τώρα (πραγματική) είναι 64gb και το κόστος ανέρχεται πάνω από 100 ευρώ. Πριν αγοράσετε καλό θα είναι τουλάχιστον να ρωτήσετε αν η μνήμη είναι upgrade ή οχι ούτως ώστε αν σε περίπτωση που η μνήμη είναι εικονική να μπορέσετε να το αποφύγετε...
    Λάθος ,η Kingstone έχει βγάλει 256GB !



    http://reviews.digitaltrends.com/fir...gb-thumb-drive

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    μόνο εγώ έχω στα χέρια μου 1TB

    αυτό είναι το δικό μου


    τελικά εμφανίστηκε στο internet. τελικά είναι πολύ μπροστά οι Κινεζοι, τότε που το έψαχνα δεν υπήρχε πουθενά! Αλλα δεν έχω καταλάβει ακόμα αμα την τρώει την μπανάνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jim.ni : 24-09-09 στις 15:23
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Εντάξει ΚΟΚΑΡ η kingstone έβγαλε και καλά έκανε. Το θέμα είναι άλλο. Πληρώνεις 64gb στον κινέζο ή σε οποιονδήποτε o οποίος μετά την αγορά κάνει τον ''κινέζο'', και τελικά συνηδητοποιείς ότι έχεις 2gb. Μία ερώτηση πριν την αγορά δεν κάνει κακό. Τουλάχιστον αν, χτύπα ξύλο, σου συμβεί κάτι τέτοιο να μπορείς να πεις '' μα μου είπατε ότι...''. Ειδάλως να είμαστε πολύ προσεκτικοί όταν κάνουμε τέτοιου ειδους αγορες. Συνήθως το φτηνο ειναι πολυ ελκυστικο αλλα δεν ξερουμε τι μπορει να κρυβεται πισω. Το θεμα ειναι να γνωριζουμε απολυτα τι πληρωνουμε. Η τεχνολογια κρυβει πολλα μυστικα τα οποια καποιοι εκμεταλευονται εισ βαρος των αλλων και το γνωριζουμε ολοι μας αλλωστε. Την εχω ''πατησει'' πολλες φορες αλλα εχω δει πολλους να την ''πατανε'' ποιο ασχημα απο εμενα χανοντας αρκετα χρηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόνο εγώ έχω στα χέρια μου 1TB
    γιατι δεν το κανεις βιδες να δουμε αν μπορει να μας λυθει η απορια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Θα σου εξηγησω εγω με απλα λογια τι εγινε .
    Ορισμενοι κατασκευαστες βγαζουν πολυ μεγαλες μνημες flash , αλλα για να γινει ομοιομορφη απορροφηση ολων τον προιοντων στην αγορα απο ολους τους κατασκευαστες , κλειδονουν ολη την υπολοιπη μνημη και αφηνουν ενα μερος της ενεργο.
    Προφανως με καποιο τροπο ξεξλειδοθηκε ο μικροελεγκτης και βλεπεις ολη την διαθεσιμη μνημη.

    Καλο ε , να γινοτανε .




    Υ.Γ.

    Μαλλον δεν εγινε σωστη εγγραφη καποιου αρχειου των windows στον τομεα διευθηνσεων του δισκου και διαβαζει οτι καποια αρχει ειναι gb.
    Μου εχει συμβει και εμενα σε ενα φλασακι sandisc cruzer 256mb που το ελεγε 2gb , κνε του ενα φορματ και θα φτιαξει .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOHNY+ : 24-09-09 στις 16:12

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. scanner με USB TV STICK
    By fuzz in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1425
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 07:43
  2. usb stick σε tablet
    By sv6hmn in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 00:31
  3. USB Stick σε δεκτη Nova
    By kokoblue in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-13, 01:29
  4. usb stick
    By fmike in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 13:47
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 01:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας