Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 40

Θέμα: ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΤΑ 2N3055 ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ SMARTKIT 1199

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Καλως τον Σάκη!!. Κοίταγα το σχηματικό του ενισχυτη και το bias circuit..ειναι σαν να σου λεει στριψε το τριμμερ κ οταν αναψει το λεντ θα εχεις το σωστο ρευμα ηρεμιας....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    τιποτα απο αυτα δεν δουλευει χωρις θερμοκρασιακη αντισταθμιση ...

    Πανο τι κανεις ??? ολα καλα?? ...εγω απλα ειμαι πνιγμενος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    καλα ειμαι μωρε..στον P3A εβαλα κατι 2sd669/649 απο το ebay.ωραια παιζει. τωρα εχω κανα 3αρι ενισχυτες και δεν ξερω ποιον να βαλω στο κουτι!!! επισης εφτιαξα και αυτον εδω μια μερα μ οτι μου περίσευε και ακουγεται πολυ καλα.. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54496 .βεβαια ισως εχω κανει βλακεια γιατι και τα 2 καναλια τις τροφοδοσιες τις εβαλα μαζι μετα τις ασφαλειες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Uranus
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ποιντ ειναι αγαπητε φιλε οτι ολα καλα απο θεωρητικης προσεγγισης και προφανως χρησιμα αλλα σαν νεος χρηστης του φορουμε μαλλον δεν θα εχεις καταλαβει οτι η πληθωρα των χρηστων εδω αδυνατουν να καταλαβουν την γλωσσα που μιλας και το σημαντικοτερο αυτοι που διαθετουν παλμογραφους ( και ξερουν κιολας να τους χρησιμοποιουν ) ειναι μαλλον ακομα πιο λιγοι ...
    Αγαπητέ συνάδελφε ... μπορεί να λέει "νέος χρήστης" στο προφίλ μου, αυτό δε σημαίνει πως δε γνωρίζω τι ισχύει. Όμως, το να προμηθευτεί κάποιος έναν παλμογράφο, ή να βρει, τέλος πάντων κάποιον για να τον χρησιμοποιήσει για λίγο, είναι το ευκολότερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μεθοδος που προτειενις για τον ελεγχο ειναι περα για περα λειτουργικη πλην ομως την ιδια δουλεια και με μακραν μεγαλυτερη ασφαλεια απο το να κανεις ελεγχους σε εναν ενισχυτη υπο ταση ειναι απλα ενα πολυμετρο με μετρηση διοδου .....

    Φυσικα ολα τα παραπανω ειναι θεωρητικα και ακαδημαιακα γιατι περα απο την ανορθοδοξη μεθοδο ανιχνευσης βλαβης ( διοτι ενας ενισχυτης με καμμενο τρανσιτορ driver η εξοδου με το που συνδειες τροφοδοσια προφανως θα καψει ασφαλειες οποτε μετρηση με τον τροπο σου δεν μπορει να γινει )

    Η ουσια παραμενει οτι ενω παρεχεις ενα καλο θεωρητικο επιπεδο και εναν ανορθοδοξο τροπο μετρησης δεν βλεπω που θενα να εξηγεις το γιατι καηκε το μηχανημα και το πως οταν φιαχτει δεν θα ξανακαει ....

    οσο για την ολισθηση στο ρευμα ηρεμιας η απαρατηρηση σου σε οτι αφορα τον ρελαι εξοδου και το ρευμα ειναι προφανως δυο ασχετα θεματα ..σε αυτο το κυκλωμα ολισθηση στο ρευμα ηρεμιας υπαρχει απο την στιγμη που το τρανσιστορ που ελεγχει το ρευμα δεν εχει κριτηριο θερμοκρασιας απο την ψυκτρα εξοδου .

    αυτα ...
    Όταν "διαμορφώνεις" μία DC συνιστώσα με AC σήμα 50Hz, και ειδικά από κυκλώματα τα οποία δεν περιέχουν απομόνωση των δύο γραμμών, τότε αυτό το "προφανώς" που αναφέρεις όχι μόνο προφανές δεν είναι αλλά επηρρεάζεται η σταθερότητα όλων των βαθμίδων χωρίς να το "βλέπει" κάποιος τόσο εύκολα. Όσο πιο γραμμική είναι η κυματομορφή της εισόδου, απαλλαγμένη από θόρυβο τόσο χαμηλότερη η θερμοκρασία λειτουργίας του transistor. Ας δοκιμάσει λοιπόν ο θεματογράφος να μη χρησιμοποιήσει τον ηλεκτρονόμο εξόδου, και να τροφοδοτίσει το κύκλωμα με ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό (ας βάλει και κανα πυκνωτή στις γραμμές τροφοδοσίας καλού κακού).


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ωχ ...κι αλλος φιλλιπος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Να βάλω κι εγώ την πινελιά μου όσον αφορά το συγκεκριμένο κιτ. Πριν 10 χρόνια περίπου είχα πάρει το κιτ κι άλλα υλικά, πυκνωτές κλπ. Το μόνταρα το κιτ αλλά μέχρι εκεί, λόγω κάποιων προβλημάτων, μετακόμιση, έλλειψη εργαστηρίου κλπ. Τέλος, αποφάσισα να το τελειώσω μιας και το είχα τόσο καιρό μέσα σε μια σακούλα σουπερ μαρκετ μέσα στο ντουλάπι. Να πω την αλήθεια δεν περίμενα και πολλά, μάλιστα, περίμενα να μην ανάψει καν. Το αποτέλεσμα όμως ήταν παραπάνω από εκπληκτικό. Το έφτιαξα, ρύθμισα το ρεύμα ηρεμίας, ακριβώς με τα ledάκια και χωρίς είσοδο δεν ακούγεται τίποτα στην έξοδο, ούτε φύσιμα, βόμβος, απολύτως τίποτα. Δεν ξέρω ακριβώς τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή γιατί δεν έχω παλμογράφο, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι έβαλα 100άρια 8Ω ηχεία και τα ''έσκισε''. Τον οδήγησα με έναν μίκτη που σύμφωνα με τον κατασκευαστή βγάζει 1V max. Πιστεύω όμως ότι θέλει κάτι παραπάνω για να οδηγηθεί πλήρως.

    Πρόσοψη.jpgΚάτοψη1.jpgΚάτοψη2.jpgSoft start.jpgΤροφοδοτικό.jpg1199.jpg

    Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω και δεύτερο κιτ για να το δουλέψω στα 2χ200W. Αλλά, χώρος για την πλακέτα υπάρχει, για δεύτερο τορροειδή όμως δεν νομίζω. Ο Μ/Σ είναι +/- 30V στα 10Α. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τον ίδιο και για τις δύο πλακέτες. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    2N3055 , +/- 30V και να παιρνεις 2 χ 200watt rms δεν γινεται.

    Mε +/- 30V στα 10Α και ηχειο 8ωμ παιρνεις γυρω στα 35Watt RMS και ρευμα 1.32A μεγιστο ανα rail.
    Για 8ωμ και 6 ωμ σου φτανει ο μετασχηματιστης και για τα 2 καναλια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Ειπα να μην γραψω ..... ο Πανος μιλαει σωστα ( για πολλοστη φορα εχει αποδειχθει οτι υπολογιζει πολυ σωστα και κατεχει το audio μια χαρα !!! )
    κατα τα αλλα κριμα τα υλικα και την πολυ ωραια υλοποιηση ...κατα τα αλλα σορρυ ειναι απλα για πεταμα .... καλο για εμπειρια και αποκτηση πρακτικης αλλα ουτε απο ηχο ουτε απο γκαζια αλλα ουτε και απο σταθεροτητα λεει απολυτως τιποτα

    Ευτυχως που δεν εχεις παλμογραφο ....αυτο που θα εβλεπες ειναι πολυ απογοητευτικο ...

    sakis

    PS
    Οσο για τα δικα μας Πανουλη περιμενουν ... οπως και για ολους ετσι και για μενα ειναι τα οικονομικα δυσκολα οποτε τρεχουμεν για το μεροκαματο τα χαρατσια και τις εφοριες , πρωτα απο ολα ομως ειναι τα δυο μου τα μωρακια και η οικογενεια , και μετα ολα τα αλλα ...Ο χρονος για diy και για ''ψαγμενες "" δουλειες ξαφνικα εχει περιοσριστει στο ελαχιστο .( τραβηξα και μια καλη υπερκοπωση το καλοκαιρι οποτε γενικα εχω μαζευετει ) Σαν νεοτερος και με λιγοτερες υποχρεωσεις φιλε Πανο εχω την ενυπωση οτι ατομα σαν και εσενα πρεπει να αναλαβουν την σκυταλη ( την οποια ευχαριστως χρηματοδοτουμε εμεις οι μεγαλυτεροιπου διαθετουμε μεν καποιο χρημα αλλα οχι χρονο πλεον ) Οποτε αν θελεις να κατασκευασεις το καινουργιο μου παιχνιδακι ( ενισχυτης ) πες μου να σου στειλω τα υλικα ενα φορτιο μια γεννητρια και εναν παλμογραφο μαζι

    Φιλικα
    Σακης

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    2N3055 , +/- 30V και να παιρνεις 2 χ 200watt rms δεν γινεται.

    Mε +/- 30V στα 10Α και ηχειο 8ωμ παιρνεις γυρω στα 35Watt RMS και ρευμα 1.32A μεγιστο ανα rail.
    Για 8ωμ και 6 ωμ σου φτανει ο μετασχηματιστης και για τα 2 καναλια.


    Συγνώμη Πάνο αν δεν το έγραψα σωστά, 30V AC με την ανόρθωση πάει στα 41V DC.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα να μην γραψω ..... ο Πανος μιλαει σωστα ( για πολλοστη φορα εχει αποδειχθει οτι υπολογιζει πολυ σωστα και κατεχει το audio μια χαρα !!! )
    κατα τα αλλα κριμα τα υλικα και την πολυ ωραια υλοποιηση ...κατα τα αλλα σορρυ ειναι απλα για πεταμα .... καλο για εμπειρια και αποκτηση πρακτικης αλλα ουτε απο ηχο ουτε απο γκαζια αλλα ουτε και απο σταθεροτητα λεει απολυτως τιποτα

    Ευτυχως που δεν εχεις παλμογραφο ....αυτο που θα εβλεπες ειναι πολυ απογοητευτικο ...

    sakis

    PS
    Οσο για τα δικα μας Πανουλη περιμενουν ... οπως και για ολους ετσι και για μενα ειναι τα οικονομικα δυσκολα οποτε τρεχουμεν για το μεροκαματο τα χαρατσια και τις εφοριες , πρωτα απο ολα ομως ειναι τα δυο μου τα μωρακια και η οικογενεια , και μετα ολα τα αλλα ...Ο χρονος για diy και για ''ψαγμενες "" δουλειες ξαφνικα εχει περιοσριστει στο ελαχιστο .( τραβηξα και μια καλη υπερκοπωση το καλοκαιρι οποτε γενικα εχω μαζευετει ) Σαν νεοτερος και με λιγοτερες υποχρεωσεις φιλε Πανο εχω την ενυπωση οτι ατομα σαν και εσενα πρεπει να αναλαβουν την σκυταλη ( την οποια ευχαριστως χρηματοδοτουμε εμεις οι μεγαλυτεροιπου διαθετουμε μεν καποιο χρημα αλλα οχι χρονο πλεον ) Οποτε αν θελεις να κατασκευασεις το καινουργιο μου παιχνιδακι ( ενισχυτης ) πες μου να σου στειλω τα υλικα ενα φορτιο μια γεννητρια και εναν παλμογραφο μαζι

    Φιλικα
    Σακης

    Σάκη σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, είμαι πρόθυμος να την πετάξω την πλακέτα όπως είναι. Κάνε ένα κόπο και πρότεινέ μου κάποιο κιτ ή γενικά κάποιον ενισχυτή που να μπει στην θέση του και να βγάζει 200W rms. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής smartkit 25w 1041kit απορίες
    By nikosgalanos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 178
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-16, 23:24
  2. Καιγονται οι επαφες
    By Μαρδονιος in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-14, 11:31
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 19:41
  4. ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ SUB ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    By dannykostas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 02:29
  5. ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΤΑ 2N3055 ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ SMARTKIT 1199
    By nikakis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 18:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας