Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Kυκλωμα προστασίας πομπου απο φορτία κεραίας

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνάδελφε Μάκη, ζητώ συγνώμη απο έσενα και τους αναγνώστες του φόρουμ για τα γραφόμενα μου ως απάντηση στον SV(?)3AUW. Δεν είναι αυτός ο χαρακτήρας μου, αλλά ο συνάδελφος (?) με εξόργισε ιδιαίτερα. Παρόλο που είμαστε ίδια σειρά στο στρατό και με την ιδια ειδικότητα (με την διαφορά ότι εγώ υπηρέτησα στην Π.Α.) τελικά ΔΕΝ έχουμε κανένα άλλο κοινό σημείο, όπως φάνηκε απο τα γραφόμενα του.

    73 de sW1jrt
    Σωτήρη μη παρεξηγείς τον Περρεα ….. δεν είναι κακό (παιδί ) παραμένει όμως παρά την ηλικία του οργισμένος νέος ( τον καταλαβαίνω γιατί έχω την ίδια τάση )

    Yγ. Άκουσα ότι τα μπουζί με 3 ακίδες μαμάνε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimnaf : 25-11-11 στις 12:43

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από τάκης/sv3auw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακό πράγμα η ανωνυμία! Γιατί ρε παιδιά ντρέπεστε για το επίθετό σας ή κάνετε εξάσκηση στους συνωμοτικούς κανόνες της 2ας Διεθνούς?!!!
    Βρε μήπως το κάνετε για να ξεφεύγετε από τις γυναίκες σας!!! ;!

    Τάκη σε ορισμένες περιπτώσεις είναι ανάγκη να κρατάς την ανωνυμία σου …. Σε μένα π.χ. λόγο δουλειάς ( ληστείες φόνοι εκτελέσεις ) δεν γίνεται αλλιώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωτήρη μη παρεξηγείς τον Περρεα ….. δεν είναι κακό (παιδί ) παραμένει όμως παρά την ηλικία του οργισμένος νέος ( τον καταλαβαίνω γιατί έχω την ίδια τάση )

    Yγ. Άκουσα ότι τα μπουζί με 3 ακίδες μαμάνε
    Ολοι καλοί είμαστε.... Οι κακοί είναι στην φυλακή (????).

    Καλό για τα μπουζί με τις 3 ακίδες. θα βρώ κανένα να το βάλω στην κάθοδο μου. θα ανεβάσει και στροφές ... χαχαχαχαχαχαχαχαχα


    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #24
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη τάκης/sv3auw
    Όνομα
    Τάκης Περρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον, όπως λες και εσύ «δεν του ζητησα να με παντρευτεί για να είμαι στοργικός και καλός μαζί του!» και επειδή η δήλωση σου είναι αμφίδρομη, δεν έχω και εγώ την υποχρέωση να είμαι στοργικός μαζί σου.
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε.
    Καταρχήν είσαι τόσο αλαζόνας που δεν έκανες καν τον κόπο να δεις το προφίλ μου στο QRZ.com Αν το είχες κάνει, θα είχες δει ότι δεν είμαι χτεσινός. Το ότι χρησιμοποιώ ακόμα το SW είναι για να την σπάω σε κάτι ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ σαν και εσένα, που ψάχνουν αφορμή να κάνουν επίδειξη. Ναι είσαι SV. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ?? ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΕ. ΜΟΝΟ ΕΣΥ και μερικοί άλλοι δεινόσαυροι έχετε το κόλλημα αυτό. Ξέρω ΠΟΛΥ καλά και τον ΣΕΡ, και τον ΣΡΕ και τους ενωσίτες. Αν και ΔΕΝ είμαι μέλος σε κανένα από αυτούς τους συλλόγους, η δουλειά που έχει κάνει ο ΣΕΡ, είναι τρομερή. Αυτό αποδυκνείετε από το γεγονός ότι η ένωση βάζει 10 υποψήφιους στις εξετάσεις και ο ΣΕΡ 60 – 70 !!!!
    Και τέλος, οι γνώσεις μου για το αντικείμενο (Τηλεπικοινωνίες) είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι μπορείς να φανταστείς. Εξ ου και η εργασία που κάνω. Σίγουρα όσοι με γνωρίζουν και διάβασαν την απάντηση σου με το δεινασαυρέ στυλάκι, θα έριξαν ΠΟΛΥ γέλιο. Coupler έχω κατασκευάσει ΔΙΚΟ μου, με μικροεπεξεργαστές, την εποχή που άλλοι ακόμα πάλευαν με λυχνίες και οι κεραίες που έχω κατασκευάσει και δωρίσει σε φίλους μου, ΑΚΟΜΑ παίζουν με στάσιμα 1,1:1 εδώ και δεκαετίες.
    Εσύ μπορείς ελεύθερα να κρεμάς μπουζί στις κεραίες σου. Βάλε και κανά γλόμπο, βάλε και Κανά άγιο-Βασίλη στην κορυφή της x510 μιας και έρχονται τα Χριστούγεννα, βάλε και καμιά PL504 στην ηλεκτρονική του αυτοκινήτου σου. Το ίδιο μου κάνει.....
    Τονήμα ξεκίνησε από ένα πρόβλημα το οποίοέχει ένα μέλος με στατικά φορτία στηνκεραία του!Μπαίνειςεσύ φορτσάτος και χωρίς να ξέρειςκαλά-καλά περί τίνος πρόκειται κάνεις ΤΗΝερώτηση."" Μιλάμεγια κεραίες ΕΚΠΟΜΠΗΣ ή λήψης ??""
    Γιατίέχει διαφορά όταν αναφερόμαστε σταΜεσαία; Υπάρχουν στο παιχνίδι κάποιεςBeverage και δεν τις είδα;Γέλιαφίλοι!!!Συνεχίζειςαπτόητοςλέγοντας:τα"ΣΟΒΑΡΑ" coupler, antenna tuner και balun, έχουνμηδενική ωμική αντίσταση μεταξύ τωνδύο πόλων του διπόλου..."
    <b>ΣΟΒΑΡΑ</b>(με κεφαλαία!) <b>coupler, antenna tuner</b>έχουν και οι Αμερικάνοι και το QST είναιγεμάτο από διαφημίσειςαντιστατικώνκαι αντικεραυνικών!Όλααυτά, συν τα "<b>balun έχουν μηδενικήωμική αντίσταση μεταξύ των δύο πόλωντου διπόλου</b>"Δηλαδή,αν εγώ συνδέσω ένα ωμόμετρο σέ έναομοαξονικό καλώδιο το οποίο είναισυνδεδεμένο σε ένα balun στα άκρα τουοποίου balun είναι συνδεδεμένα τα σκλεληενός διπόλου, θα μετρήσω, καθόλου ωμικήαντίσταση, δηλαδή Άπειρο!Είτε1:1 είναι το balun είτε 4:1 είναι, ΔΕΝ ΘΑ ΔΩDC ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ;Γέλιαφίλοι!!!<b>οπότεΔΕΝ υπάρχει μεταφορά DC απο την κεραίαστο μηχάνημα</b>
    Ας μην υπήρχε τοτρίτο τύλιγμα στο 1:1 balun και να δεις πουθα μέτραγες την DC τάση την εφαρμοζόμενηεπί της κεραίας!
    Εκτός αυτού για στατικάμιλάμε, υψίσυχνο AC. Τι δουλειά έχει τοDC και η μηδενική ωμική αντίσταση;
    Γέλιαφίλοι!!!!!!

    Καταρχήνείσαι τόσο αλαζόνας που δεν έκανες καντον κόπο να δεις το προφίλ μου στοQRZ.com
    Κάτισαν να λέμε "ξέρεις ποιός έιμαι 'γωρε;"
    Στην Ελλάδα και στο QRZ είσαι ότιδηλώνεις!!!

    Έχεις κατασκευάσει καικεραίες που πάιζουν με 1.1:1 στάσιμα! ΚιΕΓΩ!!!
    Όσα dummy load έχω φτιάξει 1:1 μουδείχνουν!
    Αλήθεια, όταν τις κατασκευάζειςσου δείχνουν 1.1:1 και όταν τις ρυθμίζειςσου δείχνουν 2:1 ή τις αφήνεις ωςέχουν;

    Καθ' ήν στιγμή <b>οι γνώσειςσου στις τηλεπικοινωνίες είναι μεγαλύτερεςαπ'ότι μπορώ να φανταστώ</b>, όπως μουΔΗΛΩΝΕΙΣ(!!!) λέω να την κάνω σιγά-σιγά.
    Πέρασεκαι η ώρα, έστω και η Αγγλική!
    Σεευχαριστώ πολύ για τις Χριστουγεννιάτικεςπροτάσεις στολισμού αλλά μια μικρή λ/4με μαγνητική βάση έχω για τα VHF και τοαυτοκίνητό μου είναι πετρελαιοκίνητο!
    Κράτατα εσύ και κάνε τα ότι θέλεις! Κάπου θαβρεις να τα βολέψεις!
    bye now

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη τάκης/sv3auw
    Όνομα
    Τάκης Περρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή :)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάκη σε ορισμένες περιπτώσεις είναι ανάγκη να κρατάς την ανωνυμία σου …. Σε μένα π.χ. λόγο δουλειάς ( ληστείες φόνοι εκτελέσεις ) δεν γίνεται αλλιώς.
    γατί ρε φίλε θα σε σκοτώσουν γιατί γράφεις για ηλεκτρονικά;!
    τέλος πάντων χάρηκα για την γνωριμία και σε κανα χρόνο θα τα πούμε πάλι.
    πάω για διάβασμα και όπως λέει η παροιμία "μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα"!
    47

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά σαν (παλιός) ραδιοερασιτέχνης έχω δυο απορίες:

    1. Γιατί ένα θέμα που φαίνεται να έληξε πριν από δυο χρόνια δημιουργεί τέτοια αντιπαράθεση;
    2. Τα στατικά φορτία είναι "υψίσυχνο AC";

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Πάντως DC δεν είναι σίγουρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Ακόμα πιο σίγουρα δεν είναι "υψίσυχνο AC". Είναι αυτό που λέει το όνομά τους : Στατικά φορτία. Και έχουν συγκεκριμένο (σε πρόσημο) δυναμικό ως προς τη γή (εκεί μας ενδιαφέρει).

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουλούρες για Φορτία
    By pez in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 271
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-16, 21:29
  2. Kυκλωμα ατμοσυστηματος
    By john asl in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-10, 14:40
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 19:51
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-09, 16:27

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας