Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μετατροπή σε έτοιμο τρεχαντήρι

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή Μετατροπή σε έτοιμο τρεχαντήρι

    Καλησπέρα παιδιά!!!
    Θέλω να κάνω μία μετατροπή στο κύκλωμα. Το κύκλωμα λειτουργεί κατά βάση με ένα CD4017(για την εναλλαγή των λαμπών) και ένα CD4093(λογικά αυτό έχει σχέση με το μικρόφωνο). Θέλω να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος, τι θα πρέπει να αλλάξω στο κύκλωμα έτσι ώστε οι λάμπες να εναλλάσσονται από καθόλου έως ένα σημείο max(δεν με ενδιαφέρει τόσο το max). Ξέρω ότι πρέπει να αλλαχτεί το ρολόι που δέχεται το 40147. Tο ποτενσιόμετρο που χρησιμοποιεί είναι 1Κ. Mήπως θα πρέπει να βάλω μεγαλύτερης τιμής ποτενσιόμετρο??? Ευχαριστώ πολύ!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    To 4093 ειναι πυλες NAND που δινουν παλμο στο 4017 το οποιο οδηγει τα led αναλογα με τον παλμο που δεχεται. Αρα για να παιξεις με τον ρυθμο που τρεχουν τα led πρεπει να αλλαξεις τον παλμο που δινει το 4093 ειτε αλλαζωντας την αντισταση ειτε τον πυκνωτη που συνδεονται στο 4093.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αλιμος, Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλησπερα kobi.

    Αν αξιοποιούνται μόνο τα δύο ποδαράκια από το ποτενσιόμετρο, τα πράγματα είναι μάλλον απλά.

    Ναι, δοκίμασε κάτι του τύπου 100K. Θα πρέπει λογικά να δεις τους χρόνους εναλλαγής πιο μεγάλους. Αν συμβαίνει αυτό, θα μπορούσες να αποσυνδέσεις το ποτενσιόμετρο, ώστε ο χρόνος εναλλαγής να είναι άπειρος (ήτοις, σταμάτημα). Αν συμβαίνει και αυτό, βάλε ένα διακόπτη σε σειρά με το ποτενσιόμετρο για να το ελέγχεις.

    Αν όμως και τα τρία ποδαράκια του ποτενσιομέτρου καταλήγουν κάπου στο κύκλωμα... δεν μπορώ να σου απαντήσω... Μήπως έχεις κάποιο σχέδιο της κατασκευής;

    (με πρόλαβε ο Xarry)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Απ’ ότι είδα στην κατασκευή τα 2 ποδαράκια των ποτενσιομέτρων είναι “ενεργά”. Έβαλα αντιστάσεις του 4,7 ΜΩ σε σειρά(τέσσερεις) και είδα ότι ο χρόνος εναλλαγής είναι πολύ μεγάλος!!!!!!! Μήπως ξέρετε μέχρι τι τιμή φτάνουν τα ποτενσιόμετρα και αν υπάρχουν πολλών στροφών? Και σε τι τιμή μπορώ να τα βρω??

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αλιμος, Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς τόσο μεγάλα ποτενσιόμετρα δεν υπάρχουν! Πρακτικά θα βρεις εύκολα 1MΩ, άντε 2MΩ.

    Θεωρητικά θέλει άπειρη αντίσταση για να σταματήσουν, γιαυτό σου πρότεινα να τα αποσυνδέσεις...

    Τί ακριβώς θέλεις να πετύχεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Ωραία τότε! Θα κάνω αυτό που είπες! Θα βάλω σε σειρά έναν διακόπτη με το ποτενσιόμετρο! Θέλω να εναλλάσσονται οι λάμπες με τη μουσική τις περισσότερες φορές. Θέλω όμως να τρέχει και σαν τρεχαντήρι. Η ιδέα που μου έδωσες είναι ότι πρέπει!!!! Σας ευχαριστώ πολύ!!!!
    Και κάτι τελευταίο. Το CD4017 έχει 10 εξόδους. Ανάλογα με το πού θα τοποθετηθεί το restart, ανάβουν και οι ανάλογες λάμπες. Υπάρχει μεταγωγικός διακόπτης πολλών θέσεων τον οποίο να συνδέσω από τη μια το restart(γεφυρώνοντας τα ποδαράκια) και από την άλλη τις εξόδους του 4017 έτσι ώστε να μπορώ να μεταβάλλω και τις λάμπες που αναβοσβήνω???? Δεν θέλω να βάλω διακόπτες σε κάθε έξοδο γιατι έτσι θα αργούν να ανάψουν οι λάμπες που θα βρίσκοντε μετά από τις σβησμένες (λόγω του διακόπτη)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αλιμος, Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Ναι, υπάρχει μεταγωγικός διακόπτης, 3, 4, 6 ή 12 θέσεων. Και σωστά, μπορείς να βάλεις το restart του 4017 σε όποια έξοδο θες, ώστε να ανάβουν λιγότερες λάμπες.

    Βέβαια, οι πρώτες θα ανάβουν πάντα, δηλαδή, ακόμα κι αν θες μόνο δύο κανάλια, θα είναι τα πρώτα δύο, όχι το τρίτο και το τέταρτο...

    Αυτό που λες για μουσική όμως, είναι άλλο κύκλωμα, αν δεν το υποστηρίζει ήδη η συσκευή σου...

    Τέλος, αυτό με τον διακόπτη, δοκίμασέ το πριν κάνεις τρύπες στο κουτί, γιατί στο λέω από μνήμης και μπορεί να μην δουλεψει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!
    Η συσκευή αν θα δεις στη φωτογραφία έχει 2 ποτενσιόμετρα. Το ένα είναι για την ευαισθησία του μικροφώνου και το άλλο για την ταχύτητα της εναλλαγής. Αυτό με το διακόπτη το δοκίμασα είδη και δουλεύει.
    Ευχαριστό και πάλι για το χρόνο που μου διέθεσες!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρεχαντήρι!!!
    By kobi in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 16:47
  2. Μεταβλητό τρεχαντήρι
    By kobi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-11, 18:13
  3. εσωτερικό μικρόφωνο σε τρεχαντήρι
    By kobi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-10, 00:28
  4. Πρόβλημα με τρεχαντήρι 5 εξόδων
    By kobi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 12:40
  5. Τρεχαντήρι
    By HORIZONS in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-07, 00:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας