Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Τηλεσκοπικός ιστός κεραίας.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, έκανα μια βόλτα στο πράκτικερ σήμερα και πέτυχα με 12 ευρώ έναν ιστό σε 3 κομμάτια των 1,40 μέτρων το καθένα (φ30, φ35 και φ40), με βίδες όπως έλεγα. Φυσικά μπορούν να προστεθούν και άλλα κομμάτια για μεγαλύτερο μήκος. Ορίστε η φωτογραφία.
    Καλοριζικος φιλε Δημητρη.
    Αλλα δεν ειναι και τα 3 κομματια 1,40
    το συνολικο του καθαρο υψος ειναι 3,40 μετρα ,τετοιον ιστο εχω για το ανεμομετρο 8 μετρα υψος ,απλα με αλχημειες εχω βαλεις 2 τετοιους και κατι ψιλά .
    Φίλε Πετρο πάω πάσσο ,επειδή ειδα το σχεδιο πριν που εδειξες και ηταν οι εσοχές ιδιες με του πρεασαριστου ,τον περασα για πρεσαριστο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, έκανα μια βόλτα στο πράκτικερ σήμερα και πέτυχα με 12 ευρώ έναν ιστό σε 3 κομμάτια των 1,40 μέτρων το καθένα (φ30, φ35 και φ40), με βίδες όπως έλεγα. Φυσικά μπορούν να προστεθούν και άλλα κομμάτια για μεγαλύτερο μήκος. Ορίστε η φωτογραφία.
    Σήμερα που βρέθηκα και εγώ (για άλλο λόγο) στο Praktiker (της Μεταμόρφωσης), αναζήτησα και είδα τον ιστό με τις βίδες. Διαπίστωσα λοιπόν κάτι που δεν είναι άμεσα φανερό στη φωτο: Δεν πρόκειται για αλουμινένιο, αλλά για τον γνωστό και μη εξαιρετέο κοινό ιστό από λεπτή λαμαρίνα γαλβανιζέ, που χρησιμοποιείται και σκουριάζει στις ταράτσες εδώ και τόσα χρόνια. Δυστυχώς, "άνθρακες ο θησαυρός"!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Εγω αγορασα τον αλουμινενιο, 3ων τεμαχιων με συνδεση μονης βιδας στα 32 ευρω (μπορει και 36)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Εγω βρηκα στο πρακτικερ θεσ/νικης και τους δυο τυπους - γαλβανιζε - αλουμινενιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη mits
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    185

    Προεπιλογή

    Όντως αυτός που πήρα προχτές δεν ήταν αλουμινένιος, δεν είχε άλλον το πράκτικερ που είχα πάει. Παρήγγειλα σε ένα γνωστό μου αλουμινά μερικά κομμάτια σωλήνες, 2 mm πάχος, αλουμινίου, τα οποία θα κόψει περίπου στο 1,30, ώστε να έχω έναν ιστό "τσέπης" που να μπορείς να τον μετακινείς εύκολα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα που βρέθηκα και εγώ (για άλλο λόγο) στο Praktiker (της Μεταμόρφωσης), αναζήτησα και είδα τον ιστό με τις βίδες. Διαπίστωσα λοιπόν κάτι που δεν είναι άμεσα φανερό στη φωτο: Δεν πρόκειται για αλουμινένιο, αλλά για τον γνωστό και μη εξαιρετέο κοινό ιστό από λεπτή λαμαρίνα γαλβανιζέ, που χρησιμοποιείται και σκουριάζει στις ταράτσες εδώ και τόσα χρόνια. Δυστυχώς, "άνθρακες ο θησαυρός"!
    Κωστα εχεις δικιο αυτοι με τις βιδες σαν του φιλου mits ειναι λαμαρινα γαλβανιζε ,οπως και ο δικος μου στο ανεμομετρο,παλι πατεντα ,τον εχω περασει 2 χερια μπογια αλουμινιο και τον εχω 7 χρονια και δεν εχει σκουριασει .
    Το συνιστω ανεπιφιλακτα ενα τεταρτακη μπογια χρωματος αλουμινιου και περασμα 2 χερια και γινετε αλουμίνιος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα εχεις δικιο αυτοι με τις βιδες σαν του φιλου mits ειναι λαμαρινα γαλβανιζε ,οπως και ο δικος μου στο ανεμομετρο,παλι πατεντα ,τον εχω περασει 2 χερια μπογια αλουμινιο και τον εχω 7 χρονια και δεν εχει σκουριασει .
    Το συνιστω ανεπιφιλακτα ενα τεταρτακη μπογια χρωματος αλουμινιου και περασμα 2 χερια και γινετε αλουμίνιος
    Δημήτρη συμφωνώ. Ήξερες ότι οι σιδεράδες ονομάζουν το σπρέυ αλουμινίου "ψυχρό γαλβάνι"; Εγώ δεν το ήξερα, γιαυτό και παραξενεύτηκα όταν μου συνέστησαν να περάσω τη σιδερένια βάση και το βαγονάκι του πύργου με "δυό χέρια ψυχρό γαλβάνι". Το έκανα πριν χρόνια και ακόμα είναι μια χαρά.
    Πάντως για φορητό πτυσσόμενο ιστό εκστρατείας ο γαλβανιζέ δεν συγκρίνεται με τον αλουμινένιο, που είναι πανάλαφρος.

    Με την ευκαιρία να προσθέσω ότι έχω αγοράσει από μάντρα διαλελυμένου ασυρματικού υλικού στον Ασπρόπυργο ειδικούς στρατιωτικούς τηλεσκοπικούς ιστούς χακί χρώματος, από πανίσχυρο κράμα αλουμινίου. Είναι σε κομμάτια που το ένα σφηνώνει στην κορυφή του άλλου και χρησιμοποιείς όσα κομμάτια θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Κώστα οχι δεν το ηξερα,τωρα το ακουω ,οσο ζουμε μαθαινουμε .
    Συμφωνω απολυτα οτι καμμια σχεση στο θεμα βαρους ,ο αλουμινιενιος ειναι πολυ πιο ελαφρυς απο τον γαλβανιζε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Ένα ασθενές σημείο του αλουμινένιου ιστού TV (που δεν υπάρχει μόνο στο "Practiker" αλλά και αλλού: Τριδήμας, TV parts -Παναγιώτης Βογιατζής- κλπ, σε τιμή γύρω στα 30-35 ευρώ) εντοπίζεται όχι στον ιστό, αλλά στο κολλάρο σύσφιξης με τη βίδα. Όσο και να το σφίξεις, δεν είναι αρκετό για να σταθεροποιήσει μόνιμα τη σύνδεση των τμημάτων του ιστού. Με τον αέρα και το τράβηγμα των επιτόνων, μπορεί σιγά-σιγά να γλιστρήσει το επάνω κομμάτι μέσα στο κάτω, κονταίνοντας τον ιστό.
    Αυτό συνέβη σε έναν τέτοιο ιστό με κεραία V/U collinear, που έχω στη βεράντα (με πολύ δυνατούς αέρηδες!). Μετά από δυό-τρία χρόνια παρατήρησα ότι στο σημείο της σύνδεσης το coaxial, που το είχα στερεώσει κατά μήκος του ιστού με μονωτική ταινία και δεματικά, είχε κάνει "κοιλιά" -κούρμπα- (βλ. φωτο). Νόμισα μάλιστα στην αρχή ότι έφταιγε το coaxial (Aircom plus), που είναι foam. Όταν όμως είδα ότι είχαν χαλαρώσει τα επίτονα ώστε να θέλουν σφίξιμο, συνειδητοποίησα ότι αιτία ήταν το ..."ολίσθημα" του ιστού.
    Άρα για μόνιμη εγκατάσταση συνιστάται αποτελεσματικότερο σύστημα σύνδεσης (πχ. με διαμπερείς βίδες κλπ).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Κώστα πριν διαβασω το μηνυμα ,πρωτα ανοιξα τις φωτος και ειδα την κουρμπα ,και λεω το εκανε επιτηδες ετσι για να μην ακουμπαει στον συνδετηρα ?
    Μετα διαβασα το post,οντως πολυ ορθη η επισημανση σου,γιατι ποτε δεν εχω χρησιμοποιηση τετοιο ιστο παρα μονο ,αυτους με την διαμπερες βιδα και παξιμαδι.
    Πιστευω παιζουν ρολο και οι αντιριδες πανω σε αυτο που σε καθε κουνημα του αερα πιεζουν τον ιστο προς τα κατω,για να το κρητησουν σταθερο .

    YΓ: Kώστα και με 1 watt να βγεις απο την αετοφωλιά σου θα καμπανιζεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ύψος κεραίας
    By PALIARMOTHS in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-15, 00:04
  2. Πόλωση κεραίας
    By Ulysses in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 08:09
  3. Σύρμα κεραίας
    By Dimi in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 00:59
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-06, 00:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας