Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Ερωτηση για Dimmer

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή Ερωτηση για Dimmer

    Γειά σας.

    Θέλω να ρωτήσω αν τα dimmer χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Δλδ στα απλά ποτενσιόμετρα και στα dimmer εξοικονώμησης ενέργειας τα οποία παίζουν με την συχνότητα. ΕΚτός και αν δεν χωρίζονται. Απλώς τις προάλλες είδα ένα και μου είπαν ότι εκείνο είναι απλό και δεν κάνει οικονομία.

    Τι λέτε?

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Από όσο ξέρω όλα τα dimmer παίζουν με τη συχνότητα... Δεν νομίζω όμως ότι κάνουν οικονομία. Μάλιστα έχω ακούσει (δεν γνωρίζω κατά πόσον ισχύει) οτι μιά λάμπα με dimmer καταναλώνει το ίδιο με μια ίδια λάμπα χωρίς dimmer.

    Τώρα με ένα απλό ποτενσιόμετρο δεν θα μπορέσεις να αυξομοιώσεις την ένταση της λάμπας... θα το κάψεις...

    Οπότε βασικα, θα έλεγα οτι δεν ισχύει η κατηγοριοποίηση αυτή.

    Δεν μπορώ όμως να πω με σιγουριά γνώμη για το άν υπάρχουν dimmer που να κάνουν εξοικονόμηση... μήπως σου είπαν οτι αυτό που είδες δεν κανει για λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας?? αυτό ισχύει. Τα περισσότερα dimmer δεν είναι κατάλληλα για τέτοιες λάμπες. Αυτά που μπορούν να αυξομοιώσουν τετοιου τύπου λαμπτήρες είναι ειδικά και το γράφουν στις προδιαγραφές τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας.

    Θέλω να ρωτήσω αν τα dimmer χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Δλδ στα απλά ποτενσιόμετρα και στα dimmer εξοικονώμησης ενέργειας τα οποία παίζουν με την συχνότητα. ΕΚτός και αν δεν χωρίζονται. Απλώς τις προάλλες είδα ένα και μου είπαν ότι εκείνο είναι απλό και δεν κάνει οικονομία.

    Τι λέτε?

    Ευχαριστώ
    τα dimmer με ποτενσιόμετρο δεν χρησιμοποιούνται πια, ακριβώς γιατί δεν πρόσφεραν εξοικονόμηση ενέργειας αφού η ισχύ που δεν πήγαινε στον λαμπτήρα καταναλώνονταν στα τυλίγματα του ρεοστάτη.
    τα σύγχρονα dimmer προσφέρουν εξοικονόμηση ενέργειας αφού μεταβάλουν την τάση τροφοδοσίας (όχι την συχνότητα) του λαμπτήρα. Οι κλασικοί λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας δεν δέχονται dimmer, υπάρχουν ειδικοί λαμπτήρες (ακριβότεροι και σπανιότεροι) για χρήση με dimmer. Για τους απλούς λαμπτήρες φθορισμού υπάρχουν ballast που συνδέονται με συστήματα ελέγχου φωτισμού (1-10V, dsi, dali, knx)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Αναφέρομαι σε dimmer για λάμπες πυράκτωσης.
    Διάβασα ότι τα dimmer εξοικονώμησης στέλνουν ρεύμα με 120 παλμούς το δευτερόλεπτο.
    Εγώ έχω ένα dimmer telco απλώς δεν ξέρω αν είναι μεταβολής τάσης. Μπορώ να το δω αυτό με βολτόμετρο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    Αναφέρομαι σε dimmer για λάμπες πυράκτωσης.
    Διάβασα ότι τα dimmer εξοικονώμησης στέλνουν ρεύμα με 120 παλμούς το δευτερόλεπτο.
    Εγώ έχω ένα dimmer telco απλώς δεν ξέρω αν είναι μεταβολής τάσης. Μπορώ να το δω αυτό με βολτόμετρο?
    που το είδες οτι τα dimmer στέλνουν 120 παλμούς το δευτερόλεπτο; η φωτεινότητα ενός λαμπτήρα δεν είναι συνάρτηση της συχνότητας τροφοδοσίας αλλά της τάσης. Ο λαμπτήρας λειτουργεί μια χαρά και σε συνεχές ρεύμα. Με ένα πολύμετρο μπορείς να δεις την αλλαγή της τάσης που προκαλεί ένα dimmer αλλά σωστή μέτρηση θα έχεις μόνο αν χρησιμοποιήσεις truerms πολύμετρο, ακόμα καλύτερα οπτικά θα το δεις σε ένα παλμογράφο. Υπάρχουν συσκευές ελέγχου ισχύος που εξαφανίζουν ολόκληρες περιόδους της τάσης αλλά χρησιμοποιούνται στον έλεγχο θέρμανσης, όχι φωτισμού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Κανενα dimmer για λαμπτηρες πυρακτωσης δεν αλλαζει τη συχνοτητα.
    Ολα τα ηλεκτρονικα dimmer "παιζουν" με τη στιγμη που θα αναψουν τη λαμπα, πανω στο ημιτονο των 50 κυκλων.
    Και δεν υπαρχουν dimmer οικονομικά ή όχι. (Ρεοστατες για λαμπτηρες πυρακτωσης πρακτικως πλεον δεν υπαρχουν....(οι ειδικες κατασκευες προφανως εξαιρουνται))
    Η ταση παραμενει 230vac, απλως λειπουν "κομματια" απο το πληρη κυκλο του ημιτονου, με αποτελεσμα η ισχυς να μειωνεται.
    Κατ επεκταση αλλαζει ο βαθμος πυράκτωσης και στη συνεχεια η ενταση το εκπεμπομενου φωτος....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Iωαννινα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενα dimmer για λαμπτηρες πυρακτωσης δεν αλλαζει τη συχνοτητα.
    Ολα τα ηλεκτρονικα dimmer "παιζουν" με τη στιγμη που θα αναψουν τη λαμπα, πανω στο ημιτονο των 50 κυκλων.
    Και δεν υπαρχουν dimmer οικονομικά ή όχι. (Ρεοστατες για λαμπτηρες πυρακτωσης πρακτικως πλεον δεν υπαρχουν....(οι ειδικες κατασκευες προφανως εξαιρουνται))
    Η ταση παραμενει 230vac, απλως λειπουν "κομματια" απο το πληρη κυκλο του ημιτονου, με αποτελεσμα η ισχυς να μειωνεται.
    Κατ επεκταση αλλαζει ο βαθμος πυράκτωσης και στη συνεχεια η ενταση το εκπεμπομενου φωτος....
    Καλημερα....

    Συμφωνω με τα παραπανω απλα να προσθεσω οτι εφ οσον το dimmer κοβει μερος του ημιτονου αυτο εχει ως αποτελεσμα να κοβει και την ισχυ που καταναλωνει το φορτιο. Επομενως εχουμε οικονομια στην καταναλωση ρευματος.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενα dimmer για λαμπτηρες πυρακτωσης δεν αλλαζει τη συχνοτητα.
    Ολα τα ηλεκτρονικα dimmer "παιζουν" με τη στιγμη που θα αναψουν τη λαμπα, πανω στο ημιτονο των 50 κυκλων.
    Και δεν υπαρχουν dimmer οικονομικά ή όχι. (Ρεοστατες για λαμπτηρες πυρακτωσης πρακτικως πλεον δεν υπαρχουν....(οι ειδικες κατασκευες προφανως εξαιρουνται))
    Η ταση παραμενει 230vac, απλως λειπουν "κομματια" απο το πληρη κυκλο του ημιτονου, με αποτελεσμα η ισχυς να μειωνεται.
    Κατ επεκταση αλλαζει ο βαθμος πυράκτωσης και στη συνεχεια η ενταση το εκπεμπομενου φωτος....
    αυτος εισαι... τωρα οτι ακουγετε για συχνοτητες ειναι βλακιες μιας και παντα εχουμε τα 50hz στην εξοδο... εχουμε στην ουσια ενα PWM με zero crossing στα 50Hz του δυκτιου...
    οικονομικα dimmer οπως ειπαμε δεν υπαρχουν αλλα τα παλια μη ηλεκτρονικα dimmer ειχαν μια συμαντηκη καταναλωση (φανταστητε τα σαν μια αντισταση)ενω τα ηλεκτρονικα οχι(φανταστητετα σαν ενα διακοπτη)...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτος εισαι... τωρα οτι ακουγετε για συχνοτητες ειναι βλακιες μιας και παντα εχουμε τα 50hz στην εξοδο... εχουμε στην ουσια ενα PWM με zero crossing στα 50Hz του δυκτιου...
    οικονομικα dimmer οπως ειπαμε δεν υπαρχουν αλλα τα παλια μη ηλεκτρονικα dimmer ειχαν μια συμαντηκη καταναλωση (φανταστητε τα σαν μια αντισταση)ενω τα ηλεκτρονικα οχι(φανταστητετα σαν ενα διακοπτη)...
    τα pwm dimmer που αναφέρεις χρησιμοποιούνται μόνο σε ειδικές εφαρμογές επαγγελματικού φωτισμού και χρησιμοποιούν IGBT. Τα κλασικά dimmer του εμπορίου είναι phasecut μέσω triac

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα....

    Συμφωνω με τα παραπανω απλα να προσθεσω οτι εφ οσον το dimmer κοβει μερος του ημιτονου αυτο εχει ως αποτελεσμα να κοβει και την ισχυ που καταναλωνει το φορτιο. Επομενως εχουμε οικονομια στην καταναλωση ρευματος.....
    Αυτο ομως δεν λεγεται οικονομια, αλλα συσκοτιση..
    Οικονομια ειναι να παιρνεις την ιδια φωτεινη ενταση καταναλωνοντας λιγοτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stom : 12-10-09 στις 18:12

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για συνδεσμολογία για LED με dimmer, 2x drivers και >5meters
    By krasokamenos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 14:25
  2. dimmer για led ταινια
    By κωστας1982 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 22:13
  3. Dimmer για λεντοταινια!!!!!HELP!!
    By bill.lask in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 23:07
  4. ερωτηση για dimmer/βαριακ
    By Αντωνης 88 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 01:21
  5. Απορία για Dimmer
    By Tegian in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-09, 16:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας