Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Κύκλωμα εξομοίωσης ανατολής και δύσης σε ενυδρείο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tintin
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή Κύκλωμα εξομοίωσης ανατολής και δύσης σε ενυδρείο

    Παιδιά έχω ένα ενυδρείο και θέλω να κάνω εξομοίωση ανατολής και δύσης.Θα προσπαθήσω να περιγράψω αυτό που θέλω να κάνω και να είμαι όσο πιο ακριβής μπορώ..
    Ο κύριος φωτισμός του ενυδρείο γίνεται από δύο λάμπες φθορισμού που ανοιγοκλείνουν με τη βοήθεια ψηφιακού χρονοδιακόπτη.Τώρα εγώ θέλω να προσθέσω ένα κύκλωμα ή δύο (ένα για ανατολή και ένα για δύση)τα οποία θα ανοίγουν μαλακά μια συστοιχία από 15 λεντακια υψηλής φωτεινότητας , να ξεκινούν από όσο το δυνατόν χαμηλότερη φωτεινότητα και να καταλήγουν στο μέγιστο της φωτεινότητας τους μέσα σε διάστημα μισής ώρας.Αφού ολοκληρώνεται αυτή η διαδικασία θα ανοίγουν οι κύριες λάμπες φθορισμού για 10 ώρες και στο τέλος όταν είναι να κλείσουν θα συμβαίνει το ίδιο με τα λεντάκια αλλά θα ξεκινούν από το μέγιστο της φωτεινότητας τους και θα καταλήγουν στο σβήσιμό τους μετά από μισή ώρα... και αυτός ο κύκλος να επαναλαμβάνεται κάθε μέρα..αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πάνω σε αυτό και να μου δώσει κάποια ιδέα πάνω στην κατασκευή ή αν είχε να μου δώσει κάποιο έτοιμο κύκλωμα θα ήμουν ευγνώμων!!ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και ελπίζω να έγινα κατανοητός με την περιγραφή που έκανα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Γεια σου Κωνσταντίνε.
    Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος αυξομείωσης της έντασης των led είναι με χρήση κυκλώματος PWM, δηλαδή κατά κάποιον τρόπο μεταβολή της τάσης που τροφοδοτεί τα led.

    Αυτό μπορεί να γίνει με χρήση μικροελεγκτή (mcu) η χρήση π.χ. του 555.
    Θα πρότεινα χρήση mcu...
    Θα δημιουργεί μιά τάση με μεταβαλόμενη διάρκεια παλμών, η οποία θα μεταβάλλεται από 0% - 100% σε χρονικό διάστημα μισής ώρας. Στην έξοδό - εξόδους του το κύκλωμα θα έχει ένα τρανσίστορ το οποίο θα "οδηγεί" τα led και ένα ρελέ το οποίο θα ενεργοποιεί τις λάμπες φθορίου.
    Το κύκλωμα θα ενεργοποιείται από το ψηφιακό χρονοδιακόπτη που έχεις. Θα ξεκινά η σταδιακή αύξηση της φωτεινότητας των led όταν κλείσει ο χρονοδιακόπτης, και όταν φτάσει η φωτεινότητα στο 100% μετά από μισή ώρα, θα σταματάει η "παραγωγή" παλμών και θα σβήνουν τα led. Ταυτόχρονα θα ενεργοποιηθεί ο ρελές και θα ανάψουν οι λάμπες φθορίου. Μετά από 10 ώρες , όταν "ανοίξει" ο χρονοδιακόπτης, θα σβήσει η λάμπα φθορίου και θα ανάψουν τα led με το 100% της φωτεινότητάς τους, η οποία πάλι θα αρχίσει να μειώνεται σταδιακά μέχρι το 0%.... Το άλλο πρωί πάλι με την ενεργοποίηση του χρονοδιακόπτη θα ξεκινήσει η ίδια διαδικασία.
    Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι η μέγιστη τάση και η ένταση του ρέυματος που απαιτεί η συστοιχία των led...
    Μια ιδέα είναι αυτή....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tintin
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    δυστυχώς οι γνώσεις μου στους μικροελεγκτές δεν είναι και τόσο καλές..αλλα θα το ψάξω.. ευχαριστώ πολυ!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι από το forum θα βρείς όση βοήθεια χρειάζεσαι... Για μερικούς φίλους εδώ στο forum αυτά είναι παίγνιον...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Για ποιό λόγο ρε παιδιά με PWM? Απλά θα ανάβει τα LEDs ένα ένα, οπότε θα αυξάνεται και η συνολική φωτεινότητα. Αυτό γίνεται πολύ εύκολα και χωρίς μικροελεγκτή.

    Το μόνο κρίσιμο στοιχείο στην κατασκευή είναι ο χρονοδιακόπτης, που θα πρέπει να είναι συγχρονισμένος με την πραγματική ώρα και να είναι "διπλός" (μία φορά δίνει έναρξη για την ανατολή και μία για τη δύση). Αν βρεις κάποιο ψηφιακό ρολόι με περισσότερα του ενός ξυπνητήρια, μπορείς να πάρεις την έξοδο από το buzzer και να κάνεις τη δουλίτσα με τα LEDs με ένα απλό και φτηνό κύκλωμα...

    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tintin
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    πολύ καλό ακούγεται.. ένας ψηφιακός χρονοδιακόπτης δεν μπορεί να την κάνει αυτή τη δουλειά; πως θα ανάβω τα λεντ ένα ένα ;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    dimming μπορείς να κάνεις και στις λάμπες φθορισμού που έχεις ήδη, με αλλαγή του ballast

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tintin
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    με αυτή τη λύση ξεφευγουμε πολύ στο κόστος επειδή θα χρειαστώ ηλεκτρονικό ballast μετά θέλω και τον ελεγκτή που θα dimmarei...και είναι λίγο ακριβά όλα αυτά.. πάνω από 300 ευρώ μια από τις πιο φτηνές λύσεις.. αν δεν κάνω λάθος νομίζω χρειάζεσαι και ειδικές λάμπες φθορισμού..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    δεν νομίζω ότι ένα ballast 1-10V έχει πάνω από 50ευρω και λάμπες δεν χρειάζεται να αλλάξεις, κοίτα και ένα σχέδιο που έκλεψα από ένα forum ενυδρειάδων (το λεω σωστα; )
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tintin
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    ρε νίκο είσαι άρχοντας!!! τις τιμές που είπα παραπάνω μου τις είπαν σε παρόμοια συζήτηση σε forum ενυδρείων !!χαχαχ καλά το λες !!έχεις περισσότερες πληροφορίες για το πού συνδέεται ακριβώς το κυκλωματάκι στο χρονοδιακόπτη;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tintin : 15-10-09 στις 19:39

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-15, 17:01
  2. Προγραμμα σχεδιασμου και εξομοίωσης φίλτρων
    By sabouras in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-14, 09:16
  3. Πρόγραμμα εξομοίωσης
    By Danza in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-12, 22:10
  4. λήπτης-δότης audio
    By stav in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 17:19
  5. κύκλωμα Ισχύος και κύκλωμα αυτοματισμου
    By gio-10- in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 11:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας