Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 67

Θέμα: Κάλεσμα προς τους πτυχιούχους μηχανικούς τους forum

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή Κάλεσμα προς τους πτυχιούχους μηχανικούς τους forum

    Συνάδελφοι.

    Εδώ και 26 χρόνια οι πτυχιούχοι μηχανικοί πολλών τμημάτων των Α-ΤΕΙ παραμένουν χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα. Ταυτόχρονα, έχουμε γίνει όλοι μάρτυρες μιας άθλιας προπαγάνδας συκοφάντησης των σπουδών μας από πολύ συγκεκριμένους φορείς.

    Αυτοί οι τελευταίοι εμποδίζουν και σαμποτάρουν κάθε προσπάθεια αναβάθμισης της ποιότητας των σπουδών στα Α-ΤΕΙ είτε εκ των έσω είτε παρεμβαίνοντας και "μπλοκάροντας" κάθε προσπάθεια που γίνεται προς αυτή τη κατεύθυνση.

    Κάποιοι λοιπόν θέλουν τα Α-ΤΕΙ υποβαθμισμένα και τους πτυχιούχους τους σε ρόλο υποβαθμισμένο στην παραγωγική διαδικασία. Την ίδια στιγμή δέχονται πτυχιούχους αμφιβόλου ποιότητας από 3ετή πανεπιστήμια Ευρωπαϊκών χωρών (μοντέλο 3+1) και μετά από συνοπτικές εξετάσεις σε 2-3 μαθήματα τους ισοτιμούν με διπλωματούχους μηχανικούς παραχωρώντας τους απεριόριστα και πλήρη δικαιώματα.

    Δεδομένης της Ευρωπαϊκής πορείας της χώρας και της επικείμενης αναγνώρισης των κολεγίων ως ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΩΝ σχολών θα πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτή η κοροϊδία σε βάρος μας.

    Όσοι σέβονται τα χρόνια των σπουδών τους, τους κόπους, τον εαυτό τους και την επαγγελματική τους αξιοπρέπεια ως πτυχιούχοι μηχανικοί ας έρθουν να συντονίσουν τη φωνή τους στο πρώτο ανεξάρτητο forum των μηχανικών ανώτατης τεχνολογικής εκπαίδευσης, εδώ :

    www.engineertech.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή καλησπερα...σας

    Μπραβο Νικ...ωραιο θεμα σε αυτο το forum...ειδικα τωρα που εδωσαν και τις αδειες στα κολεγγια....με καθορισμενα επαγγελματικα δικαιωματα παρακαλω....εδα θα δουμε τι θα γινει στη αγορα....αν και απο εμπειρια λογω της δουλειας μου μονο αυτοι που ξερουν ...εχουν τυχη στο ιδιωτικο τομεα...στο δημοσιο τωρα αστο....ειμαι μελος στην Ε.Τ.Ε.Ε.Μ και παρακολουθω ολα τα δρωμενα απο το 1988...θα χαρω δω τις αποψεις σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Με αυτό το ΘΕΜΑ τραβιέμαι αυτό τον καιρό αλλά δεν είναι ώρα να μιλήσω ακόμα.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Γενικά σε αυτό τον τόπο πολλά θέλουν αλλαγή στην εκπαίδευση και τα επαγγελματικά δικαιώματα.
    Συζητάμε για τον ρόλο και τα επαγγελματικά δικαιώματα της κάθε σχολής όχι με βάση το πρόγραμμα σπουδών αλλά με βάση τα συμφέροντα των άλλων σχολών.
    Δημιουργούμε νέα τμήματα, νέες σχολές νέα μεταπτυχιακά χωρίς να έχουν καθορισθεί επαγγελματικά δικαιώματα και μιλάμε για αναβάθμιση των ATEI με τρόπο που τελικά δεν λύνει το πρόβλημα αλλά το μεταθέτει στο μέλλον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Σιγουρα πρεπει να καθοριστουν τα επαγγελματικα δικαιώματα των αποφοίτων Τει αλλά πρέπει να είναι διακριτά απο αυτά των αντίστοιχων των Αει. δε μπορούμε να μιλάμε βεβαίως για εξίσωση, πόσο μάλλον όταν δεν έχει γίνει κάποια ουσιαστική αναδιοργάνωση στο πρόγραμμα σπουδων και σε υλικοτεχνική υποδομή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Πριν πω ό,τι πω, αναφέρω πως εχω τελειώσει ΤΕΙ και κανω μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ.
    ________________

    Πολλοί μπερδεύουν την π... με την βούρτσα. Δηλαδή, θελω να πω ότι το αντίθετο του ΑΕΙ (Ανώτατο/τερο Εκπαιδευτικό Ιδρυμα) ειναι το ΚΕΙ (Κατώτατο/τερο Εκπαιδευτικό Ιδρυμα). Τα ΤΕΙ (Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ιδρυμα) δεν είναι κατώτερα.

    Τί συμβαίνει; Φταίει το ηλίθιο σύστημα, όπου για να μπεις σε μια σχολή πχ πληροφορικής, πρεπει να ξέρεις αρχαία, να εχεις κανει Θουκιδίδη, Αντιγόνη, Βιολογία και ενα σωρό άσχετα. Υπάρχουν καποια μυαλά που ειναι δυνατα μυαλά στην επιστήμη τους και μόνο. Εάν ο Einstein είχε γεννηθεί στην Ελλάδα.... χαιρετίσματα. Άσε που ήταν και δυσλεκτικός.

    Άρα πολλοί θα χασουν βαθμούς και δεν θα πιάσουν τις υψηλότατες βάσεις των ΑΕΙ και επομένως θα πάνε σε ΤΕΙ (τα οποία εξ ορισμού?) εχουν χαμηλές βάσεις εισαγωγής.

    Τι άλλο συμβαίνει; Πολλοί το παίζουν "φοιτητές" και κανουν πολλά έτη να τελειώσουν τις σχολές. Αρκετοί εχουν πεσμένο ηθικό γιατί δεν μπήκαν στο ΑΕΙ της ζωής τους. Να μη ξεχάσουμε βέβαια ότι κατά κανόνα τα ΤΕΙ έχουν πολύ πιο σκληρό πρόγραμμα. Αθροιστικά πλέον οι περισσότεροι αιώνοι φοιτητές ειναι στα ΤΕΙ. Η πιο κερδοφόρος επιχείριση ειναι μια καφετέρια καντα σε ΤΕΙ (και ΑΕΙ, αλλά κατά κόρον σε ΤΕΙ)

    Θέματα εξίσωσης. Έστω ότι ΑΕΙ = Α και ΤΕΙ = Τ. Η εξίσωση στα μαθηματικά εχει διπλή κατεύθυνση δλδ Α=Τ ειναι το ίδιο με Τ=Α. Επειδή όμως καποιο πρεπει να αλλάξει, πρεπει να κανουμε ανάθεση... όπως και στον προγραμματισμό. Δηλαδή Τ=Α σημαίνει ότι το ΤΕΙ θα γίνει ΑΕΙ.
    Επειδή υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα (ΑΕΙ) και σωστότερη-σκληρότερη δουλειά/εργαστήρια !!!!!! (ΤΕΙ) προτείνω αλλη λύση.

    Να βρεθούμε στη μέση. Αναβάθμιση και των δύο. ΑΕΙ -> εργαστήρια και τελος στην μοιρασιά των βαθμών χωρίς να το αξίζει ο φοιτητής. ΤΕΙ -> αναγνώριση των σπουδών και euros γιατί τα εργαστήρια δεν... χωρίς "μπικικίνια".

    Είναι όλα τα ΤΕΙ/ΑΕΙ "καλά"; Μα φυσικά.... ΟΧΙ

    _______________
    Αυτή ειναι η άποψή μου. "Τα εχω δει" εκ των έσω, και απο ΤΕΙ και απο ΑΕΙ όπως ειπα στην αρχή. Επομένως εχω πλήρη άποψη και ζωντανή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Τί συμβαίνει; Φταίει το ηλίθιο σύστημα, όπου για να μπεις σε μια σχολή πχ πληροφορικής, πρεπει να ξέρεις αρχαία, να εχεις κανει Θουκιδίδη, Αντιγόνη, Βιολογία και ενα σωρό άσχετα. Υπάρχουν καποια μυαλά που ειναι δυνατα μυαλά στην επιστήμη τους και μόνο. Εάν ο Einstein είχε γεννηθεί στην Ελλάδα.... χαιρετίσματα. Άσε που ήταν και δυσλεκτικός.

    και με τις δεσμες παλια αλλοσ εγραφε παραπάνω άλλος λιγότερο. έτσι ειναι. αυτοί που διαβάζουν περισότερο κατα κανόνα γράφουν και καλύτερα. υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις.

    Τι άλλο συμβαίνει; Πολλοί το παίζουν "φοιτητές" και κανουν πολλά έτη να τελειώσουν τις σχολές. Αρκετοί εχουν πεσμένο ηθικό γιατί δεν μπήκαν στο ΑΕΙ της ζωής τους. Να μη ξεχάσουμε βέβαια ότι κατά κανόνα τα ΤΕΙ έχουν πολύ πιο σκληρό πρόγραμμα. Αθροιστικά πλέον οι περισσότεροι αιώνοι φοιτητές ειναι στα ΤΕΙ. Η πιο κερδοφόρος επιχείριση ειναι μια καφετέρια καντα σε ΤΕΙ (και ΑΕΙ, αλλά κατά κόρον σε ΤΕΙ)

    δε ξέρω για ποια σχολή αναφέρεσε άλλα μάλλον δεν έχεις δει πρόγραμμα πολυτεχνικής σχολής. το παραπάνω συμπέρασμα είναι τελείως υποκειμενική άποψη. έχω παραδείγματα πολλών φοιτητών πολυτεχνικών σχολών που πέρασαν με κατατακτήριες απο ΤΕΙ και μιλάνε για το αντίθετο.δες λίγο σε σχετικές συζητήσεις στο www.michanikos.gr .
    αιώνιοι φοιτητές δεν είναι γιατι το πρόγραμμα σπουδών είναι πολυ σκληρό. προφανώς άλλοι δουλεύουν , αλλοι κολοβαράνε.. ετσι ειναι.

    Να βρεθούμε στη μέση. Αναβάθμιση και των δύο. ΑΕΙ -> εργαστήρια και τελος στην μοιρασιά των βαθμών χωρίς να το αξίζει ο φοιτητής. ΤΕΙ -> αναγνώριση των σπουδών και euros γιατί τα εργαστήρια δεν... χωρίς "μπικικίνια".

    για τα εργαστήρια έχεις δίκιο θα έπρεπε να υπήρχαν περισσοτερα στα αει δε το συζητάμε. αυτο με την μοιρασιά των βαθμών δε το πιασα . εχω παράδειγμα απο τις δικές μου σπουδές αρκετά μαθήματα που τα διάβαζες και τα έδινες
    2-4 φορές να τα περάσεις με 5 και 6, και περνάγανε 20 ατομα την εξεταστικη απο τους 400 που το έδιναν.

    Αναβάθμιση ας γίνει. Εξίσωση στα επαγγελματικά δικαιώματα δεν πρεπει να γίνει. Αν γίνει, η λύση ειναι μία. Να κλείσουν τα αει. Η αλλη λύση ειναι τα τει να γίνουν 5 χρόνια, να εχουν το ίδιο πρόγραμμα σπουδων, να γραφεις 19 για να μπεις κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Τα πολυτεχνεία ειναι αλλο φρούτο. Αυτοί ειναι οι εξυπνοι και κανουν 5 χρόνια. Οι αλλοι ΑΕΙ/ΤΕΙ με τα 4 χρόνια είναι βλάκες. Μη μου πεις ότι ειναι 3.5 + 1 εξαμηνο πρακτική, γιατί τα μαθήματα ειναι συσσωρευμένα στα 7 εξάμηνα ΜΕ εργαστήρια.

    Για τους αιώνιους φοιτητές, μιλαω για αυτούς που δεν εχουν δικαιολογία. Αυτός που δουλεύει κατα 90% θα κανει παραπανω για να τελειώσει. Δεν ειναι κακό αυτό.


    Αναβάθμιση ας γίνει. Εξίσωση στα επαγγελματικά δικαιώματα δεν πρεπει να γίνει. Αν γίνει, η λύση ειναι μία. Να κλείσουν τα αει. Η αλλη λύση ειναι τα τει να γίνουν 5 χρόνια, να εχουν το ίδιο πρόγραμμα σπουδων, να γραφεις 19 για να μπεις κτλ.

    > Καταλαβαίνεις πως περιγράφεις μια εντελώς ακραία λύση ? Η μέση ειναι η σωστή και η δίκαια. Η αρχη θα γίνει με το να συγχωνευθούν τμήματα. Δεν νοείται για παραδειγμα ΤΕΙ πληροφορικής Αθηνων, και Πληροφορική στο Καποδιστριακό. Τι ειναι αυτό? Πληροφορική 2 ταχυτήτων? Ποιος φταίει εδω? Παντως οχι αυτός που την πληρώνει (ρουσφέτια κυβερνήσεων/φοιτητες)


    εχω παράδειγμα απο τις δικές μου σπουδές αρκετά μαθήματα που τα διάβαζες και τα έδινες 2-4 φορές να τα περάσεις με 5 και 6, και περνάγανε 20 ατομα την εξεταστικη απο τους 400 που το έδιναν.

    > Εχω τη δυνατότητα να βλέπω πόσοι εχουν δηλωσει ενα μαθημα, πόσοι προσήλθαν στην εξέταση και πόσοι το πέρασαν. Το 400 ειναι πταίσμα μπροστα στα 700άρια που εχω δει (και καθε εξαμηνο αυξανόταν λιγο, επεφτε το επόμενο, και ανεβαινε παλι γιατι το Σεπτεμβη εισάγονται οι 1ο-ετείς)

    edit:
    Δεν εχω κατι με τους φιλους από τα πολυτεχνεία. Ξερω 3 "γαμάτους". Δεν ειναι δόκιμη εκφραση αλλα δεν πειράζει. 2 πολύ καλοι καθηγητές μου, και ο Στεργιος απο το φόρουμ εδω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kopla : 17-10-09 στις 20:38

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kopla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πολυτεχνεία ειναι αλλο φρούτο. Αυτοί ειναι οι εξυπνοι και κανουν 5 χρόνια. Οι αλλοι ΑΕΙ/ΤΕΙ με τα 4 χρόνια είναι βλάκες. Μη μου πεις ότι ειναι 3.5 + 1 εξαμηνο πρακτική, γιατί τα μαθήματα ειναι συσσωρευμένα στα 7 εξάμηνα ΜΕ εργαστήρια.
    φυσικα δε μιλησα για βλακες οι χαζους. και στο πολυτεχνειο ειναι 60 μαθηματα σε 4μισι χρονια + καμια 15αρια εργαστηρια που ειχα εγω π.χ. και μου πηρε 1+ χρονο η διπλωματικη. μη το ψαχνεις. σιγουρα δεν ειναι ιδια η δυσκολια.
    απλα θελω να πω οτι καλο ειναι να υπαρχουν σχολές πιο θεωρητικές και άλλες πιο πρακτικες. δεν γινεται να ειναι ολα ιδια και μετα να ειναι τα ιεκ γιατι θα υπαρχει κενο.
    πιστευεις δηλαδη εσυ οτι πρεπει απο αει και α-τει μηχανικοι να εχουν ιδια επαγγελματικα δικαιώματα σε υπογραφές μελετών κτλ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Μα οι πιο πρακτικές ειναι τα ΤΕΙ αν εννοείς τα εργαστήρια.

    Ενα λαθος που κανεις ειναι οτι κρινεις καποιον απο το αν "εβγαλε" ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Αν τελειωσες ΤΕΙ δηλαδή είσαι μάπας, ενώ από ΑΕΙ βγαίνουν οι γνώστες?
    Κύρος και αξία δινουμε εμείς στις σχολές μας, όχι οι σχολές σε εμας.

    Προσωπικά, όταν "μπήκα" στη σχολή μου (ΤΕΙ) απέρριψα άλλα ΑΕΙ. Ναι, όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται, χαράμισα μόρια και επέλεξα ΤΕΙ.

    Επειδή εχουμε διαφορετικές απόψεις και επειδή δεν εχω σκοπό να υποστηρίξω κάτι (υπερ ΤΕΙ, κατα ΑΕΙ) δε θα συνεχίσω τη συζύτηση. Όχι τιποτε άλλο, αλλά για να μην διαπληκτιστούμε ! (κόντρα εσύ, κόντρα εγω ...)

    Καλό σου βράδυ Παναγιώτη.
    KOKAR, αν θες στειλε μου pm με το "θέμα" σου μιας και δεν θες να μιλήσεις δημόσια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προς τους συντονιστές
    By robotakias in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-20, 00:25
  2. Με το Wi-Vi βλέπουμε πίσω από τους τοίχους
    By fm344 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 20:30
  3. Προς τους ελευθερους επαγγελματιες
    By sv9gph in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-11, 12:14
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-10, 16:23
  5. προς τους διαχειριστές....
    By KOKAR in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-09, 19:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας