Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Στην οικοδομή που μένω με 26 διαμερίσματα όταν κλείσουν όλες οι ηλεκτροβάνες κόβουν και οι κυκλοφορητές.Μόλις κάποιος ανοίξει τον θερμοστάτη τότε ξεκινάνε και οι κυκλοφορητές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην οικοδομή που μένω με 26 διαμερίσματα όταν κλείσουν όλες οι ηλεκτροβάνες κόβουν και οι κυκλοφορητές.Μόλις κάποιος ανοίξει τον θερμοστάτη τότε ξεκινάνε και οι κυκλοφορητές.
    ...και σχεδόν σε κάθε καινούργια εγκατάσταση, έτσι είναι.
    Φαντάζομαι δεν έχετε το "πρόβλημα" να "σκάνε" τα ασφαλιστικά κάθε τρεις και λίγο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Υποθετω οτι σε μια εγκατασταση με 26 διαμερισματα ο μεγαλος λεβητας που χρειαζεται εχει αρκετες απωλειες ωστε να μην πεταει τον θερμοστατη ασφαλειας.
    Παντως απο προσωπικη εμπειρια οποτε συνδεσα καυστηρα χωρις τροπο εκτονωσης της παραμενουσας θερμοτητας υπηρχε προβλημα.Μιλαω για μεχρι 5-6 διαμερισματα, παραπανω δεν υπαρχουν στην περιοχη.
    Υ.Γ Ενταξει, πριν σκασει το ασφαλιστικο θα ανοιξει ο θερμοστατης ασφαλειας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθετω οτι σε μια εγκατασταση με 26 διαμερισματα ο μεγαλος λεβητας που χρειαζεται εχει αρκετες απωλειες ωστε να μην πεταει τον θερμοστατη ασφαλειας.
    Παντως απο προσωπικη εμπειρια οποτε συνδεσα καυστηρα χωρις τροπο εκτονωσης της παραμενουσας θερμοτητας υπηρχε προβλημα.Μιλαω για μεχρι 5-6 διαμερισματα, παραπανω δεν υπαρχουν στην περιοχη.
    Υ.Γ Ενταξει, πριν σκασει το ασφαλιστικο θα ανοιξει ο θερμοστατης ασφαλειας.
    Στο πατρικό μου είναι μόνο ένα διαμέρισμα και δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Τι εννοείς οταν λες "χωρίς τρόπο εκτόνωσης της παραμένουσας θερμότητας"? Δηλαδή θέλεις να πεις οτι αφού σταματήσει ο καυστήρας έχεις μεγάλη αύξηση της θερμοκρασίας του νερού ??
    Και τι εννοείς "θερμοστάτης ασφαλείας"????

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και σχεδόν σε κάθε καινούργια εγκατάσταση, έτσι είναι.
    Φαντάζομαι δεν έχετε το "πρόβλημα" να "σκάνε" τα ασφαλιστικά κάθε τρεις και λίγο
    Όχι δεν σκάνε απλά τα αλλάξαμε και τα δυο μετά από 10 χρόνια για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς οταν λες "χωρίς τρόπο εκτόνωσης της παραμένουσας θερμότητας"? Δηλαδή θέλεις να πεις οτι αφού σταματήσει ο καυστήρας έχεις μεγάλη αύξηση της θερμοκρασίας του νερού ??
    Και τι εννοείς "θερμοστάτης ασφαλείας"????
    Δεν ξερω τι συμβαινει στη δικη σου περιπτωση.Στο πατρικο σου που λες οτι ειναι 1 διαμερισμα προφανως δεν εχεις πινακα αυτονομιας ετσι;Σ'αυτη την περιπτωση ο κυκλοφορητης δουλευει ελεγχομενος μονο απο τον υδροστατη του οποτε αφου δεν υπαρχει ηλεκτροβανα να "ταπωσει" το κυκλωμα ειμαστε ενταξει.Εγω μιλαω για αυτονομια στην οποια οι ηλεκτροβανες εγκλωβιζουν το νερο μεσα στον λεβητα με επακολουθα αυτα που αναφερα.
    Βεβαιως οπως προανεφερα απο 65 βαθμους που κοβει ο υδροστατης του καυστηρα μπορει να ανεβασει 105 ΑΝΕΤΑ.
    Ο καυστηρας εχει δυο θερμοστατες(υδροστατες καλυτερα γιατι ειναι μεσα στο νερο)Εναν λειτουργιας αυτον τον περιστοφικο που ρυθμιζει που θα ανοιγοκλινει ο καυστηρας και εναν ασφαλειας στους 105 που οταν τον πεταξει πρεπει να τον πατησεις με το χερι για να κλεισει το κυκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εγω μιλαω για αυτονομια στην οποια οι ηλεκτροβανες εγκλωβιζουν το νερο μεσα στον λεβητα με επακολουθα αυτα που αναφερα.
    Μα στην οικοδομή μου που είναι με ηλεκτροβάνες, ο κυκλοφορητής σταματάει οταν κλείσουν ολοι οι θερμοστάτες. Για την διαστολή του εγκλωβισμένου νερού, υπάρχει το δοχείο διαστολής. Μήπως στην δική σου περπίπτωση δεν έχει αέρα (άζωτο) το δοχείο διαστολής οπότε ανεβάζει τρελλές πιέσεις????

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαιως οπως προανεφερα απο 65 βαθμους που κοβει ο υδροστατης του καυστηρα μπορει να ανεβασει 105 ΑΝΕΤΑ.
    Μου φαίνεται εντελώς παράξενο αυτό. Σβήνει στου 65 και φτάνει στους 105 .
    Γιατί τότε στις δικές μου δύο περιπτώσεις και σε τόσες άλλες δεν συμβαίνει αυτό που λες??? Μήπως κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάσταση σου????
    Και στο κάτω κάτω της γραφής παρόλο που θα σταματήσει ο κυκλοφορητής (σε ιδόκτητες εγκαταστάσεις χωρίς ηλεκτροβάνες), το νερό μπορεί και περνάει ανάμεσα απο τα πτερύγιά του, αφού είναι φυγονεκτρικού τύπου, οπότε κατά κάποιο τρόπο πάντα υπάρχει φυσική κυκλοφορία του νερού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Λοιπον ας το ξαναπω:Σε εγκαταστασεις χωρις ηλεκτροβανες δηλ με μια γραμμη μονο,ο κυκλοφορητης αναβει-σβηνει απο τον θερμοστατη του και μονο.Δηλαδη ειναι συνδεμενος με την ταση συνεχεια και τον κοβει μονο ο θερμοστατης του(Ενταξει και ο γενικος του καυστηρα).Μολις πιασει το νερο πχ 40 βαθμους κλεινει κυκλωμα και δουλευει ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεχρι να κατεβει το νερο κατω απο τα 40(δηλαδη για ωρα αφου ο θερμοστατης χωρου εχει κοψει τον καυστηρα)
    ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
    Ειμαι ηλεκτρολογος αποφοιτος ΤΕΙ καποια πραγματα τα καταλαβαινω οσο ναναι και τελος παντων εχω συνδεσει δεκαδες λεβητοστασια με αυτονομιες η χωρις.
    Υ.Γ Ο δικος μου καυστηρας ειναι κορεατικος ανοξειδωτος και αν κοψεις τον κυκλοφορητη δεν εχει προβλημα.Αυτο συμβαινει για δυο λογους:
    1:Εχει μικρη θερμοχωρητικοτητα ο λεβητας γιατι ειναι μια απλη λαμαρινα μικρης μαζας.
    2:Εχει μεσα του λιγα λιτρα νερο με αποτελεσμα να ζεσταινεται ευκολα και να κρυωνει ευκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον ας το ξαναπω:Σε εγκαταστασεις χωρις ηλεκτροβανες δηλ με μια γραμμη μονο,ο κυκλοφορητης αναβει-σβηνει απο τον θερμοστατη του και μονο.Δηλαδη ειναι συνδεμενος με την ταση συνεχεια και τον κοβει μονο ο θερμοστατης του(Ενταξει και ο γενικος του καυστηρα).Μολις πιασει το νερο πχ 40 βαθμους κλεινει κυκλωμα και δουλευει ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεχρι να κατεβει το νερο κατω απο τα 40(δηλαδη για ωρα αφου ο θερμοστατης χωρου εχει κοψει τον καυστηρα)
    ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
    Ειμαι ηλεκτρολογος αποφοιτος ΤΕΙ καποια πραγματα τα καταλαβαινω οσο ναναι και τελος παντων εχω συνδεσει δεκαδες λεβητοστασια με αυτονομιες η χωρις.
    Υ.Γ Ο δικος μου καυστηρας ειναι κορεατικος ανοξειδωτος και αν κοψεις τον κυκλοφορητη δεν εχει προβλημα.Αυτο συμβαινει για δυο λογους:
    1:Εχει μικρη θερμοχωρητικοτητα ο λεβητας γιατι ειναι μια απλη λαμαρινα μικρης μαζας.
    2:Εχει μεσα του λιγα λιτρα νερο με αποτελεσμα να ζεσταινεται ευκολα και να κρυωνει ευκολα.
    Αν μιλάς τότε για λέβητες μεγάλης θερμοχωρητικότητας, τότε μιλάς κυρίως για μαντεμένιους λέβητες. Εκεί πρέπει να μπεί ηλεκτροβαλβίδα αποθερμανσης, έτσι ώστε να κατεβάσει λίγο την θερμοκρασία του λέβητα (πχ 70°C) παρέχοντας νερό στο τελευταίο διαμέρισμα που ζήτησε νερό (χωρίς να χρεώνεται) ή σε κάποιο κοινόχρηστο σώμα, διότι και μετά την παύση κου καυστήρα, το μαντέμι συνεχίζει να ζεσταίνει το νερό αρκετα. Αν έχει συνδέσει πολλούς πίνακες αυτονομίας (που ουσιαστικά είναι έτοιμες κατασκευές) προφανώς θα δείς οτι μερικοί, αν όχι όλοι, έχουν αυτή την λειτουργία η οποία συνδέεται κατα περίπτωση.
    Δεν κατέκρινα τις γνώσεις σου. Αλλωστε και εγώ ΤΕΙ Μηχανολογίας Ενεργειακού τομέα τελείωσα και είμαι εδώ και 15 χρόνια στην αγορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Ενταξει συμφωνω σ'αυτα που ειπες, ειμαστε ενταξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. βοηθεια για συνδεση θερμοστατη
    By vamei in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-18, 21:26
  2. Συνδεση θερμοστατη
    By toalex in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 13:03
  3. συνδεση θερμοστατη evco evk211
    By marbella in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-16, 19:06
  4. ΣΥΝΔΕΣΗ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΣΕ ΑΕΡΟΤΗΕΡΜΟ DC
    By giorgaki30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-15, 16:40
  5. Συνδεση αναλογικου θερμοστατη
    By creature in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 10:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας