Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Τελωνειο - Αμερικη

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Zemfisos
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Question Τελωνειο - Αμερικη

    Γεια χαρα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν ξερει κανεις τι γινετε με αγορες απο Αμερικη και τι με περιμενει στο τελωνειο.
    Πιο κατανοητα: Θελω να παρω ενα Laser στα 120mW και το οποιο εχει 350$ αν το παραγειλω τι γινετε??? Θα σταματισει στο τελωνειο...και μετα...???
    Εχω ακουσει οτι υπαρχει περιπτωση αν το προιον δεν ειναι καταχωρημενο να πρεπει να περασει απο το Χημειο του κρατους κ.α.

    Υ.Γ.
    Ισως να μην ισχυουν αυτα.. εγω λεω τι ακουσα
    Ειναι αρκετα ασχετα ολα αθτα με το συγκεκριμενο site ομως ειμαστε στην ''γενικη συζητηση''
    Ευχαριστω για τον χρονο σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Να πεις στον Αποστολέα να σου το στείλει σαν "gift" , αν το κάνει δεν έχει τελωνείο.

    Αν είναι απαραίτητο τότε .... Ελλάδα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Σε γενικες γραμμες, αν στο στειλουν σαν gift, δεν περναει τελωνειο, εκτος αυτου, αν η αξια (βαση τιμ/γιου) ειναι κατω απο καποιο ποσο, παλι δεν περναει τελωνειο.

    Καλα βρε παιδι μου, απο ευρωπη δεν βρηκες τιποτα τετοιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zemfisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν ξερει κανεις τι γινετε με αγορες απο Αμερικη και τι με περιμενει στο τελωνειο.
    Πιο κατανοητα: Θελω να παρω ενα Laser στα 120mW και το οποιο εχει 350$ αν το παραγειλω τι γινετε??? Θα σταματισει στο τελωνειο...και μετα...???
    Εχω ακουσει οτι υπαρχει περιπτωση αν το προιον δεν ειναι καταχωρημενο να πρεπει να περασει απο το Χημειο του κρατους κ.α.

    Υ.Γ.
    Ισως να μην ισχυουν αυτα.. εγω λεω τι ακουσα
    Ειναι αρκετα ασχετα ολα αθτα με το συγκεκριμενο site ομως ειμαστε στην ''γενικη συζητηση''
    Ευχαριστω για τον χρονο σας
    Αν ο εκεί πωλητής στο "περάσει" σαν 350$, υπολόγισε εδώ +50ε περίπου τελωνείο.
    Αν στο περάσει με 90$ μάλλον θα πληρώσεις απο τίποτα έως 3ε.

    Τώρα για το άλλο που λες ..., ξέρω γώ, αν παραγγείλεις νιτρογλυκερίνη μπορεί.

    EDIT: Καλά τι απαντήσεις αστραπή είναι αυτές ..., πρώτος πάτησα να απαντήσω ..., 3ος
    βρέθηκα ?????

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Zemfisos
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Το laser θα το παρω μεσω internet οποτε δεν νομιζω να εχω την επιλογη να μου το στειλει ως δωρο.

    Οντως..δεν βρηκα μεχρι στιγμης αξιολογα handheld laser απο ευρωπη.. δεν ξερω τι γινεται..

    νιτρογλικερινη δεν ειναι αλλα 120mW ειναι επικινδυνα.. δεν ξερω.. πρεπει να μαθουμε περισσοτερες πληροφοριες.. μην το παρω και μεινει στο τελωνειο ή πληρωσω και γω δεν ξερω ποσο..


    BTW ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ παιδια μην μαλωνετε για την πρωτια θα διαβασω ολες της απαντησεις!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    O moutoulos τα ειπε καλα τα γραμματα, πες του να στο βαλει με χαμηλη αξια, καμια $10 και θα το γλιτωσεις.Μην νομιζεις οτι στα τελωνεια εχουν ιδεα τι ειναι τα mW...Μπορει απλα να γραψει laser pen και να μην εχεις προβλημα, αυτα βεβαια ολα με 99% επιτυχια, ποτε δε μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Μιας και εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα να συμπληρωσω ορισμενα πραματακια για αποστολες απο Αμερικη.

    Η καλυτερη λυση ειναι να το στειλει με USPS και να το δηλωσει ως δωρο (gift), με χαμηλη αξια (ας πουμε $20 - $30) και περιγραφη κατι γενικο, πχ "used electronic". Αν γινει ετσι, το πιο πιθανο ειναι να σου ερθει σπιτι (ισως με μια επιβαρυνση 6γιουρια, ετσι για το γαμωτο τον τελωνειακων [καινουργιο φρουτο αυτα τα 6γιουρια αλλα τι να πεις..]). Μειονεκτημα σ'αυτην την περιπτωση το οτι αν γινει κατι με το δεμα και χαθει κτλ, θα παρεις πισω την δηλωμενη αξια (δηλαδη $20 - $30). Να δηλωσεις $20 - $30 και να το ασφαλισεις για $350, το ξεχνας, οι τελωνειακοι θα λαβουν ως 'δηλωμενη' τιμη την ασφαλεια.

    Αν ειναι μαγαζι, το πιθανοτερο ειναι να μην δεχτει να το δηλωσει ως δωρο και με χαμηλη αξια, αλλα στην κανονικη του τιμη. Αλλα και παλι δε χανεις να ρωτησεις. Αν το βρεις στο ebay, ισως και να μπορεις να συννενοηθεις πιο ευκολα.

    Αποστολες με ιδιωτικες εταιρειες (ups, fedex κτλ) καλυτερα να τις αποφυγεις... μπορουν να σταματησουν δεμα των 50γιουριων, προκειμενου
    να εισπραξουν κι αυτες το μεριδιο τους (εξοδα αποθηκευσης, εντολων κτλ).

    Μια αλλη λυση ειναι να βρεις εναν μεσαζοντα, να το παραλαβει αυτος (εναντι καποιας αμοιβης) και να στο στειλει οπως εσυ θες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Σωστος και ο τρελλος, ξεχασα να το πω για τις ιδιωτικες μεταφορικες...Συνηθως φερνουν τα πανω κατω οι τελωνες τους γιατι βγαζουν καλο μεροκαματο, τα δημοσια ταχυδρομια ειναι το καλυτερο.

    Οσον αφορα το "gift" αγαπητε, καμια φορα τους πονηρευει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνησω με τον ΤΕ
    Εγω ειμαι πολυ τακτικος πελατης της mouser ,και παντα σαν τροπο αποστολης εβαζα USPS μονο μια φορα εκανα το λαθος λογω ταχυτητας και εβαλα μεταφορικη εταιρια (UPS FEEDEX ) και την πατησα
    Δειτε στο συννημενο αρχειο και θα καταλαβετε τι εννοω
    Σε παραγγελια αξιας 80 $ (με τα μεταφορικα)μου ζητουσαν ουτε λιγο ουτε πολυ 134,73 ευρω
    Φυσικα και δεν τα εδωσα αλλα τους ειπα να το γυρισουν πισω το οποιο και εγινε και αφου επικοινωνησα με την mouser μου τα εστειλαν με USPS πισω (το μονο που εχασα ηταν 20$ τα μεταφορικα με την FEEDEX) και ηρθε ο φακελος (γιατι σαν φακελος ηταν!!!!!)χωρις τελωνειο !!Αλλα και στο τελωνειο δενθα παει παραπανω απο 20% της αξιας του πακετου αλλα οι παραπανω εταιριες χρεωνουν ανεξαρτητα απο την αξια του πακετου πολλα παραπανω (στην περιπτωση μου και 20 ευρω να ηθελε το τελωνειο στα 60 της αξιας του πακετου οι κυριοι ηθελαν 115 ευρω αερα)
    Τωρα να ξερεις οτι οταν βαλεις τροπο μεταφορας οτιδηποτε αλλο εκτος απο USPS τοτε θα περασει ετσι και αλλιως τελωνειο και θα τα "σκασεις "χοντρα" και η προσφορα της mouser ισως αφορα αυτο το "ΑΜΟΙΒΗ 79.73ευρω που το βλεπω "χλωμο" να ισχυει στην πραξη!!Ετσι και εγω ενω ειδα την προσφορα της mouser προτημησα την σιγουρια των 20ευρω μεταφορικων με USPS .
    Αυτα!!!

    ΥΓ Gift στην mouser η σε καποια αντιστοιχη εταιρια δεν "παιζει", στο ebay σε μερικες περιπτωσεις ναι .
    Εδω καμια φορα αν η διευθυνση αποστολης ειναι διαφορετικη απο της χρεωσης της καρτας δεν τα στελνουν!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv9cvk : 20-10-09 στις 22:22

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οσον αφορα το "gift" αγαπητε, καμια φορα τους πονηρευει...
    και αν τους πονηρευει? εφοσων γραφει gift τα @@ μου θα παρουν και ας προσπαθησουν να με χρεωσουν...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ATMEL store και Τελωνειο !
    By SProg in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-15, 13:48
  2. ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ - DHL - ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ !!!!
    By SV1JRT in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 00:47
  3. τι θα πληρωσω στο τελωνειο απο αμερικη???
    By george-7- in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 16:03
  4. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 14:27
  5. Βοηθεια με παραγγελεια απο digikey + τελωνειο.
    By bchris in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 16:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας