Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Χειρισμός Relay με 3.3V

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Χειρισμός Relay με 3.3V

    Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum,

    θέλω να χειριστώ ένα μικρό relay 5V μέσω ενός μικροελεγκτή ο οποίος λειτουργεί στα 3.3V. Φυσικά τα 3.3V με τα 30mA που δίνει ένα pin δεν είναι αρκετά για να το ενεργοποιήσουν.

    Στο τροφοδοτικό της πλακέτας στην οποία βρίσκεται ο μC ευτυχώς υπάρχει κύκλωμα που δίνει 5V @ 3Α (78Τ05). Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ένα ΝPN τρανζίστορ μεταξύ του μC και του relay, όμως δεν ξέρω ποιό!

    Επίσης, κάποιος μου είπε ότι μεταξύ του τρανζίστορ και του μC χρειάζομαι μία αντίσταση και έπειτα μία... δίοδο ( ;;; ).

    Επειδή με τα τρανζίστορ δεν τα πηγαίνω και πολύ καλά και επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με την διάταξη που θα πρέπει να σχηματίσω, έχει κάποιος καμιά ιδέα για το τι τύπο transistor θα πρέπει να επιλέξω και πως θα πρέπει να το συνδεσμολογίσω;

    Το relay μου είναι το RY5W-K.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Δε θα σου πώ τη λύση έτοιμη αλλά θα σου πώ πως μπορείς να υπολογίσεις μόνος τις αντιστάσεις και τα τρανζίστορ μιας και τη συγκεκριμένη εφαρμογή τη συναντά κανείς που ασχολείτια με τα ηλεκτρονικά πάρα μα πάρα πολύ συχνά.

    Αρχικά το τρανζίστορ θα πρέπει να έχει μέγιστο ρεύμα συλλέκτη (Ιc) μεγαλύτερο ικανοποιητικά από το ρεύμα που τραβάει το πηνείο από το ρελαί που θα χρησιμοποιήσεις. Ο εκπομπός του τρανζίστορ πάει στη γείωση και ο συλλέκτης του πάει στο (-) του ρελαί. Το (+) του ρελαί πάει στη τροφοδοσία. Η αντίσταση που θα συνδέει την έξοδο του μE με τη βάση του τρανζίστορ θα πρέπει να έχει τιμή λίγο μικρότερη από την αντίσταση που θα διαρέοταν με ρέυμα ίσο με (ρεύμα ρελαί)/(hfe του τρανζίστορ) ώστε να εξασφαλιστεί ότι το τρανζίστορ θα πάει στον κόρο. Δηλαδή R λίγο μικρότερη από (3.3-Vbe)*hfe/Iρελαί.

    Τέλος παράλληλα με το ρελαί θα πρέπει να βάλεις μία δίοδο συνδεδεμένη ανάστροφα για να αποροφά τα spikes που δημιουργούνται στο πηνείο του ρελαί.

    ΥΓ: Και τώρα θα μπούν οι συνάδελφοι να με κράξουν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mihos : 21-10-09 στις 03:16

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Mihos για την απάντηση. Όμως από τρανζίστορ είμαι σχεδόν άσχετος και δεν τα έχω ξαναδουλέψει, μόνο ελάχιστα θεωρητικά παραδείγματα έχω δει. Επομένως δεν ξέρω ποιό μοντέλο θα πρέπει να επιλέξω.

    Αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος κάποιο κωδικό που κάνει για την περιπτωσή μου ας δώσει κάποιο link!

    Όσον αφορά το σχηματικό κατάλαβα απολύτως τις συνδέσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βάλεις ένα bc547 και μία αντίσταση περίπου 2-5kΩ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και πάλι Mihos για την απάντηση. Πήγα σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και τους είπα για το συγκεκριμένο transistor και το τι θέλω να κάνω και μου πρότειναν καλύτερα το BC337 με μία 2,7ΚΩ.

    Γυρίζοντας σπίτι, έκανα την την συνδεσμολογία και το κύκλωμα δούλεψε κανονικά όμως έχω τα ανάποδα αποτελέσματα. Για το load επέλεξα ένα led για να βλέπω πότε περνάει αυτό και πότε όχι (on - off) και είδα ότι περνάει ρεύμα για λογικό 0 από τον μC και ότι δεν περνάει για λογικό 1.

    Το θέμα είναι ότι θέλω να ενεργοποιείται το relay για λογικό 1 και όχι για λογικό 0. Επειδή δεν μου έχει μείνει περισσότερος χώρος πάνω στην πλακέτα μου από 20mm x 20mm για άλλα εξαρτήματα και επειδή δεν θέλω να βάλω κάποια πύλη NOT, υπάρχει κανένα άλλο επιπλέον transistor που να αντιστρέφει την λογική;

    Λυπάμαι για την ασχετοσύνη αλλά τα transistor δεν είναι δικά μου χωράφια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Δεν βαζεις και κανενα σχηματικό για σιγουριά... ή και φωτό απο το breadboard ?
    Το 337 ειναι NPN και αγει με "1" στη βάση του. Μήπως σου εδωσαν κατα λάθος κανενα 327 που ειναι PNP και κανει το αντίθετο (αγει με "0") ?
    ( To PNP βεβαια εχει αλλη σύνδεση, τα 5 βολτ τα βαζεις στον εκπομπό )

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    ................................
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    To ρελαί σου έχει τρια πιν ανα επαφή. Χρησιμοποίησε το άλλο "άκρο" της επαφής που δουλέυει ανάποδα. Η συνδεσμολογία που σου είπα άγει για 1 και όχι για 0.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ρελαί σου έχει τρια πιν ανα επαφή. Χρησιμοποίησε το άλλο "άκρο" της επαφής που δουλέυει ανάποδα. Η συνδεσμολογία που σου είπα άγει για 1 και όχι για 0.
    Λαθος καταλάβα...
    Νόμιζα ότι για να δει το ON-OFF είχε βαλει το LED στο τρανζιστορ (με λιγα λόγια οτι δεν ειχε βαλει το relay) LOL

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PsychotIC_N4n0b0t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι θέλω να ενεργοποιείται το relay για λογικό 1 και όχι για λογικό 0. Επειδή δεν μου έχει μείνει περισσότερος χώρος πάνω στην πλακέτα μου από 20mm x 20mm για άλλα εξαρτήματα και επειδή δεν θέλω να βάλω κάποια πύλη NOT, υπάρχει κανένα άλλο επιπλέον transistor που να αντιστρέφει την λογική;
    Βέβαια και με δεμένα χέρια να ίσουν τελείως ως προς το τι θα κάνει το τρανζίστορ πύλη not δε θα χρησιμοποιούσες... Ολόκληρο μΕ έχεις... Μία εντολή παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεχειρισμός Γεννήτριας
    By djnikosv in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-14, 00:21
  2. Τηλεχειρισμός H/Y
    By triharas in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-11, 01:05
  3. Τηλεχειρισμός
    By karmagos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 13:52
  4. Τηλεχειρισμός IR για pc.
    By Zener_ in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-09, 11:34
  5. Τηλεχειρισμός λαμπτήρα
    By patridas595 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-09, 02:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας