Σελίδα 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 146

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ

  1. #121
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basil265619 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα μου είναι ότι θέλω να κάνω την απόθερμανση στους ηλιακούς ώστε να έχουν ζεστό νερό χωρίς κοστος και ο λέβητας να αποθερμενεται. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι να τραβήξουμε εκ νέου καλωδιο σε κάθε διαμερισμα. Θα φωνάξω ηλεκτρολόγο να δω τι θα μου προτείνει.
    την
    καλυτερη επιλογη θα κανεις.Πραγματικα θα εχεις δωρεαν ζεστο νερο.
    Κλεινοντας ο θερμοστατης στους 40(αντε να πω και 50 ,μια και θα το αναφερετε) στον ηλιακο θα εχει 10 βαθμους λιγοτερους.Αποτελεσμα θα ειναι αντι να ζεσταινει το νερο θα ζεσταινει το ζνχ το νερο του καυστηρα.
    Τελειως λαθος σκεψη τελειως λαθος επιλογη.να κανεις το τελειως αντιθετο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #122
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.
    Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που έχω με ηλεκτροβανα Jes σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση. Δεν γυρίζει το μοτέρ της ηλεκτροβανας. Είμαι άσχετος από ηλεκτρολογικά. Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής. Οταν ανοιγω και κλεινω το διακόπτη του καλοριφέρ από το διαμέρισμα μου ανάβει σβήνει το λαμπάκι στην ηλεκτροβανα κάνοντας τον χαρακτηριστικό ήχο τικ τακ. Την άνοιξα και στο ρελε επισης ανάβει ένα μικρό λαμπάκι που έχει. Ένα δεύτερο λαμπάκι που έχει δεν το είδα να ανάβει. Μπορεί να φταίει το ρελε και πως μπορώ να το ελέγξω; Είναι κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω μόνος μου μήπως και γλιτώσουμε την αγορά καινούριας ;
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΒασίληςΠάτρα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.
    Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που έχω με ηλεκτροβανα Jes σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση. Δεν γυρίζει το μοτέρ της ηλεκτροβανας. Είμαι άσχετος από ηλεκτρολογικά. Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής. Οταν ανοιγω και κλεινω το διακόπτη του καλοριφέρ από το διαμέρισμα μου ανάβει σβήνει το λαμπάκι στην ηλεκτροβανα κάνοντας τον χαρακτηριστικό ήχο τικ τακ. Την άνοιξα και στο ρελε επισης ανάβει ένα μικρό λαμπάκι που έχει. Ένα δεύτερο λαμπάκι που έχει δεν το είδα να ανάβει. Μπορεί να φταίει το ρελε και πως μπορώ να το ελέγξω; Είναι κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω μόνος μου μήπως και γλιτώσουμε την αγορά καινούριας ;
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Το πιο πιθανό είναι να είναι κολλημένη, εννοώ το μηχανικό της μέρος.
    Ρεύμα πάει στο πηνίο (δεν υπάρχει ρελέ ούτε μοτέρ σε αυτές)) και να δείχνει ότι δουλεύει να δέχεται ρεύμα το πηνίο αλλά δε δουλεύει εσωτερικά.
    Αν γνωρίζεις να τη λύσεις για καθάρισμα καλώς κάντο. Αν όχι φώναξε μάστορα για καθαρισμό πρώτα και μετά για αντικ/ση αν έχει κολλήσει μόνιμα.
    Καμιά φωτο να δούμε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #124
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή


    antonisfa εσύ μιλάς για μαγνητική βάνα http://www.aircoline.gr/0D99E947.el.aspx ενώ ο παθών μιλάει για ηλεκτροβάνα http://www.kotsovos.gr/index.php/mai...E%B1%CF%82-jes
    Βασίλη, λύσε τις βίδες και αφαίρεσε τον κινητήρα της ηλεκτροβάνας, το άσπρο κουτί δηλαδή. Με τον κινητήρα εκτός βάνας άνοιξε τον θερμοστάτη σου και δες αν κινείται ο άξονάς του (παρατήρησε με υπομονή, ο άξονας στρέφεται αρκετά αργά). Αν ο κινητήρας δουλεύει, δοκίμασε με μια πένσα να δουλέψεις την βάνα, ενδεχομένως και να έχει κολλήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilisd για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (16-02-17)

  6. #125
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων

    antonisfa εσύ μιλάς για μαγνητική βάνα http://www.aircoline.gr/0D99E947.el.aspx ενώ ο παθών μιλάει για ηλεκτροβάνα http://www.kotsovos.gr/index.php/mai...E%B1%CF%82-jes
    Βασίλη, λύσε τις βίδες και αφαίρεσε τον κινητήρα της ηλεκτροβάνας, το άσπρο κουτί δηλαδή. Με τον κινητήρα εκτός βάνας άνοιξε τον θερμοστάτη σου και δες αν κινείται ο άξονάς του (παρατήρησε με υπομονή, ο άξονας στρέφεται αρκετά αργά). Αν ο κινητήρας δουλεύει, δοκίμασε με μια πένσα να δουλέψεις την βάνα, ενδεχομένως και να έχει κολλήσει.
    Ναι Βασίλη έχεις δίκιο υπάρχουν κι αυτές!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #126
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Η βανα με πενσα ανοιγοκλείνει κανονικά. Έχω λύσει τις 3 βίδες από κάτω και έχω ανοίξει και το καπάκι. Αυτό με την καθυστέρηση δεν το έκανα γιατί δεν το είχα κατάλαβει οτι αργεί 2 λεπτά για να ανοίξει ή κλείσει. Θα το δοκιμάσω απόψε και θα ενημερώσω. Ρελε έχει τελικά ; μοορει να φταίει αυτό ; Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #127
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Πολλά μπορεί να φταίνε. Βάλε καμια φωτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #128
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά μπορεί να φταίνε. Βάλε καμια φωτο.
    Τι Φωτογραφία να βάλω; Δεν την έχω λύσει τελείως να δούμε κάτι

    Δοκίμασα πριν από λίγο και δεν είδα να κινείτε ο άξονας στο άνοιξε κλείσε αλλα έχει μια ανοχή λασκο περίπου 40 μοίρες. Δοκίμασα να κινήσω τον άξονα με κατσαβίδι και το διαπιστωσα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒασίληςΠάτρα : 16-02-17 στις 22:27 Αιτία: Συμπλήρωση

  10. #129
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΒασίληςΠάτρα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι Φωτογραφία να βάλω; Δεν την έχω λύσει τελείως να δούμε κάτι

    Δοκίμασα πριν από λίγο και δεν είδα να κινείτε ο άξονας στο άνοιξε κλείσε αλλα έχει μια ανοχή λασκο περίπου 40 μοίρες. Δοκίμασα να κινήσω τον άξονα με κατσαβίδι και το διαπιστωσα.
    Η υποδιαίρεση που έχουν αυτοί οι κινητήρες είναι πολύ μεγάλη, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να την γυρίσεις με κατσαβίδι. Η ανοχή 40 μοίρες που λες οτι έχει είναι πολύ, το ποιο πιθανό να έχει ''κουρέψει'' κανένα γρανάζι. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις βγάζοντας το πλαστικό κάλυμμα, αν το μοτέρ εργάζεται αλλά ο άξονας από κάτω όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #130
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υποδιαίρεση που έχουν αυτοί οι κινητήρες είναι πολύ μεγάλη, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να την γυρίσεις με κατσαβίδι. Η ανοχή 40 μοίρες που λες οτι έχει είναι πολύ, το ποιο πιθανό να έχει ''κουρέψει'' κανένα γρανάζι. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις βγάζοντας το πλαστικό κάλυμμα, αν το μοτέρ εργάζεται αλλά ο άξονας από κάτω όχι.
    Επανέρχομαι στο θέμα. Μόλις την άνοιξα. Λοιπόν άλλαξα το ρελε (αν το λέω σωστά) με ένα άλλο από διπλανή ηλεκτροβανα που άνοιξα για να κάνω δοκιμή. Δούλεψε μια φορά το μοτέρ και άνοιξε την βανα του καλοριφέρ οκ. Μετά στο κλείσιμο του διακόπτη το μοτέρ δεν δούλεψε, αλλά επειδή μένω σε πολυκατοικία δεν ξέρω ακριβώς τι παιζει με το τελευταίο διαμέρισμα που κλείνει το καλοριφέρ. Αν παραμένει ανοικτό δηλαδη μέχρι να παγώσει το νερό.
    Τα γρανάζια όλα καλά και τα γύρισα με το χέρι και κινείτε και ο άξονας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ
    By nikakis30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 01:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας