Σελίδα 1 από 15 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 146

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι χρησιμεύει το κόκκινο καλώδιο που έχουν και γιατί συνδέετε με τον πίνακα αυτονομίας?Και προσθέτοντας στην ερώτηση την εντολή για το κλείσιμο ποιός την δίνει?(Αυτό γιατί θέλω να συνδέσω την φάση κατευθείαν με τους θερμοστάτες μέσα στα κουτιά με τις ηλεκτροβάνες και δε μου φτάνουν τα καλώδια συνολικά που έχω κατεβάσει με σπυράλ.Συνδέοντας την φάση που θα παίρνω όταν ανοίγω τους θερμοστάτες θα ανοίγουν και οι ηλεκτροβάνες.Όταν κλείνω τους/τον θερμοστάτη θα κλείνουν και οι/η ηλεκτροβάνα/νες ή θα περιμένει/νουν κάποια εντολή από το κόκκινο καλώδιο οι ηλεκτροβάνα/νες?Υπόψιν θέλω να μένει η τελευταία ανοικτή όταν κλείνουν οι θερμοστάτες.)

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Οι ηλεκτροβάνες όταν πάρουν ρεύμα, ανοίγουν. Οταν κόψεις το ρεύμα κλείνουν. Παίρνουν εντολή (ρεύμα) κατευθείαν από τους θερμοστάτες. Το κόκκινο καλώδιο που αναφέρεις πάει στον πίνακα αυτονομίας για να δώσει εντολή έναρξης (τον καυστήρα, κυκλοφορητή και μετρητή ωρών).
    Θέλεις να μείνει η τελευταία ανοιχτή για να κάνεις αποθέρμανση του λέβητα???
    Νομίζω πως υπάρχει ειδική συνδεσμολογία για αυτό στον πίνακα αυτονομίας.
    Τι λέει το σχέδιο του πίνακα αυτονομίας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ηλεκτροβάνες όταν πάρουν ρεύμα, ανοίγουν.
    Θέλεις να μείνει η τελευταία ανοιχτή για να κάνεις αποθέρμανση του λέβητα???
    Νομίζω πως υπάρχει ειδική συνδεσμολογία για αυτό στον πίνακα αυτονομίας.
    Τι λέει το σχέδιο του πίνακα αυτονομίας?
    Μια και το ανεφερες:Υπαρχει ειδικη συνδεσμολογια στους πινακες αλλα οποτε το προσπαθησα δεν καταφερα να μεινει ανοικτη η τελευταια βανα.
    Το εχει καταφερει κανεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και το ανεφερες:Υπαρχει ειδικη συνδεσμολογια στους πινακες αλλα οποτε το προσπαθησα δεν καταφερα να μεινει ανοικτη η τελευταια βανα.
    Το εχει καταφερει κανεις;
    Πάρε τηλέφωνο στην jes έχει πίνακα για αυτήν την συνδεσμολογία που θέλεις

    http://www.jes.gr/0010000002

    επίσης δές http://www.charmeg.gr/_docs/TB2_8_RRS_VER3.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Νομίζω οτι το http://www.charmeg.gr/_docs/TB2_8_RRS_VER3.pdf που υπέβαλε ο JIM_6146B τα λέει όλα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    τωρα που ειπατε για ηλεκτροβανες , ξερεις κανεις που μπορουμε να βρουμε ηλεκτροβανες συνεχης τασης , μεχρι 12v .

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Μαλλον δεν διευκρινισα τι ρωταω:Τους πινακες που δειχνετε αλλα και πολλους αλλους τους εχω συνδεσει πολλες φορες συμφωνα με το σχεδιο για να μεινει η τελευταια βανα ανοικτη ΑΛΛΑ:
    Δεν καταφερα τιποτα.Οτι και να γινει μολις κλεισει ο τελευταιος θερμοστατης κλεινει και η ηλεκτροβανα του μενει το νερο μεσα στον λεβητα με τα γνωστα αποτελεσματα.Ρωταω το εξης:Αφου η καθε ηλεκτροβανα παιρνει ρευμα ΜΟΝΟ απο τον θερμοστατη της πως ειναι δυνατον να μεινει ανοικτη οταν ο θερμοστατης σταματησει να της δινει ρευμα;Δεν πρεπει κατι αλλο να της δωσει ταση ωστε να παραμεινει ανοικτη;
    Αν καποιος συναδελφος εχει κανει αυτη την συνδεσμολογια και του εχει δουλεψει ας πει κατι.Παρακαλω για απαντησεις διασταυρωμενες απο προσωπικη εμπειρια οτι δηλ. μενει η τελευταια βανα ανοικτη.
    Τα σχεδια μπορει να λενε οτι θελουν αλλα η πραξη(σ'εμενα τουλαχιστον) λεει αλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    μπορεις να βαλεις ενα χρονικο να καραταει την ηλεκτοβανα για λιγα λεπτα σε λειτουργια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Πολυ καλη ιδεα!Δεν μου ειχε ερθει ποτε.Βεβαια μιλαμε για μια συγκεκριμενη βανα αλλα δεν πειραζει,το θεμα ειναι να μην πεταει την ασφαλεια.
    Τωρα που το ξανασκεφτομαι:Κι αν κλεισει η βανα με το χρονικο και μετα ζητησει θερμανση μια αλλη;Οταν κλεισει ειμαστε παλι στα ιδια.
    Εκτος και βαλω χρονικο σε ολες αλλα δεν λεει και τοσο ετσι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Να επισημάνω κάτι οι ηλεκτροβάνες συνήθως έχουν μέσα ένα ρελε.σε αυτό το ρελέ δίνει εντολή ο θερμοστατης για να ανοίξει η ηλεκτροβάνα ΑΛΛΑ η φάση που χρησημοποιεί το μοτέρ για να ανοιξει/κλείσει είναι απο αλλο καλώδιο και όχι η ίδια φάση με του θερμοστάτη ωαυτό εκμεταλευόμαστε για να την αφήσουμε ανοικτη κόβωντασ αυτή τη φάση .Το κόκκινο καλώδιο δίνει την εντολή στον πίνακα αυτονομίας όταν ανοίξει τελείως η ηλεκτροβάνα..φίλε joun όταν παίρνεις ένα πίνακα και σου έχει συνδεσμολογία για να μένει η τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή σίγουρα το έχει προβλέψει αυτός που τον έφτιαξε.
    Εχω συνδέσει αρκετές φορές.
    Απλα κοίταξε ένα λάθος που μπορεί να κάνεις...
    πρόσεξε που συνδέεις το μόνιμο ρεύμα που πάει στην ηλεκτροβάνα (μαύρο καλώδιο συνήθως) και όχι την εντολή απο το θερμοστάτη,αυτό πρέπει να έχει δική του θέση στις κλέμες.
    Με τον τρόπο αυτο όταν κλείνει και ο τελευταίος θερμοστάτης αφοπλίζει κάποιο ρελέ στ5ον πίνακα με αποτέλεσμα να κόβει το μόνιμο ρεύμα στην ηλεκτροβάνα και άσχετα με το αν χάθηκε η εντολή απο το θερμοστάτη δεν μπορεί να κλείσει.
    Με αυτή τη λογική λειτουργούν αυτοί οι πίνακες.Οπότε πρόσεξε μήπως κάνεις εκεί το λάθος.Γιατί πολές φορές ο πίνακας έχει άλλη κλέμα που λέει φάση και ουδέτερος προς θερμοστάτες και άλλη κλέμα που λέει φάση και ουδέτερος προς ηλ/ες έχει σημασία.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 15 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ
    By nikakis30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 01:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας