Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Τροφοδοτικό Υψηλής για TV !

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό Υψηλής για TV !

    Γειά σας!

    Σας διαβάζω (χωρίς να καταλαβαίνω πολλά!) όμως όλο και κάτι μαθαίνω...

    Θα ήθελα να διαβάσω κάπου (στα ελληνικά) περί τροφοδοτικού υψηλής σε TV που μάλλον απεβίωσε...

    Αρχίζοντας από το πώς μοιάζει, πως θα το γνωρίσω (έχω μια ίδια TV και λέω μήπως αλλάζοντάς το - αν γίνεται -βεβαιωθώ για τον εντοπισμό της βλάβης), πως θα το ζητήσω ως ανταλλακτικό αν υπάρχει...

    Όποια βοήθεια δεκτή!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

    (έχω και φωτό του εσωτερικού αν χρειαστεί!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    εεεεεεεεε... δεν είναι ακριβώς ένα κουτί που έχει δυο καλώδια που πάν στην πρίζα και δυο καλώδια που παν στον καθοδικό... είναι λίγο πιό περίπλοκο... καταρχας πώς είσαι σίγουρος οτι αυτό είναι το πρόβλημα??

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Φίλε Λουκά, δεν είμαι σίγουρος...

    Το υποθέτει ένας φίλος από τον τρόπο που σταμάτησε να παίζει η TV (μαζεύτηκε λίγο η οθόνη και έσβησαν όλα, και αμέσως μύρισε και λίγο καμμένο πλαστικό). Φυσικά δεν την ξαναέβαλα στην πρίζα...

    την έχω ανοίξει (και φωτογραφίσει...) αλλά δεν γνωρίζω τά εξαρτήματά της.

    http://img2.pict.com/f0/bd/ac/183560...ilips21011.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από innova Εμφάνιση μηνυμάτων
    την έχω ανοίξει (και φωτογραφίσει...) αλλά δεν γνωρίζω τά εξαρτήματά της.

    http://img2.pict.com/f0/bd/ac/183560...ilips21011.jpg
    μήπως ξέρει κανείς να μου πεί αν φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία το τροφοδοτικό υψηλής;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    κωστα απο την στιγμη που δεν μπορεις να ξεχωρισεις το Μ/Τ υψηλης με τα παρελκομενα του - οπως ειπε και ο σακης σε καποια αλλη αναφορα του καλυτερα μην ασχολησε γιατι 2 πραγματα μπορει να συμβουν η να σκοτωθεις η η φας κανενα σουτ που θα σε πεταξει κανα 2 μετρα μακρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε briko!

    έχω διαβάσει σχετικά πως ακόμη και εκτός πρίζας έχει πολύ ρεύμα μέσα του αυτό το πράγμα, και δεν σκοπεύω να επέμβω.

    Θέλω όμως να βρώ ποιο είναι ώστε να αναζητήσω πιο εύκολα το ανταλλακτικό (στη Philips δεν θα ασχοληθούν νομίζω...) αλλά και να μειώσω αν γίνεται το κόστος της επισκευής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Αν βρείς ποιό είναι τότε ίσως το βρείς και στο ebay.com
    αλλά επικίνδυνο. Δεν αξίζει για τόσο παλαια τεχνολογία. Άσε που κάτι τέτοια είναι πολύ ακριβά οπότε δεν αξίζει να ξοδευτείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Κοίτα.... Δεν είναι καλή ιδέα να το κάνεις....
    Αλλά μεγάλος άνθρωπος είσαι υποθέτω κ έχεις ευθύνη των πράξεων σου...

    Τέσπα το "τροφοδοτικό" (χοντρά-χοντρά) αποτελείται από κάποιο/α chip πάνω στην πλακέτα, ένα μεγαλούτσικο τραζίστορ, και τον μετασχηματιστή που βγάζει την υψηλή τάση. Υποθέω οτι εσυ νομίζες οτι κάηκε ο μετασχηματιστής (από την μυρωδιά καμμένου πλαστικού)... Είναι αυτό το μαύρο μεγάλο αντικείμενο που φαίνεται στην φωτό που έχει ενα χοντρούτσικο καλώδιο που καταλήγει σε βεντούζα πάνω στον καθοδικό σωλήνα της τηλεόρασης σου. Αν έχει καμιά ρωγμή, ναι είναι καμμένος. Αν δεν έχει, πάλι μπορεί να είναι καμμένος αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν το μετρήσεις και ειλικρινά δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς....
    Πάνω του θα πρέπει να υπάρχει κάποιος κωδικός βάσει του οποίου θα βρείς ανταλλακτικό.
    Όμως θα δυσκολευτείς να τον ξεκολλήσεις από την πλακέτα (έχει πολλά pins από κάτω)... Και μετά θα πρέπει να ρυθμίσεις τα focus και screen ποτενσιόμετρα που θα έχει ο καινούριος...

    Στην τελική σου επαναλαμβάνω είναι δύσκολο να γίνει και ακόμα και τότε δεν είναι σίγουρο οτι θα δουλεψει η τηλεόραση...

    Πήγαινέ την καλύτερα σε καποιον ηλεκτρονικό... Αυτοί ασχολούνται με τέτοια... Αν θες όμως τσέκαρέ την πρώτα για κανα σκασμένο πυκνωτή... κανα καμμένο τρανζίστορ (αν έκανε θόρυβο όταν κάηκε θα βρείς σημάδια) καθώς αυτά ειναι εξαρτήματα που μπορείς να αλλάξεις μόνος σου...


    Α και για ασφάλεια (αν θες να "παίξεις" με τον Μ/Σ υψηλής), πάρε ένα καλώδιο και γείωσε το σημείο που κάθεται η βεντούζα στον καθοδικό με το "σύρμα" που τρέχει γύρω από τον καθοδικό. (δέσε το καλώδιο σε ένα μονωμένο κατσαβίδι και σπρώξε τη μύτη του κατσαβιδιού κάτω από την βεντούζα αφού συνδέσεις την άλλη άκρη του καλωδίου στο μέρος που σου ανεφερα παραπάνω)

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Αν κάποιος είναι άσχετος και δεν γνωρίζει ΤΙΠΟΤΑ με το αντικείμενο δεν πρέπει να ασχοληθεί. Επειδή σου είπε κάποιος φίλος σου ότι μπορεί και να είναι η υψηλή δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Ακόμα και σωστό να είναι στο κύκλωμα της υψηλής δεν έχει μόνο ένα ανταλλακτικό αλλά δεκάδες. Πως θα καταλάβεις ποιο είναι χαλασμένο από αυτά όταν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις καν την βαθμίδα;

    Είναι σαν να μου χαλάσει σε έμενα το αυτοκίνητο και χωρίς καμία γνώση και επαφή με το αντικείμενο αυτό να ζητώ βοήθεια επισκευής! Να μου λένε άλλαξε τα μπουζί και εγώ να ψάχνω τα μπουζί στην εξάτμιση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώμες αλλά κυρίως για τις συμβουλές σας.

    Η καχυποψία μου για την εντιμότητα της πλειοψηφίας των τεχνικών (της γειτονιάς αλλά και της αντιπροσωπείας) και η αμφιβολία για τη διάρκεια της υπόλοιπης ζωής της ΤV με οδήγησαν στην αναζήτηση του τρόπου της ιδιο-επισκευής. Όμως σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, μάλλον δεν μπορώ ο ίδιος να κάνω κάτι αξιόλογο..

    Αν έχω νεώτερα θα επανέλθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό πάγκου με επιλογή υψηλής τάσης
    By sv9dri in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 20:46
  2. μεταβλητό τροφοδοτικό υψηλής?
    By Antonis12 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 21:42
  3. Τροφοδοτικό υψηλής τάσης
    By Dimi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-09, 03:35
  4. Παρελκόμενα για laptop υψηλής τεχνολογίας !
    By aeonios in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-06, 09:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας