Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 69

Θέμα: "Γείωση" σε πρίζα που δεν έχει καλώδιο γείωσης

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλαιότερα αντι για γείωση κάνανε προσουδετερωση αν θες κανε κάτι τέτοιο αλλά καλό θα είναι να τραβήξεις έστω μια μπαλαντέζα από κάποια πρίζα με γείωση...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vordme34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσουδετέρωση; Εννοείς να ενώσω με καλώδιο στην πριζα τον ουδετερο με τη γειωση; Παντως αυτο το εργαλειο που εδωσα το link παραπανω πρεπει να είναι κατι (το ιδιο; ) με αυτο που εχει ο κεντρικος πινακας (το λεγομενο "αντιηλεκτροπληξιακο"). Δεν ξερω ομως αν κυκλοφορει στην Ελλαδα σε μορφη πριζας οπως το εχουν οι αμερικάνοι.. Ξερει κανεις;;
    Όχι δεν είναι αυτό η προσουδετέρωση. Μη κάνεις κάτι τέτοιο γιατί καταργείς κάθε ήδους προστασία που μπορεί να σου παρέχει το δίκτυο του σπιτιού. Τη προσουδετέρωση τη κάνεις στον ουδέτερο μετά το ρελαί διαροής ρεύματος για να σου δίνει κάποια προστασία. Και γενικώς είναι αρχαία μέθοδος και όχι πολύ ασφαλής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμιά συσκευή δεν λειτουργεί για πάντα, έτσι και οι διακόπτες διαρροής που είναι και κρίσιμο κομμάτι της εγκατάστασης έχουν κουμπί δοκιμής το οποίο μπορείς να πατάς ανά διαστήματα (π.χ. 1 μήνα) για να δεις αν λειτουργεί σωστά. Οι διακόπτες είναι σχεδιασμένοι να ενεργοποιούνται σε λιγότερο από 0,5sec οπότε δεν θα νιώσεις και πολύ το σοκ.
    Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Τι είναι αυτά που λές στον άνθρωπο;;;!!! Δε παίζουμε με αυτά τα πράγματα... Άκου σε 0,5sec δε θα νιώσεις και πολύ το σοκ...

    Φίλε vordme αν η πρίζα σου δεν έχει γείωση απλά μη χρησιμοποιείς το καλοριφέρ. Και φώναξε κάποιον επαγγελματία να σου αναβαθμίσει την εγκατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mihos : 26-10-09 στις 17:12

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού έχεις ήδη διακόπτη διαρροής τότε η συσκευή που σε ενδιαφέρει προστατεύεται από διαρροές. Η διαφορά με το αν είχε ή όχι γείωση ο ρευματοδότης είναι ότι με γείωση θα ενεργοποιούταν άμεσα με την εμφάνιση της διαρροής στην συσκευή, ενώ χωρίς γείωση θα πρέπει να υπάρχει επαφή του μεταλλικού περιβλήματος της συσκευής με κάποιο γειωμένο μέρος της εγκατάστασης (π.χ. το χέρι σου) για να ενεργοποιηθεί ο διακόπτης.
    συμφωνω απολυτα με τον φιλο mihos με αυτα τα πραγματα δεν παιζουνε. κυρια μεθοδος προστασιας ειναι η γειωση.αρχει γειωση μην χρησιμοποιεις σε αυτη την πριζα συσκευες που χρειαζονται γειωση, αλλιως φωναξε καποιον τεχνικο να σου αναβαθμισει την εγκατασταση.
    σκοπος του διαφορικου διακοπτη ΔΔΕ ειναι να προσφερει επιπλεον προστασια απο διαρροες, και να μην επιτρεπει την τροφοδοτηση γραμμων αν αυτες εχουν διαρροη.δεν χρησιμοποιειτε για να καταργησουμε τη γειωση. η γειωση ηταν ειναι και θα ειναι η μοναδικη κυρια μεθοδος προστασιας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Εγω θα διαφωνησω. Μια σομπα ειναι .την αναβεις και την σβηνεις.Οπουτε να την πιανεις χρειαζεται ουτε να την ακουμπας.Τα κουμπακια της ετσι κ'αλλιως ειναι πλαστικα.
    Πολλες φορες τα εχω δουλεψει σε μπριζα χωρις γειωση. Απλα θελει μια προσοχη παραπανω.
    Αμα ο ανθρωπος δεν μπορει τι να κανουμε...
    Παντως αν "καιγεσε" για ασφαλεια γειωσε το σωμα του καλοριφερ με το σωληνα με ενα απλο καλωδιο, ακομη και ενα λεπτό. Ο διακοπτης διαροης θα πεσει στην παραμικρη διαρροη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι αυτό η προσουδετέρωση. Μη κάνεις κάτι τέτοιο γιατί καταργείς κάθε ήδους προστασία που μπορεί να σου παρέχει το δίκτυο του σπιτιού. Τη προσουδετέρωση τη κάνεις στον ουδέτερο μετά το ρελαί διαροής ρεύματος για να σου δίνει κάποια προστασία. Και γενικώς είναι αρχαία μέθοδος και όχι πολύ ασφαλής.



    Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Τι είναι αυτά που λές στον άνθρωπο;;;!!! Δε παίζουμε με αυτά τα πράγματα... Άκου σε 0,5sec δε θα νιώσεις και πολύ το σοκ...

    Φίλε vordme αν η πρίζα σου δεν έχει γείωση απλά μη χρησιμοποιείς το καλοριφέρ. Και φώναξε κάποιον επαγγελματία να σου αναβαθμίσει την εγκατάσταση.
    δεν κάνω πλάκα, αυτός είναι ο μέγιστος χρόνος ενεργοποίησης ενός διακόπτη διαρροής και είναι κάτω από το όριο εμφάνισης μυϊκών σπασμών και πολύ κάτω από το όριο εμφάνισης σοβαρών προβλημάτων υγείας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω απολυτα με τον φιλο mihos με αυτα τα πραγματα δεν παιζουνε. κυρια μεθοδος προστασιας ειναι η γειωση.αρχει γειωση μην χρησιμοποιεις σε αυτη την πριζα συσκευες που χρειαζονται γειωση, αλλιως φωναξε καποιον τεχνικο να σου αναβαθμισει την εγκατασταση.
    σκοπος του διαφορικου διακοπτη ΔΔΕ ειναι να προσφερει επιπλεον προστασια απο διαρροες, και να μην επιτρεπει την τροφοδοτηση γραμμων αν αυτες εχουν διαρροη.δεν χρησιμοποιειτε για να καταργησουμε τη γειωση. η γειωση ηταν ειναι και θα ειναι η μοναδικη κυρια μεθοδος προστασιας.
    η μη χρήση γείωσης σε ρευματοδότη δεν είναι κακοτεχνία αλλά κάτι που επέτρεπε ο ισχύων την εποχή κατασκευής κανονισμός σε χώρους με μονωμένο δάπεδό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    εγω παντως διαφωνω με τους φιλους ηλεκτρονικους (που μπορουν να κανουν τα παντα(το επιβεβαιωνω! εχω δει παμπολες φορες να τροφοδοτειτε συναγερμος(230v) με ...utp)). υπαρχει κανενας λογος να δουλεψει τετοια πατεντιαρικη πριζα? και ειναι πατεντιαρικηγιατι οπως ειπε ο φιλος nvelli αυτες οι πριζες ηταν νομιμες με τον παλαιο κανονισμο ΕΗΕ.ομως ειχανε ΔΙΠΟΛΙΚΕΣ πριζες 6Α που ΔΕΝ χωρανε το φις σουκο. αρα καποιος εχει αλλαξει την πριζα με σουκο. λυσεις του τυπου "πιασε το σωμα απο τα πλαστικα κουμπια " ανηκουν στην κατηγορια του ...ανεκδοτου και αν ειναι ετσι να πω κιεγω ενα. φιλε! μη τοποθετεις γειωση. βγαλε και το καπακι εντελως και τα πλαστικα κουμπια ,να βλεπεις τις αντιστασεις τους θερμοστατες κλπ... ε αν θελεις να το αναψεις χρησιμοποιησε μια μονωμενη πενσα.τι την θες την παλιογειωση?να κονομανε οι ηλεκτρολογοι?

    φιλικα χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ο λογος που αποχωρησα απο το ποστ ειναι οτι δεν μου επιτρεπει η συνηδηση μου να συμμετεχω σε μια συζητηση οπου καταστρατηγουνται οι κανονες ασφαλειας και οι βασικοι κανονες ηλεκτρικων εσωτερικων εγκαταστασεων απο καποιους συνομιλητες μας

    Η ενοχληση μου ηταν σε τετοιο βαθμο μεχρι που σκεφτηκα να ζητησω απο τους διαχειριστες να διαγραψουν την συμμετοχη μου απο τον τοπο αυτο ( συνολικα ) .

    Απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ειναι σωστο και να περναει απο το χερι μου το σωστο θα ηταν να κανω κατι .

    Συνηθως λοιπον οταν ακουω διαφορες μπαρουφες απο διαφορους ανθρωπουα προσπαθω ( παντα με το γλυκο και ευγενικο μου προσωπικο τροπο ) να τους εξηγησω τι εχουν κανει λαθος η πιο απλα τι λεει η πεπατημενη και οι κανονισμοι .

    Σε αυτες τις απντησεις συνηθως λαμβανω την ανταπαντηση ενος "νεαρου" ( σε ηληκια η σε γνωσεις ) οτι το εχει δοκιμασει και παει ντουφεκι ...οποτε τι αλλο μενει να κανω ??? Προφανως οχι και πολλα ....

    Πως θα σας φαινοτανε αν μετα απο λιγο καιρο εγραφε σε αυτο το ποστ η μητερα η ο πατερας αυτου του παιδιου και σας ελεγε οτι το παιδι τους πεθανε ( χτυπα ξυλο τον ανθρωπο ) απο ηλκτροπληξια γιατι χρησιμοποιησε μια σομπα με """""προσουδετερωση"" η χωρις γειωση κλπ κλπ κλπ ?????????

    τοτε τι θα ελεγαν οι "ειδικοι " που εγραψαν: δεν πειραζει τα πληκτρα ειναι πλαστικα ....και τελος παντων εχε λιγη προσοχη παραπανω ????

    Ευτυχως οι κανονες αυτοι ασφαλειας και η ζημια που μπορει να παθει ενας ενισχυτης η ενα τροφοδοτικο η μια αλλη ηλεκτρονικη διαταξη απου τετοιες μπαρουφες σπανια εχει κοστος μια ανθρωπινη ζωη ..... οποταν ...απο εδω και μετα μπορει το ποστ αυτο και αλλα πολλα παρομοια να συνεχισουν την υπαρξη τους με ασφαλεια .....

    αυτα ....

    ( η αδεια εξασκησεως επαγγελματος που κατεχω μου δινει ισχυ για υπογραφη ΕΗΕ μεχρι 250KW φωτισμου η κινησης .... ειναι στην διαθεση οποιου δηποτε κια για οποιαδηποτε χρηση )

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα διαφωνησω. Μια σομπα ειναι .την αναβεις και την σβηνεις.Οπουτε να την πιανεις χρειαζεται ουτε να την ακουμπας.Τα κουμπακια της ετσι κ'αλλιως ειναι πλαστικα.
    Πολλες φορες τα εχω δουλεψει σε μπριζα χωρις γειωση. Απλα θελει μια προσοχη παραπανω.
    Αμα ο ανθρωπος δεν μπορει τι να κανουμε...
    Παντως αν "καιγεσε" για ασφαλεια γειωσε το σωμα του καλοριφερ με το σωληνα με ενα απλο καλωδιο, ακομη και ενα λεπτό. Ο διακοπτης διαροης θα πεσει στην παραμικρη διαρροη.
    κυριολεκτικα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ???
    πραγματικα δεν βλεπεις κατι κακο σε αυτα που λες?
    το "Αμα ο ανθρωπος δεν μπορει τι να κανουμε..." σημαινει τι? αν ερθει ενας καλεσμενος σπιτι και παει να πιασει την συσκευη κανονικα και εχει προβλημα η συσκευη τι θα γινει? θα πουμε "ελα μωρε χαϊβανι ηταν ετσι και αλλιος..." ελεος

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #18
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη rf radio takis
    Όνομα
    τάκης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    κόρινθος
    Μηνύματα
    17

    Thumbs up

    Το καλύτερο που εχεις να κανεις είναι να τραβήξεις τον αγωγό γείωσης από το πλησιέστερο κουτί που την φέρει,σου μιλώ ως επαγγελματίας.Σε άλλη περίπτωση φωνάζεις ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Ας υποθεσουμε οτι εισαι σε ενα σπιτι χωρις γειωση ,με την κοντινοτερη γειωση στα 20 μετρα και ΔΕΝ μπορεις να περασεις καλωδιο εως το σπιτι σου..
    Το 1970 θα εβαζες κανονικα την συσκευη στη μπριζα.
    Το 2011 ειναι βεβαιο οτι θα σκοτωθεις.
    Δηλαδη ολες οι οικογενειες με σπιτια του '70 ειναι μελοθανατοι.Αυτο λεω.
    Εγω ζουσα σε σπιτι χωρις γειωση 17 χρονια.Αν η συσκευη ειναι απειραχτη δεν εχει προβλημα.
    Το ξερω οτι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ γειωση, αλλα ο ανθρωπος εθεσε ενα ερωτημα. Να την βαλει στη μπριζα χωρις γειωση 'η οχι? Εγω ειπα ναι.
    Εν παση περιπτωση ,στη θεση του θα μετρουσα τους σωληνες θερμανσης αν ειναι γειωμενοι ,και αν ναι, θα επερνα γη απο τους σωληνες.
    Αλλιως βγαλε και τις λαμπες ,βγαλε και τη τηλεοραση,κλεισε και το γενικο ,γιατι...δεν εχεις γειωση...

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367

    Προεπιλογή

    Φίλε μου έχουν δίκιο η προηγούμενη η λάμπες και η τηλεόραση δεν χρειάζονται γείωση .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-15, 13:39
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. HELP καηκε ενα SMD που πανω εγραφε μονο "2 Χ"
    By dalai in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-11, 22:00
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας