Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 69 από 69

Θέμα: "Γείωση" σε πρίζα που δεν έχει καλώδιο γείωσης

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Ρε φίλε θα με τρελάνεις; Τα τρία καλώδια που είναι στην έξοδο πάνε σε μια σούκο πρίζα. Η φάση πάει στον ένα πόλο και χρησιμοποιείται μόνο ως φάση, ο ουδέτερος πάει στον άλλο πόλο και χρησιμοποιείται μόνο ως ουδέτερος, και η - εντός εισαγωγικών - "γείωση" πάει στα δυο σιδεράκια και χρησιμοποιείται μόνο ως γείωση! Και ακόμα δεν απάντησες στην ερώτησή μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Στελιος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    σου είπα δεν θα πέσει

    με τον όρο ότι δεν θα γειώνεται πουθενά αλλού

    μπορεί ακόμα και με το πιάσιμο αυτό είναι πάλη
    πόσο γειωμένη είμαστε αν πιάνουμε κάτι άλλο

    0 Not allowed! Not allowed!
    άλλος ο μάστορας άλλη η τεχνολογία

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babys Εμφάνιση μηνυμάτων
    σου είπα δεν θα πέσει

    με τον όρο ότι δεν θα γειώνεται πουθενά αλλού

    μπορεί ακόμα και με το πιάσιμο αυτό είναι πάλη
    πόσο γειωμένη είμαστε αν πιάνουμε κάτι άλλο
    Α, δηλαδή δίνοντας 220V από το δευτερεύον ενός μ/ς απομόνωσης σε ένα ρ/δ και πατώντας το τεστ αυτό πέφτει επειδή κάπου υπάρχει μια γείωση... Τι να κάνουμε μαθαίνω κι εγώ... Το ρεύμα θα περάσει όπως δείχνει η κόκκινη γραμμή στο σχήμα; Ξέρεις να κάνεις την προσθαφαίρεση των ρευμάτων που περνάνε μέσα από το ρ/δ;

    Υ.Γ. Τελικά ίσως και να κάνω λάθος. Φαίνεται ότι οι κανονισμοί θα είναι απαραίτητοι όσο υπάρχουν άσχετοι που το παίζουν επαγγελματίες...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg a.JPG (29,0 KB, 33 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος
    Όνομα
    Στελιος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Το ρελέ μέτρα και την γείωση σαν σύνολο λάθους
    την δικιά μας την γείωση όχι την κανονική


    έτσι όπως το είδα το σχέδιο
    εσύ βγάζεις από την γείωση τον ουδέτερο
    εγώ είπα από το ουδέτερο την γείωση
    ει δυο διαφορετικά πράγματα

    Υ,Γ
    Δηλαδή στην ουσία είναι ο ουδέτερος
    Που ποιο μπροστά από το Ρ/Δ είναι
    συνδεμένος με την γείωση
    γι αυτό και είπα να μην συνδεθεί και δεύτερη γείωση
    ή κάτι που να το γειώνει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη babys : 04-05-11 στις 13:40
    άλλος ο μάστορας άλλη η τεχνολογία

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Μπα, δεν πρόκειται να συννενοηθούμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Στελιος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    μετέτρεψα λίγο το σχέδιο σου
    από που μπορεί να είναι το λάθος ρεύμα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg a.JPG (21,9 KB, 22 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    άλλος ο μάστορας άλλη η τεχνολογία

  7. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Ασυννενοησίας συνέχεια...
    Ρωτάς ή απαντάς;
    Αυτή η μετατροπή που έκανες αποτελεί βελτίωση; Για να καταλάβω κι εγώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Φίλιππε οι κανόνες υπάρχουν για να υπάρχει μια κοινή γραμμή στον τρόπο εγκαταστάσεις.
    Σκέψου να πήγαινε ο καθένας μας σε ένα σπίτι και να έκανε τις εγκαταστάσεις σύμφωνα με τις δικές του πατέντες όσο ασφαλείς και να ήτανε. Άμα πήγαινε μετά άλλος ηλεκτρολόγος θα έψαχνε τα data shet του προηγούμενου? . θα ήτανε σαν να λες ότι εγώ σου έκανα την εγκατάσταση άρα πλέον μόνο εγώ μπορώ να σε εξυπηρετήσω με αποτέλεσμα να είναι εγκλωβισμένος ο κάθε πελάτης με τον αρχικό χωρίς επιλογή αλλαγής μάστορα.
    Για να μην το μακρηγορώ ελπίζω να καταλαβαίνεις τη εννοώ.

    Στέλιο αυτό που δείχνει άπλα ο Φίλιππος είναι για μια εγκατάσταση που δεν υπάρχει γείωση καν.
    Η συνδεσμολογία του δείχνει το εξής.
    Φάση ουδέτερος τροφοδοτούν κανονικά την συσκευή. πριν το ρ/δ παίρνει τον ουδέτερο και τον περνά μέσα έξω στο ρ/δ με αποτέλεσμα οτιδήποτε να περάσει από εκεί προστίθεται και αφαιρείται από μόνο του αυτόματα χωρίς να το αντιλαμβάνεται το ρ/δ.
    Άμα για κάποιον λόγο υπάρξει διαρροή στο μεταλλικό μέρος της συσκευής κάποιο ρεύμα θα περάσει μέσο του μεταλλικού μέρους άρα και της τεχνικής γείωσης. επειδή το ρεύμα της τεχνικής γείωσης αυτοαναιρείται ,στο ρ/δ θα έχουμε την διαφορά που θα δημιουργηθεί μέσο της φάσης και του ουδέτερου κανονικά. οποτε το ρ/δ θα πέσει.
    Αυτομάτως επειδή και η τεχνική γείωση περνά από το ρ/δ θα διακοπεί και αυτή οπότε δεν θα συνεχίσει η συσκευή να είναι ενωμένη με τον τεχνική γείωση και στην πραγματικότητα ουδέτερο. Οπότε εξασφαλίστηκε και πλήρης απομόνωση της συσκευής από την γραμμή τροφοδοσίας. Φίλιππε άμα κάπου κατάλαβα λάθος με διορθώνεις.

    Εγώ στο μόνο που θα διαφωνούσα είναι ότι σε περίπτωση που ο ουδέτερος μας δεν είναι αρκετά καλός οπότε δεν κάνει καλή επιστροφή προς το δίκτυο π.χ. ενώ στον πίνακα έχω 230 βολτ στην πρίζα έχω 220 η 215 τότε ενδεχομένως ακουμπώντας την συσκευή να έχω μια διαρροή πλέον από το σώμα μου προς την γη λόγο της διαφοράς από το πραγματικό δίκτυο. Πάλι άμα κάνω λάθος με διορθώνεις. βέβαια το ρ/δ πάλι θα πέσει αλλά ενδεχομένως να έχουμε πολλές ψευδές πτώσις του ρ/δ.
    π.χ. άμα γεφυρώσεις τον ουδέτερο με την γείωση σε μια πρίζα (με σωστή και αρκετά καλή γείωση) θα σου ρίξει το ρ/δ οπότε μια μεταλλική συσκευή που ακουμπά στο πάτωμα στον τοίχο η σε ένα μεταλλικό μέρος π.χ. καλοριφέρ θα μας δημιουργούσε πολλές τέτοιες πτώσεις άρα και προβλήματα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε οι κανόνες υπάρχουν για να υπάρχει μια κοινή γραμμή στον τρόπο εγκαταστάσεις.
    Σκέψου να πήγαινε ο καθένας μας σε ένα σπίτι και να έκανε τις εγκαταστάσεις σύμφωνα με τις δικές του πατέντες όσο ασφαλείς και να ήτανε. Άμα πήγαινε μετά άλλος ηλεκτρολόγος θα έψαχνε τα data shet του προηγούμενου? . θα ήτανε σαν να λες ότι εγώ σου έκανα την εγκατάσταση άρα πλέον μόνο εγώ μπορώ να σε εξυπηρετήσω με αποτέλεσμα να είναι εγκλωβισμένος ο κάθε πελάτης με τον αρχικό χωρίς επιλογή αλλαγής μάστορα.
    Για να μην το μακρηγορώ ελπίζω να καταλαβαίνεις τη εννοώ.

    (Και πού θα ήταν το κακό αν ο κάθε γνώστης του ηλεκτρισμού έκανε τις δικές του πατέντες; Αλλά βέβαια αν πρόκειται να κάνει την εγκατάσταση ένας άσχετος τότε φυσικά και πρέπει να του δώσεις λεπτομερείς οδηγίες για το τί ακριβώς να κάνει και πώς (ηλεκτρολόγοι). Μήπως στις ηλεκτρικές - ηλεκτρονικές συσκευές υπάρχουν παρόμοιοι κανονισμοί; Πόσο πολύ δυσκολεύει η απουσία τέτοιων κανονισμών τον τεχνικό που θα πάει να επισκευάσει τη συσκευή; Μήπως καλείς για την επισκευή αυτόν που σχεδίασε το εκάστοτε μηχάνημα; Γιατί θα έπρεπε στις εγκαταστάσεις να είναι αλλιώς τα πράγματα; Το κτίριο δεν είναι κι αυτό ένα "μηχάνημα"; )

    Στέλιο αυτό που δείχνει άπλα ο Φίλιππος είναι για μια εγκατάσταση που δεν υπάρχει γείωση καν.
    Η συνδεσμολογία του δείχνει το εξής.
    Φάση ουδέτερος τροφοδοτούν κανονικά την συσκευή. πριν το ρ/δ παίρνει τον ουδέτερο και τον περνά μέσα έξω στο ρ/δ με αποτέλεσμα οτιδήποτε να περάσει από εκεί προστίθεται και αφαιρείται από μόνο του αυτόματα χωρίς να το αντιλαμβάνεται το ρ/δ.
    Άμα για κάποιον λόγο υπάρξει διαρροή στο μεταλλικό μέρος της συσκευής κάποιο ρεύμα θα περάσει μέσο του μεταλλικού μέρους άρα και της τεχνικής γείωσης. επειδή το ρεύμα της τεχνικής γείωσης αυτοαναιρείται ,στο ρ/δ θα έχουμε την διαφορά που θα δημιουργηθεί μέσο της φάσης και του ουδέτερου κανονικά. οποτε το ρ/δ θα πέσει.
    Αυτομάτως επειδή και η τεχνική γείωση περνά από το ρ/δ θα διακοπεί και αυτή οπότε δεν θα συνεχίσει η συσκευή να είναι ενωμένη με τον τεχνική γείωση και στην πραγματικότητα ουδέτερο. Οπότε εξασφαλίστηκε και πλήρης απομόνωση της συσκευής από την γραμμή τροφοδοσίας. Φίλιππε άμα κάπου κατάλαβα λάθος με διορθώνεις.

    ( Π Ο Λ Υ Σ Ω Σ Τ Α ! ! )

    Εγώ στο μόνο που θα διαφωνούσα είναι ότι σε περίπτωση που ο ουδέτερος μας δεν είναι αρκετά καλός οπότε δεν κάνει καλή επιστροφή προς το δίκτυο π.χ. ενώ στον πίνακα έχω 230 βολτ στην πρίζα έχω 220 η 215 τότε ενδεχομένως ακουμπώντας την συσκευή να έχω μια διαρροή πλέον από το σώμα μου προς την γη λόγο της διαφοράς από το πραγματικό δίκτυο. (Ναι. Αλλά σκέψου ότι σε αυτήν την περίπτωση που λες θα βρεθείς υπό τάσεις 10V και 15V αντίστοιχα. Πάλι λοιπόν δεν παθαίνεις τίποτα, μάλιστα δεν θα το καταλάβεις καν.) Πάλι άμα κάνω λάθος με διορθώνεις. βέβαια το ρ/δ πάλι θα πέσει αλλά ενδεχομένως να έχουμε πολλές ψευδές πτώσις του ρ/δ.
    π.χ. άμα γεφυρώσεις τον ουδέτερο με την γείωση σε μια πρίζα (με σωστή και αρκετά καλή γείωση) θα σου ρίξει το ρ/δ οπότε μια μεταλλική συσκευή που ακουμπά στο πάτωμα στον τοίχο η σε ένα μεταλλικό μέρος π.χ. καλοριφέρ θα μας δημιουργούσε πολλές τέτοιες πτώσεις άρα και προβλήματα..
    Κοίτα, με την προϋπόθεση ότι η συσκευή είναι εντάξει, η σύνδεση της εικονικής γείωσης με μια πραγματική δεν θα ρίξει το συγκεκριμένο ρ/δ. Γιατί; Γιατί το ρεύμα που θα περάσει από την εικονική γείωση (που στην ουσία είναι ουδέτερος) για να πάει στην κανονική θα περάσει δυο φορές από το ρ/δ με αντίθετη κατεύθυνση, οπότε το ρ/δ δεν θα πέσει όσο και να είναι αυτό το ρεύμα. Βέβαια αν η παροχή του κυκλώματος αυτού περνάει μέσα από ένα άλλο ρ/δ, εκείνο ναι, θα πέσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-15, 13:39
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. HELP καηκε ενα SMD που πανω εγραφε μονο "2 Χ"
    By dalai in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-11, 22:00
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας