Γεια σας,

Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό πρόβλημα με την εκκίνηση τριφασικού κινητήρα 3KW-4HP κοπτικού μηχανήματος ξύλων Holzher,1265. To μηχάνημα έχει χαρακτηριστικά 230V/400V , 10.6A/6,1A αστέρα/τρίγωνο. Άνοιξα το κουτί του κινητήρα και βρίσκεται σε συνδεσμολογία αστέρα. Ο κινητήρας δουλεύει μια χαρά όταν τροφοδοτείται από την ΔΕΗ. Το πρόβλημα είναι ότι στην εφαρμογή θέλω να τον τροφοδοτήσω από inverter DC/AC ισχύος 10KVA. Το δίκτυο της ΔΕΗ θα φύγει τελείως. Ο inverter μπορεί να δώσει λοιπόν 14.5Α ανά φάση.
Στην αρχή πίστευα ότι κάτι έφταιγε με τον συντελεστή ισχύος, αλλά κοίταξα ότι ήταν 0.9, οπότε δεν συνέχισα να το ψάχνω προς αυτήν την κατεύθυνση. Αυτό που προκαλεί το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα είναι το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα. Δεδομένου ότι ο κινητήρας είναι διπολικός (3000rpm) είδα από βιβλίο του Καθηγητή Κάπου "ΠΙΝΑΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΜΕΓΕΘΩΝ", το ρεύμα εκκίνησης μπορεί να φτάσει μέχρι και 8-10 φορές το ονομαστικό, δηλαδή μια μέση τιμή 57.6Α ανά φάση με απευθείας εκκίνηση. Ο inverter AC/DC των 10ΚW μπορεί να δώσει μέχρι και 20% παραπάνω ισχύ, αλλά και πάλι ούτε καν πλησιάζει το ρέυμα εκκίνησης.
Έχω βρει έναν inverter εκκίνησεως 4ΚW που η έξοδος του πρέπει να συνδεθεί κατευθείαν πάνω στα u,v,w του κινητήρα και να παίρνει μόνιμα τριφασική τάση τροφοδοσίας. Όμως το κοπτικό μηχάνημα έχει πάνω αρκετούς αυτοματιμούς με ρελέ και τερματικούς διακόπτες. Για να εγκαταστήσω τον inverter πρέπει να παρέμβω στον αυτοματισμό του συστήματος, πράγμα που δεν είναι ό,τι καλύτερο και όχι εύκολο. Δεν βλέπω άλλη λύση για την περίπτωση μου από inverter εκκίνησης. Πυκνωτές εκκίνησης πάνε μόνο σε μονοφασικούς. Εκκίνηση αστέρα-τρίγωνο ? Δουλεύει ήδη σε αστέρα οπότε δεν θα έχει νόημα. Soft starter ίσως? Κάτι άλλο που ίσως παίζει ρόλο...Ο inverter AC/DC απέχει από το κοπτικό μηχάνημα 90m και είναι συνδεδενένος με καλώδιο 2.5mm2. Mπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο που μπορεί να φταίει, προτού φάω μια περιουσία αγοράζοντας πράγματα που ίσως δεν δουλέψουν ποτέ???

Σόρυ αν σας κούρασα με λεπτομέρειες, αλλά παρακαλώ τα φώτα σας συνάδελφοι...