Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Dvd player

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλεκτρα
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Dvd player

    Καλησπέρα σας! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, γιατί δεν ξέρω που αλλού μπορώ να απευθυνθώ.. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα dvd player. Για αρκετό καιρό έβλεπα ταινίες μέσω του υπολογιστή ( τον σύνδεα με καλώδιο σκαρτ με την τηλεόραση ). Αυτή η πατέντα όμως δεν είναι και πολύ αξιόπιστη, καθώς πολλές φορές δεν λειτουργεί..

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κυκλοφορεί κάποιο dvd player στην αγορά που να σηκώνει εξωτερικό σκληρό δίσκο (εκεί έχω τις ταινίες), ή που να συνδέεται με τον υπολογιστή..Και σε προσιτή τιμή, αν είναι δυνατόν..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά...
    Κυκλοφορούν αρκετά DVD players με USB υποδοχή. Εκεί μπορείς να συνδέσεις έναν USB δίσκο (φαίνεται σαν USB flash disk) και να δεις τις ταινίες σου. Οι τιμές τους ξεκινούν από 35 Ευρώ περίπου. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο να σου το προτείνω.

    ΟΜΩΣ, χρειάζεται προσοχή στα εξής τρία σημεία:
    1. Ο δίσκος πρέπει να είναι φορμαρισμένος με FAT32. Δίσκος φορμαρισμένος με NTFS δεν αναγνωρίζεται. Σε περίπτωση που τον έχεις τώρα σε NTFS, είτε θα τον μετατρέψεις σε FAT32, είτε θα χρησιμοποιείς ένα USB flash disk.
    2. Το DVD player θα πρέπει να παίζει DIVX αρχεία, για να μην έχεις πρόβλημα με AVI, υπότιτλους κλπ. Η λέξη DIVX αναγράφεται συνήθως στην πρόσοψη.
    3. Αν έχεις ταινίες και υπότιτλους σε ξεχωριστά αρχεία (π.χ. AVI και SRT), τότε πιθανόν να μην μπορείς να δεις Ελληνικούς υπότιτλους - ή και καθόλου. Όσο πιο παλιά η συσκευή, τόσο πιο πιθανό να υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν λύσεις βέβαια που απαιτούν μετατροπές αρχείων και ελεύθερο χρόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Σκέφτηκες την λύση του HTPC (Home Theater PC) ενός υπολογιστή δηλαδή που θα είναι αποκλειστικά συνδεδεμένος με την τηλεόρασή σου. Εχει πολλά συμμαζεμένα κουτιά μου είναι λίγο μεγαλύτερα απο DVD και εμφανίσιμα, ότι πρέπει για το σαλόνι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλεκτρα
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά...
    Κυκλοφορούν αρκετά DVD players με USB υποδοχή. Εκεί μπορείς να συνδέσεις έναν USB δίσκο (φαίνεται σαν USB flash disk) και να δεις τις ταινίες σου. Οι τιμές τους ξεκινούν από 35 Ευρώ περίπου. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο να σου το προτείνω.

    ΟΜΩΣ, χρειάζεται προσοχή στα εξής τρία σημεία:
    1. Ο δίσκος πρέπει να είναι φορμαρισμένος με FAT32. Δίσκος φορμαρισμένος με NTFS δεν αναγνωρίζεται. Σε περίπτωση που τον έχεις τώρα σε NTFS, είτε θα τον μετατρέψεις σε FAT32, είτε θα χρησιμοποιείς ένα USB flash disk.
    2. Το DVD player θα πρέπει να παίζει DIVX αρχεία, για να μην έχεις πρόβλημα με AVI, υπότιτλους κλπ. Η λέξη DIVX αναγράφεται συνήθως στην πρόσοψη.
    3. Αν έχεις ταινίες και υπότιτλους σε ξεχωριστά αρχεία (π.χ. AVI και SRT), τότε πιθανόν να μην μπορείς να δεις Ελληνικούς υπότιτλους - ή και καθόλου. Όσο πιο παλιά η συσκευή, τόσο πιο πιθανό να υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν λύσεις βέβαια που απαιτούν μετατροπές αρχείων και ελεύθερο χρόνο.

    Ναι αλλα το USB flash disk θα χωραει ταινιες? Εχω ακουσει οτι υπαρχουν με 34 Γκιγκα και κατι παραπανω, αλλα οι τιμες τους φτανουν τα 100+ βαλε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλεκτρα
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκες την λύση του HTPC (Home Theater PC) ενός υπολογιστή δηλαδή που θα είναι αποκλειστικά συνδεδεμένος με την τηλεόρασή σου. Εχει πολλά συμμαζεμένα κουτιά μου είναι λίγο μεγαλύτερα απο DVD και εμφανίσιμα, ότι πρέπει για το σαλόνι.
    χμμ...οχι δεν το εχω ξανακουσει αυτο...μπορεις να μου το εξηγησεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Αυτό που εννοώ με το flash disk είναι το εξής:
    Αν θέλεις να δεις μία ταινία, κουμπώνεις το flash disk στον υπολογιστή σου, αντιγράφεις την ταινία από το σκληρό στο flash disk, ξεκουμπώνεις το flash disk, το κουμπώνεις στο DVD player και βλέπεις την ταινία.
    Αν θέλεις να δεις άλλη ταινία, σβήνεις την πρώτη από το flash disk και επαναλαμβάνεις την διαδικασία.
    Οι ταινίες συνήθως είναι 4,5,6,7 Gigabytes το πολύ. Ένα 8GB flash disk επομένως θα κάνει.

    Ο gsmaster εννοεί να αγοράσεις μικρό PC κατάλληλο για σαλόνι και να το βάλεις δίπλα στην τηλεόραση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δες εδώ ενδεικτικα μερικά κουτιά για αυτή την δουλειά...
    http://www.e-shop.gr/search_per.phtm...MEDIA%20CENTER

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλεκτρα
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που εννοώ με το flash disk είναι το εξής:
    Αν θέλεις να δεις μία ταινία, κουμπώνεις το flash disk στον υπολογιστή σου, αντιγράφεις την ταινία από το σκληρό στο flash disk, ξεκουμπώνεις το flash disk, το κουμπώνεις στο DVD player και βλέπεις την ταινία.
    Αν θέλεις να δεις άλλη ταινία, σβήνεις την πρώτη από το flash disk και επαναλαμβάνεις την διαδικασία.
    Οι ταινίες συνήθως είναι 4,5,6,7 Gigabytes το πολύ. Ένα 8GB flash disk επομένως θα κάνει.

    Ο gsmaster εννοεί να αγοράσεις μικρό PC κατάλληλο για σαλόνι και να το βάλεις δίπλα στην τηλεόραση.

    Ναι καταλαβα..Απλα το ειχα σκεφτει ετσι ωστε να αποφευγω αυτη τη διαδικασια, αλλα συμφερει απο αλλες αποψεις...Σε ευχαριστω πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλεκτρα
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ ενδεικτικα μερικά κουτιά για αυτή την δουλειά...
    http://www.e-shop.gr/search_per.phtm...MEDIA%20CENTER
    Πραγματικα, μονο που ειδα και διαβασα αγχωθηκα !! Δεν εχω ιδεα γι αυτα...Και ελεγα οτι εχω κ μια ''χ'' σχεση με την τεχνολογια !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή DVD PLAYER

    Ο Μαρινοπουλος εχει ενα PHILIPS DVD PLAYER με 39€ που εχει θυρα USB μπροστα.Οσοι το εχουν παρει παιζει μια χαρα τις ταινιες απο το USB.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ: dvd player
    By ada_aris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-15, 01:05
  2. vga σε dvd player
    By kostas_90210 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-11, 18:57
  3. Υποτιτλοι σε DVD player
    By dj_mike in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-10, 13:49
  4. Εξοδοι DVD-player
    By Xarry in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 23:10
  5. φορητο DVD player & TV
    By dj_mike in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 19:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας