Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Μέτρηση τάσης και ρεύματος σε arduino??

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή Μέτρηση τάσης και ρεύματος σε arduino??

    Καλησπέρα και καλή χρονία. έχω αναλάβει μία κατασκευή και σε ένα κομμάτι θέλω να μετράω ρεύμα και τάση στα αναλογικά ποδαράκια ενός arduino. εκεί που έχω κολλήσει είναι πως γίνεται αυτο. αρχικά για την τάση το πρώτο που σκέφτικα ήταν ένας απλός διαιρέτης τάσης αλλά πως γίνεται να αποφύγω την υπέρταση???αν βάλω μια zener στην έξοδο ή να το βάλω σε σειρά με ένα buffer το οποίο θα πολώνεται με 5 βολτ θα κάνει δουλεία?? έπειτα για την μέτρηση ρεύματος έχω δει διάφορους τρόπους αλλά δεν έχω κατασταλάξει σε κάποιον. αρχικά αυτο θα μου έκανε το οποίο είναι το πιο απλό (και φτηνό)?? το μέγιστο ρεύμα θα είναι 2,5 αμπερ.
    http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...9QEwBQ&dur=286

    Επίσης αν δεν κάνει το παραπάνω σε περίπτωση που διαλέξω μία shunt αντίσταση πως θα ξέρω τα χαρακτηριστικά του για να φτιάξω κατάλληλα το προγραμμα? (σε μία που βρήκα για παράδειγμα λέει 3A 50mV τα 3Α είναι το μέγιστο ρεύμα οκ τα 50mV τι είναι??Γενικά πάνε γραμμικά αυτές??)
    Αυτά τα ολίγα
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι χρόνια πολλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά κανείς καμιά ιδέα?? Βρήκα αυτό το κύκλωμα για την διαίρεση της τάσης. τι λέτε μου κάνει?
    ZENER1.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sabouras
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    νομίζω ότι αυτό θα σου λύσει το πρόβλημα
    http://www.ebay.com/itm/1pcs-Hall-Se...item27cbfbd6ac

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σου πρότεινα μια λύση έτοιμη με αυτό:

    http://shop.boxtec.ch/pub/sparkfun/A..._Board_v12.pdf
    http://shop.boxtec.ch/pub/sparkfun/acs_0712.pdf

    Είναι ένας Hall αισθητήρας ρεύματος με ενσωματωμένο shunt και ασφάλεια και παράγει γραμμική τάση ανάλογη ανά Ampere ρεύματος που μετράει. Θα σου πρότεινα ειδικότερα τον ACS712ELCTR-20A-T που δίνει έξοδο 100mV/A και είναι πολύ ευκολο στoυς υπολογισμούς στον κώδικα. Νομίζω οτι η Sparkfun δίνει μια έτοιμη πλακετίτσα: https://www.sparkfun.com/products/8883

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ειναι overkill να βαλεις hall sensor 20A οταν δεν υπαρχουν οι αντιστοιχες απαιτησεις.

    Αρκει μια shunt, το πολυ κι ενας τελεστικος για ενισχυση. Οταν γραφουν 3Α/50mV σημαινει οτι αν διαρρεεται απο ρευμα 3Α αναπτυσσει 50mV πτωση τασης πανω της, δλδ εχει αντισταση 16,66mΩ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι overkill να βαλεις hall sensor 20A οταν δεν υπαρχουν οι αντιστοιχες απαιτησεις.

    Αρκει μια shunt, το πολυ κι ενας τελεστικος για ενισχυση. Οταν γραφουν 3Α/50mV σημαινει οτι αν διαρρεεται απο ρευμα 3Α αναπτυσσει 50mV πτωση τασης πανω της, δλδ εχει αντισταση 16,66mΩ
    Α μάλιστα οπότε το βρίσκω με τον νόμο του Ωμ εε; ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Λογικά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις και την εσωτερική τάση αναφοράς του μικροελεγκτή (1,1 volts αν θυμάμαι καλά) αν πας σε shunt <0.4 Ohm . Γιατί με τάση αναφοράς 5 volts θα είναι δύσκολο να μετράς τόσο χαμηλές τάσεις.

    Προσωπικά θα έβαζα μία shunt 0.1 Ohm 1% και ένα max4080 (ή κάποιο παρόμοιο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη firewalker : 29-12-12 στις 12:50
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    what do you mean???? δεν σε πιάνω. βασικά σκεφτόμουν αρχικά να ενισχύσω το σήμα και μετά να το δώσω στον μικροελεγκτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Ναι, σωστά σκέφτεσαι. Απλά δεν μπορείς να βάλεις κάποιον γενικής χρήσεως ενισχυτή. Οπότε θα ήταν καλύτερα να βάλεις κάποιον ενισχυτή που έχει κατασκευαστεί ειδικά για τον σκοπό αυτό.

    Π.χ. (τυχαία επιλογή από digikey)
    ΜΑΧ471 (αναλογικό)
    INA219 (I2C).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παίδες επανήλθα θέλω να ρωτήσω κάτι πάνω στο συγκεκριμένο project γτ έχω σκαλώσει άσχημα.θέλω να διαβάσω 2 τάσεις μέσω των analog inputs. η μία είναι η τάση μπαταίας και η άλλη τάση από ενα φωτοβολταικό. επείδη δεν μπορούσα να βάλω κατευθείαν 12v πάνω στον arduino έχω φτιάξει και δύο διαιρέτες τασης για να ρίξω την τάση κοντα στα 3V.η γειώσεις και στους δύο διαιρετές είναι συνδεμένες μεταξύ τους πειράζει αυτο???το πρόβλημα μόυ είναι ότι για κάποιο λόγο μόλις συνδέσω την όλη διάταξη κοιτάω με το πολύμετρο και μετράω την τάση της μπαταρίας και στην μπαταρία προφανως αλλά και εκεί που δυνδέουμε το φωτοβολταικο με κορυφαία προσπάθεια κάποια στιγμή να διαβάσει τάση ο ρυθμιστής και να αρχίσει να φορτίζει την μπαταρία χωρίς να είναι συνδεμένο το φωτοβολταικό!!! έχετε καμιά ιδέα για΄τι έχω σκαλώσει άσχημα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πηγές σταθερής τάσης και σταθερού ρεύματος
    By dog80 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 21:48
  2. Μέτρηση και καταγραφή ρεύματος στον H/Y
    By master3763 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-11, 08:21
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-11, 22:09
  4. Μέτρηση ρεύματος με αρντυινο
    By xmaze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-10, 12:17
  5. Μέτρηση τάσης με Arduino
    By kolokythas in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-10, 18:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας