Σελίδα 10 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 158

Θέμα: Τι διαφορά έχει ο ηλεκτρολόγος από τον ηλεκτρονικό..?

  1. #91
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    FILMAN
    για αλλη μια φορα θα σου πως οτι αυτα που εγραψες δεν ειναι λαθος αλλα...

    επειδη σε ενα σημειο στην τηλεοραση εχουμε 25kv θες να λεμε οτι γενικα ο ηλεκτρονικος ασχολειται με υψηλες τασεις...?φυσικα και οχι..

    στο θεμα της συχνοτητας λεω οτι γενικα ο ηλεκτρολογος ασχολειται με χαμηλη συχνοτητα και απο κατω λεω οτι ο ηλεκτρονικος ασχολειται απο χαμηλες μεχρι και υψηλες συχνοτητες οποτε που ειναι το λαθος?

    οσο για την ερωτηση
    "όταν κάποιος ακούει τη λέξη "ηλεκτρονικός", τι του έρχεται στο μυαλό, αν όχι κάποιος τηλεορασάς;"
    δεν καταλαβα τι εννοεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #92
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Και μιά άλλη προσέγγιση, πέρα από τις τάσεις και τα ρεύματα :

    Ηλεκτρολόγος:
    Ο τεχνικός που προσπαθεί να βάλει σε μιά σειρά: τρία καλώδια, μία ασφάλεια ένα relay και ένα διακόπτη στα οποία η τάση είτε είναι 200V είτε 240V δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο, αφού απώτερος σκοπός είναι απλά να ανάψει μια λάμπα (λίγο περισσότερο - λίγο λιγότερο) .
    Το σύρμα είναι απλά σύρμα, η αντίσταση απλά αντίσταση...από την οποία παίρνει μόνο αυτό που απεγνωσμένα προσπαθούμε να αποφύγουμε .... τις απώλειες (σπατάλη ισχύος).
    Την δουλειά την κάνει απλά για τα προς το ζην, έχει ελάχιστες πιθανότητες για να αυτοσχεδιάσει – δημιουργήσει και ο όρος ηλεκτρολόγος δεν αναφέρεται στο λεξικό των hobby.
    Συνήθως δυσκολεύεται να τα καταφέρει και να βρει το όποιο πρόβλημα στα ανωτέρω πέντε εξαρτήματα και αν τελικά το κάνει…δεν νοιώθει και τίποτα ιδιαίτερο
    (άναψε η λάμπα so what?).
    Για να μάθει βασικά πράγματα της δουλειάς και να βγάζει το ψωμί του αρκεί να κάτσει κοντά στον μάστρο-Μίτσο μία εβδομάδα….
    Όνειρό του είναι να υπογράψει εγκατάσταση κάποιων δεκάδων KW.
    Η βάση της επιστήμης του εδώ και σχεδόν 200 χρόνια παραμένει η ίδια (ακόμα και η τάση … τι ρουτίνα!!!!) , η δε πρόοδος είναι ελάχιστη και το πριν πέντε χρόνια είναι παρόμοιο με το σήμερα.
    Όργανα που χρησιμοποιεί: δοκιμαστικό κατσαβίδι.
    Συντελεστής απόδοσης ισχύος: 30%
    Πράγματα που μπορεί να κάνει: Να ανάψει μια λάμπα και να γυρίσει ένα μοτέρ .
    Μαγικές ικανότητες: Εντελώς πεζές. Πατάς τον διακόπτη και σε απόσταση δύο μέτρων ανάβει η λάμπα!!!!

    Ηλεκτρονικός:
    Ο τεχνικός που προσπαθεί να κάνει χιλιάδες εξαρτήματα με άπειρους συνδυασμούς τιμών και άπειρες συνθήκες καταστάσεων να συνεργαστούν μεταξύ τους, , όπου τα 5V δεν είναι ίδια με τα 5,1V και ένα σύρμα προς τη γη δεν είναι αναγκαστικά και βραχυκύκλωμα.
    Το σύρμα
    η η αντίσταση είναι και επαγωγή και πυκνωτής , οι δε απώλειες (σπατάλη ισχύος)...δεν είναι ο σκοπός.
    Κάνει τη δουλειά του με μεγάλη ευχαρίστηση, έχει άπειρες δυνατότητες αυτοσχεδιασμού και δημιουργίας και είναι πρώτιστα hobby και κατά δεύτερο λόγο εργασία.
    Ενθουσιάζεται με τις δημιουργίες στου σε σημείο που να παραμελεί τον εαυτό του.
    Για να μάθει βασικά πράγματα της δουλειάς και να βγάζει το ψωμί του απαιτούνται κάποια χρόνια στο θρανίο και άλλα τόσα κοντά στον μάστρο-Μίτσο.
    Όνειρό του είναι να φτιάξει πομπό με μια αντίσταση και έναν πυκνωτή και δέκτη με λίγο σύρμα μία δίοδο και καθόλου τάση.
    Η επιστήμη του εδώ και 80 χρόνια έχει κάνει άλματα και το πρίν ένα λεπτό δεν έχει καμιά σχέση με το τώρα.
    Όργανα που πρέπει να γνωρίζει - χρησιμοποιεί….δεκάδες.
    Συντελεστής απόδοσης ισχύος: έως και 90%
    Πράγματα που μπορεί να κάνει: Άπειρα …. αρκεί να υπάρχει φαντασία.
    Μαγικές ικανότητες: Houdini (περπατάς στην σελίνι και σε βλέπουν στο Νευροκόπι).
    __________________

    MacGyver.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 08-04-10 στις 09:38

  3. #93
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μιά άλλη προσέγγιση, πέρα από τις τάσεις και τα ρεύματα :

    Ηλεκτρολόγος:
    ...

    Ηλεκτρονικός:
    Πράγματα που μπορεί να κάνει: Άπειρα …. αρκεί να υπάρχει φαντασία.
    Μαγικές ικανότητες: Houdini (περπατάς στην σελίνι και σε βλέπουν στο Νευροκόπι).
    __________________
    MacGyver.
    Καλημέρα,

    σίγουρα σε κατατάσσω στην 'κατηγορία' των ηλεκτρονικών καθότι τα όσα αναφέρεις σίγουρα ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας και επομένως με μία καλή αίσθηση του χιούμορ που νομίζω πως διαθέτω θα έλεγα πως είναι πολύ ενδιαφέροντα.

    Γιατί στη σφαίρα της πραγματικότητας τα πράγματα είναι πολύ πεζά έως άχαρα καθότι όπως επεξήγησα σε προηγούμενο post οι προσδιορισμοί αυτοί αναφέρονται και μόνο σε επαγγελματικούς τίτλους και επομένως δεν έχουν σχέση με τις γνώσεις, ανησυχίες, hobby κλπ. άλλα ωραία αλλά με το βιοπορισμό προκειμένου να ανταπεξέρθεις στις υποχρεώσεις σου ως μέλος της κοινωνίας (π.χ. να σπουδάσεις κανένα κουτσούβελο, να εξασφαλήσεις την οικογένειά σου και τον εαυτό σου και άλλα παρόμοια...). Και είναι επίσης γνωστό ότι το καλύτερο hobby να έχεις, όταν το ασκείς επαγγελματικά πάυεις να το βλέπεις ρομαντικά και μπορεί να το ασκείς ολίγον ρουτινιάρικα πλέον...

    Όσον αφορά την εξειδίκευση π.χ. του ηλεκτρονικού αυτή μπορεί να προκύψει ως άσκηση ειδικότητας στο τελευταίο μέρος σπουδών του Ηλεκτρολόγου, οπότε οι ρόλοι τελικά είναι σε κάποιο βαθμό επικαλυπτόμενοι και βεβαίως υπάρχουν γκρίζες ζώνες τις οποίες βέβαια εκμεταλλεύται κατά το δοκούν και το σαθρό σύστημα στην χώρα μας των πιστοποιήσεων και επαγγελματικών δικαιωμάτων...

    Ως χομπίστας μπορείς να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις χωρίς ταμπέλες και... φαμφάρες... Οι κατασκευές σου και κυρίως οι γνώσεις σου θα είναι το σήμα καταθεθέν με την προϋπόθεση ότι και τα δύο δεν αξιολογούνται από άσχετους και... κολλημένους. Ακόμα και έτσι να είναι το κάνεις για τον ευατό σου... Γιατί στο άλλο άκρο μπορείς να βρείς πολλούς με ταμπέλες που στην πραγματικότητα είναι άσχετοι, διότι αυτό που έμαθαν το έκαναν μόνιο για την ταμπέλα και δεν το βίωσαν με κατασκευές κλπ. Πάρε παράδειγμα τους πολιτικούς μας που πολλοί απόφοιτοι και αριστούχοι του Harvard Business School και διδάκτορας σε έδρες διεθνών πανεπιστήμίων αποδείχτηκαν... μπουχέσες όταν προσπάθησαν να ασκήσουν την όποια πολιτική τους στο καθημερινό στίβο και έφεραν την χώρα όχι στο χείλος αλλά στην απόλυτη χρεωκοπία... Τελικά το Harvard πολύ κακό σχολείο θα έλεγε συνειρμικά η γιαγιά μου, βγάζει ή άσχετους ή αποκομμένους από την κοινωνία ανθρώπους...!!!

    Τα λέμε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #94
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    εγω δεν βλεπω ετσι παιδια... δεν βλεπω 2 επαγγελματα.. βλεπω 2 κατηγοριες επαγγελματιων που ασκουν 2 αδελφικα επαγγελματα. Αυτοι που γουσταρουν την δουλεια τους και αυτοι που την εχουν βαρεθει...
    Οπως ολα τα αδελφια λοιπον πλακωνονται μεταξυ τους για το ποιος ειναι καλητερος... γιατι κανενας ηλεκτρονικος δεν ασχολειτε με τις κομοτριες να τις πει οτι η δουλεια που κανουν ειναι πιο ευκολη απο αυτην του ηλεκτρονικου? γιατι οι ηλεκτρολογοι δεν λεε τπτ στους καθηγητες για την δουλεια τους...???
    υπαρχει ο ηλεκτρολογος που σε εναν πινακα με 5 θερμικα να τα κανει εκει μεσα Π...τ@ν@ και να μην βλεπετε... και υπαρχει και ηλεκτρολογος που εχει ολα τα καλωδια γωνιασμενα με το μοιρογνωμονιο....
    υπαρχει ο ηλεκτρονικος που σε μια κατασκευη του κολλαει την γεφυρα με θερμοσιλικονη πανω στον μετασχηματιστη και τον πυκνωτη στα ποδια τις γεφυρας οπως υπαρχει και ο ηλεκτρονικος που οταν σχεδιαζει μια πλακετα ευθυγραμμιζει τις αντιστασεις και δεν γουσταρει ουτε μια γεφυρα στην πλακετα του...

    εγω αυτα τα 2 συγκρινω και οχι τον σεφ φαγητων με τον σεφ ζαχαροπλαστικης..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Ολες οι γνώμες σεβαστές.
    Το επίπεδο της συζήτησης πραγματικά είναι υψηλό.Πολύ χαίρομαι.
    Θα σταθώ όμως στο τελευταίο post του Ανώνυμου, που πιστεύω αντιπροσωπεύει πιο ρεαλιστικά τήν πραγματικότητα.
    Δυστυχώς με το να ονειροπολούμε, δεν ταίζουμε το σπίτι μας, θα πεινάσουμε και στο τέλος θα καταλήξουμε να τρώμε ηλεκτρονικά μπιφτέκια.
    Αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Εγώ που δεν είμαι άμεσα εμπλεκόμενος με αυτά τα επαγγέλματα, το βλέπω σαν χόμπυ και το απολαμβάνω, δεν είναι όμως έτσι για ένα επαγγελματία..... Και αυτό είναι απόροια (κατάντια) της πολιτικής που άσκησαν οι απόφοιτοι του Harvard Business School, που πολύ εύστοχα σχολιάζει ο Ανώνυμος.
    Καλημέρα !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #96
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Για αποφυγή κάθε παρεξήγησης να συμπληρώσω ότι η ανωτέρω άποψη μου δεν έχει σκοπό να μειώσει τους ηλεκτρολόγους, ούτε να εξυψώσει τους ηλεκτρονικούς.
    Με κανέναν δεν επιδιώκω προσωπική αντιπαράθεση του τύπου (Ο μπαμπάς μου είναι ποιο δυνατός από τον δικό σου).
    Απλά είναι απόρροια ...άντα και πλέον χρόνων πολύωρης επαγγελματικής συμβίωσης με τους μεν και τους δε.
    Κάθε διαχωρισμός αναφέρεται σε κάποιες περιπτώσεις με υπερβολή, με χιουμοριστικό σκοπό πάντα και όχι για να μειώσει τον ένα η τον άλλο.
    Δεν μπαίνω στη διαδικασία της κοινωνικής προσφοράς, γιατί θα εμπλακούν και οι οικοδόμοι, οι μπογιατζήδες, οι καθαρίστριες κλπ.
    Σαφώς, δεν είναι παράδειγμα για συζήτηση 'η γκρίζα ζώνη' π.χ της εγκατάστασης της γραμμής της TV που ούτως η άλλως με λίγη καθοδήγηση μπορεί να γίνει και από έναν που έχει ελάχιστες γνώσεις στα μεν η στα δε .
    Η σκιαγράφηση είναι ενδεικτική και δεν αντιπροσωπεύει την πλειοψηφία ούτε την μειοψηφία.
    Ξεκαρδιστικά (η για κλάματα ίσως ) παραδείγματα έχω να αναφέρω και για τους μεν και για τους δε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 08-04-10 στις 13:27

  7. #97
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Λετε ολοι φιφες με (π).Αμα την αγαπας την δουλεια σου ειτε ηλεκτρολογος εισαι ειτε ηλεκτρονικος,κανεις θαυματα....Εγω ειμαι κατα πτυχιο ηλεκτρολογος και κατα χομπυ ηλεκτρονικος....και το ενα με συναρπαζει και το αλλο...Σκοπος δεν ειναι να κανουμε μια δουλεια και να παρουμε το 50ευρω και να την κανουμε με ελαφρα...σημασια εχει η ποιοτικη δουλεια και η δημιουργηκοτητα...δεν ξερω κατα ποσο γινομαι αντιληπτος,τι θελω να πω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #98
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λετε ολοι φιφες με (π).Αμα την αγαπας την δουλεια σου ειτε ηλεκτρολογος εισαι ειτε ηλεκτρονικος,κανεις θαυματα....Εγω ειμαι κατα πτυχιο ηλεκτρολογος και κατα χομπυ ηλεκτρονικος....και το ενα με συναρπαζει και το αλλο...Σκοπος δεν ειναι να κανουμε μια δουλεια και να παρουμε το 50ευρω και να την κανουμε με ελαφρα...σημασια εχει η ποιοτικη δουλεια και η δημιουργηκοτητα...δεν ξερω κατα ποσο γινομαι αντιληπτος,τι θελω να πω
    Εδώ αποφασίζει ότι όλοι οι άλλοι λένε....: η γνώση, το πτυχίο, η πείρα στην ποιοτική δουλειά, το σεβαστό της ηλικίας η ...το ήθος ??
    Αυτά βλέπω (αρκετά συχνά μάλιστα) και είμαι στα όρια της αποχώρησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 08-04-10 στις 15:23

  9. #99
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Αν μπορούσαμε να βγάλουμε την ουσία των όσων έχουν γραφτεί ως τώρα, πιστεύω ότι όλοι μας λέμε το ίδιο πάνω κάτω. Ηλεκτρονική και Ηλεκτρολογία γειτνιάζουν και έχουν ένα κοινό σκοπό, την παραγωγή και δημιουργία του αυτόματου έλεγχου. Η κάθε πλευρά βέβαια έχει τις ιδιαιτερότητές της και την εξειδίκευσή της.
    Ίσως θα ήταν πολύ χρήσιμο για την κουβέντα μας εδώ, να παραθέταμε τις προσωπικές μας επαγγελματικές εμπειρίες και τότε θα έβγαιναν περισσότερο ουσιαστικές απαντήσεις στις απορίες ειδικά των νεώτερων μελών του site που βρίσκονται στην αρχή της επαγγελματικής ή εκπαιδευτικής τους πορείας.
    Προσωπικά αν και το έχω γράψει σε ανάλογο θέμα, είμαι ηλεκτρονικός που επαγγελματικά ξεκίνησα και συνεχίζω στην βιομηχανία. Στην πρώτη μου δουλειά υπήρχε μια ιδιαίτερη διακριτότητα των 2 ειδικοτήτων για τις οποίες κουβεντιάζουμε. Έτσι ένιωθα περισσότερο ως ηλεκτρονικός- αυτοματιστής - προγραμματιστής. Αργότερα αλλάζοντας δουλειά και αναλαμβάνοντας ένα πιο υπεύθυνο πόστο, ήρθα σε επαφή και με την ηλεκτρολογία (μέση τάση,κινητήρες,κλασσικός αυτοματισμός).
    Παρόλα αυτά θεωρώ τον εαυτό μου πρώτα ηλεκτρονικό και έπειτα ηλεκτρολόγο, πρώτα γιατί αυτό σπούδασα,μ αυτό ξεκίνησα ως μεράκι και έπειτα ως ηλεκτρολόγο γιατί μπήκα σε ένα πεδίο που πριν τον γνώριζα επιφανειακά και μόνο. Ο προκάτοχος της θέσης που είμαι σήμερα, ήταν ακριβώς το αντίθετο από μένα, παρόλα αυτά κι αυτός ανταποκρίθηκε σωστά στο μέτρο του δυνατού βέβαια, όλα τα προηγούμενα χρόνια.
    Το συμπέρασμα λοιπόν που βγαίνει είναι ότι αν αγαπάς αυτό που κάνεις ακόμα κι αν μερικές φορές καταντά ρουτίνα θέλοντας και μη, το κάνεις με επιτυχία, έστω κι αν αυτό λέγεται ηλεκτρολογία,ηλεκτρονική ή και τα 2 μαζί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #100
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Με λίγα λόγια:αν πεις έναν ηλεκτρολόγο που "μαστορεύει" τα ηλεκτρονικα "ηλεκτρονικό" θα "ψηλώσει" κάνα 2 πόντους από καμάρι...αν πεις όμως έναν ηλεκτρονικό "ηλεκτρολόγο" δε νομίζω να χαρεί...
    Μη ξεχνάτε πως όλοι οι ηλεκτρονικοί σε όποια σχολή και να πήγαν είχαν ΠΑΝΤΑ βασικό μάθημα την Ηλεκτροτεχνία...ενώ οι ηλεκτρολόγοι ποτέ δεν έκαναν "Γενικά Ηλεκτρονικά" ... οπότε οι διαφορές είναι σαφέστατες...

    υγ.1:
    αν κάποιος απλός πελάτης άσχετος με αυτά με πει "ηλεκτρολόγο" θα μειδιάσω...και μπορεί και να του εξηγήσω τη διαφορά... αν με πει όμως ηλεκτρολόγος/δικηγόρος/γιατρός/τραπεζίτης κλπ,ε,εκεί παίζει να του πω την τελευταία πρώτη...
    υγ. 2
    Φιλμαν,που να με πετύχεις και σε κέφια δηλαδή...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

Σελίδα 10 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 18:58
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 01:57
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 14:25
  4. Διαφορά sn74hc14n από cd74hc14e
    By dimi124 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 17:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας