Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 158

Θέμα: Τι διαφορά έχει ο ηλεκτρολόγος από τον ηλεκτρονικό..?

  1. #121
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εμένα στο χωριό μου αναφέρονται σε εμένα ως "Ηλεκτρονικό επιστήμονα" και χερετίζουν με τον ανάλογο χερετισμό του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου.

    Είμαι ο καλύτερος του χωριού μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Λυκιδευς Εμφάνιση μηνυμάτων
    και οι 2 κουραζονται και απ τους 2 τα παιρνει το κρατος!!!!
    Συμφωνώ απόλυτα. Ο καλύτερος του χωριού είναι πάντα ο δημόσιος υπάλληλος!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #122
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον δεν εχεις δουλεψει ποτε σαν ηλεκτρολογος για να δεις πως βγαινει το παχυ μεροκοματο....που πλεον δεν ειναι καθολου παχυ...και χωρις να κανει τπτ?????εδω πεθανα στα γελια...σε προσκαλω μια μερα να παμε μαζι για δουλεια να δουμε αν δεν θα κανεις τπτ....κ να σε πληρωσω με το μεροκαματο βοηθου καθε ευρω απτο μεροκαματο που θα σου δωσω στο τελος θα ειναι 100 κιλα ιδρωτας στο υποσχομαι!!!θα αναιρεσεις αυτο που ειπες 100000000τις εκατο και θα δεις πως ειναι απτις κουραστικοτερες δουλειες...ποια υπογραφη να βαλει για το πιστοποιητικο εννοεις στο τελος στο σχεδιο????αυτη την υπογραφη φαινομενικα εγω στη βαζω με 50 ευρωπουλα αν προκειτε για δικη μου δουλεια γτ ξερω τι εχω κανει αν εννοεις αυτους που την δινουν ετσι δεν ειμαι απο αυτους εχασεςξερεις οτι με την οποιαδηποτε στραβη για 14 χρονια στην ηλεκτρικη εγκατασταση που εφτιαξα κ εβαλα υπογραφη με μπαγλαρωνουνε?????και κατι τελευταιο εχεις την εντυπωση οτι στη NASA δουλευοθν μονο ηλεκτρονικοι?????κ οχι ας πουμε ηλεκτρολογοι μηχανικοι????????μην ξεχνας πως οι χαμηλες τασεις δημιουργουντε απο υψηλες...κ αυτο προαπαιτει οπωσδηποτε ηλεκτρολογο κ οχι ηλεκτρονικους που νομιζουν οτι ξερουν κ απο ηλεκτρολογια!!!!προσπαθω να σας πω εν τελει πως προκειται για δυο εντελως διαφορετικες επιστημες που καλως η κακως συμπληρωνει η μια την αλλη.....κ πως δεν υπαρχουν μονο οι ηλεκτρολογοι που σκαβουν κ βαζουν μπριζες που κ αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο αποσο φαινετε!!! αλλα κ εκεινοι που ειναι απο σχολες κ ξερουν αν το παμε ετσι κ απο ηλεκτρονικα κ ηλεκτρονικα ισχυος κ απο μηχανες κ απο 1000 αλλα πραγματα...

    φιλαρακο εισαι σε συγχυση ... αυτα που λες δεν εχουν καμια λογικη σειρα και καμια συνεχεια ...
    και εξηγω γιατι σου το λεω αυτο:
    οταν ειπα οτι ο ηλεκτρολογος κανει πολυ χειρονακτικη δουλεια εσυ εγραψες μια εκθεση και ειπες :

    <<εχετε δει μελετη νοσοκομειου συναδελφοι ηλεκτρονικοι????θα ξεχασετε κ αυτα που ξερετε...εχετε κανει ποτε μετρησεις σε λαδια μετασχηματιστων υψηλων τασεων για να τσεκαρετε αν εινε καλα?φωτοτεχνικες μελετες μηπως?προγραματισμο κ καλωδιωση plc?εξυπνα σπιτια???επισκευες ηλεκτρικων μερων σε cnc?ολα αυτα ειναι δουλειες ηλεκτρολογου για να μην ξεχνιομαστε ακομα νομιζετε οτι εινε τοσο ευκολη η δουλεια ενος ηλεκτρολογου??κ αυτα εινε μονο απτα ελαχιστα που μου ηρθαν στο μυαλο θα μπορουσα να γραφω μεχρι το πρωι για τις δουλειες του ηλεκτρολογου...κ το αν σκαβει κ βαζει απλα μπριζες αυτο το εκανε ο ηλεκτρολογος του προηγουμενου αιωνα ο νεος μαγκας ηλεκτρολογος εινε αυτος που ξερει τα παραπανω που ανεφερα>>

    στο καπακι λες οτι αν ερθουμε για δουλεια θα λιωσουμε στον ιδρωτα .... θελεις να πεις οτι εσυ δεν εισαι απο τους μαγκες ηλεκτρολογους , αλλα απο εκεινους του περασμενου αιωνα ???
    δεν κολανε αυτα μεταξυ τους. παρακατω γραφεις για τον δεητζη που κανει σκληρη δουλεια .... δεν εχω καταλαβει αν τελικα συμφωνεις ή διαφωνεις μαζι μου ....

    πριν κατι χρονια νοικιασα ενα μαγαζι 20 τετραγωνικα και επρεπε να παρω χαρτι ηλεκτρολογου. το μαγαζι ειχε εναν διακοπτη με μια λαμπα και 2 μπριζες !!! τιποτα αλλο. φωναξα ηλεκτρολογο το ειδε για 2 λεπτα και πληρωθηκε την υπογραφη του. αυτο ειναι η μαγκια του ηλεκτρολογου οχι οτι καθεται σε ενα γραφειο να κοιταει σχεδια οπως ειπες.
    μαγκια ειναι που οι ηλεκτρολογοι ειναι απαραιτητοι σε καποια πραγματα και πληρωνονται για να δωσουν το οκευ , αντιθετα με τους ηλεκτρονικους που δεν εχουν αντικειμενο οπως εγραψε ο φιλος ntou προηγουμενως .

    εμεις δεν ισοπεδωσαμε τιποτα και δεν μειωσαμε κανενα επαγγελμα. ισα ισα που λεμε οτι στον επαγγελματικο τομεα οι ηλεκτρολογοι αυτη τη στιγμη ειναι σε καλυτερη μοιρα. εσυ προσπαθεις να μας αποδειξεις οτι οι ηλεκτρολογοι ειναι ελεφαντες ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    ΑΑ Πάνο δεν είμαι δημόσιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ας κάνουμε μια δοκιμή. Kostasmadness, ανέβασέ μου το πιο τρελό "ηλεκτρολογικό" σχέδιο που μπορείς να βρεις. Εγώ θα σου ανεβάσω ένα απλό ηλεκτρονικό σχεδιάκι τροφοδοτικού. Εγώ θα σου αναλύσω το δικό σου σχέδιο, και εσύ θα μου αναλύσεις το δικό μου. Υ.Γ. Όποιος πέσει πάνω σε άγνωστο γι αυτόν εξάρτημα, καίγεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #125
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνουμε μια δοκιμή. Kostasmadness, ανέβασέ μου το πιο τρελό "ηλεκτρολογικό" σχέδιο που μπορείς να βρεις. Εγώ θα σου ανεβάσω ένα απλό ηλεκτρονικό σχεδιάκι τροφοδοτικού. Εγώ θα σου αναλύσω το δικό σου σχέδιο, και εσύ θα μου αναλύσεις το δικό μου. Υ.Γ. Όποιος πέσει πάνω σε άγνωστο γι αυτόν εξάρτημα, καίγεται.
    φιλε kostasmadness με την σειρα μου τωρα πεθανα εγω στα γελια ...

    περα απο την πλακα που κανουμε. οποιος θελει να δει τι διαφορα εχει ενας ηλεκτρολογος με εναν ηλεκτρονικο, ας παει σε ενα καταστημα που πουλαει ηελκτρονικα εξαρτηματα και σε ενα καταστημα που πουλαει ηλεκτρολογικο υλικο .... και μετα ας παει και σε ενα καταστημα που πουλαει υδραυλικα .... ειμαι σιγουρος οτι κατι θα του θυμιζει .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #126
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Οι διαφορές και η διαμάχη μεταξύ ηλεκτρονικών και ηλεκτρολόγων αφορούν μόνο τους επαγγελματίες, τους πτυχιούχους και τους σπουδαστές αυτών των κλάδων. Εμείς οι υπόλοιποι (απλοί ερασιτέχνες) που παρακολουθούμε σαν μέλη ή αναγνώστες αυτό το σάιτ, βλέπουμε και τα δυό με συμπάθεια και ενδιαφέρον, χωρίς προκαταλήψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #127
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσπαθώ να σας πω εν τελει πως προκειται για δυο εντελως διαφορετικες επιστημες που καλως η κακως συμπληρωνει η μια την αλλη.....κ πως δεν υπαρχουν μονο οι ηλεκτρολογοι που σκαβουν κ βαζουν μπριζες που κ αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο αποσο φαινετε!!! αλλα κ εκεινοι που ειναι απο σχολες κ ξερουν αν το παμε ετσι κ απο ηλεκτρονικα κ ηλεκτρονικα ισχυος κ απο μηχανες κ απο 1000 αλλα πραγματα...
    Σωστός ο παίχτης ...

    Και πες βρε παλικάρι , ότι όποιος έβαλε και τα δυο του πόδια σε ένα παπούτσι από μόνος του .... μόνο τεμπέλης και ανόρεκτος για μάθηση δεν ήταν ...

    Ασε που πολλές φορές , την πάει την μπίλια στα φάλτσα η ίδια η ζωή ,
    και έτσι μαζεύεις εμπειρίες , ακόμα και χωρίς να ήταν απόλυτα δική σου επιλογή.

    Ο θεός να σου χαρίζει πάντα Υγεία και ΔΥΝΑΜΗ .... εφόσον δεν έγινες δημόσιος υπάλληλος .. θα την χρειαστείς ..

    Σου μιλάει άλλος ένας Φοίνικας σαν και σένα ... που ακόμα και από την στάχτη του, ξαναγεννιέται ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #128
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...καταρχην ηλεκτρολογος΄απο ηλεκτρολογο εχει τεραστια διαφορα οπως κ ηλεκτρονικος απο ηλεκτρονικο...
    σωστότατο, η πλειοψηφία των ηλεκτρονικών όμως έχουν ικανή εμπειρία να καταλάβουν/αναλύσουν/διορθώσουν/κατασκευάσουν κύκλωμα, ενώ η πλειοψηφία των ηλεκτρολόγων δεν τους κόβει να κάνουν επισκευή σε αυτοματισμό για τον πίνακα ελέγχου ενός μηχανήματος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εχετε δει μελετη νοσοκομειου συναδελφοι ηλεκτρονικοι????θα ξεχασετε κ αυτα που ξερετε...
    εχετε κανει ποτε μετρησεις σε λαδια μετασχηματιστων υψηλων τασεων για να τσεκαρετε αν εινε καλα?φωτοτεχνικες μελετες μηπως?...
    ας το αφήσω αυτό για την ώρα γιατί παρα κάτω έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...προγραματισμο κ καλωδιωση plc?εξυπνα σπιτια???επισκευες ηλεκτρικων μερων σε cnc?ολα αυτα ειναι δουλειες ηλεκτρολογου ...
    τα εξαρτήματα που αναφέρεις (plc, έξυπνα σπίτια, αυτοματισμούς για cnc) τα έχουν σχεδιάσει ηλεκτρονικοί και πιθανά προγραμματίσει ηλεκτρονικοί ή προγραμματιστές υπολογιστών. Εσύ τα παίρνεις έτοιμα, συνδέεις τις κλέμες, χρησιμοποιείς και το μυαλό σου για να συνδυάσεις τα παραπάνω εξαρτήματα, αλλά για να
    • υπάρχουν αυτά τα εξαρτήματα,
    • είναι ευέλικτα ώστε να μπορείς να βρείς λύσεις,
    • είναι λειτουργικά με λεπτομερείς προδιαγραφές (ρεύματα,τάσεις,χρόνους) ώστε αν μπορείς να κάνεις κάτι που να είναι αξιόπιστο


    έχει απαιτηθεί πολύ περισσότερη εμπειρία,γνώση και ικανότητα απο ότι απαιτεί η τοποθέτηση τους.

    Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν οι ηλεκτρολόγοι είναι την πολυπλοκότητα και το πλήθος των υπολογισμών που απαιτείται απο έναν ηλεκτρονικό για να σχεδιάσει ένα αυτοματάκι το οποίο θα πάρει έτοιμο ο ηλεκτρολόγος νομίζοντας ότι έπεσε σαν μάνα εξ ουρανού και δεν χρειάστηκε κανένας να το σχεδιάσει.

    Εγώ πάντως ευχαριστώ τους ηλεκτρολόγους που ασχολούνται σε αυτοματισμούς στον τομέα που δραστηριοποιούμε και εγώ, γιατί πολύ απλά μην καταλαβαίνοντας τα μηχανήματα που συνδυάζουν πλακέτες και "ηλεκτρολογικά" εξαρτήματα, σηκώνουν τα χέρια ψηλά και μου σερβίρουν πελάτες στο πιάτο (ή κάνουν δοκιμές καίγοντας πλακέτες για τις οποίες πληρώνομαι αρκετά για να ανακατασκευάσω).

    Δεν θα ήθελα πάντως να ασχοληθώ με πέρασμα καλωδίων, δομημένες καλωδιώσεις κλπ, διότι θεωρώ αρκετά πιό ενδιαφέρουσα τη δουλειά μου, ασε που μου αρέσουν και οι σπαζοκεφαλιές. Ίσως όταν γεράσω (που δεν έχει σύνταξη πιά), μετά το τρίτο εγκεφαλικό, να αρχίσω να ασχολούμαι και εγώ με τέτοια...και να παρατήσω τις σπαζοκεφαλιές...

    @nikoskourtis:
    βρε καλά είχε κοιμηθεί το ΄θέμα, τι το ξέθαψες..., αν υιοθετήσουμε τη λογική ότι ηλεκτρονική είναι κλάδος της ηλεκτρολογίας, τότε ηλεκτρολογία είναι κλάδος της φυσικής. Και;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #129
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    παλικάρια αρχίσατε πάλυ της συγκρήσεις? αφου άλλη είναι η δουλειά του ενός και άλλη του άλλου έστω και αν υπάρχει μια μικρή ομοιότητα. Εγω σαν ηλεκτολόγος δεν ξέρω πολλά ηλεκτρόνικά. πώς είναι δυνατών ένας ηλεκτρονικός να ξέρει όσα ξέρω εγω σαν ηλεκτρολόγος? Είναι δυο επιστήμες που μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #130
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Να πω και γώ την γνώμη μου ...

    Ο/οι χασάπης/δες (οι παλιοί τουλάχιστον), έσφαζαν τα ζωντανά (Μοσχάρια, Χοιρινά, κτλ), τα έκοβαν,
    ξέροντας που είναι οι κλειδώσεις και οι αρθρώσεις γενικότερα, τα έκαναν μπριζόλες/σουβλάκια, εφόσον
    υπήρχε η παραγγελία απο πελάτες, και ειδικά απο πελάτες που είχαν ταβέρνα. Μιας και οι τελευταίοι
    δεν γνώριζαν το θέμα τεμαχισμού του ζώου.

    Ο ιδιοκτήτης λοιπόν της ταβέρνας τα έπαιρνε αυτά και τα "πέταγε" στη σχάρα.

    Τώρα αν πούμε ποιός θα κόψει καλύτερα το κρέας και ποιός το ψήνει/μαγειρεύει καλύτερα είναι θέμα
    αστείο. Και οι δυο όμως ασχολούνται με το κρέας.

    Στο θέμα μας τώρα ..., όσο έχουν σχέση αυτά που είπα, αλλο τόσο έχουν σχέση και οι ηλεκτρολόγοι με
    τους ηλεκτρονικούς. Προσωπικά δεν βλέπω, όπως λέει το θέμα "Διαφορές Ηλεκτρολόγου/Ηλεκτρονικού",
    αλλά ούτε και ομοιότητες. Είναι τελείως διαφορετικό. Το αναφέρω αυτό, γιατί τελικά βλέπω οτι εξελίσσεται
    σε κόντρα μεταξύ ηλεκτρολόγων - ηλεκτρονικών.

    Βέβαια υπάρχουν και οι χασαποταβέρνες , που κάνουν και τα δυο παραπάνω που ανέφερα. Αντι για
    χασαποταβέρνες στον κλάδο ηλεκτρολόγων - ηλεκτρονικών, βάλτε βιομηχανίες.

    Οφείλω να ομολογήσω οτι έδωσα μια εναλλακτική απάντηση στο θέμα ...
    Πλάκα πλάκα θυμήθηκα χασαποταβέρνα και πείνασα ... .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 18:58
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 01:57
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 14:25
  4. Διαφορά sn74hc14n από cd74hc14e
    By dimi124 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 17:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας