Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4 12 13 14 15 16 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 158

Θέμα: Τι διαφορά έχει ο ηλεκτρολόγος από τον ηλεκτρονικό..?

  1. #131
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    φιλαρακο εισαι σε συγχυση ... αυτα που λες δεν εχουν καμια λογικη σειρα και καμια συνεχεια ...
    και εξηγω γιατι σου το λεω αυτο:
    οταν ειπα οτι ο ηλεκτρολογος κανει πολυ χειρονακτικη δουλεια εσυ εγραψες μια εκθεση και ειπες :

    <<εχετε δει μελετη νοσοκομειου συναδελφοι ηλεκτρονικοι????θα ξεχασετε κ αυτα που ξερετε...εχετε κανει ποτε μετρησεις σε λαδια μετασχηματιστων υψηλων τασεων για να τσεκαρετε αν εινε καλα?φωτοτεχνικες μελετες μηπως?προγραματισμο κ καλωδιωση plc?εξυπνα σπιτια???επισκευες ηλεκτρικων μερων σε cnc?ολα αυτα ειναι δουλειες ηλεκτρολογου για να μην ξεχνιομαστε ακομα νομιζετε οτι εινε τοσο ευκολη η δουλεια ενος ηλεκτρολογου??κ αυτα εινε μονο απτα ελαχιστα που μου ηρθαν στο μυαλο θα μπορουσα να γραφω μεχρι το πρωι για τις δουλειες του ηλεκτρολογου...κ το αν σκαβει κ βαζει απλα μπριζες αυτο το εκανε ο ηλεκτρολογος του προηγουμενου αιωνα ο νεος μαγκας ηλεκτρολογος εινε αυτος που ξερει τα παραπανω που ανεφερα>>

    στο καπακι λες οτι αν ερθουμε για δουλεια θα λιωσουμε στον ιδρωτα .... θελεις να πεις οτι εσυ δεν εισαι απο τους μαγκες ηλεκτρολογους , αλλα απο εκεινους του περασμενου αιωνα ???
    δεν κολανε αυτα μεταξυ τους. παρακατω γραφεις για τον δεητζη που κανει σκληρη δουλεια .... δεν εχω καταλαβει αν τελικα συμφωνεις ή διαφωνεις μαζι μου ....

    πριν κατι χρονια νοικιασα ενα μαγαζι 20 τετραγωνικα και επρεπε να παρω χαρτι ηλεκτρολογου. το μαγαζι ειχε εναν διακοπτη με μια λαμπα και 2 μπριζες !!! τιποτα αλλο. φωναξα ηλεκτρολογο το ειδε για 2 λεπτα και πληρωθηκε την υπογραφη του. αυτο ειναι η μαγκια του ηλεκτρολογου οχι οτι καθεται σε ενα γραφειο να κοιταει σχεδια οπως ειπες.
    μαγκια ειναι που οι ηλεκτρολογοι ειναι απαραιτητοι σε καποια πραγματα και πληρωνονται για να δωσουν το οκευ , αντιθετα με τους ηλεκτρονικους που δεν εχουν αντικειμενο οπως εγραψε ο φιλος ntou προηγουμενως .

    εμεις δεν ισοπεδωσαμε τιποτα και δεν μειωσαμε κανενα επαγγελμα. ισα ισα που λεμε οτι στον επαγγελματικο τομεα οι ηλεκτρολογοι αυτη τη στιγμη ειναι σε καλυτερη μοιρα. εσυ προσπαθεις να μας αποδειξεις οτι οι ηλεκτρολογοι ειναι ελεφαντες ...
    Δεν ειμαι καθολου σε συνχυση μαλλον εσυ βρισκεσε σε αυτη τη θεση αν θελεις πηγαινε δες σε προηγουμενο ποστ σου τι μου ειπες πρωτα κ τι σου απαντησα...κ δεν εγραψες πουθενα οτι ο ηλεκτρολογος κανει πολυ χειρωνακτικη δουλεια αντιθετως εγραψες πως ο ηλεκτρολογος δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ!!!εχει πολυ μεγαλη διαφορα το ενα απτο αλλο....επισης το τι ειμαι εγω κ το τι κανω αστο πληροφοριακα μονο σ λεω πως δεν ειμαι απλα ηλεκτρολογος αλλα ηλεκτρολογος υπομηχανικος εχει μια διαφορα δεν νομιζεις?η θα μου πεις πως κ εγω το μονο που κανω κ ξερω ειναι οτι σκαβω κ βαζω μπριζες??ας μαθουμε επιτελους σε αυτη την αναθεματισμενη χωρα να αναγνωριζουμε καποια πραγματα κ τις διαφορες τους κ να μην στεκομαστε απλα σε ενα αοριστο ηλεκτρολογος ζουμε στο 2010 οχι το 1930 πλεον...επισης πληροφοριακα παλι σ λεω πως για να ζησω σε αυτη τη χωρα ε ναι λοιπον σκαβω κ βαζω μπριζες τι να κανουμε επεσα τοσο χαμηλα δεν μπορουσα να βρω κατι καλυτερο δεν εχω μπαρμπα στη κορωνη να με βολεωει καπου δυστυχως...ασχετα βεβαια αν γνωριζω απο υπολογιστες απο προγραματισμο απο αυτοματισμους απο ηλεκτρονικα απτο να φτιαχνω μεχρι καποιο βαθμο απλα πραγματακια στα ηλεκτρονικα να φτιαχνω πλακετες φωτοβολταικα κ γενικα ΑΠΕ κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο που μας μαθανε στι σχολη κ οχι στο τεε.....κ βεβαια κ απο προσωπικη ενασχοληση δικη μου δεν φτανουν απλα οι γνωσεις μιας σχολης αυτο ειναι απλα το υποβαθρο...επισης για να ξερεις μαγκας ηλεκτρολογος δεν ειναι αυτος που βαζει απλα υπογραφες ετσι χυμα ελενχουμε πρωτα την εγατασταση που υπογραφουμε αλλιως ειπαμε εχει μπαγλαρωμα!!κ σε ενα μαγαζακι 20 τετραγωνικων αυτο το κανει για τη πλακα του για το συμπληρωμα του να στο πω αλλιως οι δουλιες οι καλες ειναι αυτες που σου προανεφερα κ ο μαγκας ηλεκτρολογος ειναι αυτος που ξερει να κανει αυτα που σου προανεφερα παλι πριν+το σκαψιμο κ τις μπριζες....κ δεν προσπαθω να σου πω πως οι ηλεκτρολογοι ειναι ελεφαντες οπως λες ξαναδιαβασε τι εγραψα σε προηγουμενο ποστ μου....επισης θα ηθελα να σ πω πως δεν ειμαστε καθολου πλεον σε καλυτερη μοιρα δυστιχως η δουλεια εχει πεσει τοσο πολυ τα υλικα παλι εχουν εκτοξευθει κ συν τις αλλοις εχουμε να αντιμετωπισουμε κ τις προσφορες των φιλων μας των αλβανοβουλγαρων που σ κανουν εγκατασταση σε χρονο dt κ ενοειτε με το 1 τριτο των χρηματων που ζηταμε εμεις.....τωρα μην ρωτησεις τι εγκατασταση ειναι αυτη αν σου πω απο δυο σπιτια που εχω δει τι εχουν φτιαξει θα φριξεις......απορω κ πως δουλευουν αυτα που φτιαχνουν...τελος FILMAN αυτη η προταση που μ κανεις ειναι εντελως ουτοπικη ξαναλεω αλλο το ενα αλλο το αλλο αλλη επιστημη η μια αλλη η αλλη αν θες καταλαβετο παρολαυτα θες να μου πεις πως ξερεις να διαβαζεις ολα τα ηλεκτρολογικα σχεδια??γτ εγω πιστεβω πως νομιζεις οτι ξερεις αν δεν εισαι ηλεκτρολογος κ μπορω να σου βαλω αντικειμενα μεσα στο σχεδιο που να μην μπορεις να καταλαβεις τι ειναι...παρα μονο με ψαξιμο...τωρ αυτο ποθ μ λες για το τροφοδοτικο κ το αν θα αναγνωριζα τα εξαρτηματα σ λεω πως μεχρι ενα βαθμο καταλαβαινω καποια πραγματα απο κει κ περα μονο με ψαξιμο δεν γινετε να τα γνωριζουμε ολα...ειναι δικα σου χωραφια πλεον....οπως κ εγω απο ενα βαθμο κ μετα εχω τα δικα μου χωραφια....οποτε μην μπερδευεσε ο καθενας τα δικα του κ εσεις εχετε πολυπλοκα πραγματα κ σχεδια κ εμεις....οπως κ εμεις αν θελουμε εχουμε πολυπλοκα μαθηματικα.......οσο κ αν δεν το πιστευετε μερικοι αν θελετε κιολας σας δινω ασκησεις ηλεκτρολογιας για να το διαπιστωσετε αν εχουμε απλα μαθηματικα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #132
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    δεν είμαι ούτε ηλεκτρολόγος ούτε ηλεκτρονικός.
    Έχω όμως την άποψη πως η διαφορά είναι πως ο ηλεκτρολόγος δεν μένει ποτέ χωρίς δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #133
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω όμως την άποψη πως η διαφορά είναι πως ο ηλεκτρολόγος δεν μένει ποτέ χωρίς δουλειά.

    Ας είναι καλά η VILMAR .... άμα έβαζαν καλύτερο υλικά ,
    θα μας έκλαιγαν οι ρέγγες ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #134
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    το βασικοτερο ερωτημα ειναι τι κανουμε για να παμε μπροστα τις επιστημες μας οποιες και αν ειναι...γιατι μας βλεπω να μας παιρνουν φαλαγγοι τουρκοι...και δεν εννοω πολεμικα ,που κατα την γνωμη ειναι και πιο συγχονοι τεχνολογικα με εξοπλιστικα και συγχρονα ηλεκτρονικα και αντι ηλεκτρονικα αντιμετρα,αλλα και τεχνολογικα!!!!αρα το ποιο σωστο θα ειναι καθε μερα να μαθαινουμε και κατι οχι απλα να μενουμε στασιμοι!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #135
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Δεν είναι επιστήμες, είναι τέχνες ή ίσως εφαρμογές. Αν ήταν επιστήμες θα είχαν σχέση με έρευνα, θα ανακάλυπταν κάτι καινούργιο και δεν θα μπορούσαν να μας τη βγουν οι "γείτονες"...

    Αν δεν έχεις κάτι πρωτότυπο να κάνεις (κάτι φτηνότερο δεν έχεις έτσι και αλλιώς, καθότι η εργατοώρα δεν είναι με τιμές Κίνας), δεν έχεις δυνατότητα να εισάγεις χρήμα.

    Τα υλικά ακριβαίνουν (παρ'ολο που τα εργατικά για την κατασκευή τους είναι χαμηλότατα) και τα εργατικά πέφτουν γιατί πρέπει να μπορείς να ταϊσεις την φαμίλια.

    (εδώ το θέμα είναι πιο πολύπλοκο απ'οτι φαίνεται γιατί μεγάλο μέρος των χρημάτων για μια δουλειά, φεύγει σε συνάλλαγμα...).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #136
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    ποιος φταιει γι αυτο ;αφενος εμεις και αφετερου αυτοι που δεν μας πανε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #137
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    αν και θα διαφωνησω μαζι σου ολα επιστημες θεωρω πως ειναι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #138
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Λυκιδευς Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος φταιει γι αυτο ;αφενος εμεις και αφετερου αυτοι που δεν μας πανε!
    Φταίνε οι πολιτικοί του δικομματισμού που λαδώνονται από τους εισαγωγείς ,
    και σαμποτάρουν την Ελληνική παραγωγή .

    Και όποιος δεν το έχει πάρει χαμπάρι , είναι βαθιά νυχτωμένος ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #139
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    φταίμε γιατί δώσαμε αξία στο γιατρό υποτιμώντας τους εαυτούς μας, φταίμε γιατί αρχίσαμε με φακελάκια για να κάνει ο άλλος τη δουλειά για την οποία πληρώνεται. Φταίμε γιατί αρχίσαμε να δείνουμε φακελάκι για να κάνουμε εμείς τη δουλειά μας.

    Φταίμε γιατί ανεχτήκαμε τους πολιτικούς που φτιάξαμε (βλέπε τα παραπάνω) και γιατί βολευτήκαμε...

    Κάθε φορά υποβαθμίζαμε τους εαυτούς μας... τώρα τρωγόμαστε μεταξύ μας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #140
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε φορά υποβαθμίζαμε τους εαυτούς μας... τώρα τρωγόμαστε μεταξύ μας...
    Εαν αυτό βοηθά σαν φάρμακο , ώστε να ξυπνήσουμε από την ύπνωση ,
    ας είναι .... να φαγωνόμαστε τακτικότερα .

    Είναι προτιμότερο από την απάθεια .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4 12 13 14 15 16 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 18:58
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 01:57
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 14:25
  4. Διαφορά sn74hc14n από cd74hc14e
    By dimi124 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 17:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας